Zarządca nieruchomości – ubezpieczenie OC - gdzie kupić, co zawiera?

Aktualizacja: 01.08.2018
oc zarządcy nieruchomości

Zarządzanie większymi nieruchomościami, bądź całymi wspólnotami mieszkaniowymi nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy, kompetencji i doświadczenia, dlatego mieszkańcy najczęściej powierzają je w ręce osób o ściśle określonych kwalifikacjach. Kim jest i jak wygląda OC zarządcy nieruchomości?

W wyniku ustawy deregulacyjnej z 2013 roku, wszelkie wymogi dotyczące posiadania formalnych uprawnień do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości zostały zniesione. Jedynym obowiązkiem jest tylko wykupienie przez zarządcę ubezpieczenia – OC zarządcy nieruchomości.

Zarządca nieruchomości – kim jest?

Zarządcy nieruchomości to osoby, które prowadzą działalność w zakresie zarządzania wszelakimi nieruchomościami na własne ryzyko. Takie osoby pracują na własny rachunek, dysponując własnymi środkami pieniężnymi.

Jak zostać zarządcą nieruchomości?

W teorii więc, każdy może spróbować swoich sił w tej profesji, jednak przez wzrost konkurencji rywalizacja w tej branży stała się jeszcze bardziej intensywna. Zarządca nieruchomości musi w końcu często podejmować trudne, strategiczne decyzje o konkretnych obiektach, a często także być ich administratorem. Analizuje on rynek, zatwierdza wysokość stawek czynszowych, a także zajmuje się planami marketingowymi, które mają przyciągnąć potencjalnych nowych najemców. Sporządza też plany wydatków (akceptowane przez właściciela) i szuka nowych rozwiązań, które mogłyby przynieść dochód.

OC zarządcy nieruchomości – co to jest?

Mimo tak wielu obowiązków, obecnie nie istnieje żadna oficjalna, państwowa licencja, która byłaby wymagana dla tego zawodu. Nie oznacza to jednak, że ludzie wykonujący zawód zarządcy nieruchomości, nie chcą formalizować swojej wiedzy i doświadczenia. W związku z tym takie stowarzyszenia, jak Polska Federacja Rynku Nieruchomości, czy Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości wprowadziły swoje, autorskie licencje, które są dobrowolne i w obu przypadkach należy spełnić kilka niezbyt wysokich wymogów, które mogą być dużym atutem podczas starania się o posadę.

Obowiązkowe ubezpieczenie zarządcy nieruchomościami – regulacje

W przypadku PPRN, aby móc pochwalić się taką licencją, należy posiadać wykształcenie średnie, ukończyć zawodowy kurs licencyjny na zarządcę nieruchomości, a końcowym etapem jest zdanie egzaminu. Ponadto należy uiścić jednorazową opłatę w wysokości 250 zł. Nie ma wątpliwości, że po uwolnieniu tego zawodu możliwość pochwalenia się takim dokumentem znacznie zwiększa szanse na otrzymanie pracy.

OC zarządcy nieruchomości – cena

Oczywiście niezbędne jest ubezpieczenie. Dokument potwierdzający wykupienie polisy OC zawsze musi zostać dołączony do umowy o zarządzanie nieruchomością. W przypadku jego braku, strona umowy może wypowiedzieć ją ze skutkiem natychmiastowym. Ofertę takiego ubezpieczenia mają w tej chwili m.in. PZU, Uniqa, Allianz i Concordia. Składki wynoszą ok. 400 zł rocznie (choć tutaj jest bardzo dużo zmiennych), a sumy gwarancyjne mogą wynosić nawet 1,5 miliona euro. Co ciekawe, w ustawie jest już sugerowana suma gwarancyjna, ale wynosi ona zaledwie 50 tysięcy euro. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku powstania szkody, jeśli suma ta będzie niewystarczająca, różnicę zarządca będzie musiał dopłacić na własną rękę. Warto więc zadbać o jak najwyższą kwotę gwarancyjną. Trzeba też podkreślić, że kara za brak takiego ubezpieczenia może wynieść nawet 40 tysięcy złotych.

Zarządca nieruchomości to interesujący zawód, który pozwala na bardzo dobre zarobki, ale odpowiedzialność spoczywająca na barkach takiej osoby jest ogromna. Dlatego też nie powinno dziwić, że ubezpieczenie jest w tym przypadku wymagane ustawą. W przeciwnym razie kary szybko mogą zniechęcić do wykonywani tej profesji.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments