Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2022 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-anglika-oc

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Angliki w Polsce to stosunkowo rzadki widok – po polskich drogach jeździ ich kilkanaście tysięcy. Każdy kierowca, który sprowadza anglika do Polski, musi pamiętać, że nie ominie go obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z właścicielami aut z kierownicą po prawej stronie tak samo, jak w przypadku każdego innego pojazdu.

Jeżeli chcesz kupić najtańsze ubezpieczenie OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC. Darmowe narzędzie pozwoli Ci na szybkie porównanie ofert firm ubezpieczeniowych. Istnieje spora szansa, że znajdziesz nawet korzystne ubezpieczenie AC, które wydawało Ci się wcześniej nieosiągalne – ze względu na wysokość składki.

Skorzystanie z kalkulatora OC AC umożliwi Ci zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych, gdyż ubezpieczenie anglika jest droższe od ubezpieczenia samochodu z kierownicą po lewej stronie. Jeżeli nie chcesz przepłacać, to nie znajdziesz prostszego i szybszego sposobu, dzięki któremu znajdziesz tanie ubezpieczenie OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie anglika w Polsce – co warto wiedzieć przed zakupem auta z UK?

Czy ubezpieczenie auta z Anglii w Polsce wiąże się z kłopotliwymi formalnościami? Żadna firma ubezpieczeniowa działająca na polskim rynku nie może odmówić sprzedaży polisy OC, chociaż może zniechęcić do tego potencjalnych klientów, proponując zaporowe ceny. Ubezpieczenie anglika będzie trudniejsze, jeżeli interesuje Cię pakiet ubezpieczeń, czyli zestawienie OC samochodu z AC, NNW i assistance . Dlaczego?

Większość firm ubezpieczeniowych traktuje ubezpieczenie AC dla anglika jako produkt niszowy. Co jest tego powodem? – ERGO Hestia nie oferuje ubezpieczeń dobrowolnych (autocasco) dla tego typu pojazdów. Wynika to z naszych doświadczeń, które potwierdzają, że szkody z udziałem pojazdów z kierownicą po prawej stronie są poważniejsze i wiążą się z wyższymi odszkodowaniami – tłumaczy Łukasz Łodziana, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych ERGO Hestii.

Znalezienie pakietu OC AC dla anglika jest trudne. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej nie sprzedają takich zestawów z uwagi na wysokie koszty likwidacji szkód.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że firmy ubezpieczeniowe chętnie sprzedają ubezpieczenie OC anglika w pakiecie z ubezpieczeniami NNW czy assistance. Chcesz zapewnić sobie dodatkowe świadczenie pieniężne lub pomoc informacyjną w razie wypadku? Nie będziesz mieć problemu z zakupem OC, NNW czy assistance dla auta z kierownicą po prawej stronie.

Jeżeli uda Ci się znaleźć ubezpieczenie OC i AC dla samochodu z Anglii w Polsce, musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Niestety nawet anglik dostosowany do ruchu prawostronnego oznacza większe ryzyko kolizji i wypadków drogowych dla TU. Obawa ubezpieczycieli przed wysokimi i częstymi kosztami likwidacji szkód jest tylko jednym z powodów niechęci do obejmowania anglików ubezpieczeniem AC. Kluczowy jest także fakt, że części do aut sprowadzanych z UK są droższe niż w przypadku aut z kierownicą po lewej stronie, a to znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie polis.

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu z kierownicą po prawej stronie? Sprawdziliśmy to za pomocą naszego kalkulatora OC AC. Dowiedz się, o ile więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie auta angielskiego w Polsce.

Ciekawostka

Samochody europejskich marek (głównie prestiżowych) z kierownicą po lewej stronie są szczególnie popularne w Japonii – Japończycy posiadanie takiego auta traktują jako symbol statusu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC anglika w Polsce?

W kalkulatorze Punkta.pl wyliczyliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie OC auta z Anglii. Aby sprawdzić różnice w cenie, przygotowaliśmy kalkulacje dla różnych pojazdów, przyjmując, że ubezpieczenia dla anglika poszukuje 48-letni kierowca, mieszkaniec Rudy Śląskiej, który ma prawo jazdy od 30 lat i ponad 20-letnią historię ubezpieczeniową bez szkód. Wyniki prezentujemy w poniższej tabeli.

OC na anglika może być nawet kilkukrotnie droższe niż OC na samochód z kierownicą po lewej stronie. Jako właściciel pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii musisz liczyć się z wysokimi kosztami. Pamiętaj przy tym, że kalkulacje przeprowadziliśmy dla doświadczonego kierowcy, który ma uprawnienia do kierowania pojazdami od dłuższego czasu i korzysta z maksymalnych zniżek. Jeżeli masz prawo jazdy od kilku miesięcy, a może nawet od kilku dni, ubezpieczenie samochodu z Anglii w Polsce będzie Cię kosztować jeszcze więcej.

Co jednak pocieszające, w przypadku ostatniej kalkulacji różnica w cenie najtańszego OC Renault Clio z kierownicą po lewej i po prawej stronie nie jest tak duża, jak przy innych modelach. Wszystko więc zależy od tego, na jakie auto się zdecydujesz i u kogo je ubezpieczysz – porównywarka Punkta ułatwi Ci podjęcie tej drugiej decyzji.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Angliki w Polsce – ile kosztuje rejestracja anglika 2022?

Sprowadzenie anglika, tak samo jak każdego innego pojazdu, wiąże się z dodatkowymi – poza OC – kosztami. Jeżeli dopiero planujesz zakup pojazdu z Wielkiej Brytanii, musisz pamiętać o zmianach politycznych i prawnych, które wydarzyły się w Europie. Brexit spowodował, że sprowadzenie auta wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku akcyzowego, zgodnie z Ustawą z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne. Aby jazda anglikiem w Polsce była zgodna z prawem, musisz obliczyć i odprowadzić kwotę tytułem akcyzy w zgłoszeniu celnym. Inaczej mówiąc, aktualnie sprowadzenie anglika odbywa się na zasadach dotyczących sprowadzania aut z wszystkich krajów spoza Unii Europejskiej. Informacje o formalnościach celnych, w tym o wysokości podatku, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Czytaj także: Jak zarejestrować anglika w Polsce?

Aby zarejestrować pojazd z Anglii w Polsce, konieczne jest dopilnowanie formalności. Jakie dokumenty należy skompletować, aby rejestracja anglika była bezproblemowa?

  • Wniosek o rejestrację pojazdu (formularz jest dostępny w urzędzie i do pobrania na obywatel.gov.pl).
  • Dowód opłaty celnej.
  • Dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności).
  • Dowód rejestracyjny pojazdu.
  • Aktualne tablice rejestracyjne pojazdu lub oświadczenie w przypadku ich braku.
  • Jeden z następujących dokumentów: potwierdzenie zapłacenia akcyzy na terytorium kraju, dokument potwierdzający brak obowiązku uiszczania akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy w przypadku samochodu sprowadzonego z terytorium państwa Unii Europejskiej (dotyczy samochodu osobowego, pojazdu rodzaju samochodowy inny, podrodzaju czterokołowiec – kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju czterokołowiec lekki – kategoria homologacyjna L6e).
  • Zaświadczenie od diagnosty ze stacji kontroli pojazdów po pozytywnym wyniku badania technicznego.
  • Potwierdzenia opłat i wykupienia ubezpieczenia OC anglika.
  • Tłumaczenie dokumentów sporządzonych w języku obcym (tłumaczeniem na język polski powinien zająć się tłumacz przysięgły lub konsul).

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii konieczne jest wyrobienie karty pojazdu. Poniżej prezentujemy pełną listę kosztów. Jeżeli nie zamierzasz skorzystać z indywidualnych tablic rejestracyjnych za 1000 zł, to zarejestrowanie auta będzie Cię kosztowało nieco ponad 200 zł.

Jak przebiega rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie? W pierwszej kolejności otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu (czasowe pozwolenie jest ważne przez 30 dni), tablicę rejestracyjną oraz nalepkę kontrolą, którą należy przykleić na przedniej szybie. Podczas kolejnej wizyty w urzędzie dostaniesz dowód rejestracyjny.

Nie musisz dzwonić czy jeździć do urzędu, aby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru. Status dowodu rejestracyjnego możesz sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
5 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
uho
uho
3 lat temu

Nie wiem jak to jest liczone, bo mi w mtu24 składkę za toyote rav4 z 2006 r. wyliczyło na prawie 6 tys. złotych

hokopl
hokopl
3 lat temu
Reply to  uho

Samochód-samochodowi nie równy. Ja w zeszłym roku miałem najtańsze OC w Unice, a w tym roku już muszę zmienić ubezpieczyciela bo nawet z dodatkowym rokiem bezkolizyjnej jazdy chcą prawie 100% więcej

Kolo
Kolo
3 lat temu
Reply to  uho

To za Anglika tak kwota?

hokopl
hokopl
3 lat temu

Wdg. 1,5 miesięcznego artykułu „Kupując OC za anglika warto sprawdzić ofertę MTU24 – które deklaruje brak zwyżek. Warto więc porównać ofertę i sprawdzić warunki zaproponowane przez to towarzystwo”
No i właśnie tak zrobiłem- najtańsze 1,450zł a od MTU24 ponad 200% więcej – 4,653zł !!!
1. Może autor mógłby zaktualizować dane które są niepoprawne i wprowadzają w błąd
2. Moje ubezpieczenie OC po 1 rok bezszkodowej jazdy jest droższe niż z zeszłego roku!
Tak więc artykuł mówiący o taniejących ubezpieczeniach na 2019 także nie pokrywa się z realiami.
3. Gdzie się podziała reszta ofert? Tylko 6 towarzystw? Dla przykładu rankomat wyliczył mi składkę z towarzystwa AXA direct którego tutaj brakuje na kwotę około 1100zł ( z NNW i Assistance w pakiecie wyższym od Mini )

lolo
lolo
2 lat temu

Facet z Hestii gada bzdury Nie poparte Żadnymi badaniami ,,,,.zwykła chciwosc