Odcinkowy pomiar prędkości: Warszawa pierwszym miastem z OPP

Aktualizacja:
kontrola-predkosci

Niebieska tablica informacyjna z napisem „Kontrola prędkości – fotoradar”. Lubiana przez kierowców, bo informująca o tym, gdzie zdjąć nogę z gazu, aby uniknąć mandatu. Co więc robimy widząc ostrzeżenie? Zbliżamy się do punktu kulminacyjnego, zwalniamy, przejeżdżamy cel i… dodajemy gazu. Zmniejszenie prędkości jest więc chwilowe. Teraz jednak może się to zmienić. Do gry ma wejść OPP, czyli odcinkowy pomiar prędkości.

System fotoradarów łatwo można obejść. W tym celu wystarczy zdjąć nogę z gazu we właściwym momencie po to, by po przejechaniu „pudła” docisnąć ją ze zdwojoną siłą. Drogowcy z Warszawy znaleźli jednak nowy sposób na piratów drogowych, z którym już nie będzie można tak pogrywać. Chodzi o odcinkowy pomiar prędkości. Warszawa ma być pierwszym miastem, w którym prędkość będzie mierzona odcinkowo, a kierowcy będą musieli zwalniać na dłuższym odcinku drogi, a nie tylko mijając fotoradar.

Odcinkowy pomiar prędkości w  Warszawie

Odcinkowy pomiar prędkości, w skrócie znany jako OPP, nowością w Polsce wcale nie jest. Pierwsze odcinkowe pomiary prędkości uruchomione zostały już w 2015 roku. Do tej pory rozwiązanie to jest jednak stosowane przede wszystkim na drogach poza miastami, autostradach i drogach ekspresowych. To ma się jednak zmienić. Warszawa ma być pierwszym miastem, gdzie zostałby wprowadzony OPP.

Na początek, by rozwiać wszelkie wątpliwości – dlaczego padło na Warszawę? Wcale nie dlatego, że jest największym miastem i stolicą Polski. Przyczyny można doszukiwać się w… kierowcach poruszających się po jej ulicach i ich zamiłowaniu do prędkości. A raczej do jej przekraczania. We wrześniu 2018 roku Zarząd Dróg Miejskich zdradził wynik dwuletniego pomiaru prędkości na stołecznych ulicach. Można o nim powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że jest optymistyczny. Jest wręcz przerażający.

220 tysięcy warszawskich kierowców bez prawa jazdy?

Rocznie, za przekroczenie prędkości w Warszawie, prawo jazdy powinno stracić… 220 tysięcy kierowców. Najgorzej sytuacja wygląda na moście Poniatowskiego i w tunelu Wisłostrady, gdzie prawie nikt nie stosuje się do obowiązujących tam przepisów. Informowano, że w ciągu doby dokument uprawniający do jazdy powinno stracić tam 370 kierowców. I właśnie to zadecydowało o decyzji ZDR, który zawnioskował o zainstalowanie systemu OPP właśnie w tych dwóch miejscach. Drogowcy chcąc jednak wynagrodzić jakoś tę „niedogodność” kierowcom zawnioskowali jednocześnie o podniesienie w obu miejscach limitu prędkości do 70 km/h.

Warszawa vs. Nowy Jork: mamy trzy razy więcej samochodów

Odcinkowy pomiar prędkości: jak to działa?

Założenia odcinkowego pomiaru prędkości są banalnie proste. System OPP polega na tym, że na początku i końcu danego odcinka ustawione są urządzenia wyposażone w kamerę, która rejestruje wjazd i wyjazd samochodu. Średnio odcinki te mają kilka kilometrów długości. Zawsze jednak są one odpowiednio oznakowane, a na tabliczkach znajdziemy także informację o długości takiego odcinka. Kamera wykonuje zdjęcie, odczytuje numer rejestracyjny pojazdu, a także godzinę wjazdu na dany odcinek. Druga kamera odnotowuje z kolei czas wyjazdu z odcinka objętego pomiarem. To właśnie na podstawie tych danych system komputerowy wylicza średnią prędkość, z jaką poruszało się auto. Co w sytuacji, gdy okaże się, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość? Wówczas musi się on liczyć z mandatem. Wówczas system przekazuje informacje do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, który obsługiwany jest przez Generalną Inspekcję Transportu Drogowego, a ta rozpoczyna postępowanie dotyczące wykroczenia.

OPP w Warszawie: co, gdzie, kiedy?

Czy odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie rzeczywiście stanie się faktem? A jeśli tak, to kiedy? Tego nie wiadomo. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego jak dotąd nie potwierdziła tych rewelacji, a poinformowała jedynie, że aby urządzenia do OPP pojawiły się we wskazanych lokalizacjach, wcześniej muszą one zostać uznane za niebezpieczne. Do tej pory za miejsce niebezpieczne został uznany jedynie Most Poniatowskiego. Nie oznacza to jednak, że właśnie tam zostanie wprowadzony OPP. Do Inspekcji Transportu Drogowego wpłynęło w sumie 2 tysiące wniosków z całego kraju o zainstalowanie rejestratorów prędkości. Ostatecznie wybrana zostanie jedynie część z nich, a wszystko to pod warunkiem, że akcja zostanie dofinansowana z Unii.

Podsumowanie

  1. Pierwsze odcinkowe pomiary prędkości w Polsce uruchomione zostały już w 2015 roku. Do tej pory funkcjonują jednak na drogach poza miastami.
  2. Warszawa ma być pierwszym miastem, gdzie planuje się wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje – Most Poniatowskiego oraz tunel Wisłostrady.
  3. Z analizy Zarządu Dróg Miejskich wynika, że aż 220 tysięcy stołecznych kierowców powinno stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości.
  4. OPP polega na zmierzeniu czasu, w którym kierowca pokonuje dany odcinek. Wszystko na podstawie danych z kamer umieszczonych na początku i końcu danego odcinka.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej