Poradnik ubezpieczeniowy Punkty.
Prosto i w punkt.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń.

Kary za brak OC w 2019 roku
Kara za brak OC w 2021 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 8400 złotych!

Kara za brak OC dla właścicieli aut osobowych wzrośnie nawet o 400 złotych. W 2021 roku zapominalscy kierowcy zapłacą maksymalnie 5600 złotych za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Największe kary za brak polisy czekają jednak na właścicieli pojazdów ciężarowych.

wylaczenia-oc
Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniach OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zakres ochrony jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Polisa nie chroni jednak w każdej sytuacji, dlatego warto poznać wyłączenia OC.

szkodowosc-a-cena-oc
Jak szkodowość wpływa na składkę OC?

Na cenę komunikacyjnego ubezpieczenia OC wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest bezszkodowa jazda. Niestety, kolizja lub wypadek może się przytrafić każdemu. Jak dużo więcej trzeba będzie wtedy zapłacić za polisę OC?

stary-vs-mlody-kierowca
Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC zapewnia rekompensatę poszkodowanemu w wyniku kolizji lub wypadku. Każda taka wypłata odszkodowania oznacza stratę dla ubezpieczyciela. Im więcej dany kierowca powoduje szkód, tym więcej ubezpieczyciel musi wypłacać odszkodowań. Taka osoba powinna się zatem liczyć z wyższą składką za polisę. Czy wiek też ma wpływ na cenę ubezpieczenia? Więcej zapłaci starszy czy młodszy kierowca?

ubezpieczenie-auta-elektrycznego
Ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego w 2021 roku?

Coraz częściej na polskich ulicach można zobaczyć samochody elektryczne. Takie pojazdy są ciche, nie generują dużo kosztów podczas eksploatacji, a przede wszystkim są przyjazne dla środowiska naturalnego. Co jednak z OC? Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie auta elektrycznego.

Piraci drogowi zapłacą wyższe OC
Wyższa składka OC dla piratów drogowych – sprawdź ile zapłacisz za ubezpieczenie auta?

Każdy posiadacz czterech kółek raz w roku staje przed koniecznością opłacenia polisy OC. Ponieważ wydatek ten nie należy do najtańszych, warto dokonać porównania kilku ofert i dopiero podjąć decyzję. Od grudnia 2021 r. najprawdopodobniej wejdą w życie przepisy, które pozwolą towarzystwom ubezpieczeniowym kalkulować wysokość składki OC na podstawie historii klienta w CEPIK. Co może to oznaczać dla kierowców?

Jak znaleźć najtańszą polisę OC?
Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest traktowane przez wielu kierowców jako wydatek, którego najchętniej woleliby uniknąć. Mając jednak na uwadze wysokie kary za jego brak, chcąc nie chcąc zdecydowana większość z nich raz w roku rusza na poszukiwania najkorzystniejszej polisy? Jak znaleźć najtańsze OC? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Ile-kosztuje-ubezpieczenie-OC-i-AC-dla-najpopularniejszych-aut-w-Polsce
Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC dla najpopularniejszych aut w Polsce?

Wśród kierowców z Polski największą popularnością cieszą się samochody marek Skoda, Toyota i Volkswagen. Ile trzeba zapłacić za polisy komunikacyjne najczęściej spotykanych na polskich drogach modeli pojazdów? Sprawdzamy!

Wypowiedzenie-OC-a-koronawirus
Wypowiedzenie OC w sytuacji pandemii koronawirusa

Każdy z nas powinien podejmować działania, dzięki którym koronawirus SARS-Cov-2 nie będzie się rozprzestrzeniał. Część z nich nie wymaga specjalnych wyrzeczeń – sprawy urzędowe, zakupy spożywcze czy przedłużenie ubezpieczenia OC możesz załatwić bez wychodzenia z domu, czyli zdalnie.

pakiet-dealerski
Pakiet dealerski: czy warto kupić ubezpieczenie dealerskie?

Ubezpieczenie dealerskie lub pakiet dealerski to nic innego jak ubezpieczenie samochodu wykupione w salonie. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo możemy skorzystać z niego na miejscu, zaraz po zakupie samochodu. Pytanie, czy wygodne oznacza również opłacalne.

smierc-wlasciciela-pojazdu
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Wokół zagadnienia “śmierć właściciela pojazdu” gromadzi się wiele znaków zapytania. Co w sytuacji, kiedy jedyny właściciel samochodu zmarł? Co z autem? Czy możliwe jest jego przerejestrowanie? Sprawdzamy!

ubezpieczenie-pasazera
Ubezpieczenie pasażera samochodu: NNW kierowcy i pasażerów

Kiedy pasażer zostaje ranny w wypadku, może uzyskać odszkodowanie zarówno z OC sprawcy, jak i NNW kierowcy. Pod warunkiem, że był objęty taką ochroną. Sprawdzamy kiedy zadziała ubezpieczenie pasażera samochodu!