Wypadek a stłuczka. Wyjaśniamy różnice

Aktualizacja:
wypadek-a-stłuczka

Wypadek, stłuczka, kolizja drogowa. Pozornie znaczą to samo. Jak jest w rzeczywistości? Jak musisz się zachować w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia? Sprawdzamy!

Wypadek a stłuczka lub kolizja – jakie są różnice?

Wypadek to zdarzenie drogowe, w którym ucierpieli jego uczestnicy. Skutki obrażeń ciała  muszą trwać dłużej niż 7 dni. Spowodowanie wypadku traktowane jest jak przestępstwo! Tak samo traktowane jest nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku. Dlatego jak będziesz jego świadkiem, koniecznie zatrzymaj się i sprawdź, czy któraś z osób nie potrzebuje pomocy!

Zgodnie z art. 177 k.k. „Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.

CZYTAJ TAKŻE

Byłeś świadkiem wypadku na drodze? Sprawdź, co zrobić i jakie masz obowiązki

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na milionowe kary

Kolizja (potocznie nazywana stłuczką) to wykroczenie. Zazwyczaj to drobne uszkodzenie samochodu, z którego pasażerowie wychodzą bez szwanku. Stłuczka jest tym samym co kolizja.

Według potocznej definicji ,,Stłuczka to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu. Skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

W sytuacji, gdy nieszczęśliwie będziesz uczestnikiem takiego zdarzenia, zachowaj zdrowy rozsądek i działaj zgodnie z poniższymi zasadami.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności oceń sytuację i zabezpiecz miejsce wypadku przed dalszymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Zorientuj się co się wydarzyło, jakie są zagrożenia dla uczestników i świadków zdarzenia.

 

Jako uczestnik wypadku masz obowiązek zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Musisz też zapewnić bezpieczeństwo w ruchu w miejscu wypadku. Włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt bezpieczeństwa w odległości 50 do 100 m w zależności od drogi. Załóż kamizelkę odblaskową. Pamiętaj! Miejsce zdarzenia musi być widoczne dla innych kierowców!

Wezwij policję

W międzyczasie należy wezwać policję, jeśli zdarzenie wygląda poważnie – również karetkę. Obowiązek wezwania policji masz tylko po wypadku, ale radzimy wezwać ją także przy stłuczce. Notatka z miejsca zdarzenia sporządzona przez policjanta ułatwi Ci dochodzenie odszkodowania!

Czytaj także: Brak dawnych sprawcy wypadku a odszkodowanie – co robić?

Weź numer polisy od sprawcy

Koniecznie weź od sprawcy numer polisy OC. Sprawca nie może odmówić. Spiszcie oświadczenie na miejscu zdarzenia. Zadbaj też o to, by sprawca wyraźnie potwierdził swoją winę i dokładnie opisał okoliczności zdarzenia. Najlepiej będzie, jak policja przyjedzie na miejsce zdarzenia. Notatka policyjna jest bardziej wiarygodna dla ubezpieczyciela sprawcy niż samo oświadczenie. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma obowiązek sam wystąpić do policji o udostępnienie takiej notatki.

Czytaj także: Kolizja z obcokrajowcem – jak postępować?

NIE CHCE CI SIĘ CZYTAĆ? OBEJRZYJ: 

Wypadki i kolizje (stłuczki) a statystyki policyjne

Statystyki kolizji lub stłuczek prowadzone są przez policję w Polsce od 1990 r. Wcześniejsze dane obejmują wyłącznie liczbę wypadków. W pierwszym roku prowadzenia statystyk z rozróżnieniem wypadków i stłuczek okazało się, że poważne zdarzenia drogowe stanowiły ok. 32% ogółu (50 tys. wypadków i 106 tys. kolizji). W kolejnych latach sytuacja ta uległa znacznej poprawie. Według ostatnich badań policji z 2016 roku, wypadki stanowią już tylko poniżej 8% ogólnej liczby wszystkich zdarzeń, choć ich ilość wzrosła niemal 3-krotnie. Należy także pamiętać, że na przestrzeni lat znacznie zwiększyła się także liczba samochodów poruszających się po naszych drogach.

Stłuczki i kolizje także są kosztowne

Wydaje Ci się, że materialne skutki stłuczek lub kolizji są niewielkie? Nic bardziej mylnego! Badacze amerykańskiego Instytutu Bezpieczeństwa Drogowego (IIHS) sprawdzili, w jakim stopniu ulegają uszkodzeniu samochody, które uderzyły w przeszkody przy prędkości 10 km/h. Wynik? Aż 5 z 9 testowanych aut otrzymało złe noty. W najgorszym przypadku (Jaguar X-Type) koszt naprawy po stłuczce wyniósł aż 2 tysiące dolarów.

Czytaj także: Sprawdzenie ubezpieczenia OC sprawcy

Wypadek a stłuczka – wyjaśniamy różnice

Wypadek Stłuczka
są ranni albo zabici nie ma rannych ani zabitych
zabezpiecz miejsce zdarzenia
nie usuwaj samochodu z miejsca zdarzenia usuń samochód z miejsca zdarzenia
wezwij karetkę i policję
udziel pierwszej pomocy
spisz dane personalne świadków
nie musisz wzywać policji
podaj swoje dane i numer polisy OC
wykonaj zdjęcia na miejscu zdarzenia

[Widget_reklama_porownywarki]


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej