Drobna stłuczka szkodą całkowitą? W PZU to możliwe [LIST CZYTELNIKA]

Aktualizacja:
Drobna stłuczka szkodą całkowitą? W PZU to możliwe [LIST CZYTELNIKA]

Pan Zbigniew 2 lipca 2014 roku miał stłuczkę. W jej wyniku zostały uszkodzone zderzak oraz reflektory w jego volvo V50 z 2009 roku (zdjęcie poniżej). Nasz czytelnik chciał załatwić sprawę jak najszybciej, więc zgodził się na naprawę bezgotówkową i warsztat wskazany przez jego ubezpieczyciela - PZU.

Przy pierwszej wycenie warsztat uznał szkodę częściową. Ubezpieczyciel zarządził kolejne oględziny, które również nie wykazały szkody całkowitej. Jak wynika z listu naszego czytelnika, PZU zleciło wówczas przygotowanie trzeciego kosztorysu. Tym razem rzeczoznawca orzekł, że naprawa jest ekonomicznie niezasadna. Drobna stłuczka została więc uznana za szkodę całkowitą.

Czytaj także: Szkoda całkowita z OC sprawcy i z własnego AC. Czym się różnią?

Całą sytuację opisuje nam sam poszkodowany. Poniżej treść listu Pana Zbigniewa:

„PZU funduje klientom zderzaki ze złota!

W efekcie drobnej stłuczki w samochodzie (volvo V50 z 2009 r., wartość rynkowa ok. 35 000 zł) został uszkodzony zderzak i reflektory (nie stłukły się, ale podobno mechanizm samopoziomujący jest bardzo wrażliwy i trzeba było go wymienić).

Ponieważ są wakacje, zależało mi na jak najszybszej naprawie, więc zdecydowałem się na naprawę bezgotówkową i warsztat wybrany przez likwidatora. O ja naiwny! Nic głupszego nie można było zrobić!

Po pierwsze moje auto wywieziono do warsztatu za miastem – ani blisko miejsca zdarzenia, ani mojego zamieszkania. Pomiędzy moim mieszkaniem, a miejscem zdarzenia są co najmniej 3 autoryzowane warsztaty Volvo. Ale co mi tam, niech robią gdzie chcą, byle szybko.

Dalej PZU wydało zlecenie wykonania oględzin jednej z firm, która reklamowała się, że wyceny wykonuje w 24 godziny. Poradzili sobie już w 19… dni.

Niestety dla PZU wycena była za niska i kolejną przedstawił warsztat (wskazany i wybrany przez ubezpieczyciela). Prawie dwa razy wyższą, ale nadal poniżej progu szkody całkowitej. PZU ją zaakceptowało i… wykonało kolejną wycenę, tym razem uwzględniając prawdopodobnie, że zderzak należy wymienić na złoty, a reflektory na szafirowe, bo inaczej nie mogę sobie wyobrazić aby koszty naprawy mogły przekroczyć 70% wartości samochodu. Ta wycena została wykonana przez zaufanego medium rzeczoznawcę z Olsztyna (samochód stoi w warsztacie pod Warszawą).

Na zdjęciu  widać wszystkie uszkodzenia jakie odniosło auto.

Kolejną ciekawostką jest utrata wartości pojazdu jaką moje 5-letnie autko zaliczyło – tj. 15% od stycznia, kiedy było wyceniane do ubezpieczenia (jest jeszcze drobny fakt, że wartość rynkowa jest wyższa nawet od tej wyceny ze stycznia).

Czy naprawdę ubezpieczyciele z założenia muszą naciągać okoliczności byle obniżyć wypłatę?”

Z niewiadomych przyczyn PZU zlecało kolejne wyceny tej samej szkody, a każda z nich była wyższa. Ostatecznie ubezpieczyciel zaakceptował ten kosztorys, w którym naprawę uznano za niezasadną ekonomicznie.

W przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych zapisy OWU stanowią o tym, że na potrzeby ustalenia szkody całkowitej, brane są pod uwagę części oryginalne, a także robocizna autoryzowanego serwisu naprawczego, co znacznie zwiększa koszty naprawy. Te zapisy są niezależne od wybranego przez klienta wariantu ubezpieczenia – tłumaczy Edyta Skórka, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.pl.

Należy pamiętać, że w przypadku szkody całkowitej, ubezpieczyciel wypłaci nam różnicę między wartością samochodu przed wypadkiem, a nieuszkodzonymi pozostałościami po kolizji. – Zazwyczaj takie rozwiązanie jest dla ubezpieczyciela znacznie bardziej opłacalne niż naprawa auta – dodaje Skórka. Ekspertka Punkta podkreśla, że przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem, klient koniecznie powinien zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby później nie pluć sobie w brodę.

O komentarz w opisywanej sprawie poprosiliśmy PZU, jednak w odpowiedzi usłyszeliśmy, że na udzielenie interesujących nas informacji ubezpieczycielowi nie pozwala art. 19 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, który stanowi, że zakład ubezpieczeń nie może udzielać mediom informacji o umowach ubezpieczenia poszczególnych, indywidualnych klientów. Przedstawiciel ubezpieczyciela zapewnił jednocześnie, że zgłoszona przez nas sprawa została dokładnie przeanalizowana i ze strony PZU SA nie miały miejsce żadne uchybienia.

Ostatecznie, po interwencji pana Zbigniewa u eksperta ds. Przeciwdziałania Przestępczości Ubezpieczeniowej w Biurze Likwidacji Szkód i Świadczeń PZU SA/PZU ŻYCIE SA, szkoda całkowita została zmieniona na szkodę częściową. Jak widać, warto walczyć o swoje!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej