PIU: Ubezpieczyciele zebrali prawie 2 mld zł więcej z OC!

Aktualizacja:
OC

W III kwartałach 2016 roku ubezpieczyciele zebrali aż 7,96 mld zł składki OC - o 1,95 mld zł więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W górę poszły również odszkodowania. Najnowsze dane Polskiej Izby Ubezpieczeń są kolejnym dowodem na drastyczne podwyżki, które w tym roku dotknęły kierowców.

PIU: Składki OC w górę o 32%. Rosną również sumy wypłacanych odszkodowań

W najnowszej analizie PIU poinformowała, że w okresie od stycznia do września 2016 r. składka z ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów wyniosła 7,96 mld zł.  Oznacza to wzrost o 1,95 mld zł, czyli aż 32,4% w porównaniu do poprzedniego roku!

W górę poszły również składki z ubezpieczeń AC. W 2016 roku składka przypisana brutto wyniosła 4,76 mld zł – o 18,5% więcej niż w tym samym okresie w 2015 r.

Wzrosły również sumy wypłaconych odszkodowań i świadczeń, chociaż nie tak znacznie jak zebrane składki. W przypadku OC odnotowano wzrost o 14,8% (z 4,97 mld zł do 5,71 mld zł). Dla AC wzrost był stosunkowo niewielki – 9,6% (z 2,84 mld zł do 3,11 mld zł).

Wyniki analizy skomentował Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU: „Ubezpieczenia OC pozostają nierentowne, natomiast na rynku widać wyraźny wzrost składki. Ma on ekonomiczne uzasadnienie, co w swoich wypowiedziach podkreślali ostatnio m.in. przedstawiciele UOKiK. Warto podkreślić, że wzrost wysokości składek obliguje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw finansowych, co w znacznym stopniu niweluje wpływ wzrostu składki na bieżący wynik. Oczywiście wzrost składki powinien mieć wpływ na poprawę wyniku w dłuższym okresie, natomiast w krótkim czasie widoczne są przede wszystkim działania na rzecz bezpieczeństwa klientów, co potwierdzają wyższe rezerwy”.

Dlaczego ubezpieczyciele notują straty w OC - infografika Punkta

 

Dlaczego ceny OC rosną?

Podwyżki OC dotknęły około 20 mln Polaków. Jak wynika z ostatniej analizy porównywarki OC i AC Punkta.pl, ceny wzrosły średnio o 48%. Głównych przyczyn podwyżek należy szukać w zakończeniu wojny cenowej, która przyniosła straty ubezpieczycieli w segmencie OC, rosnących kwot odszkodowań i innych świadczeń, większej liczby wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych, a także wyrównywania stawek do poziomu pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Sposoby na znalezienie najtańszego OC

Na szczęście kierowcy mogą wziąć sprawy w swoje ręce i przynajmniej częściowo uniknąć podwyżek. Najlepszym sposobem na znalezienie tańszego OC jest porównanie ofert. Pechowy kierowca w Warszawie, który tego nie zrobi, może przepłacić nawet 712 zł (to różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczycielem)! Warto również zacząć szukać nowej oferty na 2 tygodnie przed datą końca polisy – eksperci podkreślają, że w tym okresie ceny są najkorzystniejsze. Za OC lepiej płacić kartą przez internet i w jednej racie (kilka rat to polisa droższa nawet o 30%). Dla młodych, niedoświadczonych kierowców, dobrym rozwiązaniem będzie dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami.

 

Podsumowanie

  1. Ubezpieczyciele zebrali w 2016 r. prawie 2 mld więcej składki z OC
  2. Oznacza to wzrost o 32% w porównaniu do 2015 r.
  3. W górę poszły również składki z ubezpieczeń AC
  4. Wzrosły również sumy wypłaconych odszkodowań i świadczeń


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej