Ubezpieczyciele zarobili miliardy na kierowcach! Sprawdź, jak wynegocjować tańsze OC!

Aktualizacja:
duże zyski ubezpieczycieli

Marzec to czas podsumowań minionego roku w segmencie komunikacyjnym. Rynek ubezpieczeń ma powody do świętowania – jest lepiej niż kiedykolwiek. Towarzystwa zarobiły miliardy na kierowcach! Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Czy znakomita sytuacja na rynku komunikacyjnym może być dla nas szansą na tańsze OC?

Aktualnie sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna. Po kilku ciężkich latach, ceny OC przestały rosnąć i aktualnie średnia cena polisy kształtuje się na poziomie 1000 złotych. Jednak mimo obniżki tempa wzrostu składek OC, rentowność w segmencie komunikacji odnotowała wyraźne wzrosty. To już trzeci rok z rzędu, gdy w sprawozdaniach branży ubezpieczeniowej wynik jest na dużym plusie. Na konta ubezpieczycieli wpłynęły miliardy złotych! Czy dobra kondycja rynku OC i AC może być dla nas szansą na wynegocjowanie lepszych warunków?

Ubezpieczenia komunikacyjne na dużym plusie

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport podsumowujący ubiegłoroczny wynik techniczny w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wynik ten odzwierciedla różnicę pomiędzy przychodami ze składek a wypłaconymi odszkodowaniami i świadczeniami. Obejmuje zarówno ubezpieczenia AC i OC. Co ciekawe – na wyraźną poprawę sytuacji na rynku komunikacyjnym i osiągnięcia wyniku na bardzo dużym plusie, największy wpływ miały zyski z AC, ale swoją zasługę ma tutaj także OC, które zanotowało o wiele lepsze wyniki, niż w roku 2017.

Wspomniana wyżej rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych kształtuje się na poziomie 1261,62 mld zł. Wynik ten jest wyższy o 55,37 proc. w porównaniu z rokiem 2017. W samym grudniu 2018 roku rynek zebrał 459,25 mln zł tylko z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. Wrażenie robi jednak rentowność techniczna w ubezpieczeniach Autocasco, gdzie zanotowano wzrost o niespełna 87 proc. – z 429 mln zł wrosła do ponad 802 mln zł.

 

Ogromne zyski rynku komunikacyjnego: blisko 23,5 mld zł z OC i AC

Choć w ubiegłym roku właściciele pojazdów nie odczuli wyraźnych wzrostów w cenach OC, a dla wielu kierowców ceny nawet spadły,  składki należne za ochronę ubezpieczeniową przyniosły ok. 23,5 mln zł. Porównując ten wynik do zysków z 2017 roku – zanotowaliśmy wzrost o 4,55 proc. Wynik sprzedażowy w OC sięgnął 15 182,48 mln zł. O niemal 8,5 proc. wzrósł przypis z AC. A jak owe zyski rozkładają się na poszczególne towarzystwa? Kto obejmuje pozycję lidera? Jak kształtują się jednostkowe udziały w OC?

W zestawieniu znalazły się najwięksi gracze rynku ubezpieczeniowego, z których na pierwszym miejscu uplasowało się PZU z udziałami w wysokości ponad 30 proc., a za nią znalazła się Warta z udziałami na poziomie niespełna 19 proc. Stosunkowo duży wpływ miały też kolejno takie towarzystwo jako Ergo Hestia, AXA Ubezpieczenia i Link4. Z kolei największe udziały z zakresie ubezpieczenia AC uzyskało kolejno PZU, Ergo Hestia, Warta, Allianz i Compensa.

Jak wynegocjować tańsze OC?

Ubezpieczyciele wreszcie zarabiają, spada też ilość wypadków, to dlatego jeśli masz prawo jazdy od kilku lat i możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, nie ma żadnego powodu, żebyś płacił teraz za OC więcej niż rok czy dwa lata temu. Pamiętaj! O takich kierowców ubezpieczyciele rywalizują najchętniej i to im najbardziej obniżają ceny!

Tak dobra sytuacja na rynku komunikacyjnym pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na tańsze OC. Co więcej – w tej kwestii wiele zależy od nas samych. Pamiętajmy, że nie musimy (a wręcz nie powinniśmy) z pokorą przyjmować wszystkiego, co oferuje nam ubezpieczyciel. Cenę OC możemy negocjować! Fakt, że inne towarzystwo oferuje nam konkurencyjne warunki sprawia, że mamy potężnego asa w rękawie do negocjowania nowych warunków u obecnego ubezpieczyciela.

Najlepszą opcją przy wyborze ubezpieczenia, jest także wykonanie kalkulacji przy pomocy porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób uzyskasz za jednym razem ofertę od wielu towarzystw i będziesz mieć możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty.

Pamiętaj, że OC ma wszędzie ten sam zakres –  dlatego nie warto przepłacać! 

Podsumowanie

  1. Z raportu KNF wynika, że rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych zanotowała wzrost o 55,37% w porównaniu do roku 2017 r.
  2. Ubiegłoroczny przypis składki w segmencie polis OC i AC wyniósł 23 484,7 mln zł.
  3. Liderem rynku komunikacyjnego jest PZU SA, za nim uplasowała się kolejno Warta, Ergo Hestia, Allianz, AXA Ubezpieczenia, Compensę i Link4.
  4. Najwyższy udział polis OC i AC w portfelu przypada Link4.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej