Wakacyjna beztroska turysty nie wykracza zazwyczaj poza piaszczyste plaże. Największy stres zaczyna się wtedy, kiedy trzeba wsiąść za kierownicę w obcym kraju, a prawdziwe schody - kiedy przyjdzie dogadać się z obcokrajowcem po kolizji. Podpowiadamy, jak radzić sobie po kolizji z obcokrajowcem.
Kolizja z obcokrajowcem – jak postępować?
Kolizja zawsze będzie wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, ale odpowiednio przygotowany kierowca może je ograniczyć do minimum. Ponieważ dodatkowym utrudnieniem podczas stłuczki z obcokrajowcem w Polsce czy za granicą jest bariera językowa, warto mieć zawsze przy sobie uniwersalny druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, czyli formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej. Taki dokument dostępny jest między innymi na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:
https://pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody
Jest on sporządzony w dwóch językach – polskim i angielskim – tak, aby obie strony zdarzenia mogły bez problemu złożyć oświadczenie.
Jeśli przytrafiła Ci się stłuczka z obcokrajowcem – czy to w Polsce czy za granicą – a masz jakiekolwiek wątpliwości co do dokumentów sprawcy lub nie potrafisz się z nim porozumieć, wezwij policję. Może Ci się zdarzyć stłuczka z obywatelem jakiegoś egzotycznego kraju, a jak spojrzysz w jego dokumenty, to nie będziesz nawet wiedział, gdzie jest jego imię, a gdzie nazwisko. Nie myśl w takich przypadkach, że „jakoś to będzie”, tylko poproś o pomoc funkcjonariuszy drogówki. Możesz także zrobić zdjęcia dokumentów sprawcy, np. telefonem komórkowym.
Uwaga! Przy likwidacji szkody nie liczy się narodowość kierowcy – obcokrajowca, tylko państwo, w którym zarejestrowany jest jego pojazd.
Czytaj także: Wypadek z obcokrajowcem: szkoda z OC sprawcy zagranicznego
Istnieją zasady, które pomogą uporać się z uzyskaniem odszkodowania – inne, gdy do kolizji doszło w Polsce, a inne, gdy miała ona miejsce za granicą.
Kolizja z obcokrajowcem w Polsce
- Zanotuj numer rejestracyjny auta sprawcy oraz kraj jego rejestracji.
- Zanotuj nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione OC i numer polisy. Jeśli sprawca jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zapisz także numer jego Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.
- Koniecznie sprawdź, czy ubezpieczenie sprawcy jest ważne (data ubezpieczenia na polisie).
- Sprawdź w wyszukiwarce korespondentów PBUK, który polski zakład ubezpieczeń jest nominowanym korespondentem tego towarzystwa.
- Zgłoś szkodę do nominowanego korespondenta.
- Jeśli nie znajdziesz korespondenta lub nie zapisałeś nazwy ubezpieczyciela sprawcy, zgłoś szkodę do PZU S.A. lub TUiR WARTA. Te dwa zakłady ubezpieczeń pełnią funkcję agentów PBUK.
Jesteś poszkodowanym, sprawca to obcokrajowiec, kolizja za granicą
- Zanotuj numer rejestracyjny auta sprawcy oraz kraj jego rejestracji. Szkodę możesz zgłosić po powrocie do Polski.
- Zanotuj nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione OC i numer polisy.
- Koniecznie sprawdź, czy ubezpieczenie sprawcy jest ważne (data ubezpieczenia na polisie). Jeśli nie, szkoda z OC sprawcy zagranicznego nie zostanie naprawiona.
- Dzięki PBUK, na podstawie posiadanych informacji będziesz mógł uzyskać informację o tym, który polski zakład ubezpieczeń pełni rolę reprezentanta ds. roszczeń (tzw. korespondent drogowy). Możesz to sprawdzić tutaj.
- Zgłoś szkodę do reprezentanta ds. roszczeń (korespondenta drogowego).
- Jeśli towarzystwo, w którym sprawca jest ubezpieczony, nie posiada na terenie Polski reprezentanta ds. roszczeń, likwidacją Twojej szkody zajmie się PBUK.
Czytaj także: Stłuczka samochodowa. Co robić? Jak zgłosić szkodę?
Jesteś sprawcą, poszkodowany to obcokrajowiec (w Polsce i za granicą)
- Podaj poszkodowanemu dane potrzebne do likwidacji szkody (dane osobowe, numer polisy i nazwa ubezpieczyciela, numer rejestracyjny auta i kraj jego rejestracji).
- Sporządź wspólnie z poszkodowanym oświadczenie o zdarzeniu drogowym.
- Szkoda będzie likwidowana przez zagranicznego korespondenta Twojego ubezpieczyciela.
Uwaga! Szczegóły postępowania po kolizji w konkretnych krajach można znaleźć na stronie PBUK. Warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem za granicę, żeby nie dać się zaskoczyć wyjątkom od reguły.
Jeśli wybierasz się za granicę, ściągnij na smartfon bezpłatną aplikację mobilną UFG „Na wypadek”. Apka pokaże Ci krok po kroku, co należy zrobić w przypadku stłuczki i pomoże w likwidacji szkód zagranicznych.
Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?
Kolizja drogowa czy wypadek?
Wypadkiem drogowym nazywamy zdarzenie, w którym ucierpiał co najmniej jeden jego uczestnik, ponosząc śmierć lub doznając uszczerbku na zdrowiu, którego leczenie trwa dłużej niż siedem dni. Kolizja, zgodnie z powszechną intuicją, jest mniej groźnym zdarzeniem związanym głównie z uszkodzeniami samego auta lub drobnymi obrażeniami ciała.
Postępowanie po wypadku drogowym różni się od postępowania po kolizji przede wszystkim koniecznością udzielenia pomocy rannym, wezwania służb ratowniczych i policji oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Przy zwykłej stłuczce, jeśli nie ma wątpliwości co do sprawcy, zazwyczaj nie jest konieczna interwencja drogówki. Więcej o różnicach pomiędzy wypadkiem a stłuczką przeczytasz w artykule Wypadek a stłuczka. Wyjaśniamy różnice.
[Widget_reklama_porownywarki]
Podsumowanie
- Pamiętaj, że stłuczka za granicą to nie koniec świata!
- W sporządzeniu oświadczenia po kolizji z obcokrajowcem może pomóc formularz w wersji polskiej i angielskiej, dostępny na stronach PBUK.
- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości obcokrajowca i jego dokumentów, wezwij policję.
- W dochodzeniu roszczeń nie liczy się narodowość kierowcy - obcokrajowca, tylko państwo, w którym zarejestrowany i ubezpieczony jest jego pojazd.
- Inne zasady obowiązują, gdy do kolizji z obcokrajowcem doszło w Polsce, a inne, gdy miała ona miejsce za granicą.
- W obu przypadkach może pomóc bezpłatna aplikacja mobilna UFG „Na wypadek", która podpowie krok po kroku, co robić.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Czy powinniśmy obawiać się cudzoziemców na polskich drogach? Ile wypadków powodują goście z zagranicy i czy naprawdę stanowią zagrożenie? Akademia ubezpieczeń mfind.pl wspólnie z PBUK sprawdziła, jak zachowują się zagraniczni kierowcy w kraju nad Wisłą.
Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.
Stłuczka może przydarzyć się każdemu. Szkody powstałe w jej wyniku likwidowane są z polisy OC komunikacyjnego sprawcy. Co trzeba zrobić jeśli nie jesteś pewny czy sprawca ma aktualne ubezpieczenie? Jak można to sprawdzić? Jak należy postępować po kolizji? Podpowiadamy.
Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!
Jakimi kierowcami są Polacy? Oczywiście, że świetnymi – we własnym mniemaniu. Niestety statystyki wypadków powodowanych przez Polaków za granicą dowodzą, że nie jesteśmy mistrzami kierownicy, ale jednymi z najgorszych kierujących w Europie, wręcz uważanymi za piratów i plagę. Dlaczego tak się dzieje i czym zapracowaliśmy sobie na taką opinię - dowiesz się z raportu Akademii ubezpieczeń mfind oraz PBUK.
Ilekroć widzę na skraju drogi scenkę w postaci zdenerwowanych kierowców wygrażających pięściami nad swoimi poobijanymi autami, zastanawiam się nad grozą tej pozornie niegroźnej sytuacji. Najczęściej poszkodowany nie doznał żadnego uszczerbku na zdrowiu, ale niewykluczone, że użeranie się ze sprawcą i jego ubezpieczycielem może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.