Ładna pogoda to podstawa wakacji. Ale nawet gdy mamy słońca bez końca, gwarancji idealnego wypoczynku nikt nie daje. Wystarczy awaria samochodu, nagła choroba, albo kradzież bagażu i dokumentów, by czarne chmury popsuły klimat laby. Niestety, nie zawsze możesz zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, ale za to w wielu przypadkach możesz się od nich ubezpieczyć. Po to jest ubezpieczenie assistance w podróży.
Taką usługę można dokupić do każdej niemal polisy turystycznej i niech nie zmyli Cię nazwa – assistance w podróży to nie tylko holowanie auta. To kompleksowe wsparcie w wielu trudnych sytuacjach, cenne zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz języka, a pilnie potrzebujesz fachowej pomocy. Zobacz, kiedy i do czego może Ci się przydać taka forma ubezpieczenia.
Assistance dla zdrowia
Ten rodzaj assistance daje gwarancję, że pod całodobowym numerem infolinii ubezpieczyciela uzyskasz od konsultanta wskazówki, gdzie znaleźć pomoc. Jeżeli Twój stan zdrowia wyklucza samodzielne przemieszczanie się, konsultant powiadomi służby ratownicze i zorganizuje transport do placówki medycznej. Skontaktuje się też z Twoją rodziną i będzie ją na bieżąco informować o postępach w leczeniu. Polscy lekarze nadzorują bowiem terapię, pozostając w stałym kontakcie z zagranicznym szpitalem, do którego trafisz. Dodatkowo – jeśli zajdzie taka potrzeba – ubezpieczyciel zorganizuje przejazd i pobyt bliskiej osoby do miejsca, w którym przebywasz i jesteś poddawany terapii lub rehabilitacji.
Czytaj także: Ubezpieczenie komunikacyjne assistance – co obejmuje i na czym polega?
Assistance samochodowe
Assistance komunikacyjne to opcja, którą powinieneś wykupić wybierając się za granicę własnym pojazdem, by nie martwić się, że w środku nocy na środku autostrady będziesz leżeć pod autem i zaklejać pękniętą miskę olejową lub próbować pytać po węgiersku, gdzie jest najbliższy warsztat. W razie unieruchomienia auta w wyniku wypadku, awarii lub w przypadku innych zdarzeń np.: rozładowania akumulatora, problemów z alarmem, pęknięcia lub stłuczenia przedniej szyby, zatrzaśnięcia kluczyków, uszkodzenia stacyjki, przebicia opony, braku paliwa,zakopania się w śniegu, piasku lub błocie, kradzieży części albo elementów wyposażenia, możesz liczyć na:
-
holowanie do warsztatu lub
-
naprawę na miejscu (do określonego limitu kwotowego)
-
dowóz części zamiennych
-
jednorazowe dostarczenie paliwa
-
pokrycie kosztów biletu powrotnego do domu lub miejsca, z którego chcesz kontynuować podróż
-
możliwość korzystania z auta zastępczego (pojazdu klasy B z podstawieniem na 3 dni)
-
noclegi dla kierowcy i pasażerów na czas naprawy (np. zakwaterowanie w hotelu 3-gwiazdkowym dla 2 osób w cenie 120 PLN lub 60 EUR osoba/doba)
-
w skrajnym przypadku – gdy dojdzie do całkowitego zniszczenia auta – pomoc przy organizacji złomowania i pokrycie kosztów tej usługi
Assistance obejmuje też usługi informacyjne (np.: udzielenie informacji o sposobie postępowania w razie wypadku oraz o zasadach spisywania oświadczenia powypadkowego, udzielenie informacji o numerach telefonów oraz adresach najbliższych warsztatów samochodowych).
Zanim podejmiesz decyzję o wyborze oferty, sprawdź, czy wybrany pakiet obejmuje zasięgiem państwa, do których się udajesz. Może obejmować np. wszystkie kraje Europy, ale z wyłączeniem części azjatyckiej Rosji i Turcji i nie zadziała też na Białorusi.
Czytaj także: Assistance komunikacyjne na pierwszym miejscu: rośnie popularność usług pomocowo-ratunkowych
Pamiętaj, że jak w każdej polisie i tu są wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Nie licz na pomoc, jeśli do wypadku doszło, bo nie potrafiłeś odmówić sobie drinka albo Twoje auto nie miało ważnego badania technicznego. Ubezpieczenie car assistance nie obejmuje również np. szkód spowodowanych przeładowaniem pojazdu.
Assistance logistyczne
To pomoc udzielana podróżnemu i osobom towarzyszącym m.in. w przypadku kłopotów ze środkami transportu, w razie utraty dokumentów, zaginięcia rzeczy osobistych, w sytuacjach wymagających tłumacza, w działaniach wobec administracji lokalnej itp. Zapewnia natychmiastową konsultację prawno-administracyjną, doradztwo lub przejęcie roli pośrednika w sprawach spornych. Przykładowe świadczenia:
-
pomoc w odzyskaniu bagażu
-
pomoc w przypadku opóźnienia, odwołania lotu
-
pomoc w przypadku kradzieży dokumentów
-
pomoc tłumacza
-
pomoc prawnika
-
organizacja kontynuacji podróży
-
opieka nad dzieckiem lub osobami niesamodzielnymi, które wypoczywały z Tobą na wakacjach
-
dostarczenie do szpitala rzeczy osobistych
-
zapewnienie wsparcia finansowego, w razie utraty środków płatniczych.
Assistance lotnicze
Z praktyki linii lotniczych wynika, że podróżujący bardzo często potrzebują wsparcia, chociażby w sytuacji, gdy zaginie bagaż lub samolot ma opóźnienie. Wówczas liczyć można na pomoc wyspecjalizowanych firm assistance. Polisa obejmuje m.in. zwrot kosztów zakupu niezbędnej odzieży i kosmetyków w razie utraty, uszkodzenia, ewentualnie opóźnienia dostarczenia bagażu przez linie lotnicze. Oferowana forma wsparcia w tym kształcie w zasadzie niewiele odbiega od oferty ubezpieczenia bagażu. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że mając assistance nie musisz troszczyć się o kontakt z liniami lotniczymi w sprawie naszych zagubionych walizek i toreb. Firma obsługująca Twoją polisę nie tylko będzie monitorować poszukiwania, ale też na bieżąco informować Cię o postępach. Zorganizuje również dostarczenie bagażu pod wskazany przez Ciebie adres, jeśli nie gwarantuje tego przewoźnik.
W razie opóźnienia lotu lub jego odwołania będziesz mieć zapewniony nocleg, jeśli nie zapewniają go linie lotnicze. Pamiętaj przy tym, że nie zawsze za takie perypetie przysługiwać będzie odszkodowanie i wsparcie. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), określone jest np. minimalne opóźnienie, które pozwala na skorzystanie z pomocy w ramach assistance.
Czytaj także: Jak wybrać assistance krótkoterminowe na wyjazd?
Assistance na narciarski wypad
Jak to działa? Możesz w jego ramach skorzystać z infolinii medycznej i rozmowy z lekarzem, który udzieli Ci informacji, jak postępować w razie zachorowania. W razie wypadku na stoku towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje pomoc medyczną, transport medyczny (nieraz wraz z pokryciem kosztów ratownictwa), wcześniejszy powrót do kraju oraz opiekę nad dziećmi, jeśli zajdzie taka konieczność. Tego typu ubezpieczenie pozwala też na pokrycie kosztów podróży i pobytu członka rodziny, który przyjedzie do Ciebie, jeśli przebywasz w szpitalu.
Cena i dostępność assistance w podróży
Cena za dwutygodniową ochronę to od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Można ją wykupić na dłuższy i na krótszy okres – począwszy od jednego dnia. Najłatwiej tego typu dodatek opłacić przy wybieraniu polisy turystycznej – w internecie lub u agenta ubezpieczeniowego. Oczywiście jak zawsze warto przed podjęciem decyzji przeczytać OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, bo tam zawarte są i kwoty, do których usługi assistance mogą być zrealizowane i na przykład wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa.
Na koniec ważna uwaga. Żeby mechanizmy zawarte w ramach assistance zadziałały, koniecznie noś przy sobie numer polisy i numer telefonu do centrum pomocy! Bez tego nawet idealny pakiet nie będzie wart funta kłaków.
Czytaj także: Assistance dla pojazdów ciężarowych w kraju i za granicą
Podsumowanie
- Assistance w podróży to nie tylko holowanie auta, to istotne wsparcie w wielu trudnych życiowych sytuacjach.
- Jako dodatek do polisy podróżnej możesz wykupić assistance w rozmaitych wariantach - zależnie od potrzeb.
- Wykupienie assistance w podróży to jedno, ale druga ważna sprawa to noszenie PRZY SOBIE numeru polisy i telefonu do centrum pomocy!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Jest ciemna noc, jedziesz z rodziną na wakacje i nagle w Twoim aucie dochodzi do problemów z silnikiem. Nie możesz jechać dalej, a wokół las. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną w razie takich problemów. Jeżeli często wyjeżdżasz albo masz awaryjny samochód, assistance może Ci bardzo ułatwić życie.
Podróżowanie samochodem po Europie to wspaniałe doświadczenie, ale także niespodziewane wyzwania. Awaria samochodu, kolizja lub kradzież w obcym kraju mogą być niezwykle stresujące i kosztowne. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę, którą daje ubezpieczenie assistance. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia assistance na wyjazd do Europy?
Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.
Logo firmy i jej nazwa bezsprzecznie kojarzą się z czasem dla większości ludzi przyjemnym – wakacjami, urlopem, podróżą. Mondial Assistance specjalizuje się właśnie w ubezpieczeniach podróżnych oraz usługach assistance. Wchodzi w skład grupy kapitałowej Allianz i jest najstarszą firmą europejską oferującą tego typu usługi.
Ubezpieczenie assistance dla wielu kierowców to dodatkowy wydatek, z którego wolimy zrezygnować. Jednak, gdy planujemy dalszą podróż wakacyjną, dużo więcej sytuacji na drodze może nam zagrozić. Co wtedy? Z rozwiązaniem przychodzi FitAutoPomoc – assistance krótkoterminowe, czyli ubezpieczenie jedynie na pewien okres.
Nagła awaria czy stłuczka w nocy, daleko od jakichkolwiek zabudowań, to koszmar każdego kierowcy. Tego rodzaju przygoda może Ci się przytrafić w kraju i podczas wyjazdu za granicę. Jeżeli samochód nie nadaje się do kontynuowania jazdy, potrzebne będzie holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie może Ci zapewnić pomoc na drodze?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.