Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC 2016! Ceny OC rosną - sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście [RAPORT]

Aktualizacja:
Raport-najtansze-OC-2016

Średnie ceny OC wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku o 19%, a najtańsze OC 2016 oferują Liberty Ubezpieczenia*, Benefia i AXA Direct. Z czego wynikają podwyżki i czy ubezpieczenia komunikacyjne będą wciąż drożały? W pierwszym w 2016 roku raporcie o cenach ubezpieczenia OC sprawdziliśmy, które towarzystwa mają najtańsze ubezpieczenie samochodu i ile zapłacą kierowcy w poszczególnych miastach wojewódzkich.

Najnowszy raport z danymi za 2017 rok znajdziesz TUTAJ.

Ubezpieczenie OC drożeje

Taką informację kierowcy słyszą praktycznie co roku, ale tym razem widać wyraźnie, że ceny OC już wzrosły. W ubiegłym roku obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dla naszego przykładowego kierowcy kosztowało średnio 552 zł*, natomiast w styczniu 2016 ten sam kierowca zapłaci już 659 zł, co oznacza wzrost o 19%.

*Średnia obliczona dla tych samych towarzystw, które zostały uwzględnione w tegorocznym badaniu (z wyjątkiem Uniqa).

oc-drozsze-o-19-proc

Nie ma jednej konkretnej przyczyny podwyżek. Największy wpływ na wzrost składek mają ubiegłoroczne działania Komisji Nadzoru Finansowego: wydanie wytycznych dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych (zaczęły one obowiązywać z końcem marca 2015 roku) i wrześniowy apel szefa KNF do ubezpieczycieli o zakończenie wojny cenowej, a także przyznawanie przez sądy coraz wyższych zadośćuczynień dla ofiar wypadków. Te i inne czynniki, które prowadzą do wzrostu cen OC w Polsce, dokładnie opisujemy w dalszej części raportu. Podpowiadamy też, którzy ubezpieczyciele są najtańsi oraz jak możesz znaleźć ubezpieczenie OC, za które nie przepłacisz.

Najtańsze OC 2016: Liberty Ubezpieczenia liderem rankingu Punkta

W tym roku, tak samo jak w poprzednim, sprawdziliśmy ceny OC w największych miastach wojewódzkich dla 35-letniego mężczyzny z maksymalnymi zniżkami, który porusza się Volkswagenem Golfem w wersji hatchback z 2006 roku z silnikiem diesla o pojemności 1.9, którego przebieg wynosi 200 tys. km. Dzięki przeprowadzeniu kalkulacji na takim samym przykładzie jak w ubiegłym roku, uzyskaliśmy wiarygodne informacje na temat wzrostu cen ubezpieczenia OC. W tegorocznym badaniu uwzględniliśmy ceny OC w 18 towarzystwach ubezpieczeń.

najtansze-oc-w polskich-miastach-2016

W styczniu 2016 liderem rankingu najtańszego OC została firma Liberty Ubezpieczenia. Towarzystwo to oferuje najniższe składki dla naszego przykładowego kierowcy w aż 11 z 18 miast. W ubiegłym roku ranking Punkta wygrała Benefia, która obecnie uplasowała się na drugim miejscu – oferuje najniższe ceny OC w 6 miastach. Jedynie Kraków „padł łupem” AXA Direct.

Oferta Benefii, po przejęciu tego towarzystwa przez Compensę, nie jest już dostępna u agentów ubezpieczeniowych. Jednak kierowcy mogą kupić polisę Benefii w porównywarce ubezpieczeń lub bezpośrednio na stronie internetowej ubezpieczyciela Benefia24.

Nie zmieniło się miasto, w którym można kupić najtańsze OC 2016 – ponownie są to Kielce, ze składką zaproponowaną przez Benefię w wysokości 319 zł. Warto zauważyć, że najtańsze oferty dla tego samego kierowcy mogą różnić się w poszczególnych miastach nawet o 250 złotych i to w przypadku tego samego ubezpieczyciela – taka jest bowiem różnica między ofertami Benefii w Kielcach i Wrocławiu. W większości polskich miast wojewódzkich najtańsze OC oscyluje w granicach 460-500 złotych.

Mieszkańcy Wrocławia najwięcej zapłacą za OC

srednie-ceny-oc-w-miastach-2016

Mimo że najtaniej nasz kierowca ubezpieczyłby auto w Benefii w Kielcach, to już biorąc pod uwagę wszystkie towarzystwa okazuje się, że statystycznie najtaniej OC można kupić w Rzeszowie – za 538 zł.  Rzeszów, Kielce i Lublin to jedyne miasta, gdzie średnia cena nie przekracza 600 złotych. W połowie polskich miast wojewódzkich OC kosztuje około 600-650 złotych. Mieszkańcy dużych ośrodków, takich jak Łódź, Poznań, Warszawa czy Gdańsk, wydadzą na OC średnio ponad 700 złotych.

Zdecydowanie najwięcej za  obowiązkowe ubezpieczenie muszą zapłacić użytkownicy aut zarejestrowanych we Wrocławiu – średnio aż 807 złotych. W przypadku większość ubezpieczycieli to właśnie Wrocław jest najdroższym miastem. Różnica między najtańszą (Benefia – 571 zł) a najdroższą (Compensa – 1248 złotych) ofertą wynosi w tym mieście aż 677 złotych. Co ciekawe, oba towarzystwa, które zaoferowały tak skrajne ceny we Wrocławiu, należą do jednej grupy Vienna Insurance Group (Compensa niedawno przejęła Benefię, jednak marka direct tego ubezpieczyciela funkcjonuje nadal).

W większości miast wojewódzkich różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym OC wynosi około 100 procent. To oznacza, że kierowca, który przed zakupem porówna oferty, może znaleźć ubezpieczenie dwa razy tańsze!

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że nasz przykładowy kierowca z pojazdem zarejestrowanym we Wrocławiu mógłby zapłacić czterokrotnie więcej wybierając najdroższą ofertę w tym mieście (1248 zł) niż mając pojazd na kieleckich numerach i kupując tam najtańsze OC (319 zł). Nawet jeśli nie planujesz przerejestrować pojazdu w związku z przeprowadzką, to i tak powinieneś porównać ceny OC w Twoim mieście, ponieważ możesz dużo na tym zaoszczędzić.

>>> Tutaj znajdziesz INFOGRAFIKI Z CENAMI OC W 2016 ROKU poszczególnych firm ubezpieczeniowych w 18 największych miastach w Polsce.

Najtańsze i najdroższe firmy ubezpieczeniowe

srednie-ceny-oc-firmy-2016

Najniższe ceny OC można znaleźć w towarzystwach działających w kanale direct, czyli sprzedających ubezpieczenia przez internet i telefon. Oferty 6 firm z czołówki rankingu są dostępne również w internetowych porównywarkach ubezpieczeń.

Największe polskie firmy ubezpieczeniowe, czyli PZU, Warta i ERGO Hestia oferują średnie stawki, a zatem można powiedzieć, że nie biorą udziału w wojnie cenowej, jaka toczy się od lat w segmencie ubezpieczeń OC.

W porównaniu z wynikami sprzed roku najbardziej podniosło ceny OC towarzystwo Compensa. Statystycznie w tej firmie nasz przykładowy kierowca zapłaciłby nominalnie ponad 200 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Compensa najbardziej podniosła składki dla kierowców z Bydgoszczy i Kielc (o 44%) oraz Lublina (42%), najmniej zaś dla mieszkańców Opola i Krakowa (o 31%). W ubiegłym roku Compensa również była w gronie najdroższych ubezpieczycieli dla naszego przykładowego kierowcy.

O ponad 1/4 ubezpieczenie zdrożało też w Proama (o 35%), w Gothaer (33%), w Link4 i Allianz (25%).

Średnie ubiegłoroczne stawki utrzymało jedynie Liberty Ubezpieczenia. Wśród ubezpieczycieli, którzy najmniej podnieśli ceny, wyróżnia się też Generali – tam OC jest droższe jedynie o 2%. W Zielonej Górze czy Szczecinie Generali oferuje nawet odrobinę niższe ceny OC niż przed rokiem. Na najmniejsze podwyżki zdecydowały się również  AVIVA (obecnie Allianz) (7%), AXA Direct (o 8%) oraz InterRisk (9%). Benefia utrzymała wysoką pozycję w rankingu Punkta, pomimo że oferuje OC średnio o 13% droższe niż w ubiegłym roku.

Ubezpieczenie OC najbardziej zdrożało we Wrocławiu i Bydgoszczy – średnio ubezpieczyciele podnieśli tam ceny o 20%. Z kolei najmniejszą podwyżkę odczują kierowcy w Warszawie i Krakowie, gdzie koszt ubezpieczenia wzrósł o około 15%. W większości miast średni wzrost cen waha się w granicach od 17 do 20%, co tylko potwierdza fakt, że w skali kraju obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zdrożało dla przeciętnego kierowcy o około jedną piątą ubiegłorocznej składki.

Ubezpieczenie OC w Polsce nadal jednym z najtańszych w Europie

Mimo że ceny OC w naszym kraju poszły w górę, to i tak przeciętny Kowalski płaci za to ubezpieczenie znacznie mniej niż wynosi europejska średnia. W listopadzie 2015 r. organizacja Insurance Europe opublikowała raport dotyczący ubezpieczeń komunikacyjnych w Europie.

Okazuje się, że w 2013 roku średnia cena ubezpieczenia OC w Europie wynosiła 230 euro, a jej wysokość wahała się od 49 euro (na Węgrzech) do aż 510 euro (w Szwajcarii). Na tym tle Polska jest zdecydowanie wśród krajów, gdzie za polisę trzeba zapłacić najmniej – u nas składka wynosiła przeciętnie 106 euro, czyli zaledwie 45% średniej europejskiej.

ceny-oc-w europie

Najtańsze w naszym regionie OC można kupić na Węgrzech. To właśnie w tym kraju, podobnie jak w niewiele droższej Estonii, bardzo popularne są internetowe porównywarki ubezpieczeń, dzięki którym klienci mogą wybrać i kupić online ubezpieczenie w najkorzystniejszych cenach.

Czytaj także: Wielka Brytania, Węgry, Estonia – tam porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze. Przyczyny sukcesu agregatorów

Co ciekawe, biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej pieniądza (przeliczenie waluty na podstawie rzeczywistej wartości pieniądza) Polska zbliża się do średniej europejskiej ze składką 200 euro. Uwzględnienie parytetu siły nabywczej pozwala na lepsze porównanie cen dla różnych krajów, bo jak wiadomo 200 euro będzie miało inną wartość w Polsce, inną w Niemczech a jeszcze inną np. we Włoszech, ze względu na uwarunkowania gospodarcze.

Okazuje się, że w przypadku niektórych krajów nominalna średnia wysokość OC jest na bardzo zbliżonym poziomie do ceny uwzględniającej parytet. Tak jest m.in. w przypadku Włoch, Holandii, Niemiec i większości państw Europy Zachodniej. Znaczące dysproporcje pojawiają się jednak na wschodzie Europy – także w Polsce. Parytet siły nabywczej pieniądza powoduje, że wartość OC dla Estonii czy Turcji wzrasta niemal dwukrotnie, do ponad 200 euro. Podobnie jest w przypadku Węgier, gdzie uśredniona składka tamtejszego OC to nominalnie 49 euro, podczas gdy tamtejsi kierowcy faktycznie odczują ubytek z portfela w wysokości niemal 100 euro.

Widać zatem, że uśrednianie cen polis OC w postaci nominalnej wartości nie jest miarodajne, przynajmniej dla biedniejszych krajów Europy. Z boku wygląda to tak, że nasza część Europy płaci za to ubezpieczenie stosunkowo niewiele, ale realna wartość pieniądza powoduje, że nasze kieszenie bardziej odczuwają ten wydatek niż budżety Niemców czy Francuzów.

Ceny OC zależą m.in. od bezpieczeństwa na drogach

Różnice w wysokości składek za OC w poszczególnych krajach mogą być bardzo duże. Według Insurance Europe wpływ na to 6 głównych czynników:

 • regulacje wewnętrzne czyli przepisy prawne obowiązujące w danym kraju;
 • bezpieczeństwo drogowe: m.in. współczynników zgonów w wypadkach samochodowych na 1 mln mieszkańców, udział kierowców podwyższonego ryzyka, ukształtowanie terenu i klimat;
 • koszty likwidacji szkód związane z wysokością przyznawanych zadośćuczynień, kosztami opieki medycznej, które musi ponieść ubezpieczyciel itp.;
 • oszustwa ubezpieczeniowe – np. sfingowane stłuczki, nieprawdziwe informacje we wnioskach o zawarcie umów ubezpieczenia;
 • podatki obciążające firmy ubezpieczeniowe (obecnie w Polsce składki ubezpieczeniowe nie są opodatkowane, ale trwają prace nad obłożeniem ubezpieczeń OC tzw. podatkiem Religi);
 • udział nieubezpieczonych pojazdów w stosunku do wszystkich poruszających się po danym kraju.

Szczególnie ważny w kontekście polskich uwarunkowań jest punkt związany z bezpieczeństwem drogowym. Tutaj bowiem dane są dla nas bardzo niekorzystne i mimo corocznej poprawy statystyk nadal jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o poziom śmiertelności na drogach. W roku 2014 średnia liczba zabitych w wyniku zdarzeń drogowych na europejskich drogach wyniosła 51 osób na milion mieszkańców. Najniższy współczynnik śmiertelności, a więc poniżej 30 zabitych, odnotowano w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii i na Malcie. W tym samym czasie w Polsce było to aż 80 zabitych (wskaźnik i tak spadł z ponad 100 zgonów w 2010 roku). W tej niechlubnej statystyce przodują państwa Europy Wschodniej – Łotwa, Rumunia oraz Bułgaria.

bezpieczenstwo-na-drogach

Mimo spadku o niemal 1/3 liczby zabitych między 2009 a 2014 rokiem polskie drogi nadal są bardzo niebezpieczne – statystycznie co dziesiąty wypadek kończy się czyjąś śmiercią. W związku z tym zakłady ubezpieczeń oferujące polisy OC biorą na siebie ogromne ryzyko wypłaty ewentualnego odszkodowania czy zadośćuczynienia. Zgodnie bowiem z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK sumy gwarancyjne wynoszą  1,22 mln euro za szkodę na osobie na jednego poszkodowanego i  6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe oraz 1,22 mln euro za szkodę na mieniu (niezależnie od liczby poszkodowanych).

Skąd zatem, przy tak niekorzystnej skali zdarzeń drogowych mamy w Polsce stosunkowo tanie OC? Odpowiedź mieści się w jednym zdaniu: tanie polisy OC to wynik wyniszczającej wojny cenowej ubezpieczycieli.

Wojna cenowa ubezpieczycieli – pozorna korzyść dla kierowców

Koszty ochrony ubezpieczeniowej dla każdej polisy są tylko częścią składki. Do tego dochodzą m.in. koszty administracyjne, wynagrodzenia dla pracowników, prowizje dla agentów, koszty reklamy i marketingu, likwidacji szkód czy wpłaty na UFG czy Rzecznika Finansowego.

Często jednak ubezpieczyciele w twardej walce konkurencyjnej stosują ceny, które nie pozwalają im na pełne pokrycie kosztów przychodami. Dotyczy to przede wszystkich najpopularniejszych, bo obowiązkowych ubezpieczeń OC. Warunki OC są określane ustawowo, więc pole do konkurencyjności jest niewielkie i ogranicza się w zasadzie jedynie do zbijania ceny.

Początki wojny cenowej ubezpieczycieli nastały wraz z popularyzacją sprzedaży ubezpieczeń w kanale direct, a więc przez telefon lub Internet. Dzięki temu zakładom ubezpieczeń udało się obniżyć koszty działalności w tym segmencie, ale rywalizacja cenowa tylko przybrała na sile. Segment ubezpieczeń OC przestał być rentowny, a ubezpieczyciele kosztem pozyskiwania nowych klientów zaczęli ponosić straty. Od 2007 roku nie tylko nie zarabiają na komunikacyjnym OC, ale dopłacają do interesu. Od kilku lat wynik techniczny dla umów OC oscyluje co roku w okolicach 0,8-1 mld złotych pod kreską.

Straty te to nie tylko efekt zaniżania cen OC, ale także zwiększającej się dysproporcji między przypisem ze składek ze sprzedanych ubezpieczeń a wysokością wypłaconych odszkodowań. Zdaniem wielu poszkodowanych kierujących skargi do Rzecznika Finansowego, ubezpieczyciele wciąż zaniżają odszkodowania, a przede wszystkim zadośćuczynienia za szkody na osobie. Coraz częściej jednak poszkodowani postanawiają walczyć w sądach, korzystając przy tym z pomocy kancelarii odszkodowawczych, a sądy przyznają o wiele wyższe zadośćuczynienia. Dlatego na tanim OC skorzystasz tak naprawdę tylko jeśli nie przytrafi Ci się żadna szkoda. Gdy jednak będziesz zmuszony zgłosić szkodę z OC sprawcy, może się okazać, że ubezpieczyciel zaniży odszkodowanie, licząc na to, że będzie Ci szkoda czasu, pieniędzy i nerwów na postępowanie odwoławcze czy sądowe.

„Podnieście ceny OC!” – apeluje KNF i grozi karami

Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, jesienią ubiegłego roku wystosował list-apel do ubezpieczycieli. Jakubiak apeluje w nim o podwyższenie składek za ubezpieczenia obowiązkowe, zwracając uwagę na „konieczność prawidłowego ustalania składki ubezpieczeniowej tzn. w sposób, który zapewni jej adekwatność w stosunku do zobowiązań z umów ubezpieczeń”, posiłkując się przy tym wymogami polskiego prawa. Przewodniczący KNF punktuje ubezpieczycieli, że ci zaniżają składki poprzez ich złe wyliczenia a także celowe obniżanie do cen wręcz dumpingowych. Stwierdza również, że wyższa składka powinna dotyczyć przede wszystkim ubezpieczenia flot, pakietów dealerskich i ubezpieczenia pojazdów ciężarowych. W liście pojawia się również propozycja ustalenia składki minimalnej, która nie będzie podlegać żadnemu systemowi zniżek.

Co ciekawe, nadzór apeluje również o unikanie procesowania się ubezpieczycieli ze swoimi klientami, ponieważ koszty postępowania sądowego mogą znacząco wpłynąć na wypłacalność zakładów ubezpieczeń. Czy reakcja KNF przyniesie efekt? Trudno to przewidzieć, jednak pierwsze półrocze 2015 roku nie napawa optymizmem – wg Polskiej Izby Ubezpieczeń wynik techniczny ubezpieczeń OC to 327 mln zł straty. Zatem, jeżeli rynek nie ureguluje się samodzielnie, niewykluczone, że konieczna będzie interwencja nadzoru, który nieśmiało, ale ruszył do ofensywy.

Bezpośrednia likwidacja szkód miała zakończyć wojnę cenową

Wprowadzona na początku drugiego kwartału 2015 roku bezpośrednia likwidacja szkód miała przynieść kres wojny cenowej ubezpieczycieli. W jaki sposób? Towarzystwa, które obecnie oferują taki sposób likwidacji szkód (8 firm skupiających około 90% rynku), zapewniają wypłatę odszkodowań dla swoich klientów w sytuacji gdy sprawca stłuczki ma OC w innym towarzystwie zrzeszonym w systemie. Dzięki temu poszkodowany po kolizji kontaktuje się z własnym ubezpieczycielem, a nie z ubezpieczycielem sprawcy.

Zarówno dla klientów jak i firm to rozwiązanie miało być transakcją win-win. Klient nie musi bowiem kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, ponieważ to jego towarzystwo wypłaci odszkodowanie, nie próbując przy tym zaniżyć jego wysokości, ponieważ finalnie wyśle rachunek z rozliczeniem do ubezpieczyciela sprawcy. Z kolei zakłady ubezpieczeń, które zdecydowały się na wprowadzenie modelu BLS do swojej oferty, miały zacząć wychodzić na prostą i przywrócić rentowność swoich działów związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

Czy jednak można mówić o BLS jako o czynniku, który może wpłynąć na zakończenie wojny cenowej? Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń, wyjaśnia: „Model BLS wpływa na możliwość konkurowania jakością usług w ubezpieczeniu OC, a nie na cenę produktu. Ostrej walki cenowej po prostu nie można prowadzić dłużej, w momencie gdy bardzo rośnie wartość odszkodowań i świadczeń, a jednocześnie firma traci, i to niemało, na oferowaniu podstawowego ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę, że tylko po trzech kwartałach 2015 r. rynek OC w Polsce przyniósł stratę 585 mln zł. Sumując kilka ostatnich lat, straty to miliardy złotych”.

Okazuje się, że bezpośrednia likwidacja szkód nie wpłynęła na podwyżkę cen OC. „BLS nie jest czynnikiem cenotwórczym. Nie wpływa na wzrost ani na spadek cen. Powody wzrostów cen można wymienić dwa: znaczący wzrost wypłacanych odszkodowań i świadczeń na przestrzeni ostatnich lat i jednocześnie walka cenowa pomiędzy ubezpieczycielami, sprawiająca że ceny OC nie rosły, a w niektórych momentach wręcz spadały. To sprawiło, że biznes OC jest w tej chwili mocno i trwale nierentowny” – zapewnia Marcin Tarczyński.

Wytyczne KNF spowodowały wzrost cen OC

Wytyczne KNF w sprawie likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, które weszły w życie pod koniec marca ubiegłego roku, zdają się coraz bardzie wpływać na unormowanie rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

Nadzór zwraca w nich uwagę, że ubezpieczyciele nie powinni stosować amortyzacji części w przypadku powstania szkody, muszą pomóc poszkodowanemu w sprzedaży wraku pojazdu po szkodzie całkowitej czy stosować takie same wyceny w przypadku szkody całkowitej jak i częściowej, co do tej pory znacznie od siebie odbiegało. Dodatkowo najem pojazdu zastępczego do czasu naprawy szkody powinien być rozpatrywany indywidualnie, bez względu na fakt prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem auta lub możliwość korzystania z komunikacji publicznej.

Czytaj także: Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?

Dostosowanie się ubezpieczycieli do powyższych wytycznych oznacza więc znaczny wzrost kosztów ich działalności, czyli do wypłacania wyższych odszkodowań. A to w prostej linii przyczynia się do wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym przede wszystkim OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Oczywiście dla kierowców nie jest to najlepsza informacja, ale finalnie może się to okazać tylko łyżką dziegciu w normalizowaniu rynku OC. Wytyczne KNF oznaczają bowiem z punktu widzenia klienta nie tylko wzrost składki za ubezpieczenie, ale przede wszystkim nadzieję na to, że odszkodowania wreszcie przestaną być zaniżane.

Według wyliczeń PIU, wdrożenie wytycznych może kosztować ubezpieczycieli od 800 do nawet 1200 milionów rocznie, a to może prowadzić do wzrostu ceny jednostkowej polisy od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Dodatkowym bodźcem, który może spowodować wzrost cen o kolejnych kilka-kilkanaście procent, jest wspomniany już wcześniej apel przewodniczącego KNF do ubezpieczycieli z września 2015 r.

Czytaj także: Ceny OC szybują! 6 powodów, dlaczego ubezpieczenia OC będą drożały [ANALIZA]

Zanim odnowisz polisę – porównaj ceny!

Umowa OC zawierana jest na okres dwunastu miesięcy z automatycznym odnowieniem na kolejny rok, jeśli ubezpieczający nie wypowie jej na 1 dzień przed końcem obowiązywania. Niestety, praktyka wskazuje, że odnowienie umowy na kolejny okres u tego samego ubezpieczyciela wcale nie musi być dla klienta bardzo korzystne – nawet dla takiego z maksymalnymi zniżkami. Dlaczego?

Ubezpieczyciele zarabiają na klientach odnowieniowych. Tak jak w przypadku każdego biznesu, niskimi cenami kusi się głównie nowych klientów. Przypomnij sobie, ile razy zakląłeś pod nosem, kiedy zobaczyłeś reklamę operatora Twojej sieci komórkowej proponującego nowym klientom taki sam abonament jak Twój, ale w niższej cenie i na lepszych warunkach? Podobnie jest w przypadku ubezpieczycieli. Tanie OC jest wabikiem na nowych klientów, dla obecnych ceny nie będą już tak atrakcyjne.

To w połączeniu z faktem, że ceny OC rosną i jeszcze przez pewien czas mogą rosnąć, powoduje, że zdecydowanie radzimy je porównywać zanim zdecydujesz się na odnowienie polisy u tego samego ubezpieczyciela. Najprostszą i najmniej czasochłonną metodą jest skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy kilka minut, dostęp do internetu i dokumenty. Dodatkowo część ubezpieczycieli umożliwia kalkulację składki na swoich stronach www, z zakupem polisy włącznie.

roznica-w-cenie-oc-2016

Poświęcenie kilkudziesięciu minut może zaowocować nawet kilkusetzłotową oszczędnością w portfelu! Stołeczni kierowcy powinni szczególnie uważnie porównywać oferty, ponieważ to w Warszawie mamy do czynienia z największą różnicą pomiędzy najdroższym (1172 zł, Compensa) a najtańszym OC (460 zł, Liberty) – aż 712 zł.

Wyższe kary za brak OC w 2016 roku

Oprócz składek za OC, więcej zapłacą również kierowcy za to, że nie ubezpieczyli swojego samochodu. Tutaj jednak czynnik jest zgoła inny niż w przypadku wzrostu cen OC. Kary za brak ubezpieczenia są uzależnione od wysokości płacy minimalnej obowiązującej w Polsce w danym roku. W związku z tym, że w 2016 roku wzrosła ona do 1850 złotych brutto, kara za nieubezpieczenie pojazdu będzie o 6% wyższa niż w ubiegłym roku.

kary-za-brak-oc-2016

Brak ubezpieczenia OC bardzo szybko wychodzi na jaw dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi UFG, czyli systemu informatycznemu, który wychwytuje przerwy w ubezpieczeniu pojazdu. Do wpadki może zatem dojść nie tylko podczas kontroli drogowej – wezwanie do zapłaty można otrzymać również bezpośrednio z UFG.

Szacuje się, że po polskich drogach porusza się około 1% nieubezpieczonych pojazdów, co daje około 250 tysięcy aut bez ważnego OC. Zdecydowana większość nieubezpieczonych to… zapominalscy. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC przedłuża się na kolejny rok, ale z pewnymi wyjątkami. I tak ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie gdy:

 • Kończy się polisa, którą otrzymałeś od poprzedniego właściciela auta.
 • Nie zapłaciłeś pełnej składki ubezpieczenia za poprzedni rok (w przypadku płatności ratalnej).

Według szacunków UFG, ponad 70% sytuacji, gdzie mamy do czynienia z nieubezpieczonym pojazdem, wynika z dwóch powyższych przyczyn.

Należy zatem pamiętać, żeby kontrolować to, kiedy kończy się ubezpieczenie poprzedniego właściciela samochodu lub na kiedy przypada płatność kolejnej raty za OC. Niestety, przeoczenie może mocno uderzyć kierowcę po kieszeni.

* W związku z przeniesieniem działalności Liberty Seguros Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce do AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. wszystkie umowy ubezpieczenia, polisy oraz cały portfel produktowy Liberty Ubezpieczenia zostały przeniesione do AXA Ubezpieczenia. Marka Liberty Ubezpieczenia oficjalnie zostaje wycofana z polskiego rynku z dniem 1 kwietnia 2017 r.

PARTNEREM RAPORTU JEST:

Auto Swiat logo

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

 • Ceny OC w styczniu 2016 roku są wyższe od ubiegłorocznych o 19%.
 • Najtańsze OC 2016 oferują Liberty Ubezpieczenia, Benefia, AXA Direct i Generali.
 • Średnio najmniej za ubezpieczenie OC zapłacą kierowcy z Rzeszowa i Kielc, najwięcej - z Wrocławia.
 • Najbardziej zdrożało ubezpieczenie samochodu w Compensie, Proama i Gothaer.
 • Ubezpieczyciele komunikacyjni nadal prowadzą wojnę cenową, ale większość z nich już podnosi ceny OC.
 • Zdaniem ekspertów bezpośrednia likwidacja szkód nie ma wpływu na wzrost składek za OC.
 • Podwyżki są związane z wytycznymi KNF w sprawie likwidacji szkód i z coraz wyższymi odszkodowaniami zasądzanymi dla poszkodowanych.
 • Porównując ceny ubezpieczeń możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych.
 • W 2016 roku właściciel samochodu osobowego za brak OC przez ponad 14 dni zapłaci aż 3700 zł kary.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
75 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
6 lat temu

6 lat ubezpieczenie OC w Ergo Hestji. 5 pojazdów. Zero szkód komunikacyjnych. Hestia wymyśliła dopłatę 7,60 zł i zablokowała mi konto, Po zapłaceniu w/w kwoty i 30 zł za odblokowanie konta , przyszła propozycja na odnowienie OC , podwyżka z 806 zł na ponad 1400 !!!. To chyba trochę więcej niż 20 %. Dziękuję Hestji i szukam gdziś taniej.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Andrzej

Właśnie dlatego przydatne są porównywarki ubezpieczeń 🙂 Zapraszamy na naszą https://punkta.pl gdzie porównamy oferty wielu ubezpieczycieli i wybierzemy dla Ciebie najlepszą 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Last edited 4 miesięcy temu by lukaszkacprzak
były agent
były agent
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

najlepiej właśnie sprawdzić na porównywarce, zobaczyć która jest najtańsza i zadzwonić na infolinię tej firmy, zawsze dadzą 10 -15 % mniej niż agenci.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  były agent

Najlepiej zadzwonić do naszego konsultanta, bądź zamówić rozmowę i klient również otrzyma zniżkę 😉 Byłych agentów też honorujemy zniżką 🙂

Pozdrawiam

kosa
kosa
6 lat temu

mam w axa i musze zapłacić wiecej chce zmienić ich daj rade na email

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  kosa

Witam:)

Na pewno pomożemy ! Prosiłbym o kontakt pod numerem 22 490 9000, gdzie nasz konsultant zadba o gwarancję niskiej ceny 😉

Pozdrawiam

Subaru aiampreza
Subaru aiampreza
6 lat temu

Dziwne tłumaczenie podwyżek , za stan dróg i tym samym bezpieczeństwa odpowiada państwo – to dlaczego za to ma płacić kowalski?
Najgorsze przekręty dotyczące sfingowania stłuczek etc…robią pracownicy ubezpieczalni – bo znają przepisy , a kowalski będzie się bał .
Zatem zapytam jeszcze raz – za co ubezpieczalnie biorą haracz i co chwilę wołają o więcej ?

Karol
Karol
6 lat temu

35 lat jazdy bez ŻADNEJ szkody! 70% zniżek ,OC z 440 zł teraz skoczyło do 1400 zł z groszami! To więcej niż 300% !!!! Więc jakie to 19% ??????
Czy jesteśmy idiotami, którzy nie potrafią liczyć??
Sprawdziłem ceny we wszystkich TU różnice są minimalne- dosłownie a zapowiadają, że ceny oc jeszcze pójdzie w górę.Kogo nie będzie na to stać, powinien dać sobie flaki wypruć. Tego właśnie będzie oczekiwał od nas bandycki rząd. W tym bandyckim kraju nie da się już żyć.
Tłumaczenie, że w wyniku częstych kolizji jest dużo ofiar wypadków, że trzeba płacić odszkodowania ect.
Więc dlaczego karani są kierowcy, dlaczego wydziera się pieniądze z portfela tym którzy latami jeżdżą bezkolizyjnie???
Niech płacą ci, którzy doprowadzają do kolizji, niech płacą za ofiary wypadków – kierowcy alkoholicy, małolaty którym w głowie brawura i wielu innych

Piotr
Piotr
6 lat temu
Reply to  Karol

sprawdź w MTU, miałem 470 zaproponowali 700 pare, a inne ubezpieczalnie nie chciały zejść poniżej tysiąca

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Karol

Witam

zachęcam do analizy nowszego raportu, ponieważ odnosi się Pan do danych ze stycznia 2016 r – Ceny OC wzrosły o 38% w pierwszej połowie 2016 roku. Liczba, którą podajemy jest średnią na całą Polskę. Pana sytuacja, gdzie zwyżka w składce za oc jest astronomiczna, nie jest niestety pojedynczym przypadkiem. Najczęściej kontynuacje ubezpieczenia u danego ubezpieczyciela są najdroższym rozwiązaniem. Jeśli potrzebna jest Panu pomoc w znalezieniu tańszego OC polecam bezpośredni kontakt z nami na live chat lub też pod numerem 22 490 90 00.

Pozdrawiam

Bo no
Bo no
5 lat temu
Reply to  Karol

Bandyta bandycie krzywdy nie zrobi.Tak to jest w tym kraju jak napisałeś

Paweł
Paweł
6 lat temu

16 lat bez szkody. podwyżka miała być około 20-30 %. Wszedłem na porównywarki i o mały włos a oczy by mi wypadły z orbit gdy zobaczyłem oferty gdy zobaczyłem, że ubezpieczenie wzrosło o ponad 100%. Teraz sprawdzę w zagranicznych firmach ubezpieczeniowych.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paweł

Proponuję zerknąć jeszcze raz 😉
Ewentualnie po rady na wyliczenie niższej składki zapraszam do kontaktu z konsultantami, którzy zawsze służą pomocą. W zależności od Pana preferencji, albo na livechat albo telefonicznie 😉

Pozdrawiam

Mariusz
Mariusz
6 lat temu

Bzdurny artykuł. Mi Allianz podwyższył OC o 300%. Bez żadnej szkody. Tłumaczenie, że mamy jedno z najniższych OC w Europie to też brednia. Mediana zarobków vs ubezpieczenia – to powinien być wskaźnik. Ubezpieczalnie dały w łapę burakom, to i „nakazali” podwyżkę. Na 500+ i pensyjki poselskie trzeba skądś wziąć.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Mariusz

Witam 🙂

zawsze ma Pan możliwość znalezienia tańszej oferty na naszej porównywarce http://punkta.pl 😉

Pozdrawiam

były agent
były agent
6 lat temu

Punkta – TO NIC INNEGO JAK MULTIAGENCJA

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  były agent

Witam 🙂

dziękujemy za komplement! Jesteśmy multiagencją online i to z pełnym przekrojem ubezpieczeń, codziennie pomagając naszym klientom znajdować najlepsze oferty 😉 Poczynając od ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych , podróżnych a kończąc na prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych.
Pamiętamy o terminach polis, wypowiedzeniach OC, pomagamy przy likwidacji szkód. Już ponad 2 mln Polaków doceniło nas za oszczędność ich czasu i pieniędzy 🙂
Najważniejsze informacje i bezpłatne porady na temat ubezpieczeń i likwidacji szkód znajdziesz w naszej Akademii punkta. Zapytaj nas też na zapytaj onet – z chęcią pomożemy!

Pozdrawiam

Karol
Karol
6 lat temu
Reply to  Mariusz

Panie Mariuszu ma Pan świętą rację! W tym kraju pozostała juz tylko jedna wielka niesprawiedliwość!!!

ass
ass
6 lat temu

he szwajcaria tam zarobki są 8 razy wieksze wiec co to dla nich pare euro ale tu sciemniaja

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  ass

Witam

a składki za OC w Szwajcarii średnio 5 razy wyższe niż w Polsce… 😉

Pozdrawiam

Wojtek
Wojtek
6 lat temu

Tak, ale zarobki sa tam kilka razy wieksze. Ponadto inne ceny paliwa sa porownywalne.
A wiec „glupi” polak na oc wyda 20% pensji, na paliwo 20%, na jedzenie 40% i zostaje mu wielkie g….
Szwajcar na OC wyda takze 20% pensji, ale na reszte niech wyda kolejne 50%, to i tak sie bedzie bogacil bo 30% odklada na konto…..
Na co mi takie porownanie do eUROPY jak pensje w polsce sa chinskie.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Wojtek

Wojtku

ale jest też mądry Polak, który ubezpieczenie znajdzie u nas, zaoszczędzi i nie będzie cierpieć z tego powodu 🙂

Pozdrawiam

Jacek
Jacek
6 lat temu

Trochę nie doszacowane te podwyżki przedluzenie OC w Allianz bez szkód podwyżka z 580 zł na 1350 zł jak nie licze to więcej niż 19%

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Jacek

Witam

ubezpieczenie OC zdrożało średnio o 19%, tak więc mogą być niższe i wyższe zwyżki w taryfikacji ubezpieczenia OC.

Pozdrawiam

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Od lat mam zaufanie do compensy. Tam kontynuuje komunikacyjne ubezpieczenia.

Kacper
Kacper
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Czy Compensa oferuje coś, co pozwoliłoby jakoś bardziej zaoszczędzić przy tych ostatnich podwyżkach cen ubezpieczeń? Pytam z perspektywy kierowcy z ponad 10-letnim stażem bezszkodowej jazdy, który chce zmienić towarzystwo, sugerującego się nie tyle ceną, co opiniami.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kacper

Witam

o tej firmie i jej ofercie napisaliśmy szerzej tutaj 😉

Pozdrawiam

zbych
zbych
6 lat temu

witam jak to się ma że podwyżka miała zdrożeć średnio 19% a ja w tamtym roku płaciłem 490zł a w tym 1150 to ile procent ona skoczyła bo mi wychodzi prawie 120% całe to pisanie to mydlenie a zakłady robją co chcą

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  zbych

Hej Zbychu 🙂

raport jest z początku roku, zachęcam Cię do lektury najnowszych wyliczeń – analiza cen OC, które pokazują w liczbach zwyżki w pierwszym półroczu. Twój przypadek niestety nie należy do odosobnionych, lecz korzystając z porównywarki ubezpieczeń punkta jesteś w stanie się przed tym uchronić 🙂

Pozdrawiam

Bent
Bent
6 lat temu

Witam
Byłem ubezpieczyć dzisiaj auto podwyźka w każdym Towarzystwie średnio zdrożała o 100/120% więc co to za ściemnianie o 20/30%
podwyżkach ? . Następna zmowa cenowa i kto wie czy nie nowy AmberGold lub kredyty we frankach szwajcarskich . Następna mafia
która za jedyny cel ma oskubanie ludzi z pieniędzy.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Bent

Witam

polecam Panu nasz najnowszy raport, w którym ujęta jest skala zwyżki ceny za ubezpieczenie OC, w ujęciu ogólnokrajowym ( raport – tutaj ). Oczywiście są przypadki w których zwyżka jest dużo ponad przeciętną i nie mieści się w żadnej skali, natomiast skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej gwarantuje Panu, że znajdą się tańsze oferty 🙂

Pozdrawiam

Aneta
Aneta
6 lat temu

A mi wzrosło z 660 na 2600[była jedna szkoda]szok!ale porównałam oferty i zapłaciłam 1100 w innym towarzystwie.POLECAM

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Aneta

Właśnie dlatego porównywarka ubezpieczeń jest w stanie uratować naszą kieszeń i cenny czas na poszukiwanie ofert z innych źródeł, jednocześnie dając nam gwarancję znalezienia najlepszej dla nas oferty 🙂

Dziękujemy za skorzystanie z naszych usług, zawsze służymy pomocą! 🙂

fgvbt
fgvbt
6 lat temu

Zapomnieliscie dodać że jednocześnie zarobki w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  fgvbt

Średnia składka za OC w zeszłym roku również uplasowała Polskę wśród liderów w kategorii : „Najtańsze OC” 😉 Jest wiele przyczyn tej zwyżki cen.. ale rynek ubezpieczeniowy jest naprawdę szeroki, a ofert jest mnóstwo. Dlatego zachęcamy do korzystania z możliwości porównywania ofert, ponieważ zawsze zaoszczędzimy, czas i pieniądze 🙂

Pozdrawiam

Urszula
Urszula
6 lat temu

jakie sa ceny OC majtansze w kujawsko pomorskim na dzisiaj jestem w Direct czy to dobry wybor czy zmienić na Benefie

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Urszula

Witam 🙂

sytuacja ze zmianą stawek, jest bardzo dynamiczna, więc warto na bieżąco sprawdzać oferty w naszej porównywarce 🙂 Mamy w swojej ofercie wiele TU, więc będzie Pani w stanie znaleźć u nas najlepszą dla siebie ofertę 🙂 W razie pytań zapraszam na livechat z konsultantem czy też telefon bezpośrednio do nas, a eksperci odpowiedzą na wszystkie Pani pytania.

Pozdrawiam

Jakub
Jakub
6 lat temu

Nie powiem przymierzałem się do kupna samochodu (pierwszego) padło na opla astre 18 letnią lub corse 15 letnią. Cena aut +- 6500, ale co z tego jak za OC najniższe oferty dla mnie to 4500zł!!! Ja rozumiem że jestem w grupie podwyższonego ryzyka ale przy takich cenach zostaje mi się zapakować i wyjechać z tego ciemnogrodu przecież to jest chore w skali roku wychodzi że 4 miesiące pracowałbym na OC, 2 miesiące na paliwo i naprawy, 4 miesiące na podatki dla państwa i przeżyć z tego co mi zostało?? Aktualne ceny OC są zbyt wygórowane dla kierowców którzy nie mają możliwości podpiąć się pod tatusia, mamusie ze zniżkami. Może się zajmę kolarstwem podobno fajne hobby. (proszę już nie wciskać swojej porównywarki sprawdzałem chyba większość w internecie). Najniższa oferta była chyba od AXA ale też mam obawy by od nich wziąć (ceny od 1800-2300) bo opinie mają mocno zszarganą i nie wiadomo czy KNF im kary nie da za zaniżanie cen czy coś… a jeśli faktycznie coś by się wydarzyło z mojej lub czyjejś winy to chciałbym odzyskać odszkodowanie a nie słuchać pani studentki zatrudnionej tylko do recytowania przygotowanych kwestii.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Jakub

Hej Jakub

sytuacja dla młodych kierowców nie jest kolorowa, to prawda. Ale na szczęście istnieją możliwości, które pułap składki mocno zbiją do poziomu akceptowalnego 🙂 Można nabijać zniżki OC np. na przyczepce. Koszt jest minimalny, a zniżki wpadają 🙂

Pozdrawiam

Bo no
Bo no
5 lat temu
Reply to  Jakub

Dlatego tu nikt nie chce żyć bo tu wegetacja,łupienie , obdzieranie ludzi ze skóry i najniższe zarobki w całej Europie

Przemo
Przemo
6 lat temu

W 2015 za oc zapłaciłem 269zł, w tym roku liczą mi około 1000zł za ten sam samochód szkody żadnej nie było. Chyba zostałem sponsorem programu 500+. Ja nie chcę namawiać do buntu, ale na ile jeszcze sobie pozwolimy?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Przemo

Przemo

czy to była oferta na kontynuację ubezpieczenia w tym samym TU ?? Warto porównać sobie oferty od różnych ubezpieczycieli, ponieważ rynek jest naprawdę spory, a ofert i dostępnych opcji jest jeszcze więcej.

Pozdrawiam

Jacek
Jacek
5 lat temu
Reply to  Przemo

[Obalić rząd, obalić pis!!!] Ludziectrzeba się zbuntowac NIKT NIE ZATRZYMA MILIONA OSÓB!!!

Paweł
Paweł
6 lat temu

Z 255zł na 468zł w AXA za Seicento 1.1 ’02, no i jak tu żyć? Porównywarka punkta nic tańszego nie wynalazła.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paweł

Hej Paweł

skontaktuj się z nami telefonicznie albo na live chat, postaramy się znaleźć coś tańszego 🙂

Pozdrawiam

Henryk
Henryk
6 lat temu

piszecie że ubezpieczenia zdrożały średnio o 19 %. W moim przypadku
proama o 70%!!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Henryk

Cześć Henryk

raport jest z początku roku, liczba 19% jest średnią na całą Polskę. Sytuacja cały czas się zmienia, jedni mają wzrost o 5%, inni o 75%! Dlatego warto przejrzeć wszystkie dostępne oferty, żeby zwyczajnie w świecie nie przepłacić za ubezpieczenie 🙂

Pozdrawiam

janek
janek
6 lat temu

kocham Was punkta <3

Kris
Kris
6 lat temu

Złodzieje
480zł 2015, 1200zł 2016
tyle w temacie

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kris

Hej Kris

zgłaszaj się śmiało do nas, powalczymy ze składką 🙂 Możesz zostawić prośbę o kontakt lub zadzwonić do nas pod numer 22 490 90 00, ewentualnie zachęcam do skorzystania z opcji live chat z naszym konsultantem.

Pozdrawiam

Paweł
Paweł
6 lat temu

MTU, dziś dostałem nowe warunki OC. Wzrost z 430 zł za okres 2015/2016 do 703 za okres 2016/2017. Masakra.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paweł

Hej Paweł

odzywaj się śmiało do nas, postaramy się zaradzić tej drakońskiej zwyżce! Możesz zostawić prośbę o kontakt lub zadzwonić do nas pod numer 22 490 90 00, ewentualnie zachęcam do skorzystania z opcji live chat z naszym konsultantem 🙂

Pozdrawiam

darek
darek
6 lat temu

miałem liberty direct dostałem dziś lis z oc i masakra 603 zł ide do innego TU i mam 90zł taniej

ryszard
ryszard
6 lat temu

przez 3 lata w generali -składki dla forda focusa po 369 zł -w tym roku ( w listopadzie) przysłali ofertę OC +ASS =759 zł -mam wszystkie zniżki -jednym słowem złodziejstwo-ponad 100%. wybrałem axa direct -składka 519 zł

Artur
Artur
6 lat temu

TO JAKAŚ MASAKRA jestem 8 lat w alianz bez stłuczki do tej pory płąciłem 550zł a dziś przyszło mi do zapłaty 1105zł — 100% więcej !!! ZŁODZIEJE !!

Maniek
Maniek
6 lat temu

Mario

Maniek
Maniek
6 lat temu

Ludzie przestańmy biadolić , trzeba ruszyć się , dosyć tego poniewierania!!!!!!!

kuba
kuba
6 lat temu

To zestawienie cen w Europie jest raczej malo kompletne. Mieszkalem w Anglii, teraz mieszkam w Austrii i tych krajow tu nie ma. W Austrii place 800e na rok , w Anglii placilem 1200 funtow (!) na rok…ale wiadome. zarobki inne

artyur
artyur
6 lat temu

Ludzie, dajcie sobie spokój z „porównywarkami internetowymi”, które służą głównie do wyciągania danych osobowych, i wyrażenia zgody, na przetwarzanie danych.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  artyur

Witam,
zdecydowanie tak to nie działa 🙂 Porównywarka internetowa to nic innego jak system, gdzie można sprawdzić za pomocą jednego wyliczenia składki w kilkunastu firmach ubezpieczeniowych, a dane, które są potrzebne do takiego wyliczenia są wymagane także przez agentów stacjonarnych lub ubezpieczycieli. W naszym wypadku nad wyliczeniami dodatkowo czuwają doradcy, którzy dodatkowo sprawdzają (o ile klient wyraża na to chęć podając kontakt do siebie) czy składka może być jeszcze lepsza. Zachęcam do przetestowania nas, a znajdziemy dla Pana dobrą ofertę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Bartosz
Bartosz
6 lat temu

U mnie wygląda to tak: 371zł w zeszłym roku i teraz życzą sobie 688zł w AXA.O jakich 20 procentach podwyżki piszą?
Życzę wszystkim wytrwałości w znalezieniu tańszego OC bo ja to już tylko rower na drogę.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Bartosz

Dzień dobry

raport, do którego się Pan odniósł został stworzony w styczniu 2016 r. i przedstawia on średnią zwyżkę w skali kraju, w oparciu o analogiczny okres w 2015 r. Aktualne dane to średnia zwyżka w skali ogólnopolskiej na poziomie 50% w porównaniu do tego samego okresu w roku 2015.
Zachęcam do skorzystania z naszej porównywarki, lub do bezpośredniego kontaktu z nami, pomożemy znaleźć tańsze ubezpieczenie 🙂

Pozdrawiam

ΑΧΙΛΛΕΎΣ
ΑΧΙΛΛΕΎΣ
6 lat temu

JA MYŚLĘ ŻE ISTNIEJE JEDEN-SPOSÓB.
POZEW ZBIOROWY OD 100-1000 OSÓB ZŁOŻONE W SĄDZIE.
POTEM DO STRASBURGA.

Nie ma w żadnym kraju takiej wolnej-„amerykanki”!
..myślę że w Konstytucji jest wzmianka
że nie można w kraju-Europejskim okradać nas w świetle-prawa!

Rozumiem,że OC jest w stosunku do krajów rozwiniętych niską-stawką!
Ale dajcie-nam zarobki owych-a zapłacimy za OC 100% więcej niż-oni!

TO ZWYKŁA KRADZIEŻ
TO JEST NIELEGALNE I JEST TO PRZESTĘPSTWO!

I tak samo to wygląda jak z Frankiem..i to nie Kimono!
-bo można pójść w Kimono zamiast znieczulenia
widząc co z nami-robią!

Ps W Sądzie ludzie wygrywają np. za fakt że Bank więcej niż mógł
pobieram prowizję z podwyżką!
W Sądzie pewna kobieta wygrała odszkodowanie.

-miłego życia!

Ja w niedługim-czasie rzucę swoje obywatelstwo!
Nie chcę już więcej być Polakiem.
Wstyd,że doprowadzają nas do sytuacji
że jesteśmy pod ścianą,bez ostatniego-słowa!

Paweł
Paweł
5 lat temu

Witam! To czemu w firmie Proama za oc i nw zapłaciłem w zeszłym roku 414 zl a w tym przyszło wznowienie za 810 zł z tego co licze to nie jest 19 procent proszę o odpowiedź! Pozdrawiam!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry

raport, do którego się Pan odniósł został stworzony w styczniu 2016 r. i przedstawia on średnią zwyżkę w skali kraju, w oparciu o analogiczny okres w 2015 r. Aktualne dane to średnia zwyżka w skali ogólnopolskiej na poziomie 50% w porównaniu do stycznia 2016.

Pozdrawiam

Bo no
Bo no
5 lat temu

W Polsce najdroższe ubezpieczenia OC w porównaniu z zarobkami.Zmowa ubezpieczycieli i tajemnice w wyliczaniu składek.

Marcin
Marcin
5 lat temu

ubezpieczenia ubezpieczeniami, a wielu ma problem z uzyskaniem swoich pieniędzy później. Ale zawsze można się spróbować skonsultować z [reklama], oni zawsze doradzają co zrobić – nawet mailowo. Ja skorzystałem 🙂

lubirt
lubirt
5 lat temu

Na stronie [reklama] masz dobrą porównywarkę. Jestem parę dni po podpisaniu umowy na OC i warunki mi się podobają. Na pewno nie przepłacam….przepłacałem to wcześniej. Udało się wszystko dograć telefonicznie, nie musiałem chodzić do żadnych punktów, stać w kolejkach i krótko mówiąc – trafić czasu.

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Ja jestem zwolennikiem szukania na porównywarkach dlatego, że najłatwiej w taki sposób znaleźć najtańszą opcję. Niemniej jednak artykuł bardzo dobry i przydatny.

Leszek
Leszek
5 lat temu

Osobiście swoje OC znalazłem przez [reklama] z racji tego, że w takich sprawach stawiam na porównywarki. Artykuł napisany na najwyższym poziomie, bardzo przydatny.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Czy zapłacimy 100 czy 200% więcej to i tak ubezpieczyciele będą nas okradać na każdym kroku, rażące zaniżanie odszkodowań czy odmowa korzystania z samochodu zastępczego a o to co naprawdę się nam należy trzeba będzie walczyć w sądzie, czyli znikomy procent na to się zdecyduje. Państwo polskie nie chroni w żaden sposób swoich obywateli, trwa zmowa cenowa ubezpieczalni i zarabiają na niej krocie, a nawet jak rząd zareaguje to i tak to co nakradną będzie ich, czyli jak zawsze 40-milionowy naród składa się miliardowe wyniki kilkudziesięciu firm. Nie może być tak przy obowiązkowych ubezpieczeniach, gdzie na dodatek brak takiego ubezpieczenia wiąże się z kilkutysięczną karą.
Najsmutniejsze jest zawsze to, że oberwą najuboższy, którzy tak naprawdę wybrali aktualną władzę.

Ariel
Ariel
5 lat temu

porażka z tymi cenami się robi… za diesla 3 litrowego rok 2002 płace 770zł, rozglądałem się za mniejszym autem bo ceny utrzymania robią się kosmiczne, a za benzynkę o pojemności 1,4l zapłacił bym 690zł.
co nam te zniżki dają do ch### wafla…

lucas33
lucas33
5 lat temu
Reply to  Ariel

No bardzo dużo jest internetowych porównywarek. Ja sam korzystam ze strony[reklama]. Jest chyba najprostsza w nawigacje, wypełnienie formularza nie trwa tutaj jakoś specjalnie długo. Kilka minut i jest przedstawiona cała długa lista ofert dedykowanych pod konkretną osobę. Ja tutaj znalazłem OC plus AC i oszczędzam na poziomie 200-250 zł względem tego co płaciłem wcześniej.

Karol
Karol
5 lat temu

A wie ktoś może jak w tym całym wyścigu wypada Uniqa – https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/auto ? Miałem u nich kiedyś jakieś proste ubezpieczenie i było całkiem OK, nawet raz skorzystałem i wszystko wywiązali zgodnie z umową. Teraz niedługo będę kupował OC i pomyślałem właśnie o nich. Ktoś coś?

Jerzy
Jerzy
5 lat temu

Jak na razie najtaniej znalazłem [reklama].