BMW i3: elektryczny Bolid Mas Wiejskich

Aktualizacja:
bmw-i3

Kolejny model, który obala wszystkie fałszywe mity dotyczące BMW. Bolid Mas Wiejskich z przerobionym wydechem? Kierowca w niezobowiązującym stroju sportowym zwany potocznie dresem? Nie tym razem. Poznajmy niezwykły samochód elektryczny skonstruowany przez BMW, który ma oznaczenie i3 i przeznaczony jest dla użytkowników o wysokiej świadomości proekologicznej.

BMW i3. Ekologiczny hit

Tym razem producent z Bawarii celuje w zupełnie nowego odbiorcę, czyli kierowcę świadomego wpływu aut na środowisko. BMW i3 z założenia ma być maksymalnie ekologiczne. Jak bardzo? Co prawda nie wyrzucimy go po latach do kubła na odpady biodegradowalne, ale auto powstało w dużej mierze z odpadów z recyklingu. Co ciekawe, spora jego część po eksploatacji z potem trafi do odzysku. Energia potrzebna do produkcji włókien węglowych uzyskana jest dzięki użyciu energii wodnej. No i wreszcie auto nie emituje spalin.

Czyli w odniesieniu do środowiska można na nowo rozwinąć nazwę modelu BMW – Będziemy Mniej Wykorzystywać surowce i energię. Ten samochód elektryczny pojawił się w 2013 roku z założeniem ukazywania się na rynku 10 tysięcy sztuk rocznie. Pytanie – czy ktoś kupi samochód zrobiony z plastikowych butelek? A jednak. Klienci od razu oszaleli na punkcie i3 – rozpoczęły się rezerwacje i zamówienia, więc produkcję podwojono.

Czytaj także: BMW E 90 – zalety, wady, typowe usterki, opinie, ubezpieczenie

Stylistyka – BMW i3

Elektryczne auto od BMW wyróżnia się pozytywnie nawet na tle konkurencji czyli innych „elektryków”. Ten samochód wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania i wcale nie przypomina butelki PET. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to mały zwarty wagon, czyli miejski minivan. Niewielki, bo długość auta wynosi 3999 cm, ale za to bardzo zgrabny. W nadwoziu zaskakują nieregularne kształty bocznych szyb, które wchodzą nawet na słupek C.

Drzwi przednie są znacznie większe od tylnych. Słupka B w ogóle nie ma, a drzwi otwierają się przeciwstawnie. Kolorystyka karoserii jest jasna i wesoła z kontrastującymi elementami. Auto stoi na dużych i wąskich kołach, które znacznie zmniejszają opór powietrza. Przód nadwozia to rzucające się w oczy logo BMW oraz niewielkie lampy z diodowymi światłami do jazdy dziennej. Czyli podsumowując, to dziwne i nowocześnie zaprojektowane, ale szczerze bardzo sympatycznie wyglądające auto.

BMW i3 – wnętrze

Żeby dostać się do środka w pełnym składzie pasażerów, trzeba opracować pewien ważny nawyk dotyczący drzwi. Najpierw otwieramy przednie, potem dopiero tylne. To samo obowiązuje przy wysiadaniu. Zamykamy odwrotnie. We wnętrzu miejsca nie zabraknie żadnej z 4 osób, które mogą i3 podróżować. Auto odpala się przyciskiem „start”, a we wnętrzu nic nie słychać. Ale taka uroda „elektryków” i do ciszy w kabinie trzeba się po prostu przyzwyczaić.

A kiedy już przywykniemy do braku odgłosu silnika, czas się rozejrzeć.

Wnętrze i3 wyróżnia wysoka jakość użytych materiałów i miękkie plastiki jak w to bywa w modelach premium. Środek auta utrzymany jest w jasnych kolorach. Na szczycie deski rozdzielczej znajduje się duży ekran dotykowy. Oprócz panelu sterowania urządzeniami pokładowymi, przyciski znajdują się także na kierownicy. BMW i3 nie ma tradycyjnych zegarów.

Wszystkie potrzebne informacje wyświetlają się na ekranie znajdującym się za kierownicą. Słowem – estetyczny minimalizm. Nie możemy za wiele wymagać od bagażnika, bo gdzieś pod nim ukrywa się silnik elektryczny. Dlatego musi nas zadowolić 260 litrów.

BMW i3 – wyposażenie

Niby i3 to model całkowicie innowacyjny, ale w kwestii wyposażenia producent pozostał wierny tradycji. Otóż im lepsze wyposażenie, tym wyższa cena egzemplarza. Auto ma liczne systemy bezpieczeństwa, kamerę cofania, asystenta parkowania i cały pakiet czujników. Do tego oczywiście system nawigacji oraz multimedialny.

Ale oprócz wszystkich potrzebnych w każdym aucie technologii warto zwrócić uwagę na element usprawniający jazdę elektrykiem. Chodzi o silnik spalinowy, który realnie znacznie zwiększa zasięg auta.

BMW i3 – napęd

Kiedy otworzymy maskę BMW i3, znajdziemy tam tylko kabel do ładowania samochodu. Jednak gdzieś pod podłogą ukrywa się silnik elektryczny o mocy 125 kW czyli 170 KM. Początkowo mówiło się o zasięgu auta do 150 km, jednak obecnie mamy na rynku trzy wersje i3, które osiągają odpowiednio 130, 172 oraz 183 km.

Aby zwiększyć możliwości modelu, można go w wersji „with Range Extender” wyposażyć dodatkowo w silnik spalinowy o pojemności 0.6 i mocy 38 KM. BMW i3 ma doskonałe przyspieszenie, setkę osiąga w nieco ponad 7 sekund. Ładowanie auta w domu trwa ok. 8 godzin, a znacznie skraca się w specjalnych stacjach ładowania.

Czytaj także: BMW X5

BMW i3 – opinie

Jeśli chodzi o sam samochód, to zbiera on właściwie wyłącznie pozytywne opinie. Nie dość, że zadziornie i nietuzinkowo wygląda, to jeszcze wspaniale się nim jeździ. Błyskawicznie przyspiesza, doskonale się nim wyprzedza, jest zwrotny i zwinny. Nie można sobie właściwie wyobrazić lepszego auta do miasta. Wszędzie się nim zmieścimy, żwawo rusza się po drodze i sam hamuje przed skrzyżowaniem, kiedy ściągniemy nogę z gazu. I co najważniejsze oczywiście nie zatruwa miasta.

Gdyby ktoś jednak marudził, to chyba tylko na widoczność w lusterkach i z tyłu. Niewątpliwie jest to auto przyszłości, ale póki co raczej w krajach, które wyprzedzają nas pod względem podejścia do ekologii. W Polsce największe kłopoty sprawia wysoka cena auta (ok. 160 tys.) i infrastruktura, a właściwie jej brak. Bo nawet jeśli już gdzieś jest ładowarka, to zaraz ją jakiś sfrustrowany rodak wyrwie po pijanemu ze ściany. Miejmy jednak nadzieję, że wkrótce dogonimy Zachód w tej kwestii, bo coraz więcej osób decyduje się na auta elektryczne.

Czytaj także: 8 mitów o BMW: Bolid Mas Wiejskich – czy faktycznie taki straszny?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC BMW i3?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zapłacenia składki OC. Czy właściciel samochodu elektrycznego także podlega temu obowiązkowi? Oczywiście. Na tym etapie mamy do czynienia na polskim rynku z niewielką ilością elektryków. Trzeba więc zadać pytanie, czy OC w przypadku auta elektrycznego jest wyższe niż takiego z napędem tradycyjnym? Niestety tak.

Tym bardziej warto poszukać najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania. W tym celu warto skorzystać online z porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. Dzięki temu poznamy wysokość składki OC dla doświadczonego i początkującego kierowcy. Oto ile zapłacą za swoją polisę innowacyjni użytkownicy elektrycznego BMW i3 z miejscowości: Lubiewo w województwie kujawsko-pomorskim, Kiwity w województwie warmińsko-mazurskim, Turawa leżąca w województwie opolskim oraz małopolska Żegocina.

Czytaj także: Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC dla BMW E36? Znajdziesz je tutaj!

Ile za OC BMW i3 z 2013 roku zapłaci doświadczony kierowca?

Nasz doświadczony, ekologicznie usposobiony kierowca jest ojcem rodziny, ma dwoje dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które codziennie odwozi do szkoły. Egzamin na prawo jazdy zdał osiemnaście lat temu, jeździ bezwypadkowo, zatem przysługuje mi interesująca zniżka na OC.

Miejscowość Stawka OC U kogo najtaniej
Kiwity 390 zł Gothaer
Lubiewo 350 zł Gothaer
Turawa 379 zł Gothaer
Żegocina 358 zł Gothaer

Propozycje OC BMW i3 z 2013 roku dla doświadczonego kierowcy z Kiwit:

Inne oferty OC BMW i3 z 2013 roku dla doświadczonego kierowcy z Lubiewa:

Ile za OC BMW i3 z 2013 roku zapłaci młody kierowca?

Ekologiczne podejście do nowych technologii bardzo pasuje do młodych ludzi. Niestety za ekologię trzeba słono płacić. OC BMW i3 wyniesie dla młodego kierowcy sporo więcej niż dla doświadczonego. Składa się na to brak zniżek oraz nadal wysokie stawki OC za samochód elektryczny. Aby wyjść z tej sytuacji obronną ręką, trzeba poszukać jak najniższych stawek. W tym celu wystarczy skorzystać z porównywarki Punkta.pl. Dzięki niej każdy młody ekolog znajdzie najlepszą cenę polisy.

Nasz młody kierowca to singielka, która samochodem dojeżdża codziennie do pracy, a także wyjeżdża na wakacje i weekendy. Ma prawo jazdy od pięciu lat, a bezszkodową jazdą wypracowała sobie pierwsze zniżki.

Miejscowość Stawka OC U kogo najtaniej
Kiwity 593 zł Link4
Lubiewo 599 zł Link4
Turawa 609 zł Aviva (obecnie Allianz)
Żegocina 638 zł Link4

Inne oferty OC BMW i3 z 2013 roku dla młodego kierowcy z Turawy:

Przykładowe stawki OC BMW i3 z 2013 roku dla młodego kierowcy z Żegociny:

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. BMW i3 to samochód elektryczny produkowany przez niemiecki koncern BMW od 2013 roku.
  2. Pojazd jest zbudowany z myślą o ochronie środowiska i energii.
  3. Auto powstało dla grupy docelowej osób o wysokiej świadomości ekologicznej.
  4. Samochód ma ciekawy design oraz bogate wyposażenie.
  5. Doświadczony kierowca z prawem jazdy od 18 lat, ojciec rodziny opłacający OC regularnie od ponad dziesięciu lat, za OC BMW i3 z 2013 roku zapłaci od 350 zł w kujawsko-pomorskim Lubiewie do 390 zł w Kiwitach w województwie warmińsko-mazurskim.
  6. Młody kierowca z prawem jazdy od pięciu lat, singiel opłacający regularnie OC od lat czterech i jeżdżący bezszkodowo za OC BMW i3 z 2013 roku zapłaci od 593 zł w warmińsko-mazurskich Kiwitach do 638 w małopolskiej Żegocinie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej