Straż miejska nie będzie „strzyc" kierowców fotoradarami

Aktualizacja:
Straż miejska nie będzie „strzyc” kierowców fotoradarami

Od nowego roku straże miejskie tracą prawo do korzystania z fotoradarów. Nowy minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak chce, aby urządzenia stały wyłącznie tam, gdzie mogą poprawić bezpieczeństwo, a nie tam, gdzie stanowią skarbonkę, czyli źródło dochodów dla lokalnych samorządów.

W 2014 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, który okazał się miażdżący dla gmin. NIK wykazała, że lokalne samorządy wykorzystują straże miejskie wraz z podlegającymi im fotoradarami do łatania dziur w swoich budżetach. Znowelizowana Ustawa Prawo o ruchu drogowym na podstawie wniosków z raportu NIK od 1 stycznia 2016 roku odbiera strażom miejskim i gminnym prawo do korzystania z mobilnych i stacjonarnych fotoradarów.

Fotoradary na razie mają pozostać pod opieką policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Ten stan również może się zmienić, ponieważ nowy rząd już ma pomysły na to, aby GITD włączyć do policji. „Radary powinny być w tych miejscach, które są niebezpieczne, a nie w tych, gdzie stanowią skarbonkę” – powiedział Mariusz Błaszczak, nowy minister spraw wewnętrznych [Źródło: Dziennik.pl]. Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński zapowiedział, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego zostanie zlikwidowany, a jego funkcjonariusze będą wcieleni do zreformowanej policji drogowej. Jak twierdzi Zieliński (za RMF FM), chodzi o to, by zmniejszyć liczbę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach. Pomysł włączenia inspekcji drogowej do policji, podobnie jak odebranie strażom miejskim prawa do korzystania z fotoradarów, pokrywa się z wnioskami z ubiegłorocznego raportu NIK.

Obecnie sieć fotoradarów należących do Inspekcji Transportu Drogowego jest zarządzana przez specjalne Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, czyli specjalną komórkę wydzieloną w GITD.

Czytaj także: Policja rozpoczęła polowanie na piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h stracisz prawo jazdy

 

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Co zrobić z mandatem z fotoradaru?

Dostałeś pocztą mandat z fotoradaru? Czy słusznie? Wyjaśniamy, jak działają te urządzenia, jakie kary grożą za przekroczenie prędkości, a także omówimy krok po kroku, co zrobić z tego typu niechcianą korespondencją. Postaramy się również odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące mandatów z fotoradarów.

Czytaj więcej
egzamin na prawo jazdy co roku
2017.07.07  •  Samochód
Egzamin na prawo jazdy co roku? Oto 5 lepszych sposobów na poprawę bezpieczeństwa

Chcesz zdawać egzamin teoretyczny na prawo jazdy co roku? Nie! A to jeden z pomysłów ekspertów ministerstwa Infrastruktury na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Naszym zdaniem nie tędy droga. Dlatego prezentujemy listę pięciu sposobów na to, by bezpieczeństwo faktycznie uległo poprawie.

Czytaj więcej
Kontrola prędkości
2018.12.04  •  Samochód
Odcinkowy pomiar prędkości: Warszawa pierwszym miastem z OPP

Niebieska tablica informacyjna z napisem „Kontrola prędkości – fotoradar”. Lubiana przez kierowców, bo informująca o tym, gdzie zdjąć nogę z gazu, aby uniknąć mandatu. Co więc robimy widząc ostrzeżenie? Zbliżamy się do punktu kulminacyjnego, zwalniamy, przejeżdżamy cel i… dodajemy gazu. Zmniejszenie prędkości jest więc chwilowe. Teraz jednak może się to zmienić. Do gry ma wejść OPP, czyli odcinkowy pomiar prędkości.

Czytaj więcej
Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki, gdy przytrafi Ci się kontrola drogowa
2015.03.26  •  Samochód
Kontrola drogowa. Co może, a czego nie może policjant z drogówki?

Zimny pot oblewa Cię kiedy widzisz na drodze radiowóz? Zastanawiasz się, ile przyjdzie Ci zapłacić za brak polisy OC? Sprawdź, jakie masz prawa, a jakie obowiązki gdy przytrafi Ci się policyjna kontrola drogowa.

Czytaj więcej
2020.06.09  •  Samochód
Kodeks drogowy 2020 – lista nowych przepisów i planowane zmiany

Pod względem zmian w Kodeksie drogowym rok 2020 był wyjątkowy – nowych regulacji wprowadzono wiele, a większość z nich ułatwia życie kierowcom. Przygotowaliśmy zestawienie wszystkich najistotniejszych zmian, podpowiadamy też, co czeka kierowców w nadchodzącym roku.

Czytaj więcej
Jakie są podstawowe różnice pomiędzy OC i AC?
2017.01.09  •  Samochód
Na polskich drogach znów więcej wypadków. Ubezpieczyciele pokryją koszty wyższymi składkami OC?

Niestety, w 2016 roku na polskich drogach doszło do większej liczby wypadków niż rok wcześniej. Działania rządu i ostrzejsze kary dla kierowców nie przynoszą efektów. Wraz ze zwiększającą się liczbą poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, rosną też koszty ubezpieczycieli.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej