Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Aktualizacja:
oswiadczenie-sprawcy-kolizji

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Wypadek lub stłuczka nie muszą oznaczać dużych kłopotów. Jeśli już dojdzie do takiego zdarzenia, warto mieć przy sobie oświadczenie sprawcy wypadku. Są jednak sytuacje, w których taki dokument to za mało i trzeba wezwać policję. Jak je odróżnić? Jaka jest różnica między wypadkiem a kolizją?

W przypadku drobnych kolizji oświadczenie o szkodzie drogowej powinno w zupełności wystarczyć do wypłaty odszkodowania.

Oczywiście, pod warunkiem że sprawca potwierdzi okoliczności zdarzenia ubezpieczycielowi, który wystosuje do niego pismo z taką prośbą. Jest to standardowa procedura zakładów ubezpieczeń. Weryfikują one, czy dokument nie zostało sfałszowany albo podpisany pod przymusem. Dopiero gdy sprawca potwierdzi okoliczności, odszkodowanie zostanie wypłacone. Oświadczenie sprawcy kolizji PDF znajdziesz poniżej.

Wypadek a kolizja lub stłuczka – czym się różnią?

Wypadek i kolizja to pojęcia, których często używamy zamiennie. Ale czy słusznie? Okazuje się, że nie. Z punktu widzenia prawa są to odmienne sytuacje. Co ważne, oświadczenie jest przewidziane, gdy będziesz uczestnikiem kolizji drogowej, a nie wypadku. To bardzo istotne. W razie wątpliwości, pamiętaj, aby skontaktować się z policją.

Wypadek – zdarzenie drogowe, w którym ucierpieli jego uczestnicy, a skutki obrażeń trwają dłużej niż 7 dni.

Kolizja nazywana także stłuczką, to niegroźne zdarzenie drogowe kończące się drobnymi uszkodzeniami samochodu, zaś pasażerowie wychodzą z niego bez szwanku.

Więcej o różnicach między stłuczką a wypadkiem przeczytasz w naszym artykule.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Gdy sytuacja jest jasna, spiszcie oświadczenie i ruszajcie w drogę!

W polskim prawie nie ma obowiązku wzywania policji do każdego zdarzenia i ma to swoje uzasadnienie w praktyce. Po pierwsze do kolizji dochodzi codziennie w całej Polsce, a policja nie zawsze dysponuje odpowiednim zapleczem, aby pojawić się na miejscu każdej z nich. Po drugie w przypadku większości drobnych stłuczek wzywanie patrolu po prostu mija się z celem. Ustawodawstwo pozwala na załatwienie sprawy za pomocą oświadczenia sprawcy kolizji. Co to takiego?

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument spisywany przez uczestników zdarzenia, w którym sprawca przyznaje się do winy. Dzięki temu poszkodowany ma potwierdzenie swoich roszczeń względem zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC.

Możesz skorzystać z gotowego formularza i wypełnić go na miejscu zdarzenia lub spisać na czystej kartce papieru. Nerwy, które pojawiają się podczas zdarzeń drogowych sprawiają, że łatwo zapomnieć o tym, co powinno znaleźć się w dokumencie. Dlatego eksperci Punkty przygotowali dla Ciebie gotowy wzór oświadczenia sprawcy kolizji, który wystarczy pobrać i schować w samochodzie. Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór znajdziesz poniżej.

Nie daj się oszukać! Sprawdź dokładnie ważność polisy OC!

Jeśli jesteś poszkodowanym, pamiętaj aby dokładnie zweryfikować czy sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC. Nie daj się oszukać. Nowoczesne aplikacje udostępniane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny np. UFG Na wypadek pozwalają na szybkie zweryfikowanie tego. Wystarczy zeskanować kod QR z dowodu rejestracyjnego, aby określić ważność polisy. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń koniecznie po policję.

Więcej na temat weryfikacji polisy, przeczytasz w naszym artykule: Sprawdzamy ważność OC! Zobacz, czy polisa jest nadal ważna!

Nie sprawdziłem polisy sprawcy. Co w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy drugi kierowca wyraził zgodę na podpisanie oświadczenia sprawcy kierowcy, ale nie zweryfikowaliśmy danych i po czasie okazało się, że nie posiada on ubezpieczenia OC? O taką sytuację zapytaliśmy naszą ekspertkę ds. ubezpieczeń Agnieszkę Małysz:

Fakt, że sprawca nie miał wykupionej polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC (albo jest nieznany) nie ma znaczenia. W takiej sytuacji odszkodowanie otrzymasz z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a ten wystąpi z regresem ubezpieczeniowym wobec kierowcy, który doprowadził do zdarzenia drogowego.

Jak napisać oświadczenie o kolizji?

Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że nie masz wydrukowanego dokumentu, oświadczenie o kolizji zawsze możesz spisać odręcznie. Jak powinno wyglądać? Pamiętaj, żeby zawierało wszystkie najważniejsze informacje na temat sprawcy i poszkodowanego. Tylko dzięki nim będziesz dochodzić swoich praw i odszkodowania z tytułu OC. Jakie dane powinny się w nim znajdować?

 • Informacje osobowo-adresowe – imię, nazwisko, adres zamieszkania/korespondencyjny, seria i numer dowodu osobistego, kategoria posiadanego prawa jazdy.
 • Dane dotyczące samochodu – marka i model pojazdu, numer rejestracyjny oraz właściciela pojazdu zgodnie z dowodem rejestracyjnym.
 • Informacje dotyczące ubezpieczenia pojazdu – nazwa zakładu ubezpieczeń, w którym pojazd jest ubezpieczony, numer polisy OC oraz okres ważności ubezpieczenia.

Oświadczenie o kolizji powinno także zawierać informacje o przyznaniu się sprawcy do spowodowania kolizji drogowej. Potrzebne będą również dane strony pokrzywdzonej, takie jak: imię i nazwisko, marka i model pojazdu oraz jego numer rejestracyjny.

Druga część dokumentu powinna zawierać informacje związane z okolicznościami i skutkami kolizji. Opisz, w jakiej sytuacji doszło do kolizji np.:

Kierowca Renault Laguna nie ustąpił pierwszeństwa poszkodowanemu i wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej uderzył przodem w prawy bok jadącego Mitsubishi Colt.

Ważne, aby opisać wszystkie czynniki stłuczki. Jeśli zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu, pamiętaj aby opisać na złączeniu jakich ulic. Czy jest tam sygnalizacja świetlna czy nie. Kto ruszył pierwszy, Jak doszło do zdarzenia.

ubezpieczenie-oc-tanio

Czy warto spisywać oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, w takiej sytuacji warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu. Jeśli jesteś uczestnikiem niewielkiej stłuczki, dokument taki może usprawnić rozwiązanie sytuacji. Zazwyczaj wiąże się ono z niewielką obcierką lakieru czy delikatnym naruszeniem zderzaka. Gdy obydwaj kierowcy są zgodni, co do tego, kto był sprawcą można spisać dokument. Z takim drukiem poszkodowany uda się następnie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, aby uzyskać odszkodowanie z tytułu poniesionych strat.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu? Dokument nie różni się od tych, które dotyczą pozostałych sytuacji drogowych. W tej sytuacji należy również wskazać jak najwięcej szczegółów zdarzenia oraz zawrzeć w nim dane poszkodowanego i sprawcy.

Jesteś sprawcą kolizji drogowej, a Twój ubezpieczyciel zawyża znacznie wysokość składki policy OC, pomyśl o zmianie firmy. Z Punktą szybko znajdziesz inne rozwiązania w niższej cenie. Zobacz:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak napisać oświadczenie o kolizji?

Jak napisać oświadczenie? Wzór znajdziesz w pierwszej części artykułu. Pamiętaj też o tym, że charakter dokumentu wymaga tego, aby sprawca przyznał się w jasny sposób do winy i odpowiedzialności za kolizję. Warto zamieścić w nim zdanie zbudowane mniej więcej w poniższy sposób:

Ja, Jan Kowalski (danych, o których pisaliśmy powyżej) spowodowałem kolizję drogową, w której poszkodowany został (dane poszkodowanego).

Opisz uszkodzenia obydwóch aut

Pamiętaj, aby dokładnie opisać szkody wyrządzone w obydwóch autach – zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego. Dla przykładu: poszkodowany jechał drogą z pierwszeństwem i z prawej strony uderzył w niego sprawca, to prawdopodobnie uszkodzeniu ulegnie odpowiednio prawy bok pierwszego pojazdu (np. wgniecenie blachy na drzwiach lub przy nadkolu) oraz przód drugiego samochodu (zderzak, reflektory). Ważne, aby opisy szkód były jak najdokładniejsze. Nie spiesz się podczas oglądania skutków stłuczki i opisz wszystko, co według Ciebie wynika ze zdarzenia. Orzeczenie sprawcy kolizji musi być sporządzone rzetelnie!

Sprawdź, czy powstały inne szkody

Nie tylko auta mogą ucierpieć w trakcie zdarzenia. Jeśli tak się zdarzyło, opis powinien zna-leźć się w oświadczeniu. „Inną szkodą” może być uszkodzenie lub zniszczenie czegoś, co było w samochodzie (np. laptop), a nie przetrwało lub poważnie ucierpiało w wyniku kolizji.

Zapisz dane świadków w oświadczeniu o kolizji

Dobrze jest, jeśli oświadczenie sprawcy kolizji drogowej zawiera wymienionych z imienia i nazwiska świadków zdarzenia. Może to być pomocne w sytuacji, w której w trakcie likwidacji szkody sprawca zmieniłby zdanie i nie przyznawał się do zdarzeń zapisanych w oświadczeniu po kolizji. Zakład ubezpieczeń sprawcy może wtedy skontaktować się z takim świadkiem i potwierdzić wersję poszkodowanego.

Zrób zdjęcia na miejscu kolizji

Po kolizji warto zadbać o dokumentację fotograficzną. Dzięki aparatom w większości smartfonów szybko i łatwo wykonasz kilka zdjęć z miejsca zdarzenia. Pamiętaj, aby uwiecznić uszkodzone w wyniku kolizji części pojazdu. Tego typu dokumentacja może potwierdzić powstałe na skutek zdarzenia uszkodzenia, ale także je podważyć.

CZYTAJ TAKŻE:

Wspólne oświadczenie o kolizji

Bardzo podobnym do oświadczenia sprawcy kolizji formularzem jest wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Główna różnica polega na tym, że taki formularz nie stanowi przyznania się do odpowiedzialności. We wspólnym oświadczeniu w sprawie kolizji samochodowej zestawia się dwa samochody w momencie zdarzenia.

Po lewej stronie formularza wypełnia się dane dotyczące jednego kierowcy i pojazdu (pojazd „A”) a po prawej dane dotyczące tego drugiego (pojazd „B”). Pośrodku takiego formularza znajdują się pola odpowiadające okolicznościom oraz miejsce na szkic zdarzenia drogowego.

Przykładowo: jeśli zaparkowany pojazd „A” został poszkodowany w kolizji w wyniku cofania (wyjeżdżania z miejsca postojowego) pojazdu „B” to odpowiednimi opcjami do zaznaczenia będą:

 • w przypadku pojazdu „A” – „zaparkowany/zatrzymany”
 • w przypadku pojazdu „B” – „ruszał z miejsca postoju” oraz „cofał, zawracał”

oświadczenie o zdarzeniu drogowym wzór

Podstawową wadą takiego formularza jest to, że nie potwierdza on przyznania się do odpowiedzialności sprawcy. Służy jedynie opisaniu faktów oraz zanotowaniu tożsamość uczestników, co ułatwia likwidację szkody. Nie znajdziesz na nim zbyt wiele miejsca na opisanie sytuacji. Jeśli jednak korzystasz, z takiego wzoru oświadczenia z kolizji drogowej, pomyśl o dokładniejszym opisie sytuacji na drugiej (czystej) stronie formularza. Opis zdarzenia, wypadku to czynność, której nie należy bagatelizować.

Pamiętaj, aby podpisy uczestników znajdowały się z obydwóch stron.

Sprawdź ceny ubezpieczenia OC/AC

Oświadczenie to oszczędność czasu

Czy będziesz poszkodowanym, czy sprawcą, pamiętaj, że godząc się na oświadczenie o kolizji drogowej bez policji, możecie zaoszczędzić sobie nerwów. Jeśli wina jednego z uczestników jest oczywista, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, załatwienie sprawy bez udziału policji może być korzystne dla obu stron. Oczekiwanie na policję potrafi trwać długo, a spisanie oświadczenia  zajmuje nie więcej niż 15 minut. Po sporządzeniu dokumentu, każdy z uczestników udaje się w swoją stronę.

Jeśli jesteś sprawcą, warto rozpatrzeć także aspekt mandatu i punktów karnych, które nie-chybnie otrzymasz od policji. Spisanie oświadczenia o kolizji drogowej pozwoli uniknąć wy-mierzenia kary.

– Niestety czasami zdarza się, że sprawca najpierw pisze oświadczenie o kolizji drogowej, a potem nie chce potwierdzić okoliczności zdarzenia, bo myśli, że w ten sposób uniknie wypłaty z OC i utraty zniżek. Zakład ubezpieczeń jednak jest zobowiązany do ustalenia okoliczności zdarzenia w miarę swoich możliwości – mówi Edyta Skórka z porównywarki ubezpieczeń Punkta i dodaje: W takiej sytuacji przydają się inne dowody, takie jak nagrania, zdjęcia z miejsca zdarzenia czy zeznania świadków. 

Kiedy wzywać policję do kolizji lub wypadku

Wybranie numeru 997 lub 112 jest konieczne tylko w kilku sytuacjach. Musisz wezwać policję, jeśli:

 • W wyniku zdarzenia ktoś zginął lub doznał obrażeń

W przypadku, gdy jakikolwiek uczestnik zdarzenia ucierpiał w jakikolwiek sposób to oprócz wezwania pogotowia ratunkowego na uczestnikach zdarzenia ciąży obowiązek wezwania po-licji.

 • Na miejsce zdarzenia wezwano pogotowie ratunkowe lub straż pożarną.

Jeśli wypadek wymaga wezwania pogotowia lub strażaków, to znaczy że jest on na tyle po-ważny, że musi się nim zająć również policja. Może to być np. czołowe zderzenie pojazdów, w wyniku którego straż pożarna musi rozciąć blachę auta, żeby wydostać z niego poszkodowanego.

 • Istnieje podejrzenie, że jeden z uczestników prowadził pojazd pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających

W takiej sytuacji wezwanie policji jest obowiązkowe, ponieważ osoba taka zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, a jazda w stanie lub odurzenia jest przestępstwem.

 • Sprawca kolizji/wypadku uciekł z miejsca zdarzenia.

Tutaj wezwanie policji ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, powinna ona odnaleźć sprawcę wypadku w celu wyjaśnienia zdarzenia drogowego. Może się też okazać, że np. prowadził on pojazd pod wpływem alkoholu lub jest poszukiwanym przestępcą. Po drugie, aby odszkodowanie zostało wypłacone przez ubezpieczyciela lub przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, potrzebne będzie zaświadczenie o tym, że sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia.

 • Sprawca kolizji nie posiada odpowiednich dokumentów – prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy OC pojazdu.

W takim przypadku wezwanie policji jest przede wszystkim w interesie poszkodowanego. Niewezwanie drogówki może mieć przykre konsekwencje w postaci dużych problemów z uzyskaniem odszkodowania. Sprawca mógłby podać fałszywe dane dotyczące jego, pojazdu lub umowy ubezpieczenia.

 • W wyniku kolizji lub wypadku doszło do zatamowania lub znacznego utrudnienia ruchu drogowego.

Często rozbite samochody przez dłuższy czas blokują drogę, zanim ich kierowcy ustalą mię-dzy sobą, kto odpowiada za stłuczkę. Gdy widzisz, że na drodze tworzy się olbrzymi korek, wezwij policję, która pomoże usprawnić ruch.

Oblicz składkę ubezpieczenia OC/AC

Nie wiesz kto zawinił przy kolizji? Lepiej wezwij policję

Kiedy między uczestnikami zdarzenia nie ma zgody, co do tego, kto jest sprawcą kolizji, drogówka pomoże rozstrzygnąć spór. Do zadań służb mundurowych należy wtedy ustalenie sprawcy kolizji i poszkodowanego. Jeśli policja uzna odpowiedzialność jednego z kierowców, to oprócz kosztów naprawy własnego pojazdu i utraty zniżek z tytułu OC, powinien liczyć się także z możliwością otrzymania mandatu oraz kilku punktów karnych.

Ponadto, jeśli jako poszkodowany w kolizji masz wątpliwości, co do autentyczności lub aktualności dokumentów, które okazał Ci sprawca, również warto wezwać policję. Oświadczenie sprawcy szkody z fałszywymi danymi nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem. Zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne, niż mieć problemy z otrzymaniem odszkodowania.

Pamiętaj, że w przypadku kolizji drogowej nie istnieje coś takiego jak nieuzasadnione wezwanie policji.

Nie grozi to więc mandatem (chyba, że dla sprawcy za popełnione wykroczenie).

Wezwanie do zdarzenia, w którym nie ma osób poszkodowanych ani ofiar śmiertelnych, nie będzie traktowanie przez funkcjonariuszy jako priorytetowe. Rozważ wszystkie możliwości i tam, gdzie obecność policji nie będzie konieczna, skorzystaj z wcześniej wydrukowanego wzoru oświadczenia kolizji.

Oświadczenie sprawcy kolizji może zapobiec wielu problemom

Wiesz już, jak wygląda wzór oświadczenia kolizji i czym różni się ona od wypadku oraz stłuczki.

A czym jest oświadczenie szkody komunikacyjnej? To nic innego jak oświadczenie o kolizji bądź innym zdarzeniu drogowym. Protokół szkody komunikacyjnej powinien zostać podpisany zarówno przez poszkodowanego, jak i sprawcę. Przykładowe oświadczenie znajdziesz na początku naszego artykułu. Pamiętaj, że aby uniknąć zbędnych kosztów naprawy pojazdu, koniecznie musisz zadbać o ubezpieczenie samochodu w postaci policy OC, warto także pomyśleć o assistance, czyli AC.

Spisanie oświadczenia sprawcy szkody pomoże Ci zapobiec wielu problemom. Nie warto go więc bagatelizować. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz go wypełnić, koniecznie wezwij policję na miejsce zdarzenia.

Kupuję OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Czy zawsze należy wzywać policję do kolizji drogowej?
Gdzie zgłosić kolizję po spisaniu oświadczenia?
Jak napisać oświadczenie o kolizji?
Co to jest kolizja drogowa? Wypadek a kolizja
Kiedy oświadczenie o kolizji jest nieważne?
Co to jest oświadczenie szkody komunikacyjnej?

Podsumowanie

 1. W przypadku zdarzeń drogowych nie występuje „nieuzasadnione wezwanie policji”.
 2. Jeśli w kolizji nikt nie ucierpiał, a strony zgadzają się co do tego, kto jest sprawcą, wystarczy spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej.
 3. Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym jest dokumentem mniej wartościowym od oświadczenia sprawcy kolizji, bo nie stanowi przyznania się do odpowiedzialności jednej strony zdarzenia.
 4. Jeśli masz wątpliwości co do ważności polisy OC sprawcy, wezwij policję.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej