Kiedy jesteś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, najczęściej masz prawo do odszkodowania wypłacanego z OC sprawcy. Ale istnieje wiele przypadków, w których z pomocą przychodzi nam inne ubezpieczenie komunikacyjne – AC. Jak i kiedy możesz otrzymać odszkodowanie z AC? Od czego zależy jego wysokość? Sprawdź to.
AC – zakres ubezpieczenia
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zakres jego ochrony zależy od wysokości polisy AC. Im więcej zapłacisz za autocasco, tym więcej zdarzeń będzie ono obejmowało. Pełna ochrona samochodu dotyczy nie tylko kradzieży lub szkody całkowitej, ale także mniejszych uszkodzeń samochodu spowodowanych różnymi czynnikami. Warto wykupić ten rodzaj polisy, ponieważ okazuje się ona niezbędna w wielu sytuacjach losowych, które mogą spotkać każdego kierowcę i gwarantuje odszkodowanie z autocasco.
W jakich sytuacjach AC okazuje się niezbędne?
Jeśli zostałeś poszkodowany i masz opłaconą polisę AC, odszkodowanie z jej tytułu może być dodatkiem do zwrotu z OC sprawcy. Poznajmy jednak kilka najczęstszych przypadków, w których odszkodowanie AC jest jedyną szansą na odzyskanie pieniędzy po szkodzie.
Pierwszą z nich jest sytuacja, gdy auto zostało skradzione lub uszkodzone i nie jesteś w stanie namierzyć sprawcy. Wtedy ratuje cię wypłata odszkodowania z AC. Inny przypadek to szkoda powstała z twojej nieumyślnej winy. Może się też zdarzyć, że auto zniszczy grad lub powódź. Wypłata AC okazuje się też niezwykle pomocna, kiedy do uszkodzenia pojazdu dojdzie na skutek zderzenia z dzikim zwierzęciem.
Odszkodowanie z AC: od czego zależy jego wysokość?
Wypłata odszkodowania AC zależy od kilku czynników. Na jego wysokość składa się m.in.:
- suma ubezpieczenia – ustalona przy podpisywaniu umowy. Jest to górna granica sumy, którą wypłaci ubezpieczyciel. Może być ona stała przez cały czas trwania polisy lub zmienna – w tej drugiej sytuacji liczy się wartość auta w momencie zdarzenia, a nie zakupu ubezpieczenia. Ze zmiennym ubezpieczeniem łączy się tzw. amortyzacja, czyli procentowy ubytek wartości samochodu.
- udział własny – określona w OWU polisy kwota, którą w razie szkody pokrywa się z własnej kieszeni i dopiero po jej przekroczeniu można liczyć na wypłatę odszkodowania AC.
Odszkodowanie z autocasco a typ szkody
Pamiętaj, że AC obejmuje dwa rodzaje szkód – częściową i całkowitą. Szkoda częściowa ma miejsce, gdy uszkodzenie samochodu nie przekracza wartości 70% wartości rynkowej auta w dniu powstania szkody. Wypłata odszkodowania z AC to wysokość kosztów naprawy samochodu w dniu ustalania odszkodowania.
O szkodzie całkowitej z kolei mówimy, gdy pojazd został tak uszkodzony, że nie nadaje się do naprawy lub gdy koszty naprawy przekraczają ok. 70 % wartości pojazdu wyliczonej na dzień zaistnienia zdarzenia. Wtedy wypłacenie odszkodowania AC równa się sumie wartości pojazdu obliczonej bezpośrednio przed wystąpieniem szkody, zmniejszonej o wartość pozostałości auta czyli wraku.
Uwaga – wypłata AC za szkodę całkowitą oznacza automatyczne rozwiązanie polisy przez ubezpieczyciela.
Jak otrzymać wypłatę z autocasco?
Aby otrzymać wypłatę odszkodowania z AC, wystarczy dopełnienie kilku prostych formalności. Po pierwsze zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Musisz to zrobić jak najszybciej, bo niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają, by dokonać tego w dniu zdarzenia. Następnie zaczekaj na wizytę rzeczoznawcy, który wyceni szkodę i nie naprawiaj niczego w międzyczasie, by nie obniżyć wartości odszkodowania.
Ostatnim krokiem jest oczekiwanie na decyzję ubezpieczyciela, który ma 30 dni na załatwienie twojej sprawy. W przypadku odmowy możesz się odwołać od decyzji. Jeśli decyzja jest pozytywna, wybierz między rozliczeniem gotówkowym a bezgotówkowym czyli serwisowym.
Kiedy na pewno nie dostaniesz wypłaty z AC?
Do wypłaty odszkodowania z AC absolutnie nie dojdzie, jeśli jesteś winny zaistniałym wydarzeniom. Chodzi o sytuacje, gdybyś działał celowo i z premedytacją pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Podobnie wyłączenie wypłaty AC obejmuje zdarzenie, gdy twoje auto nie miało ważnego przeglądu technicznego lub gdy kierowca nie przestrzegał przepisów.
Podsumowanie
Kiedy jesteś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, najczęściej masz prawo do odszkodowania wypłacanego z OC sprawcy. Ale istnieje wiele przypadków, w których z pomocą przychodzi nam inne ubezpieczenie komunikacyjne – AC. Jak i kiedy możesz otrzymać odszkodowanie z AC? Od czego zależy jego wysokość? Sprawdź to.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?