Wycena szkody samochodu – co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
Jak wyliczane jest odszkodowanie z OC

Miałeś stłuczkę i Twój samochód nadaje się do naprawy? Pewnie zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC pozwoli uregulować rachunek, który wystawi Ci warsztat. Aby ustalić dokładną kwotę odszkodowania z OC, konieczna będzie wycena szkody samochodu. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Stłuczka lub kolizja – jakie powinny być Twoje pierwsze kroki?

Kolizja drogowa to sytuacja stresująca. Gdy po wypadku udało Ci się już spisać oświadczenie ze sprawcą / z poszkodowanym lub w Waszej sprawie rozstrzygnęła policja, możesz rozpocząć działania zmierzające do likwidacji szkody, czyli naprawy samochodu. Od razu po kolizji zgłoś szkodę do ubezpieczyciela. Od tego momentu towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Po ok. 7 dniach od zgłoszenia sprawy odwiedzi Cię rzeczoznawca samochodowy, który 

obejrzy Twój samochód i oszacuje wartość szkody. Na podstawie jego opinii ubezpieczyciel opracuje kosztorys naprawy, który następnie dostarczy Ci do wglądu. Jeśli zniszczenia są niewielkie i wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę nie jest konieczna, wystarczy, że prześlesz ubezpieczycielowi zdjęcia uszkodzonych części pojazdu. Jeśli skorzystasz z Bezpośredniej Likwidacji Szkód, wypłatą odszkodowania oraz naprawą auta zajmie się Twój ubezpieczyciel, a nie towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy kolizji. Dzięki temu wygodnemu rozwiązaniu załatwisz wszystkie sprawy z firmą, w której masz wykupione OC, zaoszczędzisz i zminimalizujesz konieczne formalności.

Jak ustalić wysokość odszkodowania z OC?

Warunkiem wypłaty odszkodowania z OC jest przyjęcie odpowiedzialności odszkodowawczej przez ubezpieczyciela. Dopiero potem następuje wycena szkody do ubezpieczenia. Jeżeli Twoje auto nadaje się do naprawy, ubezpieczyciel zakwalifikuje szkodę jako częściową i indywidualnie ustali kwotę potrzebną na naprawę. Suma odszkodowania powinna więc odpowiadać rzeczywistej wartości poniesionej szkody.

Kiedy pojazd uległ całkowitemu zniszczeniu, a uszkodzenia przekraczają jego wartość rynkową sprzed kolizji, mamy do czynienia ze szkodą całkowitą – ubezpieczyciel ustala wtedy kwotę odszkodowania na podstawie wartości wraku oraz wartości pojazdu sprzed wypadku (nie jest ona równoznaczna z ceną, za jaką kupiłeś samochód!). Wyliczona różnica między nimi będzie kwotą Twojego odszkodowania. 

Co dalej się dzieje z wrakiem w przypadku szkody całkowitej? To już Twoja decyzja. Możesz go sprzedać i – jeśli zajdzie taka potrzeba – ubezpieczyciel powinien pomóc w znalezieniu nabywcy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe same zajmują się sprzedażą wraków. Możesz również skorzystać z sieci kontaktów, jaką dysponują warsztaty samochodowe i blacharskie. Jeśli nie uda Ci się sprzedać wraku za ustaloną przez ubezpieczyciela cenę, możesz ubiegać się o dopłatę brakującej różnicy. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Wycena naprawy samochodu – na czym polega?

Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje wyceny naprawy pojazdu najczęściej na podstawie specjalistycznych, na bieżąco aktualizowanych katalogów. Można tam znaleźć informacje o minimalnych i maksymalnych cenach części zamiennych oraz koszty roboczogodzin w zależności od regionu – wiadomo, że są to czynniki zmienne, dlatego ubezpieczyciele powinni korzystać z najbardziej aktualnych publikacji. 

Pierwszy kosztorys, który otrzymasz, najczęściej opiera się na najniższych możliwych kwotach, a w wyliczeniu niejednokrotnie zostają uwzględnione zamienniki oryginalnych części, które bywają o kilkadziesiąt procent tańsze. Jednak naprawa z wykorzystaniem części gorszej jakości nie zawsze będzie dla Ciebie korzystna i nie musisz zgadzać się na takie rozwiązanie. Przemawia za tym postanowienie Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 85/11), z którego wynika, że ubezpieczyciel nie może odmówić Ci zwrotu kosztów naprawy na oryginalnych częściach, jeśli:

  1. samochód jest jeszcze objęty gwarancją producenta i w okresie gwarancji był serwisowany na podstawie oryginalnych części, bezpośrednio pochodzących od producenta;
  2. przemawia za tym szczególny interes poszkodowanego, np. auto nie znajduje się już na gwarancji producenta, ale poszkodowany serwisował go na podstawie oryginalnych części, a kontynuacja takiej historii może wpłynąć na jego wartość handlową.

Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o oryginalnych częściach i zamiennikach przy szkodzie z OC.

Gotówka czy naprawa?

Ubezpieczyciel może wpłacić Ci pieniądze na konto lub rozliczyć się z Tobą bezgotówkowo. Ta druga opcja oznacza, że musisz wybrać warsztat samochodowy, a towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci za naprawę. Aby zredukować formalności do minimum, wybierz warsztat, który współpracuje z ubezpieczycielem.

Jeżeli kosztorys naprawy sporządzony przez ubezpieczyciela odbiega od wyceny warsztatu, towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadza dodatkową weryfikację. Akceptacja kosztorysu oznacza, że warsztat może rozpocząć działania.

Zaniżone odszkodowanie z OC – co robić?

Ubezpieczyciele często zaniżają wysokość odszkodowań. Stosują w tym celu kilka trików:

  • obliczają wysokość odszkodowania na podstawie ceny zamienników, a nie oryginalnych części;
  • potrącają za amortyzację części;
  • zaniżają stawki godzinowe warsztatu;
  • zaniżają wartość samochodu i zawyżają wartość wraku przy szkodzie całkowitej;
  • nie uwzględniają kosztów auta zastępczego, do którego masz prawo, gdy tracisz codzienny środek transportu, którym dojeżdżasz do pracy lub załatwiasz sprawy służbowe.

Jeśli uważasz, że wycena szkody samochodu jest nieprawidłowa, możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. W piśmie wskaż, z czym się nie zgadzasz, i poproś, aby ubezpieczyciel udowodnił Ci zasadność swojego stanowiska. Powołaj się też na opinię niezależnego rzeczoznawcy. Jeżeli Twoja reklamacja zostanie odrzucona, zwróć się do Rzecznika Finansowego, który zainterweniuje w Twojej sprawie u ubezpieczyciela.

Nigdy nie zgadzaj się bez walki na zaniżoną kwotę odszkodowania. Zawsze negocjuj, nawet jeśli będzie to wymagało czasu – Twoje szanse na powodzenie są ogromne!

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje wycena szkody samochodu?
Jak rzeczoznawca wycenia szkody samochodu?
Co zrobić, gdy wycena szkody jest za niska?

Podsumowanie

  • Ubezpieczyciel, co do zasady ma 30 dni od zgłoszenia szkody na wypłatę odszkodowania.
  • Szkoda może być częściowa lub całkowita. Przy szkodzie całkowitej koszty naprawy przekraczają wartość rynkową samochodu sprzed wypadku.
  • Wysokość odszkodowania powinna być równa wartości szkody. Za kwotę odszkodowania właściciel auta powinien móc przywrócić auto do stanu sprzed wypadku.
  • W przypadku szkody całkowitej ubezpieczony otrzyma odszkodowanie równe wartości samochodu sprzed wypadku minus wartość wraku plus wrak/ ewentualnie pieniądze po jego sprzedaży.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wypłacić odszkodowanie na konto (pokryć koszty naprawy bezpośrednio w warsztacie).
  • Ubezpieczyciele często stosują różne triki, które mają na celu obniżenie wysokości odszkodowania.
  • Jeżeli uważasz, że wyliczona kwota odszkodowania jest zbyt niska, masz prawo do odwołania, reklamacji i pomocy Rzecznika Finansowego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Co to jest szkoda całkowita z OC
2023.10.17  •  Podróże
Szkoda całkowita z OC sprawcy i z własnego AC – co to jest i czym się różni?

Ubezpieczyciele często (może nawet za często) stwierdzają szkody całkowite. Dowiedz się, dlaczego czasami nawet drobne uszkodzenie samochodu może dla firmy ubezpieczeniowej oznaczać nieopłacalność naprawy. Kiedy ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą i jak ustalana jest wysokość odszkodowania po jej powstaniu? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Dowiedz się, jakie są najczęstsze sposoby ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC i jak z nimi walczyć
2023.12.27  •  Podróże
Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Sprawca przyznał się do winy, grzecznie przeprosił i napisał oświadczenie z numerem swojej polisy OC. Teraz pozostaje już tylko czekać na odszkodowanie. Czy na pewno? Niestety ustalenie winy za kolizję to często dopiero początek ciężkiej walki o należne pieniądze. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze wypłacają tyle, ile potrzeba na pokrycie strat. Poznaj 10 tricków ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC.

Czytaj więcej
Źle naprawione samochody. Ubezpieczycieli nie obchodzi bezpieczeństwo na drogach?
2015.08.20
Źle naprawione samochody. Ubezpieczycieli nie obchodzi bezpieczeństwo na drogach?

Sednem greckich tragedii – które „przerabialiśmy” w liceach na języku polskim – jest postawienie przed bohaterem niemożliwego wyboru, w którym obie opcje są fatalne. Dziś towarzystwa ubezpieczeniowe w takiej roli stawiają właściciela samochodu, który uczestniczył w wypadku lub kolizji, każąc mu wybrać między kosztorysową a bezgotówkową likwidacją szkody. Jak to wpływa na bezpieczeństwo na drogach?

Czytaj więcej
faktura źródłowa
2023.12.27  •  Podróże
Ubezpieczyciel żąda od Ciebie faktur źródłowych? Nie ma prawa!

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania, bo nie przedstawiłeś faktur źródłowych? Warsztat nie chce Ci ich udostępnić, a cała sytuacja wydaje się patowa? Podpowiadamy, co zrobić.

Czytaj więcej
Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej
wysokie odszkodowanie z oc sprawcy
2022.09.21  •  Podróże
Jak uzyskać większe odszkodowanie OC?

Formalności związane z ubieganiem się o odszkodowanie mogą okazać się równie nieprzyjemne, co sam wypadek albo stłuczka. Da się jednak tego łatwo uniknąć! Dowiedz się, jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy i o czym pamiętać, by nie tracić czasu w urzędach.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej