Szkoda z AC: termin zgłoszenia szkody z AC

Opublikowano: 18.11.2019

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, to musisz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mając nowy, droższy samochód, zapewne zechcesz zapewnić mu dodatkową ochronę, a taką daje polisa autocasco. Sprawdź, jak wygląda termin zgłoszenia szkody z AC i dowiedz się ile masz dni na zawiadomienie ubezpieczyciela o kradzieży, kolizji lub wypadku.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia AC?

Doszło do szkody, z której należy Ci się odszkodowanie z AC? Nie wiesz jak prawidłowo zgłosisz szkodę z AC u swojego ubezpieczyciela? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim przygotuj odpowiednie dokumenty i informacje. W zależności od rodzaju zdarzenia, mogą się one różnić. Oto podstawowa lista:

  1. W sytuacji wypadku lub kradzieży: oświadczenie o przebiegu wypadku (data, miejsce, godzina, szczegółowy opis zdarzenia)/ oświadczenia spisane przez świadków/ notatka policyjna.
  2. Obecne miejsce znajdowania się pojazdu (miejscowość, ulica, numer miejsca parkingowego itp.)
  3. Dowody powstania szkody: zdjęcia oraz protokół z oględzin samochodu.
  4. Informacje dotyczące pojazdu: marka i model oraz numer tablic rejestracyjnych.
  5. Numer polisy autocasco.

SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco? 

Termin zgłoszenia szkody z AC

Jeśli to Ty jesteś osobą poszkodowaną w wypadku lub kolizji drogowej, to możesz zgłosić ten fakt nawet do 20 lat w przypadku popełnionego przestępstwa lub do 3 lat w przypadku stłuczki. Takie przepisy obowiązują w sytuacji wnioskowania o odszkodowanie z polisy OC. A jak to wygląda, jeśli posiadasz AC?

Tutaj czas na zgłoszenie szkody i uzyskanie odszkodowania jest znacznie krótszy. Jeśli zastanawiasz się, ile masz dni na zgłoszenie szkody z AC, to nie ma na to jednej odpowiedzi. Szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które są dodatkowym dokumentem do ubezpieczenia, przesyłanym przy zakupie polisy. Musisz się jednak spieszyć, bo terminy te są bardzo krótkie i zwykle wynoszą maksymalnie kilka dni!

  • Zgłaszanie kradzieży: ubezpieczyciele wyznaczają tutaj najkrótsze terminy, które zazwyczaj wynoszą od 24 godzin do 2 dni. 
  • Oświadczenie o kolizji: zwykle jest to od 4 do 7 dni od momentu zauważenia szkody – tutaj warto podkreślić, że liczy się moment odkrycia szkody, a nie jej wystąpienia.
  • Zgłoszenia szkody wyrządzonej przez siły natury (np. huragan, powódź, pożar) : ustalane indywidualnie, zwykle jest to dłuższy czas od kilkunastu do kilkudziesięciu dni.

SPRAWDŹ: Odszkodowanie z AC – od czego zależy jego wysokość?

Ile czasu na zgłoszenie szkody? Im szybciej, tym lepiej!

W przypadku wypłaty odszkodowania z AC, czas gra kluczową rolę. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają swoje własne zasady, ale szybkie zgłoszenie szkody lub kradzieży wpłynie na Twoją korzyść. Zdarza się, że ubezpieczyciel znacznie zmniejszy odszkodowanie, jeśli o zaistniałej sytuacji powiadomisz go zbyt późno. Dzieje się tak, ponieważ poprzez Twoje zwlekanie ze zgłoszeniem szkody, mogło dojść do jej powiększenia, przez co ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić większą kwotę. 

Dlatego nie zwlekaj! Zgłoś szkodę od razu po tym, jak ją zauważysz. Nie ma na co czekać i odkładać tego na później – czas jest tutaj ważny i pozwoli Ci wyegzekwować większą kwotę odszkodowania od ubezpieczyciela. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments