Rośnie liczba odszkodowań – ubezpieczyciele płacą więcej! PIU podsumowało rynek ubezpieczeń w 2018 roku

Aktualizacja:
ubezpieczenia-2018

Z roku na rok rośnie wartość zebranych składek ubezpieczeniowych. Znakomitą większość z nich stanowią ubezpieczenia majątkowe. W 2018 roku odnotowano rekordową składkę na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Co więcej – każdego roku ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej odszkodowań i świadczeń. Spójrzmy zatem jak prezentują się ubezpieczenia 2018 w liczbach!

Historia ubezpieczeń w Polsce ma więcej niż 100 lat. Ich początkowa forma znacząco różniła się od tej znanej nam obecnie, choć i ta zmienia się z roku na rok. Sytuacja na rynku ubezpieczeń jest dynamiczna, a koniec pierwszego kwartału 2019 roku to najlepszy czas na podsumowanie roku ubiegłego. Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała właśnie rynek ubezpieczeniowy w Polsce w 2018 roku.

Polska na tle Europy: nie jest źle, mogłoby być lepiej

Największym europejskim rynkiem ubezpieczeniowym niezmiennie pozostaje Wielka Brytania. Zaraz za nią plasuje się Francja i Niemcy. Nieźle na tle innych państw wypadają także Włochy. A jaką pozycję zajmuje Polska? Pod kątem wartości składki przypisanej, choć nie jest najgorzej, zawsze mogłoby być lepiej – nasz kraj plasuje się mniej więcej w połowie zestawienia. Wartość składki jest nieco mniejsza niż w Norwegii, ale wyższa niż w Turcji. Według danych Insurance Europe, w 2017 w Polsce wyniosła ona 14,4 mld zł.

Rekordowa branża komunikacyjna

W raporcie wykazano, że w 2018 roku ubezpieczyciele zebrali w sumie 62,2 mld zł składek brutto, z czego składki z ubezpieczeń na życie stanowiły 21,7 mld zł, a wartość składek z ubezpieczeń majątkowych – 40,5 mld zł. Co ciekawe, składki z ubezpieczeń komunikacyjnych stanowiły 23,5 mld zł. Oznacza to, że branża komunikacyjna wypracowała aż o 1 mld zł więcej niż przed rokiem. To właśnie w tej branży można dostrzec wyjątkową dynamikę wzrostu. Na przestrzeni ostatnich lat wartości te systematycznie rosły, a najlepszym zobrazowaniem aktualnej sytuacji będzie zestawienie obecnych statystyk z tymi, z jakimi mieliśmy do czynienia przykładowo 10 lat temu. Wówczas wartość składek z ubezpieczeń komunikacyjnych wynosiła 12,7 mld zł.

Ubezpieczyciele wypłacają więcej odszkodowań

Tendencję rosnącą możemy także zaobserwować w segmencie wypłaty odszkodowań i świadczeń. Łączna wartość wypłaconych przez ubezpieczycieli świadczeń w 2018 roku wyniosła 41,7 mld zł, z czego wartość odszkodowań z ubezpieczeń majątkowych to 20,2 mld zł. A jak wygląda sytuacja w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych? Czy wraz ze wzrostem wartości składek zanotowano także wzrost wypłat odszkodowań? Tutaj także od kilku lat możemy zaobserwować znaczne wzrosty. I tak w 2018 roku wypłacono w sumie 13,9 mld zł, przy czym na przykład 5 lat temu było to 8,8 mld zł.

Rekordowa liczba rejestracji konta ilość polis OC

Rok 2018 okrzyknięto rekordowym pod kątem rejestracji samochodów. W kraju nad Wisłą zarejestrowano 521 704 nowe samochody osobowe oraz 66 602 aut dostawczych. W sumie naszym kraju przybyło prawie 1,6 miliona aut.  W grupie samych pojazdów osobowych zanotowano wzrost o 9,4 proc. Z salonów wyjechało ponad 532 tys. aut, czyli o 45,5 tys. więcej niż rok wcześniej. A w jakim stopniu tak zawrotne statystyki przekładają się na rynek obowiązkowych polis komunikacyjnych?

    PIU podało, że liczba polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na koniec 2018 roku wyniosła 24 291 414. A jak wygląda to w przypadku polis Autocasco? Jak wielu kierowców decyduje się na dodatkową ochronę? Liczba sprzedanych polis na koniec 2018 roku wyniosła 6 678 580.

Ubezpieczyciele kontra klienci: ubezpieczenia OC w 2018 roku

Już na początku 2018 roku ubezpieczenie OC przestało drastycznie drożeć, a tendencja spadkowa utrzymywała się praktycznie przez cały rok. Z danych Punkta podsumowujących miniony rok wynikało, że kierowcy płacili średnio 1000 złotych za ubezpieczenie OC. Co więcej, wielu kierowców w dalszym ciągu znalazło polisę w cenie oscylującej w granicach 300-400 złotych. Po pierwszym kwartale sytuacja wygląda jeszcze lepiej, bowiem średnia wysokość składki OC wynosi około 900 złotych. Na najtańsze ubezpieczenie OC na starcie kwietnia 2019 roku mogą liczyć kierowcy między innymi z Katowic, Kielc i Rzeszowa. Najwięcej, już tradycyjnie, zapłacą zmotoryzowani z Wrocławia, Gdańska czy Warszawy.

Ubezpieczenia 2018: podsumowanie rynku ubezpieczeń

Podsumowanie

  1. Największym europejskim rynkiem ubezpieczeniowym niezmiennie pozostaje Wielka Brytania. Zaraz za nią plasuje się Francja i Niemcy.
  2. W roku 2018 ubezpieczyciele zebrali w sumie 62,2 mld zł składek brutto, z czego składki z ubezpieczeń na życie stanowiły 21,7 mld zł, a wartość składek z ubezpieczeń majątkowych – 40,5 mld zł.
  3. Rośnie liczba wypłaconych przez ubezpieczycieli odszkodowań i świadczeń - w 2018 roku wypłacono w sumie 13,9 mld zł, przy czym 5 lat temu było to 8,8 mld zł.
  4. Liczba polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na koniec 2018 roku wyniosła 24 291 414, sprzedane polisy Autocasco to wyniosła 6 678 580.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej