Stłuczka samochodowa. Co robić? Jak zgłosić szkodę?

Aktualizacja:
Stłuczka samochodowa – co dalej?

Nagły huk, dezorientacja, mocny skok adrenaliny. Dopiero po chwili dociera do Ciebie, co się stało. Miałeś stłuczkę. Gdy dojdzie do niej naprawdę, będziesz już wiedział, co zrobić i jak załatwić formalności związane ze zgłoszeniem szkody. Co zrobić w przypadku kolizji? Przeczytaj!

Na początek rozróżniaj podstawowe pojęcia, żebyś nie wzywał służb, gdy nie ma takiej potrzeby. Stłuczka to potoczne określenie kolizji drogowej, czyli zdarzenia, w którym uszkodzone zostały pojazdy, ale nic nie stało się żadnej z osób. Gdy przynajmniej jeden uczestnik ruchu drogowego został ranny – mówimy o wypadku i wtedy trzeba wezwać pomoc. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jak powinno wyglądać właściwe postępowanie w przypadku stłuczki samochodowej.

Co zrobić w razie stłuczki? Co dalej jeśli przytrafi nam się kolizja drogowa?

 1. Stłuczka samochodowa? Uspokój się!

Opanuj emocje! Bez względu na to, kto zawinił, nie zrobił tego celowo. Krzyk i nerwy w niczym nie pomogą. Ważne, byś w tej chwili myślał trzeźwo i działał sprawnie.

 1. Postaw samochód w bezpiecznym miejscu

Gdy Twoje auto jest w miarę sprawne, zjedź na pobocze lub w postaw je w miejscu, w którym nie będzie blokować ruchu innym pojazdom.

 1. Sprawdź, czy nikt nie ucierpiał

Jeśli w Twoim samochodzie są pasażerowie, upewnij się, że nic im się nie stało. Sprawdź, w jakim stanie znajdują się pozostali uczestnicy kolizji.

 1. Jeśli trzeba – wezwij pomoc

Z telefonu komórkowego wybierz numer 112, do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Odpowiadaj na pytania koordynatora, który na podstawie Twoich informacji, wyśle odpowiednio przygotowane służby. Dostaniesz też instrukcje, jak postępować z rannymi.

 1. Zabezpiecz miejsce kolizji

Załóż kamizelkę odblaskową. Powinni ją mieć wszyscy, którzy poruszają się po miejscu stłuczki. Włącz światła awaryjne. Ustaw trójkąt ostrzegawczy – 1 metr za samochodem, jeśli stłuczka miała miejsce w obszarze zabudowanym. Gdy do kolizji doszło poza terenem zabudowanym, prawidłowa odległość trójkąta od miejsca zdarzenia powinna wynosić 30-50 metrów.

Policja alarmuje, źle zabezpieczone miejsce kolizji może prowadzić do kolejnych, dużo poważniejszych wypadków. Zresztą, jeśli nie oznaczysz miejsca kolizji prawidłowo, możesz zapłacić mandat. Nawet 300 złotych!

 1. Czy musisz wezwać policję?

Policję musisz powiadomić, gdy w wypadku ucierpieli ludzie lub gdy podejrzewasz popełnienie przestępstwa, np. drugi uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu. Gdy macie problem z ustaleniem sprawcy zdarzenia, również wezwijcie policję. W pozostałych sytuacjach, jej obecność nie jest wymagana, a nawet niewskazana, bo zajmowanie uwagi służbom bez potrzeby może się skończyć dodatkowymi mandatami, gdy policja dokładniej zbada sprawę.

 1. Wypełnij druk oświadczenia o kolizji

Jeśli chcesz usunąć szkodę na koszt ubezpieczyciela, musisz mieć oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Formularz takiego oświadczenia – na wszelki wypadek – warto wozić w samochodzie. Uniwersalny druk pobierzesz na stronach internetowych ubezpieczycieli oraz w naszej zakładce druki ubezpieczeniowe.

 1. Gdy nie masz gotowego oświadczenia o wypadku

Jeśli nikt z uczestników nie ma przy sobie odpowiedniego formularza, spisz oświadczenie o kolizji na zwykłej kartce. Ważne, by zawierało następujące informacje:

 • Dokładny opis zdarzenia i opis szkód – może on zostać wzbogacony rysunkiem i zdjęciami miejsca zdarzenia i wszystkich pojazdów,
 • Dane osobowe wszystkich kierowców – imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery praw jazdy, numery PESEL, adresy zameldowania,
 • Dokładne dane pojazdów – marki, modele, numery rejestracyjne,
 • Dane dotyczące ubezpieczenia OC – numery polis, nazwy ubezpieczycieli,
 • Podpisy uczestników zdarzenia (kierowców, ewentualnie świadków).
 1. Zgłoś szkodę

Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i zgłoś szkodę. Dane kontaktowe znajdziesz na polisie, odcinku OC, które musisz zawsze mieć przy sobie. Jest też na stronie internetowej ubezpieczyciela. Jeśli w wyniku kolizji auto zostało poważnie uszkodzone, poproś o pomoc drogową. A jeśli korzystasz z Bezpośredniej Likwidacji Szkód – poinformuj ubezpieczyciela o zdarzeniu. To spore ułatwienie, bo to Twój ubezpieczyciel wszystkim się zajmie. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem szkody, z OC zrób to natychmiast po zdarzeniu. Z AC masz na to 7 dni.

 

Spisz oświadczenie

Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji, koniecznie weź od sprawcy oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Gdy sprawca przyznaje się, że to on spowodował kolizję, nie ma powodu do wzywania policji. Dla ubezpieczyciela wystarczy oświadczenie. Ważne, żeby zawierało wszystkie niezbędne dane.
Oczywiście, warto zawczasu wydrukować formularz i wozić w samochodzie. Ale zazwyczaj, gdy go potrzebujesz, okazuje się, że jednak go nie masz. Wówczas spiszcie je na kartce.

Co musi zawierać oświadczenie

Dane osobowe uczestników kolizji, czyli:

 • imiona i nazwiska sprawcy
 • imiona i nazwiska poszkodowanego
 • adresy, numery telefonów
 • dane wynikające z prawa jazdy – numery dokumentów, daty wydania i ważności

Dane z polisy sprawcy

 • nazwa ubezpieczyciela
 • numer polisy OC
 • zwróć szczególną uwagę czy polisa jest aktualna!

Dane ewentualnych świadków kolizji

 • wystarczą imiona i nazwiska oraz numer telefonu

Dokładny opis zdarzenia,
w miarę możliwości zawierający:

 • szkic sytuacyjny z zaznaczonym układem drogi, samochodami biorącymi udział w kolizji lub wpływającymi na sytuację na drodze. Zwróć uwagę na stan nawierzchni, znaki i oznaczenia poziome.
 • samochody biorące udział w kolizji powinny mieć zaznaczone uszkodzenia.
 • datę i podpisy kierujących pojazdami.

Jeśli masz w telefonie aparat fotograficzny, zrób zdjęcia pojazdów, uszkodzeń i sytuacji na drodze i dołącz je z oświadczeniem do zgłoszenia zdarzenia.  

Zgłaszanie szkody po stłuczce – z OC. Kiedy?

Jeśli kontynuowałeś jazdę po kolizji, bo samochód nie wymagał odholowania, nie musisz szkody zgłaszać tego samego dnia. Oczywiście im szybciej, tym lepiej, ale nie ma przeszkód, żebyś szkodę z OC zgłosił np. po powrocie z urlopu.

O terminach zgłoszenia szkody z OC mówi art. 442 ze zn 1 kodeksu cywilnego, który  mówi o 3 letnim terminie zgłoszenia roszczenia.Trzeba zaznaczyć jednak, że termin ten liczymy od momentu, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.  Termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od momentu powstania szkody. Dodatkowo, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie z tytułu OC można zgłosić najpóźniej 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa.

Ze zgłoszeniem szkody nie zwlekaj długo, bo szkody pokolizyjne po upływie dłuższego czasu mogą się zwiększyć i nie będą odpowiadać opisowi z oświadczenia. Mogą też z czasem stać się niebezpieczne i prowadzić do poważniejszej awarii, a nawet zagrozić bezpieczeństwu.

Sprawdź terminy w OWU

W polisach samochodowych innych niż obowiązkowe OC (chodzi tu o AC, NNW, assistance) ubezpieczyciele sami mogą określić termin zgłoszenia szkody.  Mówi o tym art. 818 par. 1 kodeksu cywilnego: umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) mogą przewidywać, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. To zazwyczaj czas od 12 godzin do siedmiu dni.

UWAGA: W razie kradzieży zawiadom ubezpieczyciela natychmiast, nie później niż nazajutrz. Podobnie, gdy szkoda powstała w wyniku popełnieniu przestępstwa.

Jak zgłaszać szkodę ubezpieczycielowi?

Szkodę możesz zgłosić ubezpieczycielowi:

 • telefonicznie
 • e-mailem
 • listem (najlepiej poleconym)
 • faksem
 • osobiście, w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.

W przypadku szkody wymagającej odholowania pojazdu, powiadom ubezpieczyciela telefonicznie od razu, z miejsca zdarzenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma podpisane umowy z firmami świadczącymi usługi assistance na terenie całego kraju. Pomoc drogowa przyjeżdża zazwyczaj w ciągu godziny od zgłoszenia.

UWAGA: Sprawdź, czy Twój samochód zabiera laweta z firmy, która ma umowę z Twoim ubezpieczycielem.

Gdy nie potrzebujesz holowania, upewnij się, że szkody są niewielkie i możesz kontynuować podróż, a stan samochodu nie zagraża bezpieczeństwu Twojemu i innych użytkowników dróg. W takiej sytuacji szkodę z OC możesz zgłosić w terminie późniejszym, dogodnym dla Ciebie.

Jeśli szkodę spowodował obcokrajowiec, powinieneś skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tam dowiesz się, z którym polskim zakładem ubezpieczeń kontaktować się w sprawie odszkodowania.

Kontakt z ubezpieczycielem sprawcy

Jeśli dysponujesz wspólnym oświadczeniem o kolizji drogowej lub, jeśli to konieczne, notatką sporządzoną przez policję, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia.

Możesz też skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody (BLS), czyli powierzyć naprawę auta ubezpieczycielowi, u którego masz polisę, a nie firmie, w której OC wykupił sprawca zdarzenia.

Radzimy, aby w wypadku zgłaszania szkody OC, odstęp od zdarzenia nie był dłuższy niż kilka-kilkanaście dni po kolizji. Zbierz dokumenty i spokojnie zgłoś szkodę w wybrany sposób, bez zbędnej zwłoki.

 

Podsumowanie

 • Opanuj emocje i zabezpiecz miejsce zdarzenia, gdy dojdzie do stłuczki.
 • Nie wzywaj policji, gdy nie trzeba.
 • Wypełnijcie oświadczenie sprawcy kolizji.
 • Nie zwlekaj ze zgłoszeniem szkody.
 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej