Nieruchomości w Polsce, a zwłaszcza w największych miastach przybywa na potęgę. Nie oznacza to, że zawsze łatwo jest coś znaleźć. Warto wówczas zwrócić się do pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jak działa taki pośrednik? Jak wygląda kwestia OC pośrednika w obrocie nieruchomości?
Dlaczego warto się zwrócić do pośrednika nieruchomości? W obecnej sytuacji profesja ta staje się coraz bardziej popularna. Pomoc przy transakcjach na setki tysięcy złotych często pozwala na pokaźny zarobek nawet przy niewielkim procencie udziału w takim zakupie. Równoznaczne jest to jednak z bardzo dużą odpowiedzialnością. Dla wielu osób jest to decyzja i zakup na całe życie, dlatego też nie każdy może się podjąć tego zawodu, a jeśli już warto się zabezpieczyć posiadając właśnie OC pośrednika w obrocie nieruchomości.
Kim jest pośrednik w obrocie nieruchomościami?
Pośrednik w obrocie nieruchomościami nie musi już co prawda zdawać żadnego egzaminu, jednak musi posiadać działalność gospodarczą i dbać o własną reklamę i bazę klientów. Opcjonalnie może też zatrudnić się w agencji nieruchomości, co jest najłatwiejszą drogą. Niemniej w tym zawodzie trzeba być bardzo kontaktowym i otwartym na potrzeby i preferencje innych ludzi, które potrafią być bardzo zróżnicowane. Niezbędna jest też świetna znajomość rynku. Taka praca wiąże się z niestabilnym wynagrodzeniem, bo w jednym miesiącu można pomóc w transakcji nawet przy kilku nieruchomościach, a w innym trzeba pogodzić się z jedną, czy dwiema transakcjami. Ciężko więc jednoznacznie podać kwoty i określić, ile zarabia pośrednik nieruchomości.
Czytaj także: Ubezpieczenie zarządcy nieruchomości
Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami – jak uzyskać?
Co ciekawe, Polska Federacja Rynku Nieruchomości oferuje możliwość uzyskania licencji dotyczącej tej profesji. Jej zdobycie wiąże się z ukończeniem stosownego kursu. Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi też mieć minimum średnie wykształcenie i stosować się do Kodeksu Etyki grupy. W 2013 roku ustawą deregulacyjną zniesiono obowiązek posiadania klasycznej, państwowej licencji dla tego zawodu.
OC pośrednika w obrocie nieruchomościami
Ustawa ta jednak nie zniosła obowiązku ubezpieczenia, który został nałożony zgodnie z ustawą z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Pośrednik nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka polisa stanowi zabezpieczenie dla klientów, którzy często czują obawy i niepewność przed finalizacją transakcji w agencji nieruchomości.
Ubezpieczenie OC pośrednika nieruchomości – gdzie kupić?
Ofertę OC pośrednika w obrocie nieruchomościami posiadają obecnie między innymi Concordia i PZU. Wysokość składki wynosi około 200 zł. Ponadto istnieje szeroki wybór sum gwarancyjnych (od 25 do nawet 500 tysięcy euro).
Polisa taka chroni m.in. przed błędami pracowników – również tymi umyślnymi, czy też szkodami powstałymi w wyniku opracowań i ekspertyz. Ubezpieczony może też liczyć na asystę przy likwidacji szkody.
W tej sytuacji o swoje bezpieczeństwo może być spokojny zarówno pośrednik, jak i osoba korzystająca z jego usług. Przy tak szerokiej skali transakcji, jakie obserwujemy dziś na tym rynku, odpowiednie ubezpieczenia są fundamentalną sprawą. Oferta na rynku pozwala jednak na odpowiednie zabezpieczenie się przed niepożądanymi zdarzeniami.
Podsumowanie
- Pośrednik w obrocie nieruchomościami pośredniczy między klientem sprzedającym nieruchomość a tym, który zamierza ją kupić.
- Pośrednik od 2014 roku nie musi już posiadać licencji do wykonywania zawodu oraz wykształcenia kierunkowego.
- Osoba ta ma obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.
- Polisa ta stanowi zabezpieczenie dla klientów, kupujących nieruchomość.
- OC pośrednika nieruchomości dostępne jest m.in. w Concordii oraz PZU.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Jedną z czynności, jaką należy wykonać przed zakupem ubezpieczenia dla mieszkania lub domu, jest oszacowanie ich wartości. Jak ustalić wartość nieruchomości? Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by prawidłowo określić sumę ubezpieczenia. Parametr ten jest kluczowy przy wypłacie odszkodowania z polisy.
Nieruchomości są uważane za bardzo dobrą inwestycję w okresie utrzymywania niskich stóp procentowych, gdy nie opłaca się przechowywać oszczędności w bankach. Czy jednak zakup mieszkania jest równie korzystny w czasach wysokiej inflacji? Czy przy błyskawicznie rosnących cenach trzeba również zmieniać ubezpieczenie nieruchomości, aby uniknąć niedoubezpieczenia? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.
Korzystasz z usług biur podróży lub pośredników turystycznych lub jesteś takim podmiotem? Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia organizatorów turystycznych oraz co obejmuje polisa odpowiedzialności cywilnej. Szczegóły znajdziesz poniżej!
Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.
Nawet jeżeli ubezpieczyłeś swoją nieruchomość, musisz mieć świadomość, że nie chroni Cię to przed wszystkimi możliwymi sytuacjami, które mogą wpłynąć na uszkodzenie Twojego mienia. Jakie są najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniach nieruchomości?
W branży nieruchomości chodzą słuchy, że ostatnimi czasy Polacy zdecydowanie chętniej wynajmują mieszkanie niż kupują je na własność. Jeśli jednak decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj robią to z przeznaczeniem inwestycyjnym. Tylko czy inwestowanie w mieszkanie rzeczywiście się opłaca? Na jakim poziomie kształtuje się rentowność z najmu? Jak sprawdzić, czy planowana inwestycja okaże się rentowna?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.