Ile kosztuje usunięcie wgnieceń po gradobiciu? Jak uzyskać odszkodowanie za szkody po gradzie?

Aktualizacja:
ile-kosztuje-usuniecie-wgniecen-po-gradobiciu-jak-uzyskac-odszkodowanie-za-szkody-po-gradzie

Wystarczy kilka minut intensywnych opadów gradu, aby samochód wymagał odstawienia do warsztatu blacharsko-lakierniczego. To jednak skrajne przypadki – najczęściej szkody spowodowane gradobiciem są mniejsze, a zapobiegliwi właściciele aut, którzy odpowiednio wcześniej zakupili polisę, mogą liczyć, że koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel.

Na szkody spowodowane opadami gradu narażeni są przede wszystkim ci kierowcy, którzy parkują na świeżym powietrzu. Usuwanie wgnieceń po gradobiciu nie zawsze jednak musi się wiązać z dużymi kosztami – wiele zależy od intensywności opadów i tego, jak długo pojazd był narażony na gradobicie. Jeżeli Twój samochód wymaga naprawy po gradobiciu, z naszego artykułu dowiesz się, ile będzie Cię ona kosztować i jak możesz uchronić się przed finansowymi skutkami opadów atmosferycznych.

Naprawa po gradobiciu tradycyjnymi metodami

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu przy wykorzystaniu tradycyjnych metod sprowadza się do zgrubnego wyrównania poszczególnych wad. W następnej kolejności niezbędne jest szpachlowanie karoserii i lakierowanie uszkodzonego obszaru. Ustalić trzeba też kolor lakieru – można to zrobić choćby po numerze VIN (więcej w artykule Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?) Chociaż w ten sposób można usunąć wgniecenia, to efekt jest daleki od pożądanego – ślady po naprawie mogą być widoczne.

Szpachlowanie i lakierowanie to częsta propozycja przedstawiana kierowcom, których interesuje naprawa po gradobiciu. Jeżeli Twój samochód jest sporo wart lub zamierzasz go w najbliższym czasie sprzedać, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z nowoczesnych sposobów wyciągania wgnieceń. Szczególnie, że potencjalny kupiec może sprawdzić grubość lakieru przed zakupem pojazdu, a Twoich tłumaczeń nie uznać za wiarygodne.

Samochód po gradobiciu najczęściej ma uszkodzony dach. Kierowcy parkujący na świeżym powietrzu powinni zaopatrzyć się w pokrowce ze specjalną wkładka ochronną.

Samochód po gradobiciu – usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Naprawa po gradobiciu może odbyć się również przy wykorzystaniu bardziej wyrafinowanych technik. Do takich należy metoda PDR (Paintless Dent Repair), czyli wyciąganie (wypychanie, masowanie) wgnieceń. W jej przypadku nie ma konieczności lakierowania, dlatego też stosuje się ją wyłącznie tam, gdzie lakier nie popękał. Usuwanie wgnieceń po gradobiciu metodą PDR może odbywać się na dwa sposoby:

  • Pierwszy sposób to wypychanie wgnieceń przy użyciu dźwigni. Fachowiec wprowadza dźwignię pod uszkodzony element, a następnie wykonuje serię delikatnych ruchów. Ten sposób jest bardzo skuteczny – pozwala usunąć niemal wszystkie wgniecenia.
  • Drugi sposób to tzw. metoda na klej. Na wgniecenia nakłada się klej, a następnie kołek w kształcie grzybka. Umiejętne odciąganie pozwala usunąć zniekształcenia blachy. Metodę na klej stosuje się najczęściej w przypadku dużej liczby wgnieceń po gradobiciu.

Przewaga metod PDR nad tradycyjnymi polega na tym, że samochód po naprawie wygląda jak nieuszkodzony – powłoka lakiernicza pozostaje w stanie oryginalnym. To z kolei oznacza, że pojazd nie traci na wartości handlowej. Dodatkowo wyciąganie wgnieceń trwa krócej – fachowcy na naprawę często potrzebują zaledwie kilku godzin.

Sprawdź też:  Czym jest autodetailing i czy warto korzystać z takich usług

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu – cena naprawy samochodu

Ile kosztuje wyciąganie wgnieceń w samochodzie po gradobiciu? Większość zakładów blacharsko-lakierniczych nie podaje na swoich stronach cenników. Koszty każdej naprawy są ustalane indywidualnie z właścicielem pojazdu. Cena naprawy auta po gradobiciu zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim od:

  • liczby wgnieceń – po gradobiciu uszkodzeń najczęściej jest sporo, a w przypadku „hurtowego” usuwania wgnieceń właściciel pojazdu otrzyma korzystniejszą cenę jednostkową,
  • lokalizacji wgnieceń – w przypadku trudno dostępnych miejsc konieczne może okazać się szpachlowanie i lakierowanie.

Bardziej opłacalne finansowo jest wyciąganie wgnieceń nowymi metodami. Koszt usunięcia jednego uszkodzenia to ok. 150 zł, z kolei za wypychanie 40-50 wgnieceń trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Z dodatkowymi kosztami muszą liczyć się kierowcy, którym grad uszkodził szyby.

kradzież - autocasco - punkta

Czy można kupić ubezpieczenie samochodu od gradu?

Ochronę przed działaniem żywiołów zapewnia przede wszystkim pełne ubezpieczenie AC. W większości polis ubezpieczyciele nie zamieszczają szkód spowodowanych opadami gradu w sekcji wyłączeń. Większą trudność ze znalezieniem odpowiedniego ubezpieczenia AC możesz mieć, jeżeli będziesz zainteresowany polisą AC w wersji okrojonej, czyli AC mini. Które firmy ubezpieczeniowe w ramach AC mini zagwarantują usuwanie wgnieceń po gradobiciu? Przykładem może być Link4. Ten ubezpieczyciel oferuje szeroką ochronę kierowcom poszukującym sposobu, by uniknąć finansowych skutków działania żywiołów. Składka za ubezpieczenie SmartCasco w wariancie Żywioły zaczyna się przy tym już od 49 zł.

Wykazując się przezornością i nabywając w pakiecie z OC ubezpieczenie AC, możesz uchronić się przed naprawą wgnieceń spowodowanych gradobiciem z własnej kieszeni. Ile kosztuje ubezpieczenie AC? Cena tej polisy jest ustalana indywidualnie dla każdego pojazdu. Jeżeli nie chcesz przepłacać, nasz kalkulator AC pozwoli Ci znaleźć ofertę w przystępnej cenie.

Czytaj także: Ubezpieczenie od skutków żywiołów

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej