OC pośrednika w obrocie nieruchomościami

Aktualizacja:
oc pośrednika w obrocie nieruchomości

Nieruchomości w Polsce, a zwłaszcza w największych miastach przybywa na potęgę. Nie oznacza to, że zawsze łatwo jest coś znaleźć. Warto wówczas zwrócić się do pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jak działa taki pośrednik? Jak wygląda kwestia OC pośrednika w obrocie nieruchomości?

Dlaczego warto się zwrócić do pośrednika nieruchomości? W obecnej sytuacji profesja ta staje się coraz bardziej popularna. Pomoc przy transakcjach na setki tysięcy złotych często pozwala na pokaźny zarobek nawet przy niewielkim procencie udziału w takim zakupie. Równoznaczne jest to jednak z bardzo dużą odpowiedzialnością. Dla wielu osób jest to decyzja i zakup na całe życie, dlatego też nie każdy może się podjąć tego zawodu, a jeśli już warto się zabezpieczyć posiadając właśnie OC pośrednika w obrocie nieruchomości.

Kim jest pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami nie musi już co prawda zdawać żadnego egzaminu, jednak musi posiadać działalność gospodarczą i dbać o własną reklamę i bazę klientów. Opcjonalnie może też zatrudnić się w agencji nieruchomości, co jest najłatwiejszą drogą. Niemniej w tym zawodzie trzeba być bardzo kontaktowym i otwartym na potrzeby i preferencje innych ludzi, które potrafią być bardzo zróżnicowane. Niezbędna jest też świetna znajomość rynku. Taka praca wiąże się z niestabilnym wynagrodzeniem, bo w jednym miesiącu można pomóc w transakcji nawet przy kilku nieruchomościach, a w innym trzeba pogodzić się z jedną, czy dwiema transakcjami. Ciężko więc jednoznacznie podać kwoty i określić, ile zarabia pośrednik nieruchomości.

Czytaj także: Ubezpieczenie zarządcy nieruchomości

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami – jak uzyskać?

Co ciekawe, Polska Federacja Rynku Nieruchomości oferuje możliwość uzyskania licencji dotyczącej tej profesji. Jej zdobycie wiąże się z ukończeniem stosownego kursu. Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi też mieć minimum średnie wykształcenie i stosować się do Kodeksu Etyki grupy. W 2013 roku ustawą deregulacyjną zniesiono obowiązek posiadania klasycznej, państwowej licencji dla tego zawodu.

OC pośrednika w obrocie nieruchomościami

Ustawa ta jednak nie zniosła obowiązku ubezpieczenia, który został nałożony zgodnie z ustawą z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Pośrednik nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka polisa stanowi zabezpieczenie dla klientów, którzy często czują obawy i niepewność przed finalizacją transakcji w agencji nieruchomości.

Ubezpieczenie OC pośrednika nieruchomości – gdzie kupić?

Ofertę OC pośrednika w obrocie nieruchomościami posiadają obecnie między innymi Concordia i PZU. Wysokość składki wynosi około 200 zł. Ponadto istnieje szeroki wybór sum gwarancyjnych (od 25 do nawet 500 tysięcy euro).

Polisa taka chroni m.in. przed błędami pracowników – również tymi umyślnymi, czy też szkodami powstałymi w wyniku opracowań i ekspertyz. Ubezpieczony może też liczyć na asystę przy likwidacji szkody.

W tej sytuacji o swoje bezpieczeństwo może być spokojny zarówno pośrednik, jak i osoba korzystająca z jego usług. Przy tak szerokiej skali transakcji, jakie obserwujemy dziś na tym rynku, odpowiednie ubezpieczenia są fundamentalną sprawą. Oferta na rynku pozwala jednak na odpowiednie zabezpieczenie się przed niepożądanymi zdarzeniami.

Podsumowanie

  1. Pośrednik w obrocie nieruchomościami pośredniczy między klientem sprzedającym nieruchomość a tym, który zamierza ją kupić.
  2. Pośrednik od 2014 roku nie musi już posiadać licencji do wykonywania zawodu oraz wykształcenia kierunkowego.
  3. Osoba ta ma obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.
  4. Polisa ta stanowi zabezpieczenie dla klientów, kupujących nieruchomość.
  5. OC pośrednika nieruchomości dostępne jest m.in. w Concordii oraz PZU.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej