Zarządca nieruchomości – ubezpieczenie OC - gdzie kupić, co zawiera?

Aktualizacja:
oc zarządcy nieruchomości

Zarządzanie większymi nieruchomościami, bądź całymi wspólnotami mieszkaniowymi nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy, kompetencji i doświadczenia, dlatego mieszkańcy najczęściej powierzają je w ręce osób o ściśle określonych kwalifikacjach. Kim jest i jak wygląda OC zarządcy nieruchomości?

W wyniku ustawy deregulacyjnej z 2013 roku, wszelkie wymogi dotyczące posiadania formalnych uprawnień do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości zostały zniesione. Jedynym obowiązkiem jest tylko wykupienie przez zarządcę ubezpieczenia – OC zarządcy nieruchomości.

Zarządca nieruchomości – kim jest?

Zarządcy nieruchomości to osoby, które prowadzą działalność w zakresie zarządzania wszelakimi nieruchomościami na własne ryzyko. Takie osoby pracują na własny rachunek, dysponując własnymi środkami pieniężnymi.

Jak zostać zarządcą nieruchomości?

W teorii więc, każdy może spróbować swoich sił w tej profesji, jednak przez wzrost konkurencji rywalizacja w tej branży stała się jeszcze bardziej intensywna. Zarządca nieruchomości musi w końcu często podejmować trudne, strategiczne decyzje o konkretnych obiektach, a często także być ich administratorem. Analizuje on rynek, zatwierdza wysokość stawek czynszowych, a także zajmuje się planami marketingowymi, które mają przyciągnąć potencjalnych nowych najemców. Sporządza też plany wydatków (akceptowane przez właściciela) i szuka nowych rozwiązań, które mogłyby przynieść dochód.

OC zarządcy nieruchomości – co to jest?

Mimo tak wielu obowiązków, obecnie nie istnieje żadna oficjalna, państwowa licencja, która byłaby wymagana dla tego zawodu. Nie oznacza to jednak, że ludzie wykonujący zawód zarządcy nieruchomości, nie chcą formalizować swojej wiedzy i doświadczenia. W związku z tym takie stowarzyszenia, jak Polska Federacja Rynku Nieruchomości, czy Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości wprowadziły swoje, autorskie licencje, które są dobrowolne i w obu przypadkach należy spełnić kilka niezbyt wysokich wymogów, które mogą być dużym atutem podczas starania się o posadę.

Obowiązkowe ubezpieczenie zarządcy nieruchomościami – regulacje

W przypadku PPRN, aby móc pochwalić się taką licencją, należy posiadać wykształcenie średnie, ukończyć zawodowy kurs licencyjny na zarządcę nieruchomości, a końcowym etapem jest zdanie egzaminu. Ponadto należy uiścić jednorazową opłatę w wysokości 250 zł. Nie ma wątpliwości, że po uwolnieniu tego zawodu możliwość pochwalenia się takim dokumentem znacznie zwiększa szanse na otrzymanie pracy.

OC zarządcy nieruchomości – cena

Oczywiście niezbędne jest ubezpieczenie. Dokument potwierdzający wykupienie polisy OC zawsze musi zostać dołączony do umowy o zarządzanie nieruchomością. W przypadku jego braku, strona umowy może wypowiedzieć ją ze skutkiem natychmiastowym. Ofertę takiego ubezpieczenia mają w tej chwili m.in. PZU, Uniqa, Allianz i Concordia. Składki wynoszą ok. 400 zł rocznie (choć tutaj jest bardzo dużo zmiennych), a sumy gwarancyjne mogą wynosić nawet 1,5 miliona euro. Co ciekawe, w ustawie jest już sugerowana suma gwarancyjna, ale wynosi ona zaledwie 50 tysięcy euro. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku powstania szkody, jeśli suma ta będzie niewystarczająca, różnicę zarządca będzie musiał dopłacić na własną rękę. Warto więc zadbać o jak najwyższą kwotę gwarancyjną. Trzeba też podkreślić, że kara za brak takiego ubezpieczenia może wynieść nawet 40 tysięcy złotych.

Zarządca nieruchomości to interesujący zawód, który pozwala na bardzo dobre zarobki, ale odpowiedzialność spoczywająca na barkach takiej osoby jest ogromna. Dlatego też nie powinno dziwić, że ubezpieczenie jest w tym przypadku wymagane ustawą. W przeciwnym razie kary szybko mogą zniechęcić do wykonywani tej profesji.

Podsumowanie

  1. Zarządca nieruchomości zajmuje się prowadzeniem działalności w zakresie zarządzania wszelakimi nieruchomościami.
  2. Zarządca nieruchomości musi posiadać stosowne ubezpieczenie OC.
  3. Kara za brak takiego ubezpieczenia może wynieść nawet 40 tysięcy złotych.
  4. Obecnie polisę taką posiadają w swojej ofercie m.in. PZU, Uniqua czy Allianz.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej