Punkta

Dlaczego warto się zwrócić do pośrednika nieruchomości? W obecnej sytuacji profesja ta staje się coraz bardziej popularna. Pomoc przy transakcjach na setki tysięcy złotych często pozwala na pokaźny zarobek nawet przy niewielkim procencie udziału w takim zakupie. Równoznaczne jest to jednak z bardzo dużą odpowiedzialnością. Dla wielu osób jest to decyzja i zakup na całe życie, dlatego też nie każdy może się podjąć tego zawodu, a jeśli już warto się zabezpieczyć posiadając właśnie OC pośrednika w obrocie nieruchomości.

Kim jest pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami nie musi już co prawda zdawać żadnego egzaminu, jednak musi posiadać działalność gospodarczą i dbać o własną reklamę i bazę klientów. Opcjonalnie może też zatrudnić się w agencji nieruchomości, co jest najłatwiejszą drogą. Niemniej w tym zawodzie trzeba być bardzo kontaktowym i otwartym na potrzeby i preferencje innych ludzi, które potrafią być bardzo zróżnicowane. Niezbędna jest też świetna znajomość rynku. Taka praca wiąże się z niestabilnym wynagrodzeniem, bo w jednym miesiącu można pomóc w transakcji nawet przy kilku nieruchomościach, a w innym trzeba pogodzić się z jedną, czy dwiema transakcjami. Ciężko więc jednoznacznie podać kwoty i określić, ile zarabia pośrednik nieruchomości.

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami – jak uzyskać?

Co ciekawe, Polska Federacja Rynku Nieruchomości oferuje możliwość uzyskania licencji dotyczącej tej profesji. Jej zdobycie wiąże się z ukończeniem stosownego kursu. Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi też mieć minimum średnie wykształcenie i stosować się do Kodeksu Etyki grupy. W 2013 roku ustawą deregulacyjną zniesiono obowiązek posiadania klasycznej, państwowej licencji dla tego zawodu.

OC pośrednika w obrocie nieruchomościami

Ustawa ta jednak nie zniosła obowiązku ubezpieczenia, który został nałożony zgodnie z ustawą z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Pośrednik nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka polisa stanowi zabezpieczenie dla klientów, którzy często czują obawy i niepewność przed finalizacją transakcji w agencji nieruchomości.

Ubezpieczenie OC pośrednika nieruchomości – gdzie kupić?

Ofertę OC pośrednika w obrocie nieruchomościami posiadają obecnie między innymi Concordia i PZU. Wysokość składki wynosi około 200 zł. Ponadto istnieje szeroki wybór sum gwarancyjnych (od 25 do nawet 500 tysięcy euro).

Polisa taka chroni m.in. przed błędami pracowników – również tymi umyślnymi, czy też szkodami powstałymi w wyniku opracowań i ekspertyz. Ubezpieczony może też liczyć na asystę przy likwidacji szkody.

W tej sytuacji o swoje bezpieczeństwo może być spokojny zarówno pośrednik, jak i osoba korzystająca z jego usług. Przy tak szerokiej skali transakcji, jakie obserwujemy dziś na tym rynku, odpowiednie ubezpieczenia są fundamentalną sprawą. Oferta na rynku pozwala jednak na odpowiednie zabezpieczenie się przed niepożądanymi zdarzeniami.