Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy

Aktualizacja:
Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy

Ilekroć widzę na skraju drogi scenkę w postaci zdenerwowanych kierowców wygrażających pięściami nad swoimi poobijanymi autami, zastanawiam się nad grozą tej pozornie niegroźnej sytuacji. Najczęściej poszkodowany nie doznał żadnego uszczerbku na zdrowiu, ale niewykluczone, że użeranie się ze sprawcą i jego ubezpieczycielem może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Zanim dostaniesz odszkodowanie z OC, czyli co zrobić po stłuczce

Wypłacenie odszkodowania czy też bezgotówkowa likwidacja szkód to oczywiście ostatni przystanek na drodze od wypadku do szczęśliwego rozwiązania problemu. Prowadzi do niego kilka kroków, o których musisz koniecznie pamiętać. Po pierwsze, sporządź razem ze sprawcą wypadku oświadczenie, w którym ten przyznaje się do winy i zgromadź informacje dotyczące jego i jego ubezpieczyciela. Na takim dokumencie powinny się znaleźć: dane sprawcy ( imię, nazwisko, adres zameldowania, nr dowodu osobistego lub pesel), numer polisy, data i okoliczności wypadku oraz marki i numery rejestracyjne pojazdów.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

Jeśli wina nie jest ewidentna lub kierowca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, niezbędna będzie policja, która sporządzi protokół kolizji.

Następnie musisz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, w której składkę OC opłaca sprawca. Jeśli firma w której Ty masz wykupione ubezpieczenie OC samochodu, oferuje bezpośrednią likwidację szkód, zgłaszasz szkodę do swojego ubezpieczyciela i to on zajmie się wypłatą odszkodowania.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Szkodę możesz zgłosić przez telefon lub internet, jeśli ubezpieczyciel udostępnia taką możliwość na swojej stronie www.

Mądry Polak za granicą

Wybrałeś się na wakacje, podróż służbową, wycieczkę krajoznawczą poza granice Polski i akurat wtedy przytrafia Ci się stłuczka, na dodatek nie z Twojej winy. Na domiar złego nie znasz języka ani obowiązujących przepisów ubezpieczeniowych. Nie szkodzi, sprawa nie jest tak beznadziejna, jak mogłoby się wydawać. Właściwie, oprócz bariery językowej, nic innego nie powinno powstrzymać Cię przed załatwieniem sprawy w taki sam sposób, jak w rodzinnym kraju. A i z tym pierwszym można sobie poradzić. Ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych można pobrać formularz wspólnego zgłoszenia szkody w wersji polsko-angielskiej. Po zebraniu danych od sprawcy i podpisaniu oświadczenia lub ewentualnym spisaniu protokołu policyjnego, wniosek o likwidację szkody z OC możesz złożyć w państwie, w którym doszło do kolizji, ale jeśli nie pozwala Ci na to wspomniana bariera językowa, możesz skontaktować się z przedstawicielem towarzystwa w Polsce. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat stłuczek za granicą.

Przygotuj się na bój z obcym towarzystwem ubezpieczeniowym

W przypadku, kiedy musisz dochodzić odszkodowania w firmie, którą wybrał sprawca, a nie Ty, powołanie się na relację klient – usługodawca nie ma racji bytu. Dlatego tym uważniej powinieneś zapoznać się z kłodami, które może rzucać Ci pod nogi, próbujący wymigać się od wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel.

Czytaj także: Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Jeśli okaże się, że ubezpieczyciel sprawcy zaniży odszkodowanie, napisz odwołanie , w którym wskażesz argumenty, dlaczego powinieneś dostać więcej pieniędzy na naprawę auta. Możesz podeprzeć się wyceną niezależnego rzeczoznawcy.  Jeśli nie możesz rozwiązać problemu samodzielnie, zwróć się do Rzecznika Finansowego (do 2015 roku był to Rzecznik Ubezpieczonych) lub organizacji konsumenckich i ostatecznie − nie wahaj się przed wkroczeniem na drogę sądową. 

Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? 

Nie taki sąd straszny

Miejski mit głosi, że wstępowanie na ścieżkę sądową kosztuje majątek i pochłania ogromną ilość czasu. Jeśli przeczytasz teksty Akademii Punkta, które krok po kroku podpowiedzą Ci, jak napisać pozew i co z nim zrobić, będziesz mógł włożyć miejskie mity między bajki. Dochodzenie odszkodowania na drodze prawnej nie musi być wcale ani kosztowne, ani czasochłonne. Możesz to zrobić sam, a pomóc Ci w tym możemy nie tylko my, ale także organizacja non profit, jaką jest Federacja Konsumentów. Akademia Punkta pokaże Ci nie tylko wzór pozwu, opowie jakie koszty wiążą się z procesem o odszkodowanie, ale także podpowie, jak możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Oto podstawowe informacje, które przydadzą Ci się w podjęciu decyzji o wkroczeniu na wojenną ścieżkę, a które przytaczam w ślad za Hanną Laudowicz. Masz trzy lata od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie na złożenie pozwu. Powinien on zawierać, oprócz wszystkich informacji o Tobie i szkodzie, solidne uzasadnienie z dołączonymi dowodami. Możesz go złożyć w sądzie właściwym dla towarzystwa ubezpieczeniowego lub właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.

Koniec końców można wyróżnić trzy proste kroki w dochodzeniu odszkodowania z OC sprawcy kolizji:

1. Sporządź oświadczenie o szkodzie wspólnie z kierowcą, który spowodował stłuczkę.

2. Złóż wniosek o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

3. Czekaj na decyzję

A jeśli to konieczne, walcz o uczciwą, korzystną dla Ciebie kwotę odszkodowania. W razie problemów skontaktuj się z Akademią Punkta.

Podsumowanie

  • Sporządź oświadczenie o szkodzie wspólnie z kierowcą, który spowodował stłuczkę.
  • Złóż wniosek o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.
  • Czekaj na decyzję

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Morawski
Patryk Morawski
8 lat temu

Rozpatrzenie wniosku o wypłatę odszkodowania za granicą może potrwać sporo czasu (bo nie wierzę, że wszędzie załatwiają takie sprawy od ręki). Co zrobić w sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy wrócić do kraju, a do zdarzenia doszło w drodze powrotnej lub w okolicach naszego powrotu (na tyle niedługo, że rozpatrzenie wniosku przez TU będzie niemożliwe)? Czy zagraniczną „batalię” sądową możemy prowadzić drogą elektroniczną (e-mail’e, korespondencja pocztowa), czy też musimy mieć na miejscu jakiegoś przedstawiciela/być obecni w załatwianiu spraw? Będąc na wakacjach za granicą każdy chce wykorzystać czas na odpoczynek i w razie jakiejś niespodziewanej sytuacji ograniczyć ilość czasu na załatwianie formalności.

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu

Najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem jest likwidacja szkody z własnego AC. Wtedy załatwiamy wszystkie formalności z naszym ubezpieczycielem, a on na własną rękę odzyskuje odszkodowanie.

Jeśli nie mamy AC, przed wyjazdem za granicę warto zaopatrzyć się u swojego ubezpieczyciela w Zieloną Kartę, która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym potwierdzającym, że mamy wykupione OC. W przypadku kolizji, o likwidację szkody za granicą dba tzw. korespondent, wyznaczony przez nasze towarzystwo ubezpieczeniowe.

Filip Przestarz
Filip Przestarz
8 lat temu

Niestety mam przykre wspomnienia z Francji, w której okazało się, że kierowca nie zamierzał podpisywać oświadczenia, a policja mówiła bardzo kiepsko w języku angielskim (w końcu to są Francuzi). Na szczęście udało się wyegzekwować należności na miejscu w Polsce.

Michał
Michał
5 lat temu

jak masz zaniżoną szkodę. Wystarczy wysłać 3 dokumenty do firmy która jest największą w Polsce firmą odszkodowawczą. Nie będziecie marnować czasu a specjaliści zrobią to za was i wywalczą dodatkowe pieniądze. Jeśli masz pytanie napisz [reklama]