Szkoda z AC: termin zgłoszenia szkody z AC

Aktualizacja:

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, to musisz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mając nowy, droższy samochód, zapewne zechcesz zapewnić mu dodatkową ochronę, a taką daje polisa autocasco. Sprawdź, jak wygląda termin zgłoszenia szkody z AC i dowiedz się ile masz dni na zawiadomienie ubezpieczyciela o kradzieży, kolizji lub wypadku.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia AC?

Doszło do szkody, z której należy Ci się odszkodowanie z AC? Nie wiesz jak prawidłowo zgłosisz szkodę z AC u swojego ubezpieczyciela? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim przygotuj odpowiednie dokumenty i informacje. W zależności od rodzaju zdarzenia, mogą się one różnić. Oto podstawowa lista:

  1. W sytuacji wypadku lub kradzieży: oświadczenie o przebiegu wypadku (data, miejsce, godzina, szczegółowy opis zdarzenia)/ oświadczenia spisane przez świadków/ notatka policyjna.
  2. Obecne miejsce znajdowania się pojazdu (miejscowość, ulica, numer miejsca parkingowego itp.)
  3. Dowody powstania szkody: zdjęcia oraz protokół z oględzin samochodu.
  4. Informacje dotyczące pojazdu: marka i model oraz numer tablic rejestracyjnych.
  5. Numer polisy autocasco.

SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco? 

Termin zgłoszenia szkody z AC

Jeśli to Ty jesteś osobą poszkodowaną w wypadku lub kolizji drogowej, to możesz zgłosić ten fakt nawet do 20 lat w przypadku popełnionego przestępstwa lub do 3 lat w przypadku stłuczki. Takie przepisy obowiązują w sytuacji wnioskowania o odszkodowanie z polisy OC. A jak to wygląda, jeśli posiadasz AC?

Tutaj czas na zgłoszenie szkody i uzyskanie odszkodowania jest znacznie krótszy. Jeśli zastanawiasz się, ile masz dni na zgłoszenie szkody z AC, to nie ma na to jednej odpowiedzi. Szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które są dodatkowym dokumentem do ubezpieczenia, przesyłanym przy zakupie polisy. Musisz się jednak spieszyć, bo terminy te są bardzo krótkie i zwykle wynoszą maksymalnie kilka dni!

  • Zgłaszanie kradzieży: ubezpieczyciele wyznaczają tutaj najkrótsze terminy, które zazwyczaj wynoszą od 24 godzin do 2 dni. 
  • Oświadczenie o kolizji: zwykle jest to od 4 do 7 dni od momentu zauważenia szkody – tutaj warto podkreślić, że liczy się moment odkrycia szkody, a nie jej wystąpienia.
  • Zgłoszenia szkody wyrządzonej przez siły natury (np. huragan, powódź, pożar) : ustalane indywidualnie, zwykle jest to dłuższy czas od kilkunastu do kilkudziesięciu dni.

SPRAWDŹ: Odszkodowanie z AC – od czego zależy jego wysokość?

Ile czasu na zgłoszenie szkody? Im szybciej, tym lepiej!

W przypadku wypłaty odszkodowania z AC, czas gra kluczową rolę. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają swoje własne zasady, ale szybkie zgłoszenie szkody lub kradzieży wpłynie na Twoją korzyść. Zdarza się, że ubezpieczyciel znacznie zmniejszy odszkodowanie, jeśli o zaistniałej sytuacji powiadomisz go zbyt późno. Dzieje się tak, ponieważ poprzez Twoje zwlekanie ze zgłoszeniem szkody, mogło dojść do jej powiększenia, przez co ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić większą kwotę. 

Dlatego nie zwlekaj! Zgłoś szkodę od razu po tym, jak ją zauważysz. Nie ma na co czekać i odkładać tego na później – czas jest tutaj ważny i pozwoli Ci wyegzekwować większą kwotę odszkodowania od ubezpieczyciela. 

Podsumowanie

Zdecydowałeś się na zakup dodatkowego ubezpieczenia autocasco i zdarzyła się sytuacja, w której należy Ci się wypłata odszkodowania? Zastanawiasz się jaki jest termin zgłoszenia szkody z AC? Musisz się spieszyć i zgłosić szkodę do ubezpieczyciela od razu po kolizji lub kradzieży, czy możesz to zrobić w dowolnym momencie? Sprawdź!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej