Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2022 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Aktualizacja: 04.01.2022
ubezpieczenie-anglika-oc

Polacy chętnie sprowadzają auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Sprawdzamy!

Angliki w Polsce to stosunkowo rzadki widok – po polskich drogach jeździ ich kilkanaście tysięcy. Każdy kierowca, który sprowadza anglika do Polski, musi pamiętać o zakupie dla niego polisy. Ubezpieczenie auta z kierownicą po prawej stronie odbywa się analogicznie jak w przypadku każdego innego pojazdu. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC – w ten sposób szybko porównasz dostępne oferty.

Skorzystanie z kalkulatora OC AC to dobry pomysł, gdyż ubezpieczenie anglika jest droższe niż ubezpieczenie samochodu z kierownicą po lewej stronie. Jeżeli nie chcesz przepłacać, to nie znajdziesz prostszego i szybszego sposobu, dzięki któremu znajdziesz tanie ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie auta z UK w Polsce – co warto wiedzieć?

Czy ubezpieczenie auta z Anglii w Polsce wiąże się z trudnościami? Żadna firma ubezpieczeniowa działająca na polskim rynku nie może odmówić sprzedaży polisy OC, chociaż może zniechęcić do tego potencjalnych klientów, proponując zaporowe ceny. Ubezpieczenie anglika będzie trudniejsze, jeżeli interesuje Cię pakiet ubezpieczeń – chcesz zakupić polisę OC z AC. Dlaczego?

Większość firm ubezpieczeniowych traktuje ubezpieczenie AC dla anglika jako produkt niszowy. Co jest tego powodem? – ERGO Hestia nie oferuje ubezpieczeń dobrowolnych (autocasco) dla tego typu pojazdów. Wynika to z naszych doświadczeń, które potwierdzają, że szkody z udziałem pojazdów z kierownicą po prawej stronie są poważniejsze i wiążą się z wyższymi odszkodowaniami – tłumaczy Łukasz Łodziana, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych ERGO Hestii.

Znalezienie pakietu OC AC dla anglika jest trudne – firmy ubezpieczeniowe najczęściej nie sprzedają takich zestawów z uwagi na wysokie koszty likwidacji szkód.

Zasadniczo zatem znalezienie pakietu OC AC dla anglika jest utrudnione. Dobrą wiadomością jest jednak to, że firmy ubezpieczeniowe chętnie sprzedają OC w pakiecie z ubezpieczeniami NNW czy Assistance. Chcesz zapewnić sobie dodatkowe świadczenie pieniężne w razie wypadku lub pomoc informacyjną? Nie będziesz miał problemu z zakupem OC, NNW czy Assistance dla sprowadzonego anglika.

Jeżeli uda Ci się znaleźć ubezpieczenie OC i AC dla samochodu z Anglii w Polsce, musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Poza wspomnianą już obawą ubezpieczycieli przed wysokimi i częstymi kosztami likwidacji szkód (nawet dostosowany do ruchu prawostronnego anglik dla TU wciąż oznacza większe ryzyko kolizji i wypadków drogowych), nieoficjalnie mówi się też o innym powodzie niechęci do ubezpieczania anglików. Liczyć się trzeba z tym, że części do aut sprowadzanych z UK będą droższe niż w przypadku aut z kierownicą po lewej stronie, a to znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie polis.

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu z kierownicą po prawej stronie? Sprawdziliśmy to za pomocą naszego kalkulatora OC AC – dowiedz się, o ile więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie auta angielskiego w Polsce.

Ciekawostka

Samochody europejskich marek (głównie prestiżowych) z kierownicą po lewej stronie są szczególnie popularne w Japonii – Japończycy posiadanie takiego auta traktują jako symbol statusu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce?

W kalkulatorze Punkta.pl wyliczyliśmy, ile kosztuje OC na anglika. Aby sprawdzić różnice w cenie, przygotowaliśmy kalkulacje dla różnych pojazdów, przyjmując, że ubezpieczenia dla anglika poszukuje 48-letni kierowca, mieszkaniec Rudy Śląskiej, który ma prawo jazdy od 30 lat i ponad 20-letnią historię ubezpieczeniową bez szkód. Wyniki prezentujemy w poniższej tabeli.

Pojazd Najtańsze i najdroższe ubezpieczenie OC dla pojazdu z kierownicą po lewej stronie Najtańsze i najdroższe ubezpieczenie OC dla pojazdu z kierownicą po prawej stronie
Audi A5 z 2018 r. benzyna, poj. silnika 3.0 561 zł || 2076 zł 2243 zł || 5977 zł
Volvo z 2017 r., benzyna, poj. silnika 2.0 687 zł || 2266 2748 zł || 6547 zł
Mazda 6 z 2010 r., benzyna, poj. silnika 2.5 690 zł || 2224 zł 2761 zł || 8281 zł
BMW X6 z 2013, ON, moc 280kW/381 km 892 zł || 2504 zł 3570 zł || 12 780 zł
Citroen C1, LPG benzyna/gaz, poj. silnika 1.2 537 zł || 1816 zł 2146 zł || 5195 zł
Renault Clio z 2010 r., Diesel, poj. silnika 1.5 522 zł || 2271 zł 938 zł || 7234 zł

OC na anglika może być nawet kilkukrotnie droższe niż OC na samochód z kierownicą po lewej stronie. Jako właściciel pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii musisz liczyć się z wysokimi kosztami. Pamiętaj przy tym, że kalkulacje przeprowadziliśmy dla doświadczonego kierowcy, który uprawnienia do kierowania pojazdami posiada od długiego czasu i korzysta z maksymalnych zniżek. Jeżeli dopiero co odebrałeś prawo jazdy, ubezpieczenie OC anglika w Polsce będzie Cię kosztować jeszcze więcej.

Co jednak pocieszające, w przypadku ostatniej kalkulacji różnica w cenie najtańszego OC Renault Clio z kierownicą po lewej i po prawej stronie nie jest tak duża, jak przy innych modelach. Wszystko więc zależy od tego, na jakie auto się zdecydujesz i u kogo je ubezpieczysz – porównywarka Punkta ułatwi Ci podjęcie tej drugiej decyzji.

Angliki w Polsce – ile kosztuje rejestracja anglika 2022?

Sprowadzenie anglika (analogicznie jak każdego innego pojazdu) wiąże się z dodatkowymi – poza OC – kosztami. Jeżeli dopiero planujesz zakup pojazdu z Wielkiej Brytanii, musisz pamiętać o zmianach politycznych i prawnych, jakie miały miejsce w Europie. Brexit spowodował, że sprowadzenie auta wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku akcyzowego, zgodnie z ustawą Prawo celne. Aby jazda anglikiem w Polsce była zgodna z prawem, będziesz musiał obliczyć i odprowadzić kwotę tytułem akcyzy w zgłoszeniu celnym. Inaczej mówiąc, aktualnie sprowadzenie anglika odbywa się na tych samych zasadach jak sprowadzanie aut z wszystkich krajów spoza Unii Europejskiej. Informacje o formalnościach celnych, w tym o wysokości podatku, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Czytaj także: Jak zarejestrować anglika w Polsce?

Aby zarejestrować takie auto w Polsce, konieczne jest skompletowanie całej listy dokumentów. Na poniższej grafice znajduje się szczegółowa lista wszystkich dokumentów, które należy dołączyć do wniosku.

dokumenty niezbędne do zarejestrowania anglika

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii konieczne jest wyrobienie karty pojazdu. Poniżej prezentujemy pełną listę kosztów. Jeżeli nie zamierzasz skorzystać z indywidualnych tablic rejestracyjnych (kosztują one 1000 zł), to zarejestrowanie auta będzie Cię kosztowało nieco ponad 200 zł.

koszty rejestracji anglika w Polsce w 2020

Jak przebiega rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie? W pierwszej kolejności od urzędników otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu (czasowe pozwolenie jest ważne przez 30 dni), tablicę rejestracyjną oraz nalepkę kontrolą, którą będziesz musiał przykleić na przedniej szybie. Podczas kolejnej wizyty w urzędzie otrzymasz już dowód rejestracyjny.

Nie musisz dzwonić czy jeździć do urzędu, aby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru – status dowodu możesz sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Czytaj również artykuł na AUTOKULT: Czy opłaca się kupić „anglika” ?

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiesz sięUbezpieczenie auta z UK w Polsce – co warto wiedzieć?Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce?Angliki w Polsce – ile kosztuje rejestracja anglika 2022? Angliki w Polsce to stosunkowo rzadki widok – po polskich drogach jeździ ich kilkanaście tysięcy. Każdy kierowca, który sprowadza anglika do Polski, musi pamiętać o zakupie dla […]

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
uho
uho
2 lat temu

Nie wiem jak to jest liczone, bo mi w mtu24 składkę za toyote rav4 z 2006 r. wyliczyło na prawie 6 tys. złotych

hokopl
hokopl
2 lat temu
Reply to  uho

Samochód-samochodowi nie równy. Ja w zeszłym roku miałem najtańsze OC w Unice, a w tym roku już muszę zmienić ubezpieczyciela bo nawet z dodatkowym rokiem bezkolizyjnej jazdy chcą prawie 100% więcej

Kolo
Kolo
2 lat temu
Reply to  uho

To za Anglika tak kwota?

hokopl
hokopl
2 lat temu

Wdg. 1,5 miesięcznego artykułu „Kupując OC za anglika warto sprawdzić ofertę MTU24 – które deklaruje brak zwyżek. Warto więc porównać ofertę i sprawdzić warunki zaproponowane przez to towarzystwo”
No i właśnie tak zrobiłem- najtańsze 1,450zł a od MTU24 ponad 200% więcej – 4,653zł !!!
1. Może autor mógłby zaktualizować dane które są niepoprawne i wprowadzają w błąd
2. Moje ubezpieczenie OC po 1 rok bezszkodowej jazdy jest droższe niż z zeszłego roku!
Tak więc artykuł mówiący o taniejących ubezpieczeniach na 2019 także nie pokrywa się z realiami.
3. Gdzie się podziała reszta ofert? Tylko 6 towarzystw? Dla przykładu rankomat wyliczył mi składkę z towarzystwa AXA direct którego tutaj brakuje na kwotę około 1100zł ( z NNW i Assistance w pakiecie wyższym od Mini )