Co zrobić z mandatem z fotoradaru?

Aktualizacja:
The Strategic Placement of a Radar Camera for Road Safety Enforcement

Dostałeś pocztą mandat z fotoradaru? Czy słusznie? Wyjaśniamy, jak działają te urządzenia, jakie kary grożą za przekroczenie prędkości, a także omówimy krok po kroku, co zrobić z tego typu niechcianą korespondencją. Postaramy się również odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące mandatów z fotoradarów.

Czym są fotoradary i jak działają?

Fotoradary to urządzenia, które rejestrują wykroczenia drogowe, a w szczególności przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Składają się z kamery oraz oprogramowania, które pozwala na wykonywanie zdjęć pojazdów naruszających przepisy. W zależności od modelu fotoradary mogą być dodatkowo wyposażone w radar lub laser, co zwiększa dokładność pomiarów prędkości.

W momencie, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, fotoradar wykonuje zdjęcie pojazdu, rejestrując przy tym m.in. numer rejestracyjny, prędkość, datę i godzinę zdarzenia. Następnie informacje te trafiają do odpowiednich służb, które na tej podstawie mogą nałożyć mandat.

Warto podkreślić, że fotoradary nie służą jedynie do pomiaru prędkości. Zarejestrowane zdjęcia mogą również uwiecznić inne wykroczenia, jak brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. W takich przypadkach kierowca będzie musiał liczyć się z dodatkowymi karami.

Jak długo trzeba czekać na mandat z fotoradaru?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mandat za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar powinien zostać doręczony kierowcy w ciągu 180 dni. Trzeba jednak pamiętać, że ten termin liczony jest od momentu ujawnienia wykroczenia, a nie od daty jego popełnienia.

W praktyce mandaty z fotoradarów przychodzą znacznie szybciej – nawet w ciągu kilkunastu dni lub kilku tygodni. Szczególnie gdy wykroczenie miało miejsce w pobliżu miejsca zamieszkania kierowcy. Zdarzają się również sytuacje, w których mandat dociera dopiero po kilku miesiącach. Warto mieć na uwadze, że w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, termin na nałożenie grzywny może zostać wydłużony nawet do 2 lat. Wszystko zależy od przesłanek i tempa rozpatrywania wniosku przez sąd.

Kto płaci mandat z fotoradaru?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek zapłacenia mandatu spoczywa na osobie, która w momencie popełnienia wykroczenia prowadziła pojazd. Oznacza to, że jeśli mandat otrzyma pracownik firmy, to on będzie musiał uregulować należność. Pracodawca ma jednak obowiązek wskazania, który z jego pracowników użytkował dany pojazd w czasie, gdy doszło do naruszenia przepisów. Jeśli tego nie zrobi, sam będzie musiał zapłacić grzywnę. Kara za niewskazanie kierowcy może wynieść nawet 4000 zł.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości ustalenia, kto prowadził samochód w chwili popełnienia wykroczenia, mandat musi zapłacić właściciel pojazdu – osoba fizyczna lub prawna. Dotyczy to również przypadków, gdy auto zostało użyte wbrew woli właściciela.

Przeczytaj też, co zrobić z mandatem zza granicy.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Otrzymanie mandatu z fotoradaru wiąże się z koniecznością jego uregulowania w ciągu 7 dni od momentu doręczenia. Najwygodniejszym sposobem jest przelew bankowy na indywidualny numeru rachunku podany na blankiecie. Zapłacić można za pośrednictwem bankowości internetowej, na poczcie lub w oddziale banku. 

Istnieje również możliwość wypełnienia specjalnego oświadczenia, dostępnego na stronie CANARD i przesłania go pocztą lub złożenie online. Pozwala na wskazanie osoby, która w momencie popełnienia wykroczenia prowadziła pojazd.

Sprawdź taryfikator mandatów!

Odwołanie od mandatu z fotoradaru

Jeśli kierowca ma wątpliwości co do zasadności nałożonego mandatu, może się od niego odwołać. Należy to zrobić w ciągu 7 dni od momentu otrzymania kary. Odwołanie można złożyć na przykład w sytuacji, gdy na zdjęciu z fotoradaru jest widocznych kilka pojazdów i trudno jednoznacznie stwierdzić, którego z nich kierowca popełnił wykroczenie. Innym powodem może być fakt, że w momencie popełnienia czynu kierowca był dotknięty chorobą psychiczną lub upośledzeniem.

Odwołanie należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Należy w nim podać swoje dane osobowe, numer i serię mandatu, a także szczegółowy opis zdarzenia wraz z okolicznościami, które mogą przemawiać za odstąpieniem od kary. Warto pamiętać, że jeśli sąd uzna odwołanie za zasadne, mandat może zostać anulowany. Istnieje jednak również ryzyko, że kara zostanie podwyższona.

Sprawdź też, co zrobić z otrzymanym mandatem po sprzedaży samochodu.

Wpływ mandatu z fotoradaru na ubezpieczenie

Otrzymanie mandatu z fotoradaru, a co za tym idzie, naliczenie punktów karnych, może mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej OC. Firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy danych o wykroczeniach i mogą na tej podstawie odpowiednio zweryfikować profil kierowcy. Dlatego jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe podwyższyło Ci składkę, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i wybierz polisę dopasowaną do swojego budżetu.

Sprawdź, gdzie kupić najtańsze ubezpieczenie OC.

Pytania i odpowiedzi

Kto zapłaci mandat z fotoradaru – właściciel pojazdu czy kierowca?
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
Jak zapłacić mandat z fotoradaru za przekroczenie prędkości?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Jeśli dostałeś mandat z fotoradaru, upewnij się, że na mandacie znajdują się prawidłowe dane dotyczące Ciebie, Twojego pojazdu oraz miejsca i czasu popełnienia wykroczenia.
  • Jeśli masz wątpliwości co do słuszności nałożonej kary, możesz złożyć odwołanie.
  • Mandat należy uregulować w ciągu 7 dni od daty jego doręczenia.
  • Możesz zapłacić mandat przelewem bankowym na podany numer konta lub skorzystać z innych dostępnych form płatności.
  • Jeśli nie prowadziłeś pojazdu w momencie popełnienia wykroczenia, masz obowiązek wskazać osobę, która prowadziła.
  • Za przekroczenie prędkości grożą nie tylko mandaty finansowe, ale również punkty karne, które mogą prowadzić do utraty prawa jazdy.
  • Jeśli uważasz, że mandat został nałożony niesłusznie, możesz złożyć odwołanie do sądu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Płatność za mandat
2019.05.02  •  Samochód
Zmiany dla kierowców: więcej czasu na zapłacenie mandatu

Wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem czy nieprawidłowe parkowanie - za łamanie przepisów drogowych kierowca może zostać ukarany mandatem zaocznym. Do tej pory na jego zapłacenie miał 7 dni. Często tego nie robił, bo nie zdążył. Od 1 maja 2019 roku, czasu na uiszczenie należności ma więcej - na zapłacenie mandatu zaocznego kierowca ma aż 14 dni.

Czytaj więcej
2021.01.26  •  Samochód
Odmowa przyjęcia mandatu – dziś i po zmianie przepisów

Czy w zakresie przepisów dotyczących karania mandatem czeka nas rewolucja? Wiele na to wskazuje. Dzisiaj każdy ma prawo odmowy przyjęcia mandatu, ale jeśli planowane przez rząd zmiany wejdą w życie, stracimy taką możliwość. Samo odwołanie się od decyzji funkcjonariuszy będzie z kolei bardzo trudne. Czy i jak to się zmieni?

Czytaj więcej
2019.02.19  •  Samochód
Rekordowe mandaty drogowe: w tych krajach zdejmij nogę z gazu!

Dostać mandat nie jest trudno. Zdarzają się sytuacje, kiedy zupełnie nieświadomie łamiemy prawo, za co możemy zostać surowo ukarani. Na takie sytuacje jesteśmy narażeni szczególnie w innych krajach, kiedy niedostatecznie dobrze znamy obowiązujące tam przepisy. Jeśli już mandat otrzymamy, zapłacić musimy. A jak prezentują się rekordowe mandaty drogowe? Ile można dostać za przekroczenie prędkości w innych krajach?

Czytaj więcej
Straż miejska nie będzie „strzyc" kierowców fotoradarami
2015.11.19
Straż miejska nie będzie „strzyc” kierowców fotoradarami

Od nowego roku straże miejskie tracą prawo do korzystania z fotoradarów. Nowy minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak chce, aby urządzenia stały wyłącznie tam, gdzie mogą poprawić bezpieczeństwo, a nie tam, gdzie stanowią skarbonkę, czyli źródło dochodów dla lokalnych samorządów.

Czytaj więcej
2021.05.27  •  Samochód
Taryfikator mandatów 2021. Ile zapłacimy za złamanie przepisów?

Zdarzyło Ci się przekroczyć dopuszczalną prędkość lub jechać bez zapiętych pasów bezpieczeństwa? Są to przewinienia drogowe zagrożone mandatami. Jak prezentuje się taryfikator mandatów w 2021 roku? Postanowiliśmy to sprawdzić. Prezentujemy również, jakie nowe mandaty pojawiły się w bieżącym roku.

Czytaj więcej
mandat za przekroczenie prędkości Fot. By Cezary Piwowarski (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
2014.05.30  •  Samochód
Mandat za przekroczenie prędkości o 1 km/h? Posłowie i policja są „za”

Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, posłowie z ministerstwa infrastruktury chcą usunąć z kodeksu drogowego przepis, który dopuszczał przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h. Może to oznaczać, że kierowca otrzyma mandat za przekroczenie prędkości już o 1 km/h.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.11  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej