Katarzyna Łada

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

Wpisy autora na portalu Punkta:

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Jak przeliczyć kw na km
2021.05.28  •  Samochód
Przelicznik kW na KM: ile kilowatów ma koń mechaniczny?

Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie ogólnie przyjętą jednostką mocy silnika spalinowego są konie mechaniczne (KM). Jednak coraz częściej producenci pojazdów podają moc ich silników w kilowatach (kW). By więc np. porównać moc dwóch silników, trzeba sięgnąć po przelicznik lub dedykowany kalkulator, zmieniający kilowaty na konie mechaniczne i na odwrót. Zatem 1 kW, ile to koni mechanicznych (KM)?

Czytaj więcej
Gdzie znaleźć numer druku prawa jazdy?
2020.10.21  •  Samochód
Gdzie znaleźć numer druku prawa jazdy?

Numer druku prawa jazdy może okazać się niezbędny podczas wypełniania wniosku o wydanie nowego prawa jazdy. Gdzie jest ten numer? Jak się okazuje, jego umiejscowienie wcale nie jest takie oczywiste. Sprawy nie ułatwia także brak informacji o numerze w objaśnieniach (legendzie) dokumentu. Sprawdź zatem, gdzie znajduje się nr druku na prawie jazdy, zanim złożysz wniosek o nowy dokument.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2020.08.13  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej
2020.07.20  •  Samochód
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Poznaj szczegółowe zasady ruchu drogowego

W czasie kursu na prawo jazdy wielu instruktorów po macoszemu traktuje zasady ruchu drogowego, które odnoszą się do tramwajów. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest ograniczone występowanie sieci tramwajowych – nie są one obecne we wszystkich miastach Polski. W efekcie wielu kierowców uznaje, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo. To nieprawda.

Czytaj więcej
wgniecenia po gradobiciu
2020.06.25  •  Samochód
Ile kosztuje usunięcie wgnieceń po gradobiciu? Jak uzyskać odszkodowanie za szkody po gradzie?

Wystarczy kilka minut intensywnych opadów gradu, aby samochód wymagał odstawienia do warsztatu blacharsko-lakierniczego. To jednak skrajne przypadki – najczęściej szkody spowodowane gradobiciem są mniejsze, a zapobiegliwi właściciele aut, którzy odpowiednio wcześniej zakupili polisę, mogą liczyć, że koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel.

Czytaj więcej
2020.06.15  •  Samochód
Najbardziej ekonomiczne samochody – oto auta, które pomogą zaoszczędzić

Ekonomiczne samochody muszą łączyć kilka cech: od utrzymywania wartości przez lata przez tanie części zamienne po - co kluczowe - niski koszt eksploatacji oraz tankowania. Jakie auto w tym kontekście jest najbardziej ekonomiczne, a które pojazdy będą w użytkowaniu po prostu bardziej opłacalne od innych?

Czytaj więcej
Kiedy używamy świateł postojowych
2020.05.28  •  Samochód
Światła pozycyjne: kiedy ich używać, jaki mają symbol?

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców przedstawiliśmy już m.in. znaki zakazu oraz informowaliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dzisiaj światła pozycyjne i wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ich temat.

Czytaj więcej
Wynajem auta za granicą
2019.11.20  •  Samochód
Sprzedaż samochodu ze współwłaścicielem – o czym warto pamiętać?

Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!

Czytaj więcej