Zarządzanie większymi nieruchomościami, bądź całymi wspólnotami mieszkaniowymi nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy, kompetencji i doświadczenia, dlatego mieszkańcy najczęściej powierzają je w ręce osób o ściśle określonych kwalifikacjach. Kim jest i jak wygląda OC zarządcy nieruchomości?
W wyniku ustawy deregulacyjnej z 2013 roku, wszelkie wymogi dotyczące posiadania formalnych uprawnień do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości zostały zniesione. Jedynym obowiązkiem jest tylko wykupienie przez zarządcę ubezpieczenia – OC zarządcy nieruchomości.
Zarządca nieruchomości – kim jest?
Zarządcy nieruchomości to osoby, które prowadzą działalność w zakresie zarządzania wszelakimi nieruchomościami na własne ryzyko. Takie osoby pracują na własny rachunek, dysponując własnymi środkami pieniężnymi.
Jak zostać zarządcą nieruchomości?
W teorii więc, każdy może spróbować swoich sił w tej profesji, jednak przez wzrost konkurencji rywalizacja w tej branży stała się jeszcze bardziej intensywna. Zarządca nieruchomości musi w końcu często podejmować trudne, strategiczne decyzje o konkretnych obiektach, a często także być ich administratorem. Analizuje on rynek, zatwierdza wysokość stawek czynszowych, a także zajmuje się planami marketingowymi, które mają przyciągnąć potencjalnych nowych najemców. Sporządza też plany wydatków (akceptowane przez właściciela) i szuka nowych rozwiązań, które mogłyby przynieść dochód.
OC zarządcy nieruchomości – co to jest?
Mimo tak wielu obowiązków, obecnie nie istnieje żadna oficjalna, państwowa licencja, która byłaby wymagana dla tego zawodu. Nie oznacza to jednak, że ludzie wykonujący zawód zarządcy nieruchomości, nie chcą formalizować swojej wiedzy i doświadczenia. W związku z tym takie stowarzyszenia, jak Polska Federacja Rynku Nieruchomości, czy Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości wprowadziły swoje, autorskie licencje, które są dobrowolne i w obu przypadkach należy spełnić kilka niezbyt wysokich wymogów, które mogą być dużym atutem podczas starania się o posadę.
Obowiązkowe ubezpieczenie zarządcy nieruchomościami – regulacje
W przypadku PPRN, aby móc pochwalić się taką licencją, należy posiadać wykształcenie średnie, ukończyć zawodowy kurs licencyjny na zarządcę nieruchomości, a końcowym etapem jest zdanie egzaminu. Ponadto należy uiścić jednorazową opłatę w wysokości 250 zł. Nie ma wątpliwości, że po uwolnieniu tego zawodu możliwość pochwalenia się takim dokumentem znacznie zwiększa szanse na otrzymanie pracy.
OC zarządcy nieruchomości – cena
Oczywiście niezbędne jest ubezpieczenie. Dokument potwierdzający wykupienie polisy OC zawsze musi zostać dołączony do umowy o zarządzanie nieruchomością. W przypadku jego braku, strona umowy może wypowiedzieć ją ze skutkiem natychmiastowym. Ofertę takiego ubezpieczenia mają w tej chwili m.in. PZU, Uniqa, Allianz i Concordia. Składki wynoszą ok. 400 zł rocznie (choć tutaj jest bardzo dużo zmiennych), a sumy gwarancyjne mogą wynosić nawet 1,5 miliona euro. Co ciekawe, w ustawie jest już sugerowana suma gwarancyjna, ale wynosi ona zaledwie 50 tysięcy euro. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku powstania szkody, jeśli suma ta będzie niewystarczająca, różnicę zarządca będzie musiał dopłacić na własną rękę. Warto więc zadbać o jak najwyższą kwotę gwarancyjną. Trzeba też podkreślić, że kara za brak takiego ubezpieczenia może wynieść nawet 40 tysięcy złotych.
Zarządca nieruchomości to interesujący zawód, który pozwala na bardzo dobre zarobki, ale odpowiedzialność spoczywająca na barkach takiej osoby jest ogromna. Dlatego też nie powinno dziwić, że ubezpieczenie jest w tym przypadku wymagane ustawą. W przeciwnym razie kary szybko mogą zniechęcić do wykonywani tej profesji.
Podsumowanie
- Zarządca nieruchomości zajmuje się prowadzeniem działalności w zakresie zarządzania wszelakimi nieruchomościami.
- Zarządca nieruchomości musi posiadać stosowne ubezpieczenie OC.
- Kara za brak takiego ubezpieczenia może wynieść nawet 40 tysięcy złotych.
- Obecnie polisę taką posiadają w swojej ofercie m.in. PZU, Uniqua czy Allianz.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Nieruchomości w Polsce, a zwłaszcza w największych miastach przybywa na potęgę. Nie oznacza to, że zawsze łatwo jest coś znaleźć. Warto wówczas zwrócić się do pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jak działa taki pośrednik? Jak wygląda kwestia OC pośrednika w obrocie nieruchomości?
Zimą z każdej strony czyhają na Ciebie niebezpieczeństwa: na chodniku warstwa lodu, nad głową sople, na drodze może uderzyć w Ciebie pojazd, który nie zdąży zahamować na śliskiej nawierzchni. Zimą karetki jeżdżą często a oddziały ortopedyczne szpitali zapełniają się pacjentami. Przeczytaj, jak możesz ubiegać się o odszkodowanie za tzw. szkody zimowe, czyli urazy spowodowane poślizgnięciem się lub oberwaniem sopli.
Jedną z czynności, jaką należy wykonać przed zakupem ubezpieczenia dla mieszkania lub domu, jest oszacowanie ich wartości. Jak ustalić wartość nieruchomości? Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by prawidłowo określić sumę ubezpieczenia. Parametr ten jest kluczowy przy wypłacie odszkodowania z polisy.
Nieruchomości są uważane za bardzo dobrą inwestycję w okresie utrzymywania niskich stóp procentowych, gdy nie opłaca się przechowywać oszczędności w bankach. Czy jednak zakup mieszkania jest równie korzystny w czasach wysokiej inflacji? Czy przy błyskawicznie rosnących cenach trzeba również zmieniać ubezpieczenie nieruchomości, aby uniknąć niedoubezpieczenia? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.
Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.
W branży nieruchomości chodzą słuchy, że ostatnimi czasy Polacy zdecydowanie chętniej wynajmują mieszkanie niż kupują je na własność. Jeśli jednak decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj robią to z przeznaczeniem inwestycyjnym. Tylko czy inwestowanie w mieszkanie rzeczywiście się opłaca? Na jakim poziomie kształtuje się rentowność z najmu? Jak sprawdzić, czy planowana inwestycja okaże się rentowna?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.