Renta po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej – czy czeka nas podniesienie składek OC?

Aktualizacja:
wyczerpanie-sumy-gwarancyjnej

Wyczerpanie sumy gwarancyjnej oznacza, że poszkodowanemu w wypadku przestanie być wypłacane świadczenie odszkodowawcze – tak było do tej pory. Zmiany w ustawie sprawią, że renta będzie wypłacana nawet wtedy, gdy przewyższy sumę gwarancyjną ubezpieczenia. Wszystko sfinansuje UFG. Czy to oznacza podniesienie składek ubezpieczenia OC?

Wyczerpanie sumy gwarancyjnej a wypłata renty dla poszkodowanych, to temat dość kontrowersyjny. Teraz ma się to wszystko zmienić, bowiem 14 sierpnia 2019 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację stanowiącą, że poszkodowani w wypadkach otrzymają odszkodowanie nawet po wyczerpaniu się sumy gwarancyjnej na OC sprawcy. Informacja ta sprawiła, że na kierowców padł blady strach. Dlaczego? Zapowiedź nowych obciążeń dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kazałaby sądzić, że wkrótce moglibyśmy spodziewać się podniesienia cen ubezpieczenia OC. Jak zapewnia UFG – tak się jednak nie stanie!

Odszkodowanie dla ofiar wypadków: zmiana w przepisach

W świetle dotychczas obowiązujących przepisów, wyczerpanie się sumy gwarancyjnej oznaczało, że poszkodowanemu w wypadku przestanie być wypłacane świadczenie odszkodowawcze. W praktyce oznaczało to ni mniej ni więcej tyle, że w przypadku, kiedy poszkodowany w wypadku pobierał rentę odszkodowawczą i nastąpiło wyczerpanie sumy gwarancyjnej, renta ta przestała być automatycznie wypłacana. Dalej poszkodowany musiał walczyć o przyznanie środków drogą sądową. Zmiany, które niesie podpisana nowelizacja sprawią, że nawet po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej, świadczenie nadal będzie wypłacane.

Czytaj także: Wyczerpanie sumy gwarancyjnej – kiedy następuje?

Wypłata świadczeń odszkodowawczych ze środków UFG

Renty będą wypłacane z przychodów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a pośrednikiem będzie zakład ubezpieczeń, który był zobowiązany do zaspokojenia roszczeń zgodnie z umową ubezpieczenia. Niemniej UFG zapewnia, że nowe obciążenia nie będą miały wpływu na podniesienie składek – aktualnie jest to 1,3 proc. przypisu towarzystw z OC komunikacyjnych i rolnych. Jak zapewnia prezes Funduszu, Elżbieta Wanat-Połeć: – Przyjęte rozwiązanie nie będzie stanowiło znacznego obciążenia dla budżetu UFG i zostanie sfinansowane z przychodów, które aktualnie uzyskujemy. Według szacunków ekspertów, wypłacanie świadczeń odszkodowawczych może pochłonąć ponad 15 mln zł rocznie.

Co jednak najciekawsze, według zapewnień Funduszu, gdyby nie dodatkowe obciążenie, ten ze względu na bardzo dobrą kondycję, wystąpiłby nawet o obniżenie składki płaconej przez ubezpieczycieli komunikacyjnych, co z kolei dawałoby nadzieję kierowcom na tańsze OC.

Czytaj także: UWAGA!! Wyższe sumy gwarancyjne w OC – będą podwyżki?!

Jak ubiegać się o wznowienie świadczenia?

Renty zasądzone dla ofiar wypadków samochodowych mają (a raczej miały!) ograniczone źródło finansowania. Mowa tutaj o sumie gwarancyjnej polisy, po przekroczeniu której świadczenie było wstrzymywane. Suma ta nie była mała – dotychczas wynosiła ona 5,2 mln Euro. Jednak po jej wyczerpaniu, jedynym wyjściem dla poszkodowanego, było ubieganie się o ponowne przyznanie świadczenia drogą sądową.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

  Podpisana nowelizacja ustawy sprawia, że nawet po wyczerpaniu się sumy gwarancyjnej, poszkodowani sprzed lat będą mogli zwrócić się do UFG o przyznanie nowych świadczeń związanych z ich bieżącą sytuacją życiową.

Roszczenie o wypłatę renty przysługiwać będzie za okresy przypadające po dniu wejścia w życie ustawy. W jaki sposób poszkodowany może ubiegać się o świadczenie? Będzie musiał zgłosić roszczenie o wypłatę renty do UFG za pośrednictwem zakładu ubezpieczeń, który był zobowiązany do zaspokojenia roszczeń na podstawie umowy ubezpieczenia. W sytuacji, kiedy zakład ubezpieczeń, o którym mowa już nie istnieje – roszczenie należy zgłosić bezpośrednio do Funduszu. Warto jednak zaznaczyć, że mowa tutaj jedynie o rentach. Oznacza to, że UFG nie będzie wypłacał np. zadośćuczynień.

Czytaj także: Renta dla dziecka po śmierci rodzica 2018

Z czego finansowany jest UFG?

Jak wspomnieliśmy, wszystkie świadczenia będą finansowane ze środków UFG. Ten z kolei finansowany jest przede wszystkim ze:

 • składek od zakładów ubezpieczeń,
 • wpływów ze zwrotów odszkodowania,
 • kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, które rosną z roku na rok.

Źródła te są podstawą finansowania trzech głównych obszarów działalności Funduszu:

 • wypłacanie odszkodowań z polis OC za nieubezpieczonych i nieznanych sprawców wypadków,
 • działalność Ośrodka Informacji UFG administrującego ogólnopolską bazą danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych, która jest podstawowym źródłem informacji zakładów ubezpieczeniowych dla taryfikowania składek za polisy OC i AC,
 • działalność prewencyjna – wykrywanie nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów.

Czytaj także: Ubezpieczyciel bankrutuje – co robić? Czy pieniądze z tzw. polisolokat przepadają?

Podsumowanie

 1. Poszkodowani w wypadkach otrzymają odszkodowanie nawet po wyczerpaniu się sumy gwarancyjnej na OC sprawcy.
 2. Renty będą wypłacane z przychodów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a pośrednikiem będzie zakład ubezpieczeń, który był zobowiązany do zaspokojenia roszczeń zgodnie z umową ubezpieczenia
 3. Według szacunków, wypłacanie świadczeń odszkodowawczych może pochłonąć ponad 15 mln zł rocznie.
 4. Nowelizacja ustawy dotyczy tylko i wyłączenie wypłaty renty. UFG nie będzie wypłacał np. zadośćuczynień.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej