Rośnie liczba odszkodowań – ubezpieczyciele płacą więcej! PIU podsumowało rynek ubezpieczeń w 2018 roku

Aktualizacja:
ubezpieczenia-2018

Z roku na rok rośnie wartość zebranych składek ubezpieczeniowych. Znakomitą większość z nich stanowią ubezpieczenia majątkowe. W 2018 roku odnotowano rekordową składkę na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Co więcej – każdego roku ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej odszkodowań i świadczeń. Spójrzmy zatem jak prezentują się ubezpieczenia 2018 w liczbach!

Historia ubezpieczeń w Polsce ma więcej niż 100 lat. Ich początkowa forma znacząco różniła się od tej znanej nam obecnie, choć i ta zmienia się z roku na rok. Sytuacja na rynku ubezpieczeń jest dynamiczna, a koniec pierwszego kwartału 2019 roku to najlepszy czas na podsumowanie roku ubiegłego. Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała właśnie rynek ubezpieczeniowy w Polsce w 2018 roku.

Polska na tle Europy: nie jest źle, mogłoby być lepiej

Największym europejskim rynkiem ubezpieczeniowym niezmiennie pozostaje Wielka Brytania. Zaraz za nią plasuje się Francja i Niemcy. Nieźle na tle innych państw wypadają także Włochy. A jaką pozycję zajmuje Polska? Pod kątem wartości składki przypisanej, choć nie jest najgorzej, zawsze mogłoby być lepiej – nasz kraj plasuje się mniej więcej w połowie zestawienia. Wartość składki jest nieco mniejsza niż w Norwegii, ale wyższa niż w Turcji. Według danych Insurance Europe, w 2017 w Polsce wyniosła ona 14,4 mld zł.

Rekordowa branża komunikacyjna

W raporcie wykazano, że w 2018 roku ubezpieczyciele zebrali w sumie 62,2 mld zł składek brutto, z czego składki z ubezpieczeń na życie stanowiły 21,7 mld zł, a wartość składek z ubezpieczeń majątkowych – 40,5 mld zł. Co ciekawe, składki z ubezpieczeń komunikacyjnych stanowiły 23,5 mld zł. Oznacza to, że branża komunikacyjna wypracowała aż o 1 mld zł więcej niż przed rokiem. To właśnie w tej branży można dostrzec wyjątkową dynamikę wzrostu. Na przestrzeni ostatnich lat wartości te systematycznie rosły, a najlepszym zobrazowaniem aktualnej sytuacji będzie zestawienie obecnych statystyk z tymi, z jakimi mieliśmy do czynienia przykładowo 10 lat temu. Wówczas wartość składek z ubezpieczeń komunikacyjnych wynosiła 12,7 mld zł.

Ubezpieczyciele wypłacają więcej odszkodowań

Tendencję rosnącą możemy także zaobserwować w segmencie wypłaty odszkodowań i świadczeń. Łączna wartość wypłaconych przez ubezpieczycieli świadczeń w 2018 roku wyniosła 41,7 mld zł, z czego wartość odszkodowań z ubezpieczeń majątkowych to 20,2 mld zł. A jak wygląda sytuacja w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych? Czy wraz ze wzrostem wartości składek zanotowano także wzrost wypłat odszkodowań? Tutaj także od kilku lat możemy zaobserwować znaczne wzrosty. I tak w 2018 roku wypłacono w sumie 13,9 mld zł, przy czym na przykład 5 lat temu było to 8,8 mld zł.

Rekordowa liczba rejestracji konta ilość polis OC

Rok 2018 okrzyknięto rekordowym pod kątem rejestracji samochodów. W kraju nad Wisłą zarejestrowano 521 704 nowe samochody osobowe oraz 66 602 aut dostawczych. W sumie naszym kraju przybyło prawie 1,6 miliona aut.  W grupie samych pojazdów osobowych zanotowano wzrost o 9,4 proc. Z salonów wyjechało ponad 532 tys. aut, czyli o 45,5 tys. więcej niż rok wcześniej. A w jakim stopniu tak zawrotne statystyki przekładają się na rynek obowiązkowych polis komunikacyjnych?

    PIU podało, że liczba polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na koniec 2018 roku wyniosła 24 291 414. A jak wygląda to w przypadku polis Autocasco? Jak wielu kierowców decyduje się na dodatkową ochronę? Liczba sprzedanych polis na koniec 2018 roku wyniosła 6 678 580.

Ubezpieczyciele kontra klienci: ubezpieczenia OC w 2018 roku

Już na początku 2018 roku ubezpieczenie OC przestało drastycznie drożeć, a tendencja spadkowa utrzymywała się praktycznie przez cały rok. Z danych Punkta podsumowujących miniony rok wynikało, że kierowcy płacili średnio 1000 złotych za ubezpieczenie OC. Co więcej, wielu kierowców w dalszym ciągu znalazło polisę w cenie oscylującej w granicach 300-400 złotych. Po pierwszym kwartale sytuacja wygląda jeszcze lepiej, bowiem średnia wysokość składki OC wynosi około 900 złotych. Na najtańsze ubezpieczenie OC na starcie kwietnia 2019 roku mogą liczyć kierowcy między innymi z Katowic, Kielc i Rzeszowa. Najwięcej, już tradycyjnie, zapłacą zmotoryzowani z Wrocławia, Gdańska czy Warszawy.

Ubezpieczenia 2018: podsumowanie rynku ubezpieczeń

Podsumowanie

  1. Największym europejskim rynkiem ubezpieczeniowym niezmiennie pozostaje Wielka Brytania. Zaraz za nią plasuje się Francja i Niemcy.
  2. W roku 2018 ubezpieczyciele zebrali w sumie 62,2 mld zł składek brutto, z czego składki z ubezpieczeń na życie stanowiły 21,7 mld zł, a wartość składek z ubezpieczeń majątkowych – 40,5 mld zł.
  3. Rośnie liczba wypłaconych przez ubezpieczycieli odszkodowań i świadczeń - w 2018 roku wypłacono w sumie 13,9 mld zł, przy czym 5 lat temu było to 8,8 mld zł.
  4. Liczba polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na koniec 2018 roku wyniosła 24 291 414, sprzedane polisy Autocasco to wyniosła 6 678 580.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej