Punkta

Usługi holowania są objęte ubezpieczeniem assistance. Tego rodzaju ubezpieczenie ma za zadanie zapewnić Ci porady i pomoc techniczną podczas kłopotów na drodze. Oczywiście na rynku dostępne są przeróżne oferty usług assistance które mogą gwarantować pomoc w przypadku wypadku, awarii, kradzieży, pożaru, braku paliwa i wielu innych zdarzeń. Warunki ubezpieczenia będą różniły się znacznie w zależności od wybranego wariantu. Tanie lub bezpłatne assistance dodawane do ubezpieczenia OC gwarantuje najczęściej okrojony zakres pomocy, i to jedynie wtedy gdy przytrafi Ci się kolizja. Bardziej „wypasione” warianty, kupowane najczęściej w pakietach z OC i AC, dają dostęp do większej ilości usług i działają również w przypadku awarii samochodu.

Czytaj także: Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Holowanie pojazdu z OC

Kiedy decydujesz się na ubezpieczenie OC samochodu, to ze względu na jego obowiązkowość i specyfikę (odszkodowanie wypłacane jest nie Tobie ale osobie przez Ciebie pokrzywdzonej), często decydujesz się na opcję najtańszą. Od jakiegoś czasu na polskim rynku znajdziesz także oferty ubezpieczenia OC, w których zakład ubezpieczeń zapewni Ci także holowanie, wliczając w cenę ubezpieczenia pakiet assistance zazwyczaj w minimalnym wariancie. Możesz wariant ten rozszerzyć, co spowoduje podwyższenie składki. Z taką ofertą do swoich klientów wychodzi PZU, który do OC dodaje bezpłatnie ubezpieczenie Auto Pomoc w wariancie Komfort.

Co ciekawe, ubezpieczenie PZU Auto Pomoc w wariancie Komfort dodawane do OC jest bardziej okrojone niż ubezpieczenie o takiej samej nazwie i w takim samym wariancie wykupowane jako część pakietu z autocasco. Bezpłatne ubezpieczenie pomocy do OC obejmuje następujące świadczenia:

  • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia w przypadku kolizji – dla ubezpieczonego i drugiego uczestnika kolizji

  • holowanie pojazdu po kolizji do 150 km – dla ubezpieczonego i drugiego uczestnika kolizji

  • pomoc w zorganizowaniu parkingu lub pojazdu zastępczego dla drugiego uczestnika kolizji

  • pomoc informacyjną

Jeśli zatem będziesz poszkodowanym w stłuczce, którą spowoduje kierowca ubezpieczony w PZU, masz prawo do organizacji holowania, parkingu czy auta zastępczego z ubezpieczenia sprawcy. W ramach naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia ubezpieczyciel organizuje naprawę i pokrywa koszty robocizny, ale za materiały użyte do takiej naprawy musisz już zapłacić sam.

Holowanie pojazdu z autocasco

Gdy masz większe możliwości finansowe i możesz sobie pozwolić na ubezpieczenie AC, ubezpieczyciele otwierają przed Tobą cały wachlarz rozmaitych rozwiązań w zakresie holowania pojazdu i innych usług assistance. Przy wyborze wariantu assistance nie należy kierować się wyłącznie ceną ani sugestią agenta, ponieważ tu bardzo łatwo wybrać ochronę, która będzie niewystarczająca. Zamierzasz wyjechać samochodem na narty do Włoch? Choć wyjazd potrwa tylko dwa tygodnie, pomyśl o takim wariancie assistance, który zapewni Ci pomoc również za granicą. I odwrotnie: jeśli nie ruszasz się z kraju, nie przepłacaj za usługi pomocy za granicą.

Najważniejsza rzecz, na jaką powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pakietu assistance, to limit kilometrów, do którego usługa holowania będzie bezpłatna. Im droższy wariant, tym ten limit jest wyższy. Dobrze obrazuje to tabela w warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych AXA DIRECT:

 

Zakresy poszczególnych wariantów assistance znajdziesz w obszernych tabelach w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Jedną z najbardziej syntetycznych i najczytelniejszych tabel, jaką udało mi się znaleźć, ma Warta (w cenie AC przysługuje assistance w wariancie Złotym) :

Czytaj także: Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie są ich rodzaje? Jak zgłaszać szkody?

Assistance jako osobne ubezpieczenie

Usługi pomocy na drodze możesz wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem OC lub AC albo niezależnie od nich. Assistance bez konieczności posiadania OC lub AC oferują takie towarzystwa jak Generali czy PZU (Auto Pomoc).

A jeśli nie masz żadnego ubezpieczenia assistance, a stoisz w szczerym polu obok uszkodzonego samochodu, który nie nadaje się do jazdy? W takiej sytuacji możesz zadzwonić do któregoś z zakładów ubezpieczeń – w zależności od tego, co się stało i w jakim miejscu, operatorzy assistance mogą zorganizować Ci pomoc odpłatnie.