Zgłoszenie szkody z AC krok po kroku

Aktualizacja:
zgloszenie-szkody-ac

Miałeś kolizję i zostałeś obarczony winą za zdarzenie? A może nieznany sprawca uszkodził Twój pojazd? W takich sytuacjach nie możesz liczyć na odszkodowanie z polisy OC. Jeśli nie wykupiłeś ubezpieczenia autocasco, konieczne będzie pokrycie szkód z własnej kieszeni. Jak przebiega zgłoszenie AC i ile masz na to czasu?

Od czego zależy wysokość odszkodowania z AC?

Wysokość odszkodowania, którą zapewni ubezpieczenie samochodu AC, zależy od kilku czynników. Podstawowe to rozmiar szkody, przyjęty wariant rozliczenia oraz ewentualne kwestie amortyzacji i udziału własnego. 

Polisa autocasco może chronić w przypadku szkody całkowitej lub częściowej. Pierwsza ma miejsce, gdy koszt naprawy przekracza ok. 70 procent wartości pojazdu w dniu szkody. Wypłacone odszkodowanie stanowi wtedy równowartość pojazdu pomniejszoną o wartość wraku. W drugim przypadku likwidacja szkody z OC i AC może nastąpić poprzez rozliczenie gotówkowe, czyli wypłatę do rąk kierowcy, albo bezgotówkowe, czyli bezpośrednio z warsztatem. 

Ustalanie wartości odszkodowania z AC może być również uzupełnione o amortyzację części. W tym przypadku przy wypłacie bierze się pod uwagę zużywanie się pojazdu. Amortyzację określa się procentowo. 

Niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają udział własny w ubezpieczeniu autocasco. Wysokość składki jest wtedy niższa, jednak w razie powstania szkody będziesz zobowiązany do pokrycia części koszt naprawy – np. 10%. 

Twój pojazd został uszkodzony w warsztacie? Sprawdź, kto odpowiada za uszkodzenie samochodu przez mechanika.

Jak zgłosić szkodę AC?

Jeśli w Twoim pojeździe doszło do szkody z ubezpieczenia autocasco, niezwłocznie zgłoś ją u ubezpieczyciela, z którym zawarłeś umowę. Sprawdź, jakie zasady w tym zakresie obowiązują w konkretnym towarzystwie. Najczęściej możesz to zrobić telefonicznie lub mailowo. W ten sposób nie tylko sprawnie poinformujesz ubezpieczyciela o szkodzie, lecz także niezwłocznie otrzymasz wskazówki co do dalszego sposobu działania. Pamiętaj, aby dotrzymać wiążącego terminu. 

Zgłoszenie szkody powinno obejmować m.in. dane osobowe właściciela, numer rejestracyjny, numer polisy, datę i miejsce zdarzenia, a także jego okoliczności.

Zobacz także: Odszkodowanie z OC

Ile czasu na zgłoszenie szkody AC?

Zgłoszenia szkody musisz dokonać w ustalonym terminie. Informacje na ten temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W umowie zastrzeżono prawdopodobnie, że niedotrzymanie terminu może się wiązać ze zmniejszeniem odszkodowania. 

Wszystko dlatego, że tylko niezwłoczne zgłoszenie szkody umożliwia ustalenie jej zakresu. Przewlekanie powiadomienia ubezpieczyciela o zdarzeniu sprawia, że ustalenie winnych może być trudne. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają np. 24- albo 48-godzinny czas na dokonanie zgłoszenia.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Ile dni na zgłoszenie szkody AC u poszczególnych ubezpieczycieli?

Czas na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC różni się w zależności od ubezpieczycieli. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w poszczególnych towarzystwach.

Firma ubezpieczeniowa

Zgłoszenie szkody AC

PZU

Zgłoszenie szkody z AC w PZU powinno być dokonane niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od wystąpienia zdarzenia albo przekroczenia granicy Polski, jeśli do szkody doszło w innym państwie.

Warta

W Warcie szkodę powinno się zgłosić co do zasady w przeciągu 7 dni. Jeśli jednak doszło do kradzieży, ubezpieczyciel powinien zostać powiadomiony o zdarzeniu nie później niż następnego dnia roboczego.

Ergo Hestia

Ergo Hestia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie zastrzega dokładnego terminu, w którym musisz dokonać zgłoszenia szkody. Ważne, aby dokonać go niezwłocznie.

LINK 4

W LINK 4 na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia autocasco masz maksymalnie 7 dni. Powinieneś jednak dokonać go niezwłocznie.

Allianz

W Allianzu jesteś zobowiązany do zgłoszenia szkody niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 72 godzin od zdarzenia lub uzyskania informacji o powstaniu szkody. Jeśli dojdzie do kradzieży, zgubienia kluczyków lub sterownika do otwierania, na zgłoszenie masz tylko 48 godzin.

Compensa

Compensa na zgłoszenie szkody w ramach ubezpieczenia autocasco daje 5 dni roboczych. Jeśli jednak doszło do utraty pojazdu, limit jest skracany do 2 dni roboczych.

Generali

Generali zastrzega, że szkodę z polisy AC musisz zgłosić niezwłocznie. Maksymalny czas został ustalony na 7 dni od chwili, w której ubezpieczony uzyskał wiedzę o powstaniu szkody.

Wiener

W Wiener zawiadom ubezpieczyciela o szkodzie niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 48 godzin od zdarzenia.

HDI

HDI daje 7 dni na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia autocasco, o ile nie chodzi o kradzież pojazdu. W tym drugim przypadku klient musi powiadomić policję w ciągu 12 godzin od kradzieży.

Proama

W Proamie masz 7 dni na zgłoszenie szkody z polisy AC. Jeśli jednak doszło do kradzieży pojazdu, maksymalny dopuszczalny czas wynosi 3 dni.

Na co zwrócić uwagę podczas likwidacji szkody z ubezpieczenia autocasco?

Przed dokonaniem zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC sprawdź, jak wygląda kwestia franszyzy integralnej. To zapis, w którym ubezpieczyciel zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za niewielkie uszkodzenia pojazdu – poniżej określonej kwoty, np. 500 złotych. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone np. w PZU, jednak bez trudu znajdziesz również polisy bez takich postanowień (np. w Warcie). 

Sprawdź również, o ile obniżą się Twoje zniżki po zgłoszeniu szkody. Być może wzrost ceny AC nie będzie znaczny, ponieważ zwyżki są najbardziej odczuwalne w przypadku polisy OC. Jeśli chcesz zapobiec utracie zniżek, przy podpisywaniu umowy wykup ochronę zniżek. Wypróbuj kalkulator AC i sprawdź cenę swojego ubezpieczenia. 

Po dokonaniu zgłoszenia szkody z AC postaraj się być na bieżąco z przebiegiem procedury likwidacji szkody. Masz prawo wglądu do zgromadzonych dokumentów. Po otrzymaniu decyzji pamiętaj, że nie musisz się z nią zgadzać. W każdym przypadku masz prawo do odwołania. Możesz również skorzystać z opinii niezależnego rzeczoznawcy, skierować sprawę na drogę postępowania sądowego lub wystąpić o interwencję do Rzecznika Finansowego.

Czy opłaca się zgłaszać szkodę z AC?
Jaki jest czas na zgłoszenie szkody z AC?
Jak naprawić szkodę z AC?
Ile wzrośnie AC po szkodzie?

Podsumowanie

  • Zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC możesz najczęściej dokonać telefonicznie albo mailowo. 
  • Na dokonanie zgłoszenia masz określony czas, który różni się w zależności od zasad obowiązujących w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. 
  • Warto dbać o dotrzymanie terminu, ponieważ jego przekroczenie może się wiązać ze zmniejszeniem odszkodowania.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej