Policja rozpoczęła polowanie na piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h stracisz prawo jazdy

Aktualizacja:
nowe przepisy

Utrata prawa jazdy, wysokie kary finansowe i nawiązki na rzecz poszkodowanych, młodzi kierowcy na cenzurowanym - to nowa rzeczywistość na polskich drogach. W życie weszły restrykcyjne przepisy w prawie o ruchu drogowym. Już pierwszego dnia obowiązywania nowego prawa policjanci zatrzymali kilkadziesiąt praw jazdy.

50 + 50 = utrata prawa jazdy

Najważniejsza zmiana dotknie kierowców, którzy zdecydowanie przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Ci, którzy do ograniczenia prędkości dodadzą na liczniku 50 kilometrów na godzinę, powinni liczyć się z utratą prawa jazdy na 3 miesiące. Nowością jest fakt, że szalejącemu kierowcy dokument fizycznie zabierze od razu policjant dokonujący kontroli. Brak możliwości prowadzenia samochodu ma być w założeniu bardziej dotkliwy od wysokiego mandatu. Jeżeli w tym trzymiesięcznym okresie kierowca wpadnie na prowadzeniu pojazdu bez dokumentu, czas ten będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli mimo tego kierowca znów wsiądzie za kółko, narazi się na całkowitą utratę prawa jazdy. Decyzję tę z urzędu podejmie już starosta. A niefortunnego kierowcę będzie czekać zdawanie egzaminu na prawo jazdy od początku.

Prawdziwych recydywistów, czyli takich, którzy już dawno stracili prawko, a nadal jeżdżą swoim samochodem, czekają poważniejsze problemy. Katalog kar w tym wypadku przewiduje grzywnę, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. I co najważniejsze, prowadzenie auta po tym, jak starosta na dobre zabrał prawo jazdy, będzie traktowane jak przestępstwo. Wcześniej było to tylko wykroczenie.

Mimo że trudno wyobrazić sobie gnanie stówą w terenie zabudowanym, już po kilkunastu godzinach obowiązywania nowego prawa, funkcjonariusze zatrzymali 63 prawa jazdy.

Za dużo pasażerów w aucie

Po kilku tragediach na drodze, których skutkiem była śmierć kilkunastu osób upchniętych po brzegi niewielkich busów, politycy zdecydowali się zaostrzyć prawo dotyczące liczby pasażerów w pojeździe. Policja surowo będzie reagować w przypadkach przewożenia zbyt dużej liczby osób w porównaniu z zapisem w dowodzie rejestracyjnym. Podobnie, jak po drastycznym przekroczeniu prędkości, tak i w tym przypadku policjant będzie mógł zatrzymać prawo jazdy na kwartał.

Surowsze kary dla pijanych kierowców

Kierowcy na podwójnym gazie to cały czas ogromny problem na polskich drogach i źródło niezliczonej liczby pomysłów na zmiany w prawie drogowym. Chociaż autorzy nowelizacji kodeksu drogowego nie zdecydowali się na żadną rewolucję, ale kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu zaostrzyli.

Nowe przepisy przewidują podwyższenie z 10 do 15 lat okresu, na który zabierane będzie prawo jazdy. Dotkliwe mają być też kary finansowe. Jeżeli wydmuchujący promile kierowca nie miał wcześniej podobnych doświadczeń, będzie musiał zapłacić 5 tysięcy złotych. Jeżeli jednak ma już w kartotece podobne wykroczenie, kara wzrośnie do 10 tysięcy. Nowością w przepisach jest też nawiązka na rzecz ofiar pijanych kierowców. Będzie wynosić co najmniej 10 tysięcy. To kara dla sprawców wypadków, będących pod wpływem alkoholu.

– Przepisy zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców straciły zdrowie – przekonuje mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Samochód na dmuchnięcie

Ciekawostką w nowych przepisach jest zastosowanie alkolocka. Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy za prowadzenie samochodu po alkoholu, będzie mógł zamontować w aucie to tajemnicze urzędzenie. Działanie alkolocka polega na dmuchnięciu w samochodowy „balonik”. Dopiero jeżeli test wypadnie pomyślnie, pojazd pozwoli się uruchomić. – Właściciel takiego urządzenia będzie musiał co rok oddawać je do kalibracji. Będzie musiał posiadać też zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka – informuje Marek Konkolewski.

Na alkolock będą mogli pozwolić sobie tylko ci kierowcy, którym minęła już połowa okresu, w czasie którego nie mogą prowadzić samochodu. Jeżeli uprawnienia zabrano dożywotnio, musi upłynąć co najmniej 10 lat od początku kary.

Młodzi kierowcy muszą mieć się na baczności

Nowe przepisy obejmą również świeżo upieczonych kierowców. Jeżeli w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy spowodują wypadek albo zostaną przyłapani na jeździe w stanie nietrzeźwym, również stracą prawo jazdy.

Nie muszą zresztą popełniać najpoważniejszych drogowych przestępstw. Z dokumentem pożegnają się też, gdy w tym samym czasie przesadzą z prędkością o 30 km/h albo wsiądą za kółko „po użyciu alkoholu”. To ostatnie różni się od nietrzeźwości, która zaczyna się od 0,5 promila alkoholu we krwi. Po użyciu to stężenie może wynieść nawet 0,2 promila.

Prawdziwa rewolucja młodych kierowców czeka już od 3 stycznia 2016 roku. Każdy z nich dostanie naklejkę z klonowym liściem, dzięki której pochwali się światu dopiero co zdanym egzaminem. Żeby jednak mógł dumnie prezentować się otoczeniu, nie będzie mógł przekraczać w mieście 50 km/h, poza miastem 80 km/h a na autostradzie 100 km/h.

Czytaj także: OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak zaoszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Wzrost zdecyduje o tym, czy dziecko pojedzie w foteliku

Rodzice zyskali kolejny atut w przekonywaniu dzieci do jedzenia i rośnięcia. Wzrost ma być decydujący przy korzystaniu z samochodowego fotelika. Dotychczas konieczność przewożenia w foteliku dotyczyła dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Teraz taki wymóg dotyczy pociechy, która ma mniej niż półtora metra wzrostu. Dziecięca wycieczka bez fotelika może kosztować rodzica 150 zł mandatu i aż 6 punktów karnych.

Fotoradary: zdjęcia aut, nie kierowców

I na koniec zmiana, która dopiero jest zapowiadana. Politycy pracują nad uporządkowaniem fotoradarowego chaosu. Według planowanych przepisów, za przekroczenie prędkości udokumentowane zdjęciem odpowiadać będzie właściciel pojazdu, nie zaś kierowca. Pozwoli to uniknąć zamieszania w przypadku niewyraźnych fotek czy nieprzyznania się przez rzekomego pirata do prowadzenia konkretnego auta w danym czasie. Wszystkie żółte skrzynki miałyby zostać przekazane Inspekcji Transportu Drogowego. Samorządowcy, którzy dzięki nim reperowali lokalne budżety, nie będą już mogli ustawiać radarów w miejscach, w których łatwo złapać dużą liczbę kierowców przekraczających prędkość.

Podsumowanie

  • Jeśli przekroczysz prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h, możesz od razu stracić prawo jazdy na 3 miesiące.
  • Prowadzenie auta pomimo utraty uprawnień będzie traktowane jak przestępstwo.
  • Z utratą prawa jazdy musi liczyć się tez kierowca, który przewozi w aucie więcej pasażerów niż jest zapisane w dowodzie rejestracyjnym.
  • Jeśli po pijanemu spowodujesz wypadek, będziesz musiał zapłacić minimum 10 tys. zł na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.
  • Kierowca, który straci prawo jazdy za jazdę po alkoholu będzie mógł zamontować w aucie alkolock, który pozwoli na uruchomienie pojazdu po pomyślnym teście trzeźwości.
  • To nie od wieku dziecka, ale od jego wzrostu zależy, czy może ono podróżować bez fotelika.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej