Ekonomiczne samochody muszą łączyć kilka cech: od utrzymywania wartości przez lata przez tanie części zamienne po - co kluczowe - niski koszt eksploatacji oraz tankowania. Jakie auto w tym kontekście jest najbardziej ekonomiczne, a które pojazdy będą w użytkowaniu po prostu bardziej opłacalne od innych?
Gdyby spojrzeć na ekonomikę aut przez pryzmat wyłącznie niskiego zużycia paliwa i tego, jakie jest średnie spalanie w zależności od samochodów, można na rynku znaleźć spore zestawienie interesujących propozycji. Ekonomiczny samochód to dziś auto, które zwykle charakteryzuje się niewielkim spalaniem. Warto na to patrzeć przez pryzmat gabarytów, ale też funkcjonalności. Oto najbardziej ekonomiczne samochody używane i nowe – najbardziej opłacalne auta dostępne aktualnie na rynku.
Skoda Citigo, czyli miejska lekkość
Dobry, ekonomiczny samochód do miasta musi być lekki i niegenerujący nadmiernych kosztów. W te założenia doskonale wpisuje się Skoda Citigo. Zakładając przeciętne spalanie na poziomie nieco ponad 5 l, można liczyć na ekonomiczną jazdę przy zachowaniu wysokiego komfortu. Wersja 60- lub 75-konna nie da oczywiście przestrzeni do rajdów samochodowych, ale z pewnością to najekonomiczniejsze auto z oferty Skody.
Ile kosztuje OC dla modelu Skoda Citigo? Sprawdziliśmy w naszym kalkulatorze OC/AC:
Toyota Auris Hybrid – połączenie idealne?
Japońska marka bardzo konsekwentnie rozbudowuje sektor samochodów spalinowo-elektrycznych. Hybrydy charakteryzują się bardzo oszczędną jazdą. Niskie spalanie oraz, jak pokazują badania – tanie OC to kluczowy czynnik wpływający na ocenę samochodów. W przypadku Auris na popularność składają się nie tylko parametry techniczne, ale również doskonały stosunek średniej zużycia paliwa – tylko 5,27 l/100 km – wobec rozmiarów pojazdu.
Toyota Auris Hybryd jest nie tylko ekonomiczna, ale również można znaleźć dla tego auta OC w korzystnej cenie, co sprawdziliśmy za pomocą naszego kalkulatora OC/AC:
Hyundai Ioniq – oto hit na rynku Azji
Im dłuższa trasa, tym większa opłacalność jazdy – tak można scharakteryzować model z zestawienia produktów Hyundai. Opcja Ioniq to hybryda, którą może napędzać silnik spalinowy lub elektryczny. Niezależnie od wersji, przy sporym silniku 1,6 i 105KM, Ionig zapewnia spalanie paliwa poniżej 5 l/100 km, co czyni z niego doskonałą opcję dla osób, które szukają samochodu do miasta, a zarazem na dalsze trasy.
Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC dla modelu Hyundai Ioniq:
Daihatsu Cuore – niezbyt popularne maleństwo
4,59 l/ 100 km – ten wynik musi zrobić wrażenie. Oto przeciętne spalanie jednego z modeli Daihatsu, które w Polsce jest samochodem niszowym, ale już np. w Azji świetnie sprawdza się jako auto do zatłoczonych miast. Japoński samochód produkowany od ponad dekady łączy zarówno wytrzymałość, jak i niezłe osiągi techniczne oraz naprawdę rzadką potrzebę wizyty na stacji paliw.
Jeśli zdecydujesz się kupić model Daihatsu Cuore, OC może kosztować:
Opel Astra, czyli model dobrze znany
Poszukując samochodu, który będzie tani w utrzymaniu, wcale nie trzeba kierować swojej uwagi wyłącznie na samochody nowe czy wprowadzane na rynek. Nie brak bowiem propozycji doskonale znanych już od lat. Do takich należy, można by rzec, stara, dobra Astra. Flagowy model Opla w swojej piątej wersji i opcji 1,6 CDTI przy 136 KM potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć spalaniem na poziomie ok. 5 l. A przecież – co warto podkreślić – to lekkie auto o sporej dynamice.
Ile kosztuje OC dla modelu Opel Astra? Sprawdziliśmy w naszym kalkulatorze OC/AC:
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Toyota CH-R, czyli dowód na ekonomikę SUV-a
Czy SUV może być równoznaczny z określeniem „ekonomiczne auto”? Pokazuje to model CH-R. Mimo że nie jest to pojazd mały, ale raczej o standardowych gabarytach, zużycie paliwa jest w nim relatywnie niskie. Biorąc pod uwagę np. 1,2-litrowy silnik oraz moc 116 KM, Toyota CH-R pokazuje, że kwestię niewielkiego spalania i ogólnej ekonomiki można wdrożyć w każdym typie samochodu.
Za pomocą naszego kalkulatora OC/AC sprawdziliśmy ceny OC dla tego modelu auta:
Dacia Duster – diesel, który mało pali
Na Toyocie CH-R lista ekonomicznych SUV-ów się nie kończy. Nawet jeśli poszerzyć nieco zakres wymiarów rozpatrywanych samochodów, znaleźć można ciekawe propozycje. Taką jest np. Dacia Duster. Przy zastosowaniu technologii Diesla, silnik 1,5 l o mocy 115 KM może przeciętnie spalać nawet mniej niż 5 l/100 km. To doskonały wyniki jak na samochód terenowy – Dacia stanowi dowód, że Duster zapewni oszczędną jazdę samochodem.
Sprawdziliśmy, jaki jest koszt zakupu OC dla modelu Dacia Duster:
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Auta, które łączy ekonomika
Jak pokazuje zestawienie, wybór obejmujący najekonomiczniejsze auta jest zaskakująco spory – a co ciekawe wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do tych drogich pojazdów. Niezależnie od tego, czy budżet na samochód do 30 tys. zł, czy nieco więcej, oferty producentów na pojazdy benzynowe i diesla pozwalają na idealny dobór auta do potrzeb i możliwości odbiorcy.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Japońscy magicy z koncernu Toyota Motor Corporation długo pracowali nad efektem i wreszcie uzyskali czyste złoto rynku motoryzacyjnego. Chodzi oczywiście o Toyotę Auris, bo przecież aurum z języka łacińskiego oznacza złoto. To właśnie od niego Toyota zaczerpnęła nazwę dla modelu, który miał zostać następcą Corolli przynajmniej w wersji hatchback, ponieważ zarówno sedan jak i kombi nadal sygnowano nazwą Corolla.
Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.
Duże, ciężkie, czasem niezgrabne, nieco toporne, klockowate, a jednak marzy o nich coraz więcej kierowców. SUV-y i crossovery opanowały rynek motoryzacyjny i szturmem zdobywają nasze serca. Dlaczego coraz chętniej zamieniamy zgrabne, kompaktowe samochody osobowe na ich uterenowionych braci?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.