Holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie je obejmuje?

Aktualizacja:
holowanie pojazdu

Nagła awaria czy stłuczka w nocy, daleko od jakichkolwiek zabudowań, to koszmar każdego kierowcy. Tego rodzaju przygoda może Ci się przytrafić w kraju i podczas wyjazdu za granicę. Jeżeli samochód nie nadaje się do kontynuowania jazdy, potrzebne będzie holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie może Ci zapewnić pomoc na drodze?

Usługi holowania są objęte ubezpieczeniem assistance. Tego rodzaju ubezpieczenie ma za zadanie zapewnić Ci porady i pomoc techniczną podczas kłopotów na drodze. Oczywiście na rynku dostępne są przeróżne oferty usług assistance które mogą gwarantować pomoc w przypadku wypadku, awarii, kradzieży, pożaru, braku paliwa i wielu innych zdarzeń. Warunki ubezpieczenia będą różniły się znacznie w zależności od wybranego wariantu. Tanie lub bezpłatne assistance dodawane do ubezpieczenia OC gwarantuje najczęściej okrojony zakres pomocy, i to jedynie wtedy gdy przytrafi Ci się kolizja. Bardziej „wypasione” warianty, kupowane najczęściej w pakietach z OC i AC, dają dostęp do większej ilości usług i działają również w przypadku awarii samochodu.

Czytaj także: Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Holowanie pojazdu z OC

Kiedy decydujesz się na ubezpieczenie OC samochodu, to ze względu na jego obowiązkowość i specyfikę (odszkodowanie wypłacane jest nie Tobie ale osobie przez Ciebie pokrzywdzonej), często decydujesz się na opcję najtańszą. Od jakiegoś czasu na polskim rynku znajdziesz także oferty ubezpieczenia OC, w których zakład ubezpieczeń zapewni Ci także holowanie, wliczając w cenę ubezpieczenia pakiet assistance zazwyczaj w minimalnym wariancie. Możesz wariant ten rozszerzyć, co spowoduje podwyższenie składki. Z taką ofertą do swoich klientów wychodzi PZU, który do OC dodaje bezpłatnie ubezpieczenie Auto Pomoc w wariancie Komfort.

Co ciekawe, ubezpieczenie PZU Auto Pomoc w wariancie Komfort dodawane do OC jest bardziej okrojone niż ubezpieczenie o takiej samej nazwie i w takim samym wariancie wykupowane jako część pakietu z autocasco. Bezpłatne ubezpieczenie pomocy do OC obejmuje następujące świadczenia:

  • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia w przypadku kolizji – dla ubezpieczonego i drugiego uczestnika kolizji

  • holowanie pojazdu po kolizji do 150 km – dla ubezpieczonego i drugiego uczestnika kolizji

  • pomoc w zorganizowaniu parkingu lub pojazdu zastępczego dla drugiego uczestnika kolizji

  • pomoc informacyjną

Jeśli zatem będziesz poszkodowanym w stłuczce, którą spowoduje kierowca ubezpieczony w PZU, masz prawo do organizacji holowania, parkingu czy auta zastępczego z ubezpieczenia sprawcy. W ramach naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia ubezpieczyciel organizuje naprawę i pokrywa koszty robocizny, ale za materiały użyte do takiej naprawy musisz już zapłacić sam.

Holowanie pojazdu z autocasco

Gdy masz większe możliwości finansowe i możesz sobie pozwolić na ubezpieczenie AC, ubezpieczyciele otwierają przed Tobą cały wachlarz rozmaitych rozwiązań w zakresie holowania pojazdu i innych usług assistance. Przy wyborze wariantu assistance nie należy kierować się wyłącznie ceną ani sugestią agenta, ponieważ tu bardzo łatwo wybrać ochronę, która będzie niewystarczająca. Zamierzasz wyjechać samochodem na narty do Włoch? Choć wyjazd potrwa tylko dwa tygodnie, pomyśl o takim wariancie assistance, który zapewni Ci pomoc również za granicą. I odwrotnie: jeśli nie ruszasz się z kraju, nie przepłacaj za usługi pomocy za granicą.

Najważniejsza rzecz, na jaką powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pakietu assistance, to limit kilometrów, do którego usługa holowania będzie bezpłatna. Im droższy wariant, tym ten limit jest wyższy. Dobrze obrazuje to tabela w warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych AXA DIRECT:

 

Zakresy poszczególnych wariantów assistance znajdziesz w obszernych tabelach w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Jedną z najbardziej syntetycznych i najczytelniejszych tabel, jaką udało mi się znaleźć, ma Warta (w cenie AC przysługuje assistance w wariancie Złotym) :

Czytaj także: Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie są ich rodzaje? Jak zgłaszać szkody?

Assistance jako osobne ubezpieczenie

Usługi pomocy na drodze możesz wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem OC lub AC albo niezależnie od nich. Assistance bez konieczności posiadania OC lub AC oferują takie towarzystwa jak Generali czy PZU (Auto Pomoc).

A jeśli nie masz żadnego ubezpieczenia assistance, a stoisz w szczerym polu obok uszkodzonego samochodu, który nie nadaje się do jazdy? W takiej sytuacji możesz zadzwonić do któregoś z zakładów ubezpieczeń – w zależności od tego, co się stało i w jakim miejscu, operatorzy assistance mogą zorganizować Ci pomoc odpłatnie.

Podsumowanie

  • Przeczytaj ogólne warunki swojego ubezpieczenia OC i AC. Może się okazać, że usługę holowania pojazdu masz w cenie pakietu.
  • W zależności od wysokości składki i wariantu ubezpieczenia assistance zakres kilometrowy holowania może być różny.
  • Niektóre zakłady ubezpieczeń takie jak PZU czy Gothaer, oferują ubezpieczenie assistance jako osobny produkt - nie musisz mieć w tych towarzystwach OC ani AC, żeby je kupić.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
6 lat temu

Wszystko pięknie, ale…

Warto wiedzieć, że w przypadku awarii samochodu limit pomocy po stronie PZU (w ramach POMOC w DRODZE wariant SUPER) to 2 zdarzenia par. 31 pkt.5 Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Więc jeśli skorzystamy z pomocy w wyniku awarii samochodu np. wymiana koła i naładowanie akumulatora, a nieszczęśliwie zdarzy się poważniejsza awaria wymagająca holowania pojazdu do serwisu, to z racji tego że jest to trzecie zdarzenie, będziemy musieli za holowanie zapłacić.
Więc w praktyce lepiej nie korzystać z pomocy PZU w dwóch pierwszych zdarzeniach wymienionych powyżej lub innych typu wymiana żarówki , aby zachować limit w przypadku bardziej kosztownych awarii wymagających holowania pojazdu.

Oczywiście pomoc w drodze w wariancie Super w przypadku kolizji nie jest limitowana.

Pozdrawiam
Posiadaczka ubezpieczenia w PZU w Drodze SUPER-PL

Putin
Putin
6 lat temu

Ja miałem Super Assistance w Proamie – jak się później okazało „podwykonawcą” był PZM [niestety!] brak info w polisie i OWU! Więc w momencie gdy zaszła potrzeba pomocy i partner w Rumunii nie przyjechał zostawiając mnie i moją rodzinę bez pomocy przed nocą na autostradzie, po X-telefonach usłyszałem po 3-godzinach o 21:00 w sobotę by spróbować zholować auto do jakiegoś Rumuna na podwórko zapłacić „na flaszkę” i w poniedziałek wrócić w dzień do działania. Nie polecam PZM to największy syf dość, że przeciągali zwrot płatności za hotel po ponagleniach 40dni zwrócili obcieli za śniadania, to nie zwrócili za dostraczenie części kurier GLS 180zł Polska->Rumunia (opcja w OWU) Pomimo upływu długiego czasu zdarzenie VIII.2014r. na samą myśl, się wk……
NIGDY WIĘCEJ PZM -wyłudzacze nic więcej

MarekzMarek
MarekzMarek
6 lat temu

Każde Ci obejmuje!
Wczoraj miałem stłuczkę i zamówiłem pomoc drogową [reklama]
Mega profesjonalna obsługa, a do tego podpowiedzili jak można wszystko załatwić

kubek
kubek
5 lat temu

Ja tam mam sprawdzoną firmę, która nie raz ratowała mnie w podróży – [reklama]. Mają swój warsztat, więc holują auto prosto do warsztatu i na miejscu je naprawiają, więc wszystko odbywa się bardzo sprawnie