Kodeks drogowy 2020 – lista nowych przepisów i planowane zmiany

Aktualizacja: 09.06.2020
Kodeks-drogowy-2020

Pod względem zmian w Kodeksie drogowym rok 2020 był wyjątkowy – nowych regulacji wprowadzono wiele, a większość z nich ułatwia życie kierowcom. Przygotowaliśmy zestawienie wszystkich najistotniejszych zmian, podpowiadamy też, co czeka kierowców w nadchodzącym roku.

Kodeks drogowy – dwie zmiany w roku 2020

Nowe przepisy drogowe wchodzą w życie wraz z ustawą już 1 lipca 2020 roku. To ciąg dalszy serii zmian, które rozpoczęto w 2019 roku. Przypomnijmy:

– od 7 listopada 2019 obowiązują nowe regulacje w zakresie kontroli ruchu drogowego (rozporządzenie MSWiA), a najistotniejsze z nich mówią, że kierowca w chwili zatrzymania musi trzymać ręce na kierownicy, nie wykonywać gwałtownych ruchów oraz pozostawać w samochodzie; policja może pozostawić radiowóz w miejscu niedozwolonym, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu; w sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant kontrolujący nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy;

– od 6 grudnia 2019 obowiązują:

  • jazda na suwak – kiedy zanika pas ruchu, wpuszczamy pojazdy z niego na pas trwający (pojedynczo i naprzemiennie, a gdy zanikają dwa pasy, najpierw wpuszczamy pojazd z prawego, potem z lewego pasa, a następnie jedziemy dopiero my),
  • korytarz życia – przepuszczamy pojazd uprzywilejowany jadący do wypadku (kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, a prawym na prawo, jeśli natomiast pasów jest więcej, kierowcy ze skrajnego lewego pasa zjeżdżają na lewo, a pozostali na prawo).

Kolejne dwie zmiany to:

  1. Pierwszeństwo pieszego zbliżającego się do przejścia, czyli jeszcze przed wejściem na pasy.
  2. Ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także nocą.

Nowe przepisy drogowe 2020: pieszy z pierwszeństwem

Dotychczas kodeks drogowy jasno wskazywał, że kierowca ustępuje pierwszeństwa pieszemu, gdy ten będzie już na pasach. Zmiany przepisów nakazują natomiast kierowcom zmniejszenie prędkości pojazdu już w momencie, gdy pieszy będzie zbliżał się do przejścia, czyli przed wejściem na pasy. Nowe regulacje wymuszają zatem na kierowcach baczne obserwowanie nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego otoczenia.

Nowe przepisy drogowe 2020: w terenie zbudowanym 50 km/h także nocą

Dozwolona w Polsce prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h. Wyjątek stanowiła dotychczas pora nocna, kiedy to w godzinach od 23.00 do 5.00 mogliśmy jeździć z prędkością 60 km/h. Od 1 lipca zasady te ulegają jednak ujednoliceniu. Niezależnie od pory dnia i nocy dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h.

Zmiany w Kodeksie drogowym – prawo jazdy zbędne przy kontroli

Jedną z najbardziej wyczekiwanych przez kierowców zmian w prawie było zniesienie obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. Od 1 października 2018 r., kierowcy nie muszą wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu polisy OC. Od 5 grudnia 2020 r. okazywanie prawa jazdy podczas kontroli także nie jest wymagane. Jest to możliwe dzięki bazie CEPiK.

mObywatel to „cyfrowy portfel na dokumenty i usługi”. Za pomocą tej aplikacji użytkownik może m.in. potwierdzić swoje uprawnienia kierowcy, sprawdzić punkty karne, czy zrealizować receptę bez podawania numeru PESEL.

Według niektórych specjalistów nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym 2020 w tym zakresie jest zbyt pochopna. Wiadomo, że w rejestrze udostępnionym policji zdarzają się niespójności, które mogą spowodować zatrzymanie prawa jazdy. Z tego względu kierowcom rekomenduje się sprawdzenie informacji znajdujących się w aplikacji mObywatel.

Prawo drogowe 2020 – bez wymiany dowodu rejestracyjnego

Wielu kierowców spotkało się z uciążliwością w postaci konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy:

  • w tym dokumencie skończyło się miejsce na pieczątki z badania technicznego,
  • doszło do zniszczenia tablic rejestracyjnych.

Nowe przepisy drogowe 2020, które obowiązują od 4 grudnia 2020 r., przewidują zwolnienie kierowców z tego obowiązku. Wymiana dowodu zarówno z powodu braku miejsca na pieczątkę, jak i przy wydawaniu wtórnika tablic rejestracyjnych nie jest już wymagana.

Ta nowa zmiana w kodeksie drogowym jest dla kierowców sporym ułatwieniem. Nie muszą oni tracić czasu na wyrabianie nowego dokumentu, a także zaoszczędzą pieniądze. Wymiana dowodu rejestracyjnego – niezależnie od powodu – zawsze wiąże się z opłatą, która obciąża właściciela samochodu.

Nowe prawo drogowe a kwestie rejestracji pojazdu

Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje również łatwiejszą rejestrację pojazdów. Do 4 grudnia 2020 r. zgodnie z zapisami tej ustawy zarejestrowanie samochodu możliwe było jedynie w urzędzie, który był właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jego właściciela. Aktualnie posiadacze pojazdów mogą dokonać rejestracji auta również w urzędzie właściwym dla czasowego miejsca zamieszkania – dzięki temu oszczędzą czas.

Nowe prawo drogowe przewiduje, że właściciele pojazdów mogą zwrócić się o elektroniczny zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego do stacji kontroli pojazdów. Ten przepis obowiązuje od 4 października 2020 r.

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, do której doszło w 2020 r., stanowi duże ułatwienie dla osób mobilnych – studentów czy pracowników. Wprowadzone zmiany są podyktowane praktycznością. W Polsce już od dłuższego czasu z powodzeniem działa baza CEPiK, do której zasobów trafiają informacje o wszystkich pojazdach zarejestrowanych w polskich urzędach.

Prawo drogowe 2020 – lista zmian, które nie weszły w życie

Znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym 2020 miała zawierać znacznie więcej udogodnień dla kierowców oraz wprowadzić dodatkowe sankcje dla uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają przepisów. Na razie w czasie odsunięte zostało wprowadzenie:

  • zakończenia wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej przy rejestracji pojazdu – zniesienie tych dokumentów to oszczędności dla osób rejestrujących auta, ale przepis wejdzie w życie dopiero 4 września 2022 r.,
  • możliwości wycofania pojazdu z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, jeżeli doszło do uszkodzenia elementów nośnych jego konstrukcji – to pozwoli zaoszczędzić właścicielom na OC,
  • możliwości wnioskowania o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i tablic, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terenie Polski – to również oznacza mniejsze opłaty przy rejestracji.

Ustawodawca jednocześnie wycofał się z przepisów dotyczących odbierania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie niezabudowanym.

Co zmieni się w prawie o ruchu drogowym w najbliższym roku?

Nowe przepisy drogowe w 2020 r. to nie koniec zmian. Już dziś znana jest część nowych regulacji, które wejdą w życie w 2021 r. Należy do nich m.in. możliwość upoważnienia salonu sprzedaży samochodów, przyczep czy motorowerów do złożenia wniosku o rejestrację lub odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu. Dealerzy będą mogli rejestrować pojazdy od 4 czerwca 2021 r.

Z uwagi na to, że wprowadzenie części planowanych zmian odłożono w czasie, w 2021 r. kierowcy mogą spodziewać się kolejnych informacji o nowych przepisach.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiesz sięKodeks drogowy – dwie zmiany w roku 2020Nowe przepisy drogowe 2020: pieszy z pierwszeństwemNowe przepisy drogowe 2020: w terenie zbudowanym 50 km/h także nocąZmiany w Kodeksie drogowym – prawo jazdy zbędne przy kontroliPrawo drogowe 2020 – bez wymiany dowodu rejestracyjnegoNowe prawo drogowe a kwestie rejestracji pojazduPrawo drogowe 2020 – lista zmian, […]

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
MARIO
MARIO
1 rok temu

Witam. Czy mając zakas poruszania się wszelkimi pojazdami mechanicznymi można poruszać się e-hulajnaga lub rowerem że wspomaganiem elektrycznym?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  MARIO

Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na Pańskie zapytanie, polecamy poradzić się bezpośrednio u prawnika.