Ubezpieczyciele zarobili miliardy na kierowcach! Sprawdź, jak wynegocjować tańsze OC!

Aktualizacja:
duże zyski ubezpieczycieli

Marzec to czas podsumowań minionego roku w segmencie komunikacyjnym. Rynek ubezpieczeń ma powody do świętowania – jest lepiej niż kiedykolwiek. Towarzystwa zarobiły miliardy na kierowcach! Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Czy znakomita sytuacja na rynku komunikacyjnym może być dla nas szansą na tańsze OC?

Aktualnie sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna. Po kilku ciężkich latach, ceny OC przestały rosnąć i aktualnie średnia cena polisy kształtuje się na poziomie 1000 złotych. Jednak mimo obniżki tempa wzrostu składek OC, rentowność w segmencie komunikacji odnotowała wyraźne wzrosty. To już trzeci rok z rzędu, gdy w sprawozdaniach branży ubezpieczeniowej wynik jest na dużym plusie. Na konta ubezpieczycieli wpłynęły miliardy złotych! Czy dobra kondycja rynku OC i AC może być dla nas szansą na wynegocjowanie lepszych warunków?

Ubezpieczenia komunikacyjne na dużym plusie

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport podsumowujący ubiegłoroczny wynik techniczny w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wynik ten odzwierciedla różnicę pomiędzy przychodami ze składek a wypłaconymi odszkodowaniami i świadczeniami. Obejmuje zarówno ubezpieczenia AC i OC. Co ciekawe – na wyraźną poprawę sytuacji na rynku komunikacyjnym i osiągnięcia wyniku na bardzo dużym plusie, największy wpływ miały zyski z AC, ale swoją zasługę ma tutaj także OC, które zanotowało o wiele lepsze wyniki, niż w roku 2017.

Wspomniana wyżej rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych kształtuje się na poziomie 1261,62 mld zł. Wynik ten jest wyższy o 55,37 proc. w porównaniu z rokiem 2017. W samym grudniu 2018 roku rynek zebrał 459,25 mln zł tylko z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. Wrażenie robi jednak rentowność techniczna w ubezpieczeniach Autocasco, gdzie zanotowano wzrost o niespełna 87 proc. – z 429 mln zł wrosła do ponad 802 mln zł.

 

Ogromne zyski rynku komunikacyjnego: blisko 23,5 mld zł z OC i AC

Choć w ubiegłym roku właściciele pojazdów nie odczuli wyraźnych wzrostów w cenach OC, a dla wielu kierowców ceny nawet spadły,  składki należne za ochronę ubezpieczeniową przyniosły ok. 23,5 mln zł. Porównując ten wynik do zysków z 2017 roku – zanotowaliśmy wzrost o 4,55 proc. Wynik sprzedażowy w OC sięgnął 15 182,48 mln zł. O niemal 8,5 proc. wzrósł przypis z AC. A jak owe zyski rozkładają się na poszczególne towarzystwa? Kto obejmuje pozycję lidera? Jak kształtują się jednostkowe udziały w OC?

W zestawieniu znalazły się najwięksi gracze rynku ubezpieczeniowego, z których na pierwszym miejscu uplasowało się PZU z udziałami w wysokości ponad 30 proc., a za nią znalazła się Warta z udziałami na poziomie niespełna 19 proc. Stosunkowo duży wpływ miały też kolejno takie towarzystwo jako Ergo Hestia, AXA Ubezpieczenia i Link4. Z kolei największe udziały z zakresie ubezpieczenia AC uzyskało kolejno PZU, Ergo Hestia, Warta, Allianz i Compensa.

Jak wynegocjować tańsze OC?

Ubezpieczyciele wreszcie zarabiają, spada też ilość wypadków, to dlatego jeśli masz prawo jazdy od kilku lat i możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, nie ma żadnego powodu, żebyś płacił teraz za OC więcej niż rok czy dwa lata temu. Pamiętaj! O takich kierowców ubezpieczyciele rywalizują najchętniej i to im najbardziej obniżają ceny!

Tak dobra sytuacja na rynku komunikacyjnym pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na tańsze OC. Co więcej – w tej kwestii wiele zależy od nas samych. Pamiętajmy, że nie musimy (a wręcz nie powinniśmy) z pokorą przyjmować wszystkiego, co oferuje nam ubezpieczyciel. Cenę OC możemy negocjować! Fakt, że inne towarzystwo oferuje nam konkurencyjne warunki sprawia, że mamy potężnego asa w rękawie do negocjowania nowych warunków u obecnego ubezpieczyciela.

Najlepszą opcją przy wyborze ubezpieczenia, jest także wykonanie kalkulacji przy pomocy porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób uzyskasz za jednym razem ofertę od wielu towarzystw i będziesz mieć możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty.

Pamiętaj, że OC ma wszędzie ten sam zakres –  dlatego nie warto przepłacać! 

Podsumowanie

  1. Z raportu KNF wynika, że rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych zanotowała wzrost o 55,37% w porównaniu do roku 2017 r.
  2. Ubiegłoroczny przypis składki w segmencie polis OC i AC wyniósł 23 484,7 mln zł.
  3. Liderem rynku komunikacyjnego jest PZU SA, za nim uplasowała się kolejno Warta, Ergo Hestia, Allianz, AXA Ubezpieczenia, Compensę i Link4.
  4. Najwyższy udział polis OC i AC w portfelu przypada Link4.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej