Formalności związane z ubieganiem się o odszkodowanie mogą okazać się równie nieprzyjemne, co sam wypadek albo stłuczka. Da się jednak tego łatwo uniknąć! Dowiedz się, jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy i o czym pamiętać, by nie tracić czasu w urzędach.
Krok pierwszy: ustalenie winnego
Podstawą uzyskania odszkodowania z OC będzie oczywiście wskazanie sprawcy. Najczęściej nie ma wątpliwości co do tego, kto zawinił, ale dla pewności warto zadbać o dokumentację (np. zdjęcia) i zebrać numery kontaktowe od świadków zdarzenia. Jeśli ustalenie winnego przebiegnie bez żadnych sporów, wystarczy wypełnić wspólne oświadczenie. Należy w nim jednoznacznie wskazać winnego, poszkodowanych, a także rodzaj i rozmiar szkód. Na tej podstawie ubezpieczyciel sprawcy wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z polisy OC. Pamiętaj, by sporządzić oświadczenie w dwóch kopiach (dla Ciebie oraz sprawcy zdarzenia). Zarówno jedna, jak i druga kopia muszą być podpisane przez obie strony
Uwaga: NIGDY nie podpisuj oświadczenia, jeśli podejrzewasz, że sprawca wypadku jest pod wpływem alkoholu, narkotyków czy środków odurzających.
Zdarza się jednak, że wskazanie winnego wcale nie jest takie proste. Wtedy na miejsce zdarzenia należy wezwać policję. Co więcej, interwencja policji będzie niezbędna, jeśli ktoś został ranny (nawet jeśli jedna ze stron otwarcie przyznaje się do winy). Policjanci muszą wtedy zabezpieczyć ślady i sporządzić dokumentację, która pomoże uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.
Krok drugi: zgłoszenie szkody
Formalności załatwione, dokumentacja i dowody gotowe – pora na zawiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Pamiętaj, by zrobić to jak najszybciej – niestety im dłużej zwlekasz, tym gorzej dla Ciebie. Opóźnienie może zostać odebrane jako chęć pogłębienia szkody i wyłudzenie większej kwoty odszkodowania OC. Co prawda teoretycznie powinieneś zgłosić szkodę najpóźniej 3 lata po jej powstaniu, ale lepiej zrobić to w ciągu 3 dni. Tym bardziej że dziś bez problemu załatwisz wszystkie formalności online, bez wychodzenia z domu.
Najszybszym sposobem jest skorzystanie z BLS, czyli systemu bezpośredniej likwidacji szkody. Dzięki niemu otrzymujesz odszkodowanie z OC sprawcy bezpośrednio od Twojej firmy ubezpieczeniowej, bez kontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy. Rozwiązanie to znacznie zmniejsza czas oczekiwania na naprawę auta, a także liczbę formalności. Warto jednak dodać, że nie można z niego skorzystać, jeśli zostałeś ranny w wypadku.
Sprawdź, jak zgłosić szkodę przez Internet
Kosztorysowe czy warsztatowe rozliczenie szkody?
Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Zazwyczaj jednak możesz liczyć na odpowiedź już w ciągu pierwszych 7 dni. I tu warto zaznaczyć, że jeśli szkoda jest niewielka, zdjęcia w zupełności wystarczą do wyceny. Bardziej rozległe uszkodzenia wymagają natomiast wizyty rzeczoznawcy, który wydaje kosztorys naprawy pojazdu. Możesz zaakceptować dokument lub go zakwestionować, podając swoją wycenę. Ten rodzaj rozliczenia nazywamy kosztorysowym.
Czytaj także: Wycena szkody samochodu
Można też wybrać rozliczenie bezgotówkowe, które polega na wskazaniu warsztatu naprawczego. Ubezpieczyciel negocjuje wtedy kwotę naprawy z przedstawicielem danego warsztatu. Ty, jako kierowca, nie musisz się o nic martwić, bo jedynie odbierasz gotowy samochód z serwisu. Pamiętaj, że ubezpieczenie może pokryć nie tylko koszt naprawy auta, ale też holowania czy wynajmu samochodu zastępczego. W niektórych ofertach masz też zagwarantowane wyrównanie utraty wartości rynkowej auta czy odszkodowanie za dni niezdolne do pracy. Warto sprawdzić w OWU, co obejmuje Twoja polisa, a jednocześnie porównać ceny i zakresy ubezpieczenia OC/AC w innych firmach.
Czytaj także: Odmowa wypłaty odszkodowania
Szkoda osobowa a odszkodowanie OC
Jeśli w wypadku została poszkodowana osoba, możesz ubiegać się o świadczenia dodatkowe z OC. Należą do nich:
- zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychicznie,
- odszkodowanie za utracony dochód (jeśli z powodu wypadku byliśmy niezdolni do pracy),
- zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację,
- renta z tytułu niezdolności do pracy.
Co więcej, jeśli wypadek był na tyle tragiczny, że śmierć poniosła bliska osoba, warto starać się o:
- zadośćuczynienie za ból i cierpienie,
- zwrot kosztów związanych z pogrzebem,
- rentę alimentacyjną,
- odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji materialnej.
Zaniżone odszkodowanie z OC? Nie odpuszczaj!
Kluczowe jest jednak to, by nie pozwolić na wypłatę zbyt małego odszkodowania z OC. Znajomość przepisów jest w tym przypadku niezbędna. Art. 363. ustęp pierwszy kodeksu cywilnego mówi, że naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłat odpowiedniej sumy pieniężnej„. Jeśli więc chcesz uzyskać jak największe odszkodowanie z OC sprawcy, podkreśl wszystkie poniesione straty.
Ubezpieczyciel, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, ma obowiązek szczegółowo wyjaśnić swoją decyzję co do wyceny. Jak wysokie odszkodowanie otrzymasz? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Każdą szkodę rozpatruje się indywidualnie, dlatego nie warto porównywać swojego przypadku z przykładami znalezionymi np. na forach internetowych. Tu najlepiej zdać się na swoją wiedzę albo poprosić o radę kogoś, kto ma doświadczenie w wycenianiu szkody. Jeśli czujesz, że otrzymałeś zaniżoną kwotę odszkodowania, możesz złożyć reklamację. Powołaj się wtedy na zapisy z ustawy z 5.sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.
.
O to kierowcy pytają najczęściej:
W ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody.
Jeśli w wypadku doszło do szkody osobowej, masz prawo ubiegać się o świadczenia dodatkowe, takie jak zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne albo zwrot kosztów za rehabilitację.
Podsumowanie
- Po kolizji, kiedy nikt nie ucierpiał, wystarczy ustalić winnego i spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które podpiszą obie strony.
- Po wypadku, jeśli ktoś został ranny, niezbędna jest interwencja policji w celu zabezpieczenia śladów i sporządzenia odpowiedniej dokumentacji.
- Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, licząc od dnia zgłoszenia szkody.
- Należy jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Zwlekanie ze zgłoszeniem może się przyczynić do posądzenia o celowe zwiększenie rozmiaru szkody.
- Masz do wyboru 2 warianty wypłaty odszkodowania: kosztorysowy (wypłata gotówki) lub warsztatowy (naprawa pojazdu na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego).
- Możesz ubiegać się o świadczenia dodatkowe z OC w przypadku szkody na osobie.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.