PIU: Ubezpieczyciele zebrali prawie 2 mld zł więcej z OC!

Aktualizacja:
OC

W III kwartałach 2016 roku ubezpieczyciele zebrali aż 7,96 mld zł składki OC - o 1,95 mld zł więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W górę poszły również odszkodowania. Najnowsze dane Polskiej Izby Ubezpieczeń są kolejnym dowodem na drastyczne podwyżki, które w tym roku dotknęły kierowców.

PIU: Składki OC w górę o 32%. Rosną również sumy wypłacanych odszkodowań

W najnowszej analizie PIU poinformowała, że w okresie od stycznia do września 2016 r. składka z ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów wyniosła 7,96 mld zł.  Oznacza to wzrost o 1,95 mld zł, czyli aż 32,4% w porównaniu do poprzedniego roku!

W górę poszły również składki z ubezpieczeń AC. W 2016 roku składka przypisana brutto wyniosła 4,76 mld zł – o 18,5% więcej niż w tym samym okresie w 2015 r.

Wzrosły również sumy wypłaconych odszkodowań i świadczeń, chociaż nie tak znacznie jak zebrane składki. W przypadku OC odnotowano wzrost o 14,8% (z 4,97 mld zł do 5,71 mld zł). Dla AC wzrost był stosunkowo niewielki – 9,6% (z 2,84 mld zł do 3,11 mld zł).

Wyniki analizy skomentował Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU: „Ubezpieczenia OC pozostają nierentowne, natomiast na rynku widać wyraźny wzrost składki. Ma on ekonomiczne uzasadnienie, co w swoich wypowiedziach podkreślali ostatnio m.in. przedstawiciele UOKiK. Warto podkreślić, że wzrost wysokości składek obliguje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw finansowych, co w znacznym stopniu niweluje wpływ wzrostu składki na bieżący wynik. Oczywiście wzrost składki powinien mieć wpływ na poprawę wyniku w dłuższym okresie, natomiast w krótkim czasie widoczne są przede wszystkim działania na rzecz bezpieczeństwa klientów, co potwierdzają wyższe rezerwy”.

Dlaczego ubezpieczyciele notują straty w OC - infografika Punkta

 

Dlaczego ceny OC rosną?

Podwyżki OC dotknęły około 20 mln Polaków. Jak wynika z ostatniej analizy porównywarki OC i AC Punkta.pl, ceny wzrosły średnio o 48%. Głównych przyczyn podwyżek należy szukać w zakończeniu wojny cenowej, która przyniosła straty ubezpieczycieli w segmencie OC, rosnących kwot odszkodowań i innych świadczeń, większej liczby wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych, a także wyrównywania stawek do poziomu pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Sposoby na znalezienie najtańszego OC

Na szczęście kierowcy mogą wziąć sprawy w swoje ręce i przynajmniej częściowo uniknąć podwyżek. Najlepszym sposobem na znalezienie tańszego OC jest porównanie ofert. Pechowy kierowca w Warszawie, który tego nie zrobi, może przepłacić nawet 712 zł (to różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczycielem)! Warto również zacząć szukać nowej oferty na 2 tygodnie przed datą końca polisy – eksperci podkreślają, że w tym okresie ceny są najkorzystniejsze. Za OC lepiej płacić kartą przez internet i w jednej racie (kilka rat to polisa droższa nawet o 30%). Dla młodych, niedoświadczonych kierowców, dobrym rozwiązaniem będzie dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami.

 

Podsumowanie

  1. Ubezpieczyciele zebrali w 2016 r. prawie 2 mld więcej składki z OC
  2. Oznacza to wzrost o 32% w porównaniu do 2015 r.
  3. W górę poszły również składki z ubezpieczeń AC
  4. Wzrosły również sumy wypłaconych odszkodowań i świadczeń

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments