Samodzielna budowa auta z wykorzystaniem części seryjnego pojazdu była modnym procederem w czasach PRL-u. Najstarszy polski tygodnik motoryzacyjny „Motor” zapoczątkował trend w latach 50-tych popularnym konkursem Samochód Amatorski „Motoru”. Tak powstała używana obecnie nazwa SAM, która określa pojazd składający się z własnoręcznie skonstruowanego nadwozia, podwozia lub ramy.
Nawet najbardziej amatorska kompozycja, wyglądająca jak karykatura auta albo mydelniczka z konkursu Red Bulla, musi być ubezpieczona. Taki obowiązek nałożony jest na każdy pojazd mechaniczny, który został przystosowany do poruszania się po drogach publicznych i stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zabawa zaczyna się, kiedy dochodzi do precedensów, w których główną rolę odgrywają pojazdy mechaniczne z zasady nie przeznaczone do uczestnictwa w ruchu drogowym – samojezdne kosiarki albo elektryczne wózki inwalidzkie.
W przypadku pojazdu typu SAM sprawa jest prosta – wyprowadzony na drogę podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC. Pamięć o zagrożeniu wiążącym się z jazdą podwórkowym składakiem przywrócił wypadek chłopca, który wraz z kolegami wybrał się na przejażdżkę quadem własnej konstrukcji. Pojazd składał się z zespawanych stalowych rurek oraz silnika, skrzyni biegów i kół z Fiata 126p. Nastolatek stracił panowanie nad kierownicą i wjechał z impetem w ogrodzenie. Jego kolega, stojący w trakcie zderzenia na metalowej konstrukcji auta, uderzył głową w ogrodzenie i zmarł.
Ponieważ pojazd typu SAM nie był ubezpieczony, matka zmarłego nastolatka wystąpiła o odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który ostatecznie obciążył sprawcę wypadku kosztami świadczenia oraz karą za brak OC.
Pojazd typu SAM trzeba ubezpieczyć, jeśli wyjeżdża się nim na drogę publiczną, nawet jeśli nie jest zarejestrowany. Właściciele takich auto-składaków mogą wykupić polisę OC tylko u niektórych ubezpieczycieli. Tym, którzy zarejestrowali swój wynalazek, ubezpieczyciel co prawda nie może odmówić sprzedaży OC, ale może ich skutecznie zniechęcić cenami zaporowymi. Na dokładkę wszystkich tych trudności procedura rejestracji jest kosztowna i najeżona przeszkodami (od czerwca 2013 roku obowiązują przepisy, które nakazują przeprowadzenie homologacji każdego pojazdu typu SAM).
Czytaj także: OC auta z kiosku ruchu – jedyne takie rozwiązanie w Europie
Źródło: https://wyborcza.biz/
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.