Wyczerpanie sumy gwarancyjnej oznacza, że poszkodowanemu w wypadku przestanie być wypłacane świadczenie odszkodowawcze – tak było do tej pory. Zmiany w ustawie sprawią, że renta będzie wypłacana nawet wtedy, gdy przewyższy sumę gwarancyjną ubezpieczenia. Wszystko sfinansuje UFG. Czy to oznacza podniesienie składek ubezpieczenia OC?
Wyczerpanie sumy gwarancyjnej a wypłata renty dla poszkodowanych, to temat dość kontrowersyjny. Teraz ma się to wszystko zmienić, bowiem 14 sierpnia 2019 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację stanowiącą, że poszkodowani w wypadkach otrzymają odszkodowanie nawet po wyczerpaniu się sumy gwarancyjnej na OC sprawcy. Informacja ta sprawiła, że na kierowców padł blady strach. Dlaczego? Zapowiedź nowych obciążeń dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kazałaby sądzić, że wkrótce moglibyśmy spodziewać się podniesienia cen ubezpieczenia OC. Jak zapewnia UFG – tak się jednak nie stanie!
Odszkodowanie dla ofiar wypadków: zmiana w przepisach
W świetle dotychczas obowiązujących przepisów, wyczerpanie się sumy gwarancyjnej oznaczało, że poszkodowanemu w wypadku przestanie być wypłacane świadczenie odszkodowawcze. W praktyce oznaczało to ni mniej ni więcej tyle, że w przypadku, kiedy poszkodowany w wypadku pobierał rentę odszkodowawczą i nastąpiło wyczerpanie sumy gwarancyjnej, renta ta przestała być automatycznie wypłacana. Dalej poszkodowany musiał walczyć o przyznanie środków drogą sądową. Zmiany, które niesie podpisana nowelizacja sprawią, że nawet po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej, świadczenie nadal będzie wypłacane.
Czytaj także: Wyczerpanie sumy gwarancyjnej – kiedy następuje?
Wypłata świadczeń odszkodowawczych ze środków UFG
Renty będą wypłacane z przychodów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a pośrednikiem będzie zakład ubezpieczeń, który był zobowiązany do zaspokojenia roszczeń zgodnie z umową ubezpieczenia. Niemniej UFG zapewnia, że nowe obciążenia nie będą miały wpływu na podniesienie składek – aktualnie jest to 1,3 proc. przypisu towarzystw z OC komunikacyjnych i rolnych. Jak zapewnia prezes Funduszu, Elżbieta Wanat-Połeć: – Przyjęte rozwiązanie nie będzie stanowiło znacznego obciążenia dla budżetu UFG i zostanie sfinansowane z przychodów, które aktualnie uzyskujemy. Według szacunków ekspertów, wypłacanie świadczeń odszkodowawczych może pochłonąć ponad 15 mln zł rocznie.
Co jednak najciekawsze, według zapewnień Funduszu, gdyby nie dodatkowe obciążenie, ten ze względu na bardzo dobrą kondycję, wystąpiłby nawet o obniżenie składki płaconej przez ubezpieczycieli komunikacyjnych, co z kolei dawałoby nadzieję kierowcom na tańsze OC.
Czytaj także: UWAGA!! Wyższe sumy gwarancyjne w OC – będą podwyżki?!
Jak ubiegać się o wznowienie świadczenia?
Renty zasądzone dla ofiar wypadków samochodowych mają (a raczej miały!) ograniczone źródło finansowania. Mowa tutaj o sumie gwarancyjnej polisy, po przekroczeniu której świadczenie było wstrzymywane. Suma ta nie była mała – dotychczas wynosiła ona 5,2 mln Euro. Jednak po jej wyczerpaniu, jedynym wyjściem dla poszkodowanego, było ubieganie się o ponowne przyznanie świadczenia drogą sądową.
Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)
|
Roszczenie o wypłatę renty przysługiwać będzie za okresy przypadające po dniu wejścia w życie ustawy. W jaki sposób poszkodowany może ubiegać się o świadczenie? Będzie musiał zgłosić roszczenie o wypłatę renty do UFG za pośrednictwem zakładu ubezpieczeń, który był zobowiązany do zaspokojenia roszczeń na podstawie umowy ubezpieczenia. W sytuacji, kiedy zakład ubezpieczeń, o którym mowa już nie istnieje – roszczenie należy zgłosić bezpośrednio do Funduszu. Warto jednak zaznaczyć, że mowa tutaj jedynie o rentach. Oznacza to, że UFG nie będzie wypłacał np. zadośćuczynień.
Czytaj także: Renta dla dziecka po śmierci rodzica 2018
Z czego finansowany jest UFG?
Jak wspomnieliśmy, wszystkie świadczenia będą finansowane ze środków UFG. Ten z kolei finansowany jest przede wszystkim ze:
- składek od zakładów ubezpieczeń,
- wpływów ze zwrotów odszkodowania,
- kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, które rosną z roku na rok.
Źródła te są podstawą finansowania trzech głównych obszarów działalności Funduszu:
- wypłacanie odszkodowań z polis OC za nieubezpieczonych i nieznanych sprawców wypadków,
- działalność Ośrodka Informacji UFG administrującego ogólnopolską bazą danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych, która jest podstawowym źródłem informacji zakładów ubezpieczeniowych dla taryfikowania składek za polisy OC i AC,
- działalność prewencyjna – wykrywanie nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów.
Czytaj także: Ubezpieczyciel bankrutuje – co robić? Czy pieniądze z tzw. polisolokat przepadają?
Podsumowanie
- Poszkodowani w wypadkach otrzymają odszkodowanie nawet po wyczerpaniu się sumy gwarancyjnej na OC sprawcy.
- Renty będą wypłacane z przychodów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a pośrednikiem będzie zakład ubezpieczeń, który był zobowiązany do zaspokojenia roszczeń zgodnie z umową ubezpieczenia
- Według szacunków, wypłacanie świadczeń odszkodowawczych może pochłonąć ponad 15 mln zł rocznie.
- Nowelizacja ustawy dotyczy tylko i wyłączenie wypłaty renty. UFG nie będzie wypłacał np. zadośćuczynień.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.
Uwaga na kierowców bez ważnej polisy OC. Gdzie najwięcej kierowców bez OC? Oto lista województw, w których ryzyko stłuczki z pojazdem bez OC jest aż o 1,5 razy wyższe niż gdzie indziej.
Ponad 250 tysięcy pojazdów jeździ po polskich drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dla właściciela samochodu brak OC może być sposobem na oszczędności. Zdaniem ekspertów ubezpieczeniowych to bardziej przejaw głupoty. Spowodowanie wypadku może skończyć się koniecznością zwrotu odszkodowania. Czasem są one milionowe.
Sektor ubezpieczeń komunikacyjnych jest najbardziej narażony na oszustwa ubezpieczeniowe. Wyłudzanie odszkodowań to praktycznie codzienność, do której zakłady ubezpieczeniowe przyznają się niechętnie. Do tej pory, winy takiego stanu rzeczy mogliśmy upatrywać przede wszystkim w lukach w systemach, które właśnie zostały zapełnione. UFG uruchomiło platformę do identyfikowania przestępczości ubezpieczeniowej.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował miniony rok i podał zatrważające wręcz dane. Nieubezpieczeni sprawcy wypadków i kolizji drogowych kosztowali pozostałych kierowców… ponad 170 mln złotych! UFG wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach, jeśli sprawca nie posiadał ubezpieczenia OC.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.