Ponad miliard zysku na ubezpieczeniach komunikacyjnych - ceny OC w dół!

Aktualizacja:
ponad miliard zysku z komunikacji

O ubezpieczeniu OC i AC zdecydowana większość z nas myśli zazwyczaj tylko raz w roku, kiedy musimy opłacić polisę za nasze auto na następne 12 miesięcy. Zastanawiamy się wtedy, za ile, dlaczego tak drogo i gdzie będzie taniej, po czym zapominamy o sprawie. Tymczasem krajowy rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w 2018 wygenerował zysk w wysokości ponad miliarda złotych. To argument za tym, aby ceny OC nie rosły.

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce –  duże zyski, ceny w dół!

Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych rozwija się prężnie i jest coraz bardziej nowoczesny. Oprócz tradycyjnych form, podbija także Internet przy użyciu nowych technologii i sprzedaży bezpośredniej. Skąd ta dobra passa? Odpowiedź nasuwa się, kiedy spojrzymy na zatłoczone parkingi i posesje, na których stoi po dwa, trzy samochody. W Polsce szybko przybywa aut.

Potwierdzają to także badania, które szacują liczbę samochodów w Polsce na prawie 29 mln. W samym 2018 roku w Polsce zarejestrowano ponad pół miliona nowych samochodów, a kolejny milion sprowadzono z zagranicy. Od kilku lat maleje liczba wypadków i kolizji drogowych oraz liczba skradzionych aut, co generuje mniejsze wypłaty odszkodowań. Badania na temat działania rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w 2018 roku przeprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Potwierdziła szacunki raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), która trzyma rękę na pulsie krajowego sektora ubezpieczeń.

Badania rynku ubezpieczeń komunikacyjnych –  zyski rosną!

Co wynika z tych badań? Najogólniej mówiąc dwie kwestie – że liczba polis rośnie i że na ubezpieczeniach można zarobić. Otóż grudniowy „Biuletyn Kwartalny. Rynek ubezpieczeń” informuje, że w 2018 roku ubezpieczyciele zebrali ze składek o 0,33% więcej niż w roku poprzednim. Ogólny zysk netto rynku wzrósł w ciągu roku aż o 17,34%, co wygląda na bardzo zadowalający wynik. Okazuje się, że wynik techniczny sektora ubezpieczeń osiągnął poziom 4773,83 mln złotych. W porównaniu w 2017 sięgnął 3925,1 mln zł.

Liczby liczbami, a co tak naprawdę składa się na zysk ubezpieczycieli? Wynik techniczny ubezpieczenia to nic innego jak różnica między przychodami ze składek, pozostałymi przychodami technicznymi, a wypłaconymi odszkodowaniami, świadczeniami i zmianami rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz kosztami działalności ubezpieczeniowej i pozostałymi kosztami technicznymi. Przez jakiś czas uważano, że na ubezpieczeniu OC nie da się zarobić. Działo się tak, kiedy TU walczyły ze sobą, sztucznie utrzymując niskie ceny polis, tymczasem sumy odszkodowań wciąż rosły. A przecież trzeba było oprócz rekompensat opłacić także likwidację szkód. W latach 2016-2017 składki raptownie poszły w górę i dzięki temu utrzymują się chwilowo na tym samym poziomie, a nawet można z przyjemnością zauważyć, że spadają. A mimo tego sektor OC stał się wreszcie rentowny. Na pewno przyczyniło się do tego wyhamowanie wzrostu wypłaty odszkodowań.

Kto generuje największe zyski w ubezpieczeniach?

Raport Komisji pokazał wyraźnie, że w Polsce w minionym roku dobrze radziły sobie zarówno zakłady ubezpieczeń w formie spółek akcyjnych jak i towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Te pierwsze zdecydowanie przeważają na naszym rynku ubezpieczeń komunikacyjnych i stanowią 94,76% jego wartości. TUW-y to zaledwie 5,24% sektora, ale i one generują spore zyski proporcjonalne do swoich możliwości. Właściciele i udziałowcy firm ubezpieczeniowych teraz dopiero zbierają żniwo, które jest efektem trwającej wiele miesięcy stabilizacji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość i zacierać ręce, licząc na dalsze zyski.

Ponad miliard zysku z komunikacji

Raport KNF potwierdza, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce osiągnął w 2018 roku wysoką rentowność techniczną. Według danych wynik techniczny sprzedaży ubezpieczeń OC i AC to 1039,61 mln zł, co oznacza gigantyczny wzrost (o 99,04%!) w stosunku do poprzedniego roku. Oba segmenty solidnie się postarały, by osiągnąć sukces: segment OC osiągnął 445,39 mln zł, natomiast AC 594,21 mln zł. Nic, tylko cieszyć się z finansowego boomu ubezpieczycieli. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że jako kierowcy też na tym zyskamy.

Co dalej z cenami OC?

Wszystko wskazuje na to, że przy większej rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych i zmniejszającej się liczbie wypadków, ubezpieczyciele nie będą dążyli do dużych podwyżek taryfy, a to oznacza, że ceny polis OC w 2019 r. nie będą rosnąć, możliwe są także niewielkie spadki w segmencie najmniej szkodowych kierowców.

Aktualnie średnia cena OC oscyluje wokół 1000 zł i jest na poziomie niższym niż na początku 2018 roku.  Kierowcy z najbardziej pożądanej przez ubezpieczycieli grupy docelowej –  nieszkodowi –  w grupie wiekowej powyżej 30 roku życia, mogą się spodziewać konkurencyjnych ofert.

 

Podsumowanie

  1. W 2018 ubezpieczyciele osiągnęli wysoki zysk ze sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 99,04%.
  2. Wg raportu KNF TU zarobiły ponad miliard zł w sektorze komunikacyjnym.
  3. Wyższe zyski TU wynikają m.in. z faktu, że z roku na rok rośnie liczba samochodów, a jednocześnie spada liczba wypadków i ubezpieczyciele wypłacają mniej odszkodowań.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej