Zaniżone odszkodowanie AC a zalany samochód

Opublikowano: 26.11.2019

Zastanawiasz się, czy warto zakupić ubezpieczenie autocasco? Jeśli Twój samochód jest sporo warty i chcesz zapewnić mu dodatkową ochronę, to owszem – zakup AC będzie świetnym pomysłem! A co w sytuacji, gdy dojdzie do zalania samochodu? Czy ubezpieczyciel wypłaci wówczas zaniżone odszkodowanie AC. 

Autocasco: kiedy się sprawdzi? 

Jak zapewne wiesz, autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym – nie masz obowiązku jego zakupu. Z pewnością okaże się przydatne, jeśli obawiasz się uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży swojego pojazdu. Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z AC?

  1. Wypadek lub kolizja: ubezpieczyciel wypłaci Ci środki na zakup lub naprawę części pojazdu, jeśli np. doznasz stłuczki bądź kolizji lub Twój pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku.
  2. Działania osób trzecich: polisa pomoże Ci, jeśli Twój pojazd zostanie przez kogoś lub przez coś uszkodzony, np. wandal porysuje karoserię lub na dach auta spadnie solidna gałąź, która spowoduje wgniecenie. 
  3. Kolizja ze zwierzęciem: zniszczenie auta w wyniku bliskiego spotkania ze zwierzęciem.
  4. Uszkodzenia w wyniku działania zjawisk pogodowych: AC działa również w wyniku szkód powstałych przez warunki pogodowe, np. burze, grad, silne wiatry czy powódź.
  5. Kradzież pojazdu: ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, kiedy ktoś skradnie Twoje auto.
  6. Kradzież części pojazdu: autocasco obejmuje również kradzież części i wyposażenia pojazdu.

SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie AC? 

Zaniżone odszkodowanie z AC: kiedy jest możliwe? 

Z przedstawionych powyżej informacji wynika, iż szkody wyrządzone przez deszcze czy powodzie są objęte polisą autocasco. Jeśli więc znalazłeś się w tej nieprzyjemnej sytuacji, kiedy to Twoje auto zostało zalane, woda dostała się do środka, silnik jest zamoknięty i nie możesz włączyć pojazdu, możesz być spokojny. Mając wykupione ubezpieczenie AC, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Czy otrzymasz ją jednak w pełnej kwocie? To zależy… Ale o tym za chwilę. 

Kiedy zgłosić ubezpieczycielowi fakt zalania samochodu?

Jeśli silne ulewy, burza lub powódź zalały Twoje auto lub uszkodziły pojazd, nie zwlekaj – jak najszybciej zgłoś ten fakt ubezpieczycielowi. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga natychmiastowe zgłoszenie sprawy! Często masz na to jedynie 24 godziny od momentu zdarzenia. Mając wykupione aktualne AC, niezwłocznie skontaktuj się z ubezpieczycielem. Najlepszym i najszybszym sposobem będzie załatwienie tej sprawy telefonicznie. Numer kontaktowy znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

SPRAWDŹ: Termin zgłoszenia szkody z AC: kiedy to zrobić? 

Zalany samochód a zaniżone odszkodowanie z AC

Pamiętaj, że zawsze musisz zachować ostrożność i uważnie przyjrzeć się temu, co zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Zazwyczaj stosują oni dwa sposoby, które zaniżą wysokość należnego odszkodowania z autocasco. O jakich sposobach mowa?

  • Zaniżona wartość pojazdu: choć podczas zakupu polisy niższa wartość pojazdu może Cię ucieszyć, gdyż zapłacisz wówczas mniej za swoją składkę, to podczas wyliczania szkody, zdecydowanie zmniejszy wysokość należnego odszkodowania. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, jaka wartość samochodu została wpisana podczas wyliczania odszkodowania! 
  • Zawyżona wartość wraku: tutaj zasada działa w drugą stronę, ponieważ im wyższa jest wartość wraku, tym mniej otrzymasz z odszkodowania autocasco. Działa to tak, ponieważ wartość pojazdu zostaje pomniejszona o cenę wraku – gdyż możesz otrzymać za niego środki, sprzedając go po całkowitym zniszczeniu pojazdu.

Zalane auto a szkoda całkowita – co z odszkodowaniem AC?

W sytuacji zalania auta nie zawsze pomoże dokładne osuszenie wnętrza i urządzeń znajdujących się pod maską. Pojazdy z rozbudowanymi systemami elektrycznymi mogą nie przeżyć kontaktu z wodą i nigdy więcej nie wyruszą już w trasę. Wówczas masz do czynienia ze szkodą całkowitą. Czy możesz uzyskać odszkodowanie z AC za zalane auto?

Oczywiście, możesz wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje systemy, według których kwalifikują pojazdy do konkretnych rodzajów szkody. Zazwyczaj szkoda całkowita z AC jest uznawana w sytuacji, kiedy koszty naprawy pojazdu przekraczają 70% jego całkowitej wartości. Jeśli rzeczoznawca uzna, że Twoje auto kwalifikuje się do tego przedziału, zostanie uznana szkoda całkowita. Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ dodatkowe ubezpieczenie autocasco pomoże Ci otrzymać środki nawet w takiej sytuacji!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments