Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?

Aktualizacja:

Kiedy wyjeżdżam za granicę, pakuję samochód bardzo dokładnie. Wśród rzeczy niezbędnych są nie tylko bagaże. Jest też jeden kwit, który może być bardzo przydatny. Lubię być ubezpieczony i zabezpieczony. Lubię wiedzieć co zrobić, gdy do wypadku, albo stłuczki dojdzie poza Polską. Na coś takiego dobrze jest przygotować się jeszcze przed wyjazdem. Bo nie zawsze wystarczy sama polisa OC!

Czy w UE potrzebna jest Zielona Karta?

Jeśli nie wyjeżdżasz samochodem poza granice Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego możesz być spokojny. Wystarczy mieć przy sobie ważne ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). To dokładnie ten sam dokument, który zawsze wozisz przy sobie. Żadna zielona karta nie jest wymagana w całej wspólnocie. Ale gdy już kierujesz się na Bałkany, powinieneś sprawdzić, w których państwach musisz mieć Zieloną Kartę.

Jeden papierek – duże ułatwienie

Jeśli zdarzy Ci się kolizja za granicą, pierwszą barierą może okazać się język. Dlatego przed wyjazdem warto jest wyposażyć się w druk wspólnego polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym (można go pobrać ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – https://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody). Formularz pomaga pamiętać o wszystkich niezbędnych danych, które przydadzą się potem przy likwidacji szkody z polisy OC sprawcy. Jest to krótki dokument, ale bardzo przydatny zwłaszcza w sytuacji stresowej, jaką jest stłuczka.

Czytaj także: 5 rzeczy, które musisz zrobić w razie stłuczki za granicą

Co zrobić jeśli spowodowałeś stłuczkę za granicą?

Takie wspólne oświadczenie podpisujesz z drugim uczestnikiem stłuczki niezależnie czy jesteś jej winny, czy jesteś w niej poszkodowany. Jeżeli miałeś pecha i zostałeś sprawcą kolizji masz obowiązek podać poszkodowanemu dane potrzebne do likwidacji szkody. A są to:

 • Twoje dane osobowe, (w przypadku, gdy nie jesteś właścicielem pojazdu koniecznie podaj też dane osobowe jego właściciela)

 • numer polisy OC i nazwa ubezpieczyciela

 • opis zdarzenia

 • marka pojazdu, jego numer rejestracyjny i kraj rejestracji

 • data i miejsce kolizji

 • Twój podpis

Jeśli właśnie teraz jesteś za granicą, miałeś stłuczkę i nie wydrukowałeś wcześniej oświadczenia nie wpadaj w panikę. Wystarczy zwykła kartka, ważne, żeby pojawiły się na niej dane wypisane powyżej oraz wasze podpisy – Twój i poszkodowanego. W oświadczeniu sprawca zdarzenia powinien jednoznacznie przyznać się do winy – to ułatwi poszkodowanemu dochodzenie odszkodowania.

Czytaj także: Wyjeżdżasz autem za granicę? Polub profil EuroKierowcy na Facebooku!

Stłuczka za granicą z nie Twojej winy. Jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy zagranicznego?

Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji role się odwracają – to Ty musisz koniecznie spisać wszystkie potrzebne informacje o sprawcy i zdarzeniu. Zrób to sumiennie i dokładnie, bo inaczej możesz napotkać na problemy przy likwidacji szkody z polisy sprawcy. Sprawdź, czy winny kolizji podpisał się pod oświadczeniem! A jeśli nie chce przyznać się do winy – wezwij policję. Funkcjonariusz sporządzą odpowiedni protokół. Szkodę możesz zgłosić w państwie, w którym doszło do wypadku. Ale o odszkodowanie możesz wystąpić też po powrocie do kraju, kontaktując się z przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy w Polsce. Jeśli takiego reprezentanta nie ma sprawę poprowadzi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na stronie internetowej PBUK sprawdzisz, które polskie towarzystwo jest reprezentantem ds. roszczeń ubezpieczyciela sprawcy na terenie Polski.
Czytaj także: Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę

Co zrobić jeśli są ranni w wypadku?

Jeżeli w wypadku ucierpiał człowiek, uczestnicy zdarzenia mają oczywisty obowiązek im pomóc i powiadomić policję. Niezbędne jest też odpowiednie zabezpieczenie miejsca wypadku – włączenie świateł awaryjnych, ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Miejsce trzeba pozostawić bez zmian, nie powinno się przestawiać pojazdów do momentu przyjazdu drogówki.

Czy AC działa za granicą?

Dodatkowe ubezpieczenie AC (autocasco) działa za granicą dokładnie tak jak na terenie Polski. Ubezpieczyć można pojazd, a także jego wyposażenie. Autocasco pomocne jest w sytuacji, gdy do kolizji doszło z  Twojej winy. Mając AC możesz dokonać naprawy w kraju, w którym doszło do stłuczki. Jeśli jesteś sprawcą wypadku i masz jedynie OC, auto naprawisz tylko na swój rachunek. Autocasco nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W związku z tym w ramach AC towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują różny zakres ochrony. Dlatego przyjrzyj się ofercie, zanim przystąpisz do napraw – za granicą mogą być one bardzo kosztowne.

Czytaj także: Stłuczka samochodowa. Co robić? Jak zgłosić szkodę?

Awaria samochodu na trasie za granicą

Jeśli zdarzyła Ci się awaria samochodu w trasie Autocasco nie pomoże. W takiej sytuacji potrzebne jest Assistance. Ubezpieczenie to gwarantuje pomoc w naprawie pojazdu, holowanie, dostarczenie samochodu zastępczego lub zorganizowanie noclegu.

Ubezpiecz się – stłuczka za granicą może przytrafić się każdemu!

Jadąc za granicę przede wszystkim chcesz czuć się bezpiecznie. Jeśli więc zwykłe ubezpieczenie OC nie daje Ci komfortu psychicznego, powinieneś wykupić ubezpieczenie dodatkowe.  W zależności od Twoich potrzeb i zasobności portfela możesz wybrać różny zakres ochrony zarówno w autocasco, jak i w ubezpieczeniu assistance. Gdy zdarzy ci się stłuczka za granicą jesteś poszkodowany – nie zapomnij o zebraniu wszystkich danych, bo bez nich możesz mieć problem z wypłaceniem odszkodowania. Jeśli natomiast jesteś sprawcą pamiętaj o obowiązku podania swoich danych osobowych, a także informacji o pojeździe. I najważniejsze – jeśli do kolizji doszło za granicą, musisz jak najszybciej poinformować o tym swojego ubezpieczyciela! Nie czekaj aż wrócisz do kraju. 

Podsumowanie

 • Wydrukuj i miej przy sobie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym w języku angielskim - bądź przygotowany na niemiłą niespodziankę za granicą.
 • Jeśli jesteś sprawcą kolizji, podaj swoje dane i numer swojej polisy OC poszkodowanemu.
 • Jeśli jesteś poszkodowanym, zadbaj o spisanie wszystkich danych sprawcy.
 • Szkodę zgłoś w towarzystwie sprawcy w kraju, w którym doszło do kolizji lub po powrocie do Polski, u reprezentanta ds. roszczeń, którego znajdziesz na stronie internetowej PBUK.
 • Jeśli potrzebujesz pomocy w likwidacji szkody z OC sprawcy z zagranicy po powrocie do Polski poproś o wsparcie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej