O szkodzie częściowej mówimy w sytuacji, gdy naprawa uszkodzonego pojazdu jest opłacalna, czyli uzasadniona ekonomicznie. Wówczas zadaniem ubezpieczyciela jest wypłacanie kwoty pozwalającej na naprawę samochodu.
Szkoda częściowa ma miejsce zawsze, gdy ubezpieczyciel nie uzna stopnia uszkodzeń za kwalifikujące od szkody całkowitej. Co ciekawe, termin ten nie jest taki sam dla ubezpieczenia OC i Autocasco.
W przypadku obowiązkowej polisy OC, szkoda częściowa występuje zawsze, gdy naprawa uszkodzonego pojazdu jest ekonomicznie uzasadniona. Czyli nie przekracza ona 100% wartości samochodu w momencie sprzed kolizji. Z kolei jeśli mowa o ubezpieczeniu AC, to szkoda ta występuje w momencie, gdy koszty naprawy pojazdu wynoszą do 70% jego wartości w stanie nieuszkodzonym.
Warto zatem dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), gdzie kwalifikacja szkód powinna być zawsze dokładnie opisana.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Ubezpieczyciele często (może nawet za często) stwierdzają szkody całkowite. Dowiedz się, dlaczego czasami nawet drobne uszkodzenie samochodu może dla firmy ubezpieczeniowej oznaczać nieopłacalność naprawy. Kiedy ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą i jak ustalana jest wysokość odszkodowania po jej powstaniu? Sprawdzamy!
Czy zakup uszkodzonego samochodu się opłaca? Uszkodzone auta mają jedną, za to zdecydowanie kluczową zaletę - są tanie. Wielu osób jednak nie przekonuje ten walor i omijają uszkodzone pojazdy szerokim łukiem. Jak się okazuje - niepotrzebnie.
Pan Zbigniew 2 lipca 2014 roku miał stłuczkę. W jej wyniku zostały uszkodzone zderzak oraz reflektory w jego volvo V50 z 2009 roku (zdjęcie poniżej). Nasz czytelnik chciał załatwić sprawę jak najszybciej, więc zgodził się na naprawę bezgotówkową i warsztat wskazany przez jego ubezpieczyciela - PZU.
To przykre, ale niestety się zdarza. Warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji, kiedy samochód nie nadaje się do naprawy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wraku niesprawnego samochodu nie możesz trzymać, a już na pewno, gdy jest nieubezpieczony! Szkoda całkowita - wyjaśniamy!
Sprawca przyznał się do winy, grzecznie przeprosił i napisał oświadczenie z numerem swojej polisy OC. Teraz pozostaje już tylko czekać na odszkodowanie. Czy na pewno? Niestety ustalenie winy za kolizję to często dopiero początek ciężkiej walki o należne pieniądze. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze wypłacają tyle, ile potrzeba na pokrycie strat. Poznaj 10 tricków ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC.
Miałeś stłuczkę i Twój samochód nadaje się do naprawy? Pewnie zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC pozwoli uregulować rachunek, który wystawi Ci warsztat. Aby ustalić dokładną kwotę odszkodowania z OC, konieczna będzie wycena szkody samochodu. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.