Sprzedaż samochodu ze współwłaścicielem – o czym warto pamiętać?

Aktualizacja:
wynajem-auta-za-granicą

Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!

Współwłasność samochodu – na czym polega? Jak ją ustanowić?

Współwłasność samochodu w praktyce oznacza, że pojazd ma więcej niż jednego właściciela. Na takie rozwiązanie decydują się np. członkowie jednej rodziny lub młodzi kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić na składkach ubezpieczeniowych. Każdy nowy współwłaściciel musi zostać wpisany do dowodu rejestracyjnego, a oprócz tego powinien zostać zgłoszony do ubezpieczyciela. 

Aby ustanowić współwłasność:

  1. Auto musi zyskać drugiego właściciela. Masz na to 2 sposoby: sprzedaż lub darowizna współwłasności samochodu. Zarówno na jednej, jak i drugiej umowie musi znaleźć się informacja, jaka część auta będzie należała do nowego właściciela.
  2. Jeśli współwłaściciel nie należy do twojej rodziny, musisz zapłacić podatek od darowizny w wysokości 2% nabywanej części samochodu. 
  3. Ostatni krok to zmiana w dowodzie rejestracyjnym, a więc dopisanie nowego współwłaściciela pojazdu. Jest to niezbędna formalność, którą załatwisz w wydziale komunikacji. Będziesz potrzebować umowy kupna-sprzedaży albo darowizny, dokumentu OC, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz dowodów osobistych wszystkich współwłaścicieli.

Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierowcy, wszyscy współwłaściciele samochodu stracą zniżki. Zanim podejmiesz decyzję o ustanowieniu nowego współwłaściciela, dowiedz się również, jak wygląda kwestia współwłasności samochodu w kontekście ubezpieczenia OC.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Czy można sprzedać auto bez wiedzy współwłaściciela?

Pamiętaj, że jeśli auto należy do co najmniej dwóch osób, nic nie może się wydarzyć bez ich wiedzy i zgody. Jeśli chcesz sprzedać samochód, w którego dowodzie rejestracyjnym widnieje więcej niż jeden właściciel – transakcja musi odbyć się za porozumieniem wszystkich zainteresowanych. 

Może zdarzyć się tak, że dotychczasowy współwłaściciel – np. eksmałżonek lub kolega z dawnych lat – odsprzedał swoją część pojazdu komuś innemu. Taka sytuacja – mimo że budzi ogromne zdziwienie – jest nie tylko możliwa, lecz także zgodna z prawem. Na jakiej podstawie może dojść do takiej czynności prawnej? Wynika to z art. 198 Kodeksu cywilnego, który dotyczy rozporządzania udziałem przez współwłaścicieli. Czytamy w nim, że: „każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli”. Nie mamy zatem możliwości podważenia działania tej osoby. Znalezienie nowego współwłaściciela i skontaktowanie się z nim może zająć sporo czasu i przedłużyć proces sprzedaży samochodu.

Czy przy sprzedaży auta musi być obecny współwłaściciel?

Sprzedaż auta, które ma więcej niż jednego właściciela, musi odbyć się za porozumieniem wszystkich współwłaścicieli. Czy w praktyce oznacza to, że na podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu muszą stawić się wszyscy współwłaściciele? Nie ma takiego formalnego wymogu. Jeśli jesteś głównym użytkownikiem i właścicielem auta, wystarczy, że poprosisz współwłaścicieli o przygotowanie stosownego upoważnienia. Jest to tak zwane pełnomocnictwo szczególne do konkretnej czynności, czyli sprzedaży w imieniu właściciela. Z takim dokumentem będziesz mógł bez przeszkód i zgodnie z prawem dokonać transakcji.

Udało ci się sprzedać samochód? Sprawdź, gdzie trzeba to zgłosić i jak powinno wyglądać zawiadomienie o zbyciu pojazdu.

Zniesienie współwłasności – na czym polega?

Porozumienie stron i przygotowanie pełnomocnictwa jest konieczne, aby podpisać umowę kupna-sprzedaży samochodu, który ma więcej niż jednego współwłaściciela. Jeśli nie uda ci się porozumieć z innymi właścicielami pojazdu lub zwyczajnie nie chcesz decydować o dalszych losach samochodu, możesz zrzec się części własności, którą posiadasz. 

Zniesienie współwłasności pojazdu na rzecz np. osoby najbliższej – siostry, brata czy dziecka – nie będzie wymagało od ciebie płacenia podatku. Dzieje się tak, ponieważ w ramach relacji rodzinnych prawo określa dokładnie kwoty, którymi możemy obdarować najbliższych i nie ponieść z tego tytułu kosztów. Pamiętaj jednak, że wkład finansowy w zakup auta nie daje ci prawa do zwrotu ze strony osoby obdarowanej. 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem – jakie dokumenty przygotować?

Aby sprzedać samochód, który ma więcej niż jednego właściciela, konieczne są dowód rejestracyjny i karta pojazdu, aktualna polisa OC oraz umowa z ubezpieczycielem. Dodatkowo przy sprzedaży auta ze współwłaścicielem każdy z „udziałowców” musi stawić się przy podpisywaniu dokumentów, jeśli nie podpisał stosownego pełnomocnictwa, aby w jego imieniu mogła działać inna osoba. 

Jeśli sprzedałeś samochód, który stanowił współwłasność, masz obowiązek poinformować wydział komunikacji o zbyciu pojazdu w nieprzekraczalnym terminie 30 dni. W imieniu wszystkich posiadaczy pojazdu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym w ciągu 14 dni od podpisania umowy, aby dopełnić niezbędnych formalności. Pamiętaj, aby zachować w swoich dokumentach umowę sprzedaży. Jeśli nowy właściciel otrzyma mandat i przez pomyłkę trafi on do ciebie, będziesz mógł szybko wykazać, że nie jesteś już właścicielem pojazdu.

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę sprzedać samochód jako współwłaściciel?
Czy współwłaściciel musi być wpisany na umowie kupna-sprzedaży?
Czy każdy współwłaściciel musi zgłosić sprzedaż samochodu?
Jak zrezygnować z bycia współwłaścicielem samochodu?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej