Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

Aktualizacja:
pbuk

Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.

PBUK – mówi Ci coś ten skrót? Jeśli planujesz podróż samochodem po krajach spoza Unii Europejskiej dobrze byłoby go poznać. To właśnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyda Ci tzw. Zieloną Kartę, czyli specjalną polisę działającą na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie OC. Samo PBUK okaże się też Twoim „przyjacielem” w przypadku, kiedy zostaniesz poszkodowanym w wypadku, którego sprawcą będzie obcokrajowiec.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

PBUK jest organizacją zrzeszającą zakłady ubezpieczeń, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego. Do głównych zadań Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych należy:

 • współpraca ze swoimi odpowiednikami z innych państw i zawieranie umów o uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych,
 • organizowanie likwidacji szkód lub bezpośrednia likwidacja szkód spowodowanych na terytorium Polski przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Andorze i Serbii oraz tych posiadających Zieloną Kartę,
 • wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych (certyfikatów Zielonych Kart),
 • prowadzenie ubezpieczeń granicznych.

To jednak nie wszystko. PBUK pełni także rolę:

 • organu odszkodowawczego, który rozpatruje roszczenia powstałe np. w związku z ruchem pojazdów zarejestrowanych na terenie EOG, jeśli wypadek wydarzył się na jego terenie lub na terenie państwa należącego do Systemu Zielonej Karty,
 • ośrodka Informacji, który razem z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym ma za zadnie gromadzenie i udostępnianie informacji dotyczących umów OC komunikacyjnego.

PBUK: w jakich przypadkach pomoże?

Z punktu widzenia polskiego kierowcy, który dozna szkody w wyniku kolizji spowodowanej przez obcokrajowca, PBUK okaże się bardzo przydatną organizacją. To właśnie ona udziela informacji o zagranicznych zakładach ubezpieczeń, w których ubezpieczony był sprawca wypadku. W niektórych przypadkach PBUK pełni także rolę organu odszkodowawczego. Możesz się do niego zwrócić np. w momencie, gdy zostałeś poszkodowany w zdarzeniu, do którego doszło na terenie Polski, a sprawcą wypadku jest obcokrajowiec, którego pojazd zarejestrowany jest w kraju członkowskim Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii czy Szwajcarii.

Czytaj także: Polscy kierowcy postrachem europejskich dróg? Powodujemy coraz więcej wypadków [Raport]

Wypadek za granicą: jak dochodzić swoich roszczeń krok po kroku?

W przypadku zdarzenia  drogowego, które miało miejsce za granicą, a sprawca poruszał się pojazdem zarejestrowanym w jednym z krajów EOG, istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń w Polsce. W tym celu musisz po powrocie do kraju skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu sprawcy oraz kraju jego rejestracji, przekaże informację, w jakim zakładzie ubezpieczeń sprawca zdarzenia był ubezpieczony oraz kto jest w Polsce jego reprezentantem ds. roszczeń. Z takimi informacjami możesz zgłosić sprawę bezpośrednio do reprezentanta do spraw roszczeń, który ma obowiązek w ciągu 90 dni udzielić Ci odpowiedzi. W przeciwnym wypadku, to właśnie PBUK przejmuje rolę organu odszkodowawczego.

Czytaj także: Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę

PBUK – kontakt

PBUK czyli Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych ma siedzibę w Warszawie. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej. 

Na stronie www znajdziesz też korespondentów zagranicznych, z którymi możesz kontaktować się w razie konieczności skorzystania z Zielonej Karty za granicą.

Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?

Podsumowanie

 1. PBUK jest organizacją zrzeszającą zakłady ubezpieczeń, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego.
 2. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pełni ważną rolę w Systemie Zielonej Karty. Jest ona międzynarodowym ubezpieczeniem obejmującym kraje spoza UE, które działa na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie OC.
 3. Biuro zajmuje się m.in. organizowaniem likwidacji bądź bezpośrednią likwidacją szkód spowodowanych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach EOG, Andorze i Serbii oraz tych posiadających Zieloną Kartę.
 4. Do zadań PBUK należy m.in. wystawianie Zielonych Kart oraz ubezpieczeń granicznych.
 5. W szczególnych sytuacjach PBUK przejmuje rolę organu odszkodowawczego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej