Holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie je obejmuje?

Aktualizacja:
holowanie-pojazdu

Nagła awaria czy stłuczka w nocy, daleko od jakichkolwiek zabudowań, to koszmar każdego kierowcy. Tego rodzaju przygoda może Ci się przytrafić w kraju i podczas wyjazdu za granicę. Jeżeli samochód nie nadaje się do kontynuowania jazdy, potrzebne będzie holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie może Ci zapewnić pomoc na drodze?

Usługi holowania są objęte zazwyczaj ubezpieczeniem assistance. Polisa ma za zadanie zapewnić Ci porady i pomoc techniczną w razie kłopotów na drodze. Oczywiście na rynku dostępne są przeróżne oferty usług, które mogą gwarantować pomoc w przypadku wypadku, awarii, kradzieży, pożaru, braku paliwa i wielu innych zdarzeń. Warunki ubezpieczenia będą różniły się znacznie w zależności od wybranego wariantu. Tanie lub bezpłatne assistance dodawane do ubezpieczenia OC oferuje najczęściej okrojony zakres pomocy i to zazwyczaj wtedy, gdy przytrafi Ci się kolizja. Bardziej „wypasione” warianty, kupowane najczęściej w pakietach z OC i AC, dają dostęp do większej ilości usług i działają również w przypadku awarii samochodu. Przyglądamy się z bliska różnym opcjom.

Czytaj także: Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Holowanie pojazdu z OC

Kiedy decydujesz się na ubezpieczenie OC samochodu, to ze względu na jego obowiązkowość i specyfikę (odszkodowanie wypłacane jest nie Tobie a osobie przez Ciebie pokrzywdzonej), często decydujesz się na opcję najtańszą. Na polskim rynku znajdziesz oferty ubezpieczenia OC, w których zakład ubezpieczeń zapewni Ci także holowanie, wliczając w cenę ubezpieczenia pakiet assistance – zazwyczaj w minimalnym wariancie. Oczywiście możesz go rozszerzyć, co spowoduje podwyższenie składki. Z taką ofertą do swoich klientów wychodzi PZU, który do OC dodaje bezpłatnie ubezpieczenie Auto Pomoc w wariancie Komfort.

Co ciekawe, ubezpieczenie PZU Auto Pomoc w wariancie Komfort dodawane do OC jest bardziej okrojone, niż ubezpieczenie o takiej samej nazwie i w takim samym wariancie wykupowane jako część pakietu z autocasco. Bezpłatny dodatek do OC obejmuje następujące świadczenia:

 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia w przypadku kolizji – dla ubezpieczonego i drugiego uczestnika kolizji,

 • holowanie pojazdu po kolizji do 150 km – dla ubezpieczonego i drugiego uczestnika kolizji,

 • pomoc w zorganizowaniu parkingu lub pojazdu zastępczego dla drugiego uczestnika kolizji,

 • pomoc informacyjną.

Jeśli będziesz poszkodowanym w stłuczce, którą spowoduje kierowca ubezpieczony w PZU, masz prawo do organizacji holowania, parkingu czy auta zastępczego z ubezpieczenia sprawcy.

W ramach naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia ubezpieczyciel organizuje mechanika i pokrywa koszty robocizny, ale za użyte materiały  musisz już zapłacić sam.

Czytaj także: Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie są ich rodzaje? Jak zgłaszać szkody?

Jeśli nie masz pewności co do zakresu swojej polisy – skontaktuj się z ekspertami Punkty!

Zadzwoń!

Assistance jako osobne ubezpieczenie

Usługi pomocy na drodze możesz wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem OC lub AC albo niezależnie od nich. Assistance bez konieczności posiadania polisy oferują takie towarzystwa jak Generali czy PZU (Auto Pomoc).

Jeśli nie masz żadnego ubezpieczenia assistance, a stoisz w szczerym polu obok uszkodzonego samochodu, który nie nadaje się do jazdy? W takiej sytuacji możesz zadzwonić do jednego z zakładów ubezpieczeń – w zależności od tego, co się stało i w jakim miejscu, operatorzy assistance mogą zorganizować Ci pomoc odpłatnie.

Jaki masz wybór assistance?

Najprostszym pakietem jest tzw. mini ASS, czyli okrojona wersja, najczęściej oferowana jako gratis przy zakupie taniego ubezpieczenia OC. Choć nic ono nie kosztuje, to jednak chroni w bardzo ograniczonym zakresie i trzeba mieć tego świadomość. Za dodatkową opłatą możesz wykupić pełne assistance z konkretnymi usługami.

Warto pamiętać, że assistance to nie tylko usługa holowania pojazdu. Pakiet może też zapewniać dostęp do innych świadczeń. Należą do nich m.in. naprawa auta na miejscu zdarzenia, dowiezienie paliwa lub podładowanie akumulatora, a nawet załatwienie Ci noclegu, jeśli czekasz na naprawę samochodu poza miejscem zamieszkania.

Porównaj ceny OC/AC z Assistance

Pakiet assistance z usługą holowania pojazdu – jak wybrać najlepszy?

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych assistance w Polsce ma się świetnie, więc masz w czym wybierać, szukając oferty dla swojego samochodu. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, by polisa jak najlepiej spełniała Twoje wymagania względem holowania na terenie Polski? Porównaliśmy, jak wypadają pod tym względem różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Sprawdź, czy pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Holowanie pojazdu – rozszerzony pakiet assistance Holowanie pojazdu – mini ASS
Allianz Wariant podstawowy: do najbliższego warsztatu

Wariant rozszerzony: do 150 km

brak
Balcia Wariant podstawowy: do 100 km

Wariant rozszerzony: do 500 km

do 100 km
Benefia  do najbliższego ASO (maks. 300 km) brak
Link4 w zależności od wybranego pakietu nawet do 500-750 km do 100 km
Wiener do 200 km do 150 km
UNIQA Standard: do 200 km

Premium: do 200 km

Prestiż: bez limitu

do 75 km

*Opracowanie własne na podstawie ofert ubezpieczycieli (stan na 28.11.2022 r.).

Nieco inaczej wygląda kwestia holowania za granicą, np. podczas wyjazdu w delegację lub na wakacje samochodem. Jeśli chcesz mieć pewność, że polisa zadziała w takiej sytuacji, upewnij się, że assistance działa na terenie państwa, w którym się znajdujesz, a limit kilometrów w ramach Twojego pakietu jest wystarczający. Najpewniejszym wyjściem będzie assistance bez limitu kilometrów, działający na terenie prawie całej Europy.

Polisę assistance dla samochodu kupisz jako osobny produkt ubezpieczeniowy. Decydując się na OC i assistance od jednego ubezpieczyciela możesz liczyć na korzystne warunki cenowe.

Sprawdź ceny polis dla Twojego auta

Jak holować auto? Podstawowe zasady

Chociaż w holowaniu samochodu nie ma nic skomplikowanego, to jednak czynność ta wymaga zachowania szczególnej ostrożności przez obu kierowców. Konieczne jest zastosowanie się do następujących zaleceń:

 • sprawdzenie masy pojazdu holującego, który powinien być cięższy od auta na holu,
 • zamocowanie trójkąta ostrzegawczego w dobrze widocznym miejscu (lewy tył),
 • włączenie świateł pozycyjnych, ale nie awaryjnych,
 • prawidłowe przymocowanie liny do haka holowniczego przy użyciu zaczepów zespolonych z liną. Odległość między dwoma pojazdami musi wynosić 3 m (połączenie sztywne) lub 4–6 m (połączenie giętkie).

Zobacz także: Jak holować automat?

Jak powinni zachowywać się kierowcy?

Przede wszystkim jechać powoli i sygnalizować wszystkie manewry z wyprzedzeniem. Obowiązek używania kierunkowskazu spoczywa na obu z nich. Warto też mieć świadomość tego, że za prawidłowe przeprowadzenie tego procesu odpowiada kierowca pojazdu holującego. Jeśli dojdzie do jakichś nieprawidłowości, to on zostanie ukarany mandatem. Co więcej, to z jego OC zostanie zlikwidowana szkoda auta holowanego, o ile powstanie w czasie holowania.

Holowanie pojazdu na drodze expresowej

Sytuacja nie zmienia się specjalnie w przypadku holowania na drodze ekspresowej. Obowiązują tu bowiem podobne zasady, a najważniejsza z nich dotyczy dostosowania prędkości jazdy do sytuacji. Niezależnie od rodzaju drogi nie może ona przekroczyć 60 km/h.

Jeśli chodzi o autostrady, zasada dotycząca holowania jest tylko jedna. Proces musi zostać przeprowadzony przez profesjonalną firmę dysponującą pojazdem z lawetą. Niedostosowanie się do tego oznacza złamanie art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, a tym samym konieczność zapłacenia mandatu w wysokości 250 zł.

Ile kosztuje holowanie auta lawetą?

Cena wyjściowa takiej usługi zaczyna się od 100 zł, a jej pozostała część jest naliczana w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów. Ceny jednostkowe za kilometr wahają się zwykle w granicach od 2 do 4 zł. Pokonanie 100-kilometrowego odcinka może Cię zatem kosztować nawet do 500 zł.

Jak zabezpieczyć się na wypadek holowania auta?

Nie da się ukryć, że powyższe ceny mogą być poważnym obciążeniem dla budżetu – tym bardziej, że zwykle idą w parze z koniecznością naprawy auta, co również kosztuje niemało. Czy można się jakoś uchronić przed takim niespodziewanym wydatkiem? Okazuje się, że tak. Służy do tego ubezpieczenie assistance, koniecznie takie, które zapewnia usługę holowania.

Ubezpieczenia assistance oferuje wiele towarzystw działających na polskim rynku. Wystarczy tylko przyjrzeć się ofertom zebranym w porównywarce punkta.pl. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest to polisa nieobligatoryjna, a co za tym idzie – ubezpieczyciele mogą dowolnie kształtować warunki ochrony. Oznacza to, że jej zakres może być uzależniony od ceny, zatem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyborze konkretnej oferty. Każda polisa chroni bowiem w nieco innym zakresie, więc nie wszystkie sprawdzą się w Twoim przypadku.

Pytania i odpowiedzi

Jak masz obowiązek oznakować holowany samochód osobowy?
Jak holować auto?
Ile kosztuje holowanie auta na parking policyjny?
Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?

Podsumowanie

 1. Przeczytaj ogólne warunki swojego ubezpieczenia OC i AC. Może się okazać, że usługę holowania pojazdu masz w cenie pakietu.
 2. W zależności od wysokości składki i wariantu ubezpieczenia assistance zakres kilometrowy holowania może być różny.
 3. Niektóre zakłady ubezpieczeń, takie jak PZU czy Gothaer, oferują ubezpieczenie assistance jako osobny produkt nie musisz mieć w tych towarzystwach OC ani AC, żeby je kupić.
 4. Koszt holowania lawetą uzależniony jest od długości trasy: opłata początkowa wynosi zazwyczaj ok. 100 zł.
 5. Holowanie na drodze ekspresowej jest możliwe, jednak pojazdy nie mogą przekroczyć 60 km/h.
 6. Holowanie na autostradzie jest zabronione. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 250 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej