Sprzedaż auta z współwłaścicielem - formalności

Opublikowano: 20.11.2019

Pojazd jest dobrem ruchomym, który może należeć do jednej lub kilku osób. Co zrobić, jeśli nie masz już kontaktu z jednym z właścicieli auta np. byłym małżonkiem lub dawnym kolegą? Czy taka osoba może sprzedać pojazd bez Twojej wiedzy? Jak wygląda sprzedaż auta z współwłaścicielem i czy jest ona możliwa bez jego wiedzy?

Sprzedaż auta z współwłaścicielem: czy sprzedaż bez jego wiedzy jest możliwa?

Po pierwsze należy pamiętać, że jeśli auto należy do dwóch lub więcej osób nic nie może się wydarzyć bez ich wiedzy i zgody. Niestety albo na szczęście, w takiej sytuacji należy działać za porozumieniem wszystkich stron sprzedaży, czyli każdego właściciela.

Możesz jednak spotkać się z zaskakującą wydawałoby się sytuacją – współwłaściciel odsprzedał swoją część komuś innemu. Tak, takie działanie jest możliwe. Co więcej, jest zgodne z prawem. Jeśli taka czynność powtórzyła się kilka razy to dochodzenie, kto obecnie jest w posiadaniu części pojazdu, może zająć sporo czasu. Na jakiej podstawie może dojść do takiej czynności prawnej? Zgodnie z art. 198 Kodeksu Cywilnego Rozporządzanie udziałem przez współwłaścicieli. Stanowi on, że: Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Nie mamy zatem możliwości podważyć działania jednej ze stron.

SPRAWDŹ: Zniesienie współwłasności samochodu – czy to jest możliwe?

Czy przy sprzedaży musi być współwłaściciel?

Możemy ustalić, że inny posiadacz pojazdu przygotuje upoważnienie do sprzedaży samochodu i na tej podstawie będziemy mogli dokonać tej czynności samodzielnie. Takie pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu jest kluczowym dokumentem. Jest to tak zwane pełnomocnictwo szczególne do konkretnej czynności, czyli sprzedaży w imieniu właściciela.

Zrzeczenie się samochodu na innego członka rodziny: jak to zrobić?

Jeżeli nie uda nam się porozumieć ze wszystkimi osobami to zawsze możemy zrzec się posiadanej części własności. Właściciel auta może się zrzec posiadanej części na rzecz np. osoby najbliższej siostry brata czy dziecka i nie zapłaci od tego podatku. Dzieje się tak, ponieważ w ramach relacji rodzinnych prawo określa dokładnie kwoty, którymi możemy obdarować najbliższych. Jeśli jej nie przekroczymy ominą nas podatki. Należy pamiętać, że takie darowizny w ramach rodziny sumują się w ramach kolejnych 5 lat. Warto mieć na uwadze, że jeśli uczestniczyłeś finansowo w zakupie auta to nie otrzymasz za tę inwestycję żadnego zwrotu ze strony osoby obdarowanej.

SPRAWDŹ: Dopisanie współwłaściciela pojazdu – kilka prostych porad! 

Sprzedaż auta z współwłaścicielem: niezbędne dokumenty

Konieczny jest dowód rejestracyjny i karta pojazdu, polisa OC – aktualna oraz umowa. Dodatkowo przy sprzedaży auta ze współwłaścicielem każdy z “udziałowców” musi stawić się przy podpisywaniu dokumentów. Wyjątek może stanowić wyłącznie sytuacja, w której na podstawie umocowania czyli pełnomocnictwa do sprzedaży pojazdu przez współwłaściciela może to zrobić inna osoba w imieniu współposiadacza. Nie zmienia to jednak tego, że właściciel ma obowiązek poinformowania o zbyciu pojazdu wydział komunikacyjny w nieprzekraczalnym terminie 30 dni. Należy także skontaktować się, najlepiej w imieniu wszystkich posiadaczy pojazdu, z towarzystwem ubezpieczeniowym w ciągu 14 dni od podpisania umowy, aby dopełnić formalności. Pamiętaj, aby zachować w dokumentach umowę sprzedaży. Jeśli nowy właściciel otrzyma mandat i trafi on do Ciebie, będziesz mógł wykazać, że nie jest to obecnie Twój pojazd.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments