Jak uzyskać większe odszkodowanie OC?

Aktualizacja:
wieksze-odszkodowanie-z-oc-sprawcy

Formalności związane z ubieganiem się o odszkodowanie mogą okazać się równie nieprzyjemne, co sam wypadek albo stłuczka. Da się jednak tego łatwo uniknąć! Dowiedz się, jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy i o czym pamiętać, by nie tracić czasu w urzędach.

Krok pierwszy: ustalenie winnego

Podstawą uzyskania odszkodowania z OC będzie oczywiście wskazanie sprawcy. Najczęściej nie ma wątpliwości co do tego, kto zawinił, ale dla pewności warto zadbać o dokumentację (np. zdjęcia) i zebrać numery kontaktowe od świadków zdarzenia. Jeśli ustalenie winnego przebiegnie bez żadnych sporów, wystarczy wypełnić wspólne oświadczenie. Należy w nim jednoznacznie wskazać winnego, poszkodowanych, a także rodzaj i rozmiar szkód. Na tej podstawie ubezpieczyciel sprawcy wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z polisy OC. Pamiętaj, by sporządzić oświadczenie w dwóch kopiach (dla Ciebie oraz sprawcy zdarzenia). Zarówno jedna, jak i druga kopia muszą być podpisane przez obie strony

Uwaga: NIGDY nie podpisuj oświadczenia, jeśli podejrzewasz, że sprawca wypadku jest pod wpływem alkoholu, narkotyków czy środków odurzających.

Zdarza się jednak, że wskazanie winnego wcale nie jest takie proste. Wtedy na miejsce zdarzenia należy wezwać policję. Co więcej, interwencja policji będzie niezbędna, jeśli ktoś został ranny (nawet jeśli jedna ze stron otwarcie przyznaje się do winy). Policjanci muszą wtedy zabezpieczyć ślady i sporządzić dokumentację, która pomoże uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.

Krok drugi: zgłoszenie szkody

Formalności załatwione, dokumentacja i dowody gotowe – pora na zawiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Pamiętaj, by zrobić to jak najszybciej – niestety im dłużej zwlekasz, tym gorzej dla Ciebie. Opóźnienie może zostać odebrane jako chęć pogłębienia szkody i wyłudzenie większej kwoty odszkodowania OC. Co prawda teoretycznie powinieneś zgłosić szkodę najpóźniej 3 lata po jej powstaniu, ale lepiej zrobić to w ciągu 3 dni. Tym bardziej że dziś bez problemu załatwisz wszystkie formalności online, bez wychodzenia z domu.

Najszybszym sposobem jest skorzystanie z BLS, czyli systemu bezpośredniej likwidacji szkody. Dzięki niemu otrzymujesz odszkodowanie z OC sprawcy bezpośrednio od Twojej firmy ubezpieczeniowej, bez kontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy. Rozwiązanie to znacznie zmniejsza czas oczekiwania na naprawę auta, a także liczbę formalności. Warto jednak dodać, że nie można z niego skorzystać, jeśli zostałeś ranny w wypadku.

Sprawdź, jak zgłosić szkodę przez Internet

Kosztorysowe czy warsztatowe rozliczenie szkody?

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Zazwyczaj jednak możesz liczyć na odpowiedź już w ciągu pierwszych 7 dni. I tu warto zaznaczyć, że jeśli szkoda jest niewielka, zdjęcia w zupełności wystarczą do wyceny. Bardziej rozległe uszkodzenia wymagają natomiast wizyty rzeczoznawcy, który wydaje kosztorys naprawy pojazdu. Możesz zaakceptować dokument lub go zakwestionować, podając swoją wycenę. Ten rodzaj rozliczenia nazywamy kosztorysowym.

Czytaj także: Wycena szkody samochodu

Można też wybrać rozliczenie bezgotówkowe, które polega na wskazaniu warsztatu naprawczego. Ubezpieczyciel negocjuje wtedy kwotę naprawy z przedstawicielem danego warsztatu. Ty, jako kierowca, nie musisz się o nic martwić, bo jedynie odbierasz gotowy samochód z serwisu. Pamiętaj, że ubezpieczenie może pokryć nie tylko koszt naprawy auta, ale też holowania czy wynajmu samochodu zastępczego. W niektórych ofertach masz też zagwarantowane wyrównanie utraty wartości rynkowej auta czy odszkodowanie za dni niezdolne do pracy. Warto sprawdzić w OWU, co obejmuje Twoja polisa, a jednocześnie porównać ceny i zakresy ubezpieczenia OC/AC w innych firmach.

Czytaj także: Odmowa wypłaty odszkodowania

kradzież - autocasco - punkta

Szkoda osobowa a odszkodowanie OC

Jeśli w wypadku została poszkodowana osoba, możesz ubiegać się o świadczenia dodatkowe z OC. Należą do nich:

 • zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychicznie,
 • odszkodowanie za utracony dochód (jeśli z powodu wypadku byliśmy niezdolni do pracy),
 • zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy.

Co więcej, jeśli wypadek był na tyle tragiczny, że śmierć poniosła bliska osoba, warto starać się o:

 • zadośćuczynienie za ból i cierpienie,
 • zwrot kosztów związanych z pogrzebem,
 • rentę alimentacyjną,
 • odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji materialnej.

Znajdź najtańsze OC na rynku

Zaniżone odszkodowanie z OC? Nie odpuszczaj!

Kluczowe jest jednak to, by nie pozwolić na wypłatę zbyt małego odszkodowania z OC. Znajomość przepisów jest w tym przypadku niezbędna. Art. 363. ustęp pierwszy kodeksu cywilnego mówi, że naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłat odpowiedniej sumy pieniężnej„. Jeśli więc chcesz uzyskać jak największe odszkodowanie z OC sprawcy, podkreśl wszystkie poniesione straty.

Ubezpieczyciel, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, ma obowiązek szczegółowo wyjaśnić swoją decyzję co do wyceny. Jak wysokie odszkodowanie otrzymasz? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Każdą szkodę rozpatruje się indywidualnie, dlatego nie warto porównywać swojego przypadku z przykładami znalezionymi np. na forach internetowych. Tu najlepiej zdać się na swoją wiedzę albo poprosić o radę kogoś, kto ma doświadczenie w wycenianiu szkody. Jeśli czujesz, że otrzymałeś zaniżoną kwotę odszkodowania, możesz złożyć reklamację. Powołaj się wtedy na zapisy z ustawy z 5.sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

.

O to kierowcy pytają najczęściej:

Kiedy otrzymam pieniądze z odszkodowania OC sprawcy?
Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC?

Podsumowanie

 1. Po kolizji, kiedy nikt nie ucierpiał, wystarczy ustalić winnego i spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które podpiszą obie strony.
 2. Po wypadku, jeśli ktoś został ranny, niezbędna jest interwencja policji w celu zabezpieczenia śladów i sporządzenia odpowiedniej dokumentacji.
 3. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, licząc od dnia zgłoszenia szkody.
 4. Należy jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Zwlekanie ze zgłoszeniem może się przyczynić do posądzenia o celowe zwiększenie rozmiaru szkody.
 5. Masz do wyboru 2 warianty wypłaty odszkodowania: kosztorysowy (wypłata gotówki) lub warsztatowy (naprawa pojazdu na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego).
 6. Możesz ubiegać się o świadczenia dodatkowe z OC w przypadku szkody na osobie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej