Assistance krótkoterminowe na wyjazd zagraniczny

Aktualizacja:
ac-krotkoterminowe

Stłuczka, awaria akumulatora, brak benzyny czy chociażby zatrzaśnięcie kluczyków - to wszystko może spotkać na drodze nawet najbardziej wytrawnego kierowcę. Ratunkiem w takich sytuacjach będzie ubezpieczenie assistance. W opozycji do usług assistance kupowanych w pakiecie z ubezpieczeniem OC i AC, stoi assistance krótkoterminowe na wyjazd zagraniczny i nie tylko!

Jesteś odpowiedzialnym turystą? W takim razie wiesz, że przed wakacyjnym wyjazdem konieczne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Najważniejsze w życiu jest dla Ciebie zdrowie Twoje i Twojej rodziny? Zapewne zadbałeś o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jesteś świadomym kierowcą? Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jakie sytuacje mogą Cię spotkać na drodze. I właśnie świadomość ta podpowiada, że udając się w samochodową podróż czy to po Polsce, czy po Europie, przydać Ci się może ubezpieczenie assistance. Jeśli nie wykupiłeś takiej opcji w pakiecie z OC/AC, możesz rozważyć zakup ubezpieczenia assistance krótkoterminowego na wyjazd zagraniczny, ale nie tylko. Jak zatem spisuje się krótkoterminowe ubezpieczenie assistance?

Assistance krótkoterminowe: co to jest i jak działa?

Planujesz podróż i zastanawiasz się nad ubezpieczeniem assistance? Dochodzisz jednak do wniosku, że pełnowymiarowa wersja ochrony nie jest Ci potrzebna? W takiej sytuacji sprawdzi się ubezpieczenie krótkoterminowe. Niektóre towarzystwa oferują assistance na 7, 15 albo 30 dni. Do wyboru mamy ubezpieczenie gwarantujące pomoc tylko na terenie Polski, lub też Europy. Zazwyczaj, towarzystwa oferują też kilka wariantów różniących się ceną i zakresem ubezpieczenia.

Ubezpieczenie assistance: co powinno obejmować?

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance na wyjazd, zapewniające auto pomoc za granicą, wcale nie musi być gorsze od klasycznej, rocznej wersji. Aby spełniało swoją rolę tak, jak należy, musi obejmować kilka kwestii. Dobre ubezpieczenie assistance powinno gwarantować:

  • naprawę uszkodzonego samochodu na miejscu awarii lub wypadku,
  • holowanie samochodu,
  • pomoc przy zmianie koła,
  • transport kierowcy i pasażerów,
  • wynajem samochodu zastępczego,
  • udzielenie informacji, jak postępować w przypadku awarii czy wypadku.

Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe: ile to kosztuje?

Cena ubezpieczenia assistance, tak jak każdego innego, uzależniona jest od kilku czynników. Wpływ na nią ma okres, na jaki chcemy podpisać umowę, zakres ubezpieczenia, czy chociażby nasze doświadczenie za kierownicą. Korzystnie cenowo wypadają ubezpieczenia assistance sprzedawane w pakiecie z OC lub AC. Pamiętajmy jednak, że te, które dodawane są jako bonus do polisy, najczęściej mają bardzo okrojone wersje.

Ubezpieczenie assistance na kilka dni, kosztuje zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Trzeba przyznać, że nie jest to wygórowana kwota za ochronę która otrzymujemy. W przypadku awarii np. na autostradzie za granicą, koszt samego holowania auta może wynieść w końcu nawet kilkaset euro .

Assistance w podróży: na co zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję o krótkoterminowym ubezpieczeniu assistance, sprawdźmy czy oby na pewno zda ono egzamin w naszym przypadku. Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z OWU i sprawdź zakres ubezpieczenia oraz kwestię wyłączeń odpowiedzialności.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • kryteria dotyczące ubezpieczonego pojazdu – niektóre towarzystwa wprowadzają ograniczenia dotyczące samochodu, który może zostać objęty ochroną. Tej może się odmówić np. pojazdowi starszemu niż 10-letni,
  • minimalna odległość od miejsca zamieszkania – w OWU możemy znaleźć zapis, że ochroną ubezpieczeniową objęte są tylko i wyłącznie wypadki zaistniałe w odległości nie mniejszej niż 50 km od miejsca zamieszkania,
  • maksymalna odległość, na jaką holowany jest samochód – podobnie jak w poprzednim przypadku, towarzystwa ustalają różne limity dotyczące odległości, na jaką holowany może być pojazd. Może okazać się, że ubezpieczyciel zgodzi się na holowanie auta do miejsca zamieszkania tylko wówczas, gdy odległość ta nie będzie przekraczać 100 km.
  • wymagania dotyczące osoby, która może skorzystać z ubezpieczenia – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują usługi assistance tylko i wyłącznie dla swoich klientów. Zorientujmy się zatem, czy nasz ubezpieczyciel oferuje assistance krótkoterminowe. W przypadku dokupienia takiego wariantu do pakietu OC lub AC, możemy wynegocjować korzystniejszą cenę.

Assistance krótkoterminowe czy całoroczne?

Oczywiście najsensowniejszą opcją jest posiadanie assistance nie tylko krótkoterminowego, ale całorocznego – można je kupić z polisą OC. Zwykle oferowane jest gratis lub kosztuje kilkanaście złotych. Dobrze jednak wybrać produkt odrobinę droższy, ponieważ najtańsze polisy mogą się po prostu nie sprawdzić, a oszczędność w kwocie 10 czy 20 zł rocznie w perspektywie ewentualnej szkody naprawdę nie ma znaczenia.

 

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie assistance gwarantuje pomoc w trudnych sytuacjach na drodze. Szczególnie przydatne może okazać się w podróżach zagranicznych, gdzie nie będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie z każdą usterką. Wówczas, jeśli nasza polisa OC czy AC nie obejmuje także pomocy assistance, warto rozważyć zakup krótkoterminowego ubezpieczenia.
  2. Krótkoterminowe assistance dostępne jest zazwyczaj w wersji na 7, 15 lub 30 dni.
  3. Dobre ubezpieczenie assistance powinno obejmować m.in. naprawę uszkodzonego auta, holowanie pojazdu czy wynajem samochodu zastępczego.
  4. Przed podjęciem decyzji o wyborze krótkoterminowego assistance, zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia i sprawdźmy, czy wybrana opcja ochrony sprawdzi się w naszym przypadku.
  5. Najsensowniejszą opcją jest posiadanie assistance całorocznego, kupionego przy okazji zawierania polisy OC i AC - kosztuje ono zwykle kilka, kilkadziesiąt złotych, a daje nam komfort bezpiecznego podróżowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments