Wydawać by się mogło, że wypadek z udziałem osoby z zagranicy nie jest możliwy, jeśli nie wyjeżdżamy z kraju. Nic bardziej mylnego, wszak i obcokrajowcy często podróżują po Polsce własnymi samochodami. Czy w takiej sytuacji będziemy czekać na odszkodowanie miesiącami? Co należy zrobić w takiej sytuacji? O czym nie można zapomnieć i komu zgłosić szkodę?
Zdarzenia drogowe z osobą z zagranicy
W panice zaraz po wypadku każdy z nas myśli wyłącznie: kolizja, co robić? Po pierwsze zachowajmy spokój. Po wtóre pamiętajmy o spisaniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym. W takiej sytuacji nie jest to jednak proste, może się bowiem okazać, że sprawca wypadku nie włada językiem polskim w stopniu wystarczającym, aby mógł podpisać świadomie jakiekolwiek dokument.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie w samochodzie formularza po angielsku dostępnego u większości ubezpieczycieli lub w polskiej izbie ubezpieczeń (można skorzystać ze strony www). Jeżeli obie strony zdarzenia wypełnią dokument w swoim ojczystym lub znanym języku, będzie można szybciej dojść do porozumienia, ponieważ na pierwszy rzut oka będzie widać w jaki sposób uzupełniła ona formularz. Wskazujemy tam w odpowiednich rubrykach poszkodowanego i sprawcę. Przykładając zatem oba dokumenty do siebie, jasne będzie, czy mamy takie samo zdanie na temat przebiegu zdarzenia.
Czytaj także: Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę
W ilu językach warto mieć oświadczenie?
Najczęściej takie dokumenty dostarczone przez towarzystwo ubezpieczeniowe są dostępne w języku angielskim. Jeżeli osoba, z którą mieliśmy kolizję nie zna tego języka, powinniśmy jednak wezwać policję. Jeżeli wspólnie ze sprawcą zdarzenia drogowego dojdziemy do konsensusu, pamiętajmy, aby w oświadczeniu znalazły się wszystkie niezbędne informacje to jest imiona i nazwiska kierowców podstawowe informacje dotyczące samochodów, uszkodzeń i zniszczeń widocznych na pierwszy rzut oka, numeru polisy czy nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto również poprosić o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?
Wiele osób boi się stłuczek z obcokrajowcami, ponieważ zakłada, że może mieć problemy z otrzymaniem pieniędzy na naprawę uszkodzonego pojazdu. Efektem tego, niezależnie od tego, czy stłuczemy lusterko, światło czy głęboko wgnieciemy błotnik, najczęściej wzywamy policję. Od tego momentu to policja weryfikuje fakty przedstawione przez uczestników zdarzenia drogowego. Porównuje historie obu kierowców, a niejednokrotnie także świadków i na tej podstawie ustala, kto jest sprawcą kolizji. To funkcjonariusze policji uzupełniają specjalne arkusze i uczestnicy stłuczki nie są zobowiązani do tworzenia jakichkolwiek dokumentów z tego tytułu.
Korespondent, towarzystwo ubezpieczeniowe – tajemnicze hasła ubezpieczycieli
Kolizja z obcokrajowcem w Polsce to nie tragedia! Naturalnie nie każda firma ubezpieczeniowa z zagranicy ma swoje przedstawicielstwo w Polsce. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy, że skorzystamy ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, gdzie znajdziemy tak zwanych korespondentów danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Innymi słowy są to działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe, które na terenie naszego kraju reprezentują inne firmy sprzedające polisy komunikacyjne. Na szczęście dla polskich kierowców proces likwidacji szkody nie wydłuża się ze względu na kolizję z obcokrajowcem. Zgłoszenie szkody odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku zdarzeń, które dzieją się z osobami posiadającymi polskie ubezpieczenie OC. To po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego będącego korespondentem zagranicznej firmy leży rozliczenie się z zagranicznym odpowiednikiem.
Czytaj także: Wypadek za granicą: jak postępować w przypadku kolizji za granicą?
Kolizja za granicą?
Oczywiście, nie jest to przyjemna sytuacja, ale trzeba być na nią przygotowanym w momencie gdy decydujemy się na podróż poza granicę kraju własnym samochodem. Szkoda z OC sprawcy zagranicznego to trochę więcej stresu.
Pamiętajmy o wożeniu w pojeździe oświadczenia o kolizji drogowej w języku angielskim, czyli inaczej mówiąc w schowku trzymajmy na stałe formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej – na wszelki wypadek. W takiej sytuacji osoba poszkodowana ma możliwość zgłoszenia szkody bezpośrednio w zakładzie ubezpieczeniowym, w którym sprawca kolizji ma polisa albo też z polskim biurze przedstawiciela, czyli u korespondenta. Wybór należy od Ciebie.
Czytaj także: Stłuczka samochodowa. Co robić? Jak zgłosić szkodę?
Podsumowanie
Wypadek z obcokrajowcem? Wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę! Taki wypadek może się zdarzyć nawet pod Twoim domem. Czy wiesz, jak powinieneś postąpić w takiej sytuacji? Przeczytaj zawczasu!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?