Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy

Aktualizacja:
Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy

Ilekroć widzę na skraju drogi scenkę w postaci zdenerwowanych kierowców wygrażających pięściami nad swoimi poobijanymi autami, zastanawiam się nad grozą tej pozornie niegroźnej sytuacji. Najczęściej poszkodowany nie doznał żadnego uszczerbku na zdrowiu, ale niewykluczone, że użeranie się ze sprawcą i jego ubezpieczycielem może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Zanim dostaniesz odszkodowanie z OC, czyli co zrobić po stłuczce

Wypłacenie odszkodowania czy też bezgotówkowa likwidacja szkód to oczywiście ostatni przystanek na drodze od wypadku do szczęśliwego rozwiązania problemu. Prowadzi do niego kilka kroków, o których musisz koniecznie pamiętać. Po pierwsze, sporządź razem ze sprawcą wypadku oświadczenie, w którym ten przyznaje się do winy i zgromadź informacje dotyczące jego i jego ubezpieczyciela. Na takim dokumencie powinny się znaleźć: dane sprawcy ( imię, nazwisko, adres zameldowania, nr dowodu osobistego lub pesel), numer polisy, data i okoliczności wypadku oraz marki i numery rejestracyjne pojazdów.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

Jeśli wina nie jest ewidentna lub kierowca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, niezbędna będzie policja, która sporządzi protokół kolizji.

Następnie musisz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, w której składkę OC opłaca sprawca. Jeśli firma w której Ty masz wykupione ubezpieczenie OC samochodu, oferuje bezpośrednią likwidację szkód, zgłaszasz szkodę do swojego ubezpieczyciela i to on zajmie się wypłatą odszkodowania.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Szkodę możesz zgłosić przez telefon lub internet, jeśli ubezpieczyciel udostępnia taką możliwość na swojej stronie www.

Mądry Polak za granicą

Wybrałeś się na wakacje, podróż służbową, wycieczkę krajoznawczą poza granice Polski i akurat wtedy przytrafia Ci się stłuczka, na dodatek nie z Twojej winy. Na domiar złego nie znasz języka ani obowiązujących przepisów ubezpieczeniowych. Nie szkodzi, sprawa nie jest tak beznadziejna, jak mogłoby się wydawać. Właściwie, oprócz bariery językowej, nic innego nie powinno powstrzymać Cię przed załatwieniem sprawy w taki sam sposób, jak w rodzinnym kraju. A i z tym pierwszym można sobie poradzić. Ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych można pobrać formularz wspólnego zgłoszenia szkody w wersji polsko-angielskiej. Po zebraniu danych od sprawcy i podpisaniu oświadczenia lub ewentualnym spisaniu protokołu policyjnego, wniosek o likwidację szkody z OC możesz złożyć w państwie, w którym doszło do kolizji, ale jeśli nie pozwala Ci na to wspomniana bariera językowa, możesz skontaktować się z przedstawicielem towarzystwa w Polsce. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat stłuczek za granicą.

Przygotuj się na bój z obcym towarzystwem ubezpieczeniowym

W przypadku, kiedy musisz dochodzić odszkodowania w firmie, którą wybrał sprawca, a nie Ty, powołanie się na relację klient – usługodawca nie ma racji bytu. Dlatego tym uważniej powinieneś zapoznać się z kłodami, które może rzucać Ci pod nogi, próbujący wymigać się od wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel.

Czytaj także: Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Jeśli okaże się, że ubezpieczyciel sprawcy zaniży odszkodowanie, napisz odwołanie , w którym wskażesz argumenty, dlaczego powinieneś dostać więcej pieniędzy na naprawę auta. Możesz podeprzeć się wyceną niezależnego rzeczoznawcy.  Jeśli nie możesz rozwiązać problemu samodzielnie, zwróć się do Rzecznika Finansowego (do 2015 roku był to Rzecznik Ubezpieczonych) lub organizacji konsumenckich i ostatecznie − nie wahaj się przed wkroczeniem na drogę sądową. 

Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? 

Nie taki sąd straszny

Miejski mit głosi, że wstępowanie na ścieżkę sądową kosztuje majątek i pochłania ogromną ilość czasu. Jeśli przeczytasz teksty Akademii Punkta, które krok po kroku podpowiedzą Ci, jak napisać pozew i co z nim zrobić, będziesz mógł włożyć miejskie mity między bajki. Dochodzenie odszkodowania na drodze prawnej nie musi być wcale ani kosztowne, ani czasochłonne. Możesz to zrobić sam, a pomóc Ci w tym możemy nie tylko my, ale także organizacja non profit, jaką jest Federacja Konsumentów. Akademia Punkta pokaże Ci nie tylko wzór pozwu, opowie jakie koszty wiążą się z procesem o odszkodowanie, ale także podpowie, jak możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Oto podstawowe informacje, które przydadzą Ci się w podjęciu decyzji o wkroczeniu na wojenną ścieżkę, a które przytaczam w ślad za Hanną Laudowicz. Masz trzy lata od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie na złożenie pozwu. Powinien on zawierać, oprócz wszystkich informacji o Tobie i szkodzie, solidne uzasadnienie z dołączonymi dowodami. Możesz go złożyć w sądzie właściwym dla towarzystwa ubezpieczeniowego lub właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.

Koniec końców można wyróżnić trzy proste kroki w dochodzeniu odszkodowania z OC sprawcy kolizji:

1. Sporządź oświadczenie o szkodzie wspólnie z kierowcą, który spowodował stłuczkę.

2. Złóż wniosek o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

3. Czekaj na decyzję

A jeśli to konieczne, walcz o uczciwą, korzystną dla Ciebie kwotę odszkodowania. W razie problemów skontaktuj się z Akademią Punkta.

Czytaj także:

Odszkodowania komunikacyjne. Jak uzyskać odszkodowanie z OC, AC, NNW

Podsumowanie

  • Sporządź oświadczenie o szkodzie wspólnie z kierowcą, który spowodował stłuczkę.
  • Złóż wniosek o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.
  • Czekaj na decyzję


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej