Zaniżone odszkodowanie AC a zalany samochód

Aktualizacja:

Zastanawiasz się, czy warto zakupić ubezpieczenie autocasco? Jeśli Twój samochód jest sporo warty i chcesz zapewnić mu dodatkową ochronę, to owszem – zakup AC będzie świetnym pomysłem! A co w sytuacji, gdy dojdzie do zalania samochodu? Czy ubezpieczyciel wypłaci wówczas zaniżone odszkodowanie AC. 

Autocasco: kiedy się sprawdzi? 

Jak zapewne wiesz, autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym – nie masz obowiązku jego zakupu. Z pewnością okaże się przydatne, jeśli obawiasz się uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży swojego pojazdu. Kiedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z AC?

  1. Wypadek lub kolizja: ubezpieczyciel wypłaci Ci środki na zakup lub naprawę części pojazdu, jeśli np. doznasz stłuczki bądź kolizji lub Twój pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku.
  2. Działania osób trzecich: polisa pomoże Ci, jeśli Twój pojazd zostanie przez kogoś lub przez coś uszkodzony, np. wandal porysuje karoserię lub na dach auta spadnie solidna gałąź, która spowoduje wgniecenie. 
  3. Kolizja ze zwierzęciem: zniszczenie auta w wyniku bliskiego spotkania ze zwierzęciem.
  4. Uszkodzenia w wyniku działania zjawisk pogodowych: AC działa również w wyniku szkód powstałych przez warunki pogodowe, np. burze, grad, silne wiatry czy powódź.
  5. Kradzież pojazdu: ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, kiedy ktoś skradnie Twoje auto.
  6. Kradzież części pojazdu: autocasco obejmuje również kradzież części i wyposażenia pojazdu.

SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie AC? 

Zaniżone odszkodowanie z AC: kiedy jest możliwe? 

Z przedstawionych powyżej informacji wynika, iż szkody wyrządzone przez deszcze czy powodzie są objęte polisą autocasco. Jeśli więc znalazłeś się w tej nieprzyjemnej sytuacji, kiedy to Twoje auto zostało zalane, woda dostała się do środka, silnik jest zamoknięty i nie możesz włączyć pojazdu, możesz być spokojny. Mając wykupione ubezpieczenie AC, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Czy otrzymasz ją jednak w pełnej kwocie? To zależy… Ale o tym za chwilę. 

Kiedy zgłosić ubezpieczycielowi fakt zalania samochodu?

Jeśli silne ulewy, burza lub powódź zalały Twoje auto lub uszkodziły pojazd, nie zwlekaj – jak najszybciej zgłoś ten fakt ubezpieczycielowi. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga natychmiastowe zgłoszenie sprawy! Często masz na to jedynie 24 godziny od momentu zdarzenia. Mając wykupione aktualne AC, niezwłocznie skontaktuj się z ubezpieczycielem. Najlepszym i najszybszym sposobem będzie załatwienie tej sprawy telefonicznie. Numer kontaktowy znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

SPRAWDŹ: Termin zgłoszenia szkody z AC: kiedy to zrobić? 

Zalany samochód a zaniżone odszkodowanie z AC

Pamiętaj, że zawsze musisz zachować ostrożność i uważnie przyjrzeć się temu, co zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Zazwyczaj stosują oni dwa sposoby, które zaniżą wysokość należnego odszkodowania z autocasco. O jakich sposobach mowa?

  • Zaniżona wartość pojazdu: choć podczas zakupu polisy niższa wartość pojazdu może Cię ucieszyć, gdyż zapłacisz wówczas mniej za swoją składkę, to podczas wyliczania szkody, zdecydowanie zmniejszy wysokość należnego odszkodowania. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, jaka wartość samochodu została wpisana podczas wyliczania odszkodowania! 
  • Zawyżona wartość wraku: tutaj zasada działa w drugą stronę, ponieważ im wyższa jest wartość wraku, tym mniej otrzymasz z odszkodowania autocasco. Działa to tak, ponieważ wartość pojazdu zostaje pomniejszona o cenę wraku – gdyż możesz otrzymać za niego środki, sprzedając go po całkowitym zniszczeniu pojazdu.

Zalane auto a szkoda całkowita – co z odszkodowaniem AC?

W sytuacji zalania auta nie zawsze pomoże dokładne osuszenie wnętrza i urządzeń znajdujących się pod maską. Pojazdy z rozbudowanymi systemami elektrycznymi mogą nie przeżyć kontaktu z wodą i nigdy więcej nie wyruszą już w trasę. Wówczas masz do czynienia ze szkodą całkowitą. Czy możesz uzyskać odszkodowanie z AC za zalane auto?

Oczywiście, możesz wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje systemy, według których kwalifikują pojazdy do konkretnych rodzajów szkody. Zazwyczaj szkoda całkowita z AC jest uznawana w sytuacji, kiedy koszty naprawy pojazdu przekraczają 70% jego całkowitej wartości. Jeśli rzeczoznawca uzna, że Twoje auto kwalifikuje się do tego przedziału, zostanie uznana szkoda całkowita. Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ dodatkowe ubezpieczenie autocasco pomoże Ci otrzymać środki nawet w takiej sytuacji!

Podsumowanie

Ubezpieczenie autocasco ochroni Twój pojazd w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Ubezpieczyciele gwarantują wypłatę środków nawet w przypadku szkód powstałych w wyniku czynników pogodowych. A co w sytuacji, kiedy Twój samochód zostanie zalany? Czy wówczas otrzymasz zaniżone odszkodowanie? Sprawdź!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej