Mechanik uszkodził samochód – co zrobić, kto za to odpowiada?

Aktualizacja:
mechanik uszkodził samochód

Oddałeś auto do warsztatu, by zrobić przegląd, wymienić zużytą część lub naprawić usterkę, a mechanik uszkodził sprawny podzespół, zarysował samochód? Kto powinien pokryć koszty dodatkowej naprawy? Jakie masz prawa jako właściciel samochodu?

Wizyta w warsztacie, rutynowa wymiana zużytej części, a przy okazji uszkodzenie innej, sprawnej. Skutek: konieczna dodatkowo naprawa. To, że jesteś właścicielem samochodu, nie oznacza jednak, że będziesz za tę nadprogramową usługę musiał zapłacić.

Jedno naprawił, drugie zepsuł – kto odpowiada za uszkodzenie?

Mechanik, któremu zleciłeś naprawę samochodu, w całości odpowiada za szkody, które powstały podczas wizyty w warsztacie. Dlatego, jeśli naprawiając jedną część w aucie, uszkodził inną, bo nie zachował należytej staranności, musi naprawić powstałą szkodę.

Mechanik powinien mieć wykupioną polisę rozszerzoną o odpowiedzialność w wyniku przeprowadzonych jazd próbnych. Kiedy auto popsuje się, w związku z dokonywaną naprawą lub podczas jazdy próbnej, wówczas koszty poniesie ubezpieczyciel. Warto przed naprawą zapytać zakład naprawczy, czy taką polisę posiada – zauważa ekspert ds. ubezpieczeń Paweł Frąckowski.

Sprawdź też: Upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem

Czy jest podstawa prawna, na bazie której możesz dochodzić swoich praw? Tak! Twoje roszczenia są regulowane na podstawie art. 355 ust. 2, art. 471 i 637 kodeksu cywilnego.

Pierwszy z nich mówi, że dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność), czyli nakłada na mechanika obowiązek starannego wykonywania powierzonych zadań.

Drugi z nich nakłada obowiązek naprawienia powstałej szkody: Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

kradzież - autocasco - punkta

Trzeci zaś daje ci prawo do tego, byś żądał od warsztatu naprawienia szkody za darmo w wyznaczonym terminie albo pokrycia kosztów naprawy w innym warsztacie – jeśli ten, któremu powierzyłeś auto, nie będzie w stanie naprawić tego, co zepsuł:

Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów. Gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić, jeżeli wady są istotne; jeżeli wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dotyczy wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego.

Jak walczyć z nierzetelnym mechanikiem?

Znasz już swoje prawa, ale dobrze, byś wiedział, jak ich dochodzić. Pierwszym rozwiązaniem jest po prostu złożenie pisemnej reklamacji, np. e-mailem, listem poleconym lub faksem, z prośbą o usunięcie usterki. Możliwe, że warsztat weźmie na siebie odpowiedzialność za powstałą szkodę i naprawi auto, zwróci koszty naprawy auta w innym warsztacie lub wypłaci odszkodowanie z polisy OC (jeśli taką serwis ma).

Dlaczego warto korzystać z warsztatów poleconych przez ubezpieczycieli

Jeśli jednak mechanik nie uzna twojej reklamacji, to jedynym wyjściem będzie wkroczenie na drogę sądową. Pomocne w dochodzeniu swoich praw mogą się okazać dwa dokumenty. Po pierwsze, protokół przyjęcia auta, na postawie którego udowodnisz, że szkoda powstała właśnie w warsztacie, a nie wcześniej. Po drugie umowa naprawy, która potwierdzi to, że twoje auto było naprawiane w tym warsztacie. Nie spisałeś umowy? Nie szkodzi. Dla sądu dowodem zawarcia umowy będą również bilingi z rozmowy telefonicznej z mechanikiem, korespondencja mejlowa z warsztatem albo po prostu świadkowie, którzy potwierdzą twoje słowa, np. inni klienci warsztatu lub jego pracownicy. Jeśli sąd uzna, że twoje zarzuty wobec warsztatu są zasadne, to nakaże mu wypłatę odszkodowania.

Czytaj także: Wycena szkody samochodu – jak wyliczane jest odszkodowanie

Naprawa w ramach polisy AC

Ostatnią, najmniej korzystną opcją rozwiązania problemu jest pokrycie kosztów dodatkowej naprawy w ramach własnej polisy autocasco. Choć bezpośrednio nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów,  to stracisz zniżki na ubezpieczenie, a warsztat nie poniesie żadnych konsekwencji za wyrządzoną szkodę.

Jak widzisz, w przypadku uszkodzenia samochodu w warsztacie prawo stoi po stronie właściciela auta, a nie warsztatu. Trzeba o tym pamiętać i dochodzić swoich praw, nawet w sądzie.

Zwykle udaje się załatwić sprawę polubownie.

Sprawdź cenę polisy OC/AC

Podsumowanie

  1. Za uszkodzenie powstałe po oddaniu samochodu do warsztatu naprawczego odpowiada warsztat.
  2. W razie nienależytego naprawienia lub spowodowania dodatkowej usterki technicznej, zarysowania auta czy np. uszkodzenia reflektora, powinien on na swój koszt naprawić zniszczone części.
  3. Jeśli warsztat odżegnuje się od odpowiedzialności, dobrze wesprzeć się protokołem przyjęcia auta i złożyć reklamację.
  4. Ostatecznością jest droga sądowa, albo likwidacja szkody z własnego AC -  uwaga stracisz wtedy zniżki!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
31 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

wypłata odszkodowania oc sprawcy
2024.04.01  •  Podróże
Ubezpieczyciel odmawia naprawy z OC sprawcy w ASO – jak dochodzić swoich praw?

W sytuacji wypadku drogowego, w którym jesteśmy ofiarami, oczywiste, że oczekujemy pełnego odszkodowania oraz sprawnej naprawy naszego pojazdu. Niestety, nie zawsze ubezpieczyciel, od którego oczekujemy wsparcia, chce w pełni pokryć koszty naprawy w warsztacie ASO. Często dochodzi do sytuacji odmowy naprawy z OC sprawcy w ASO, co jest niezrozumiałe i niesprawiedliwe. Jak w takiej sytuacji dochodzić swoich praw?

Czytaj więcej
2024.09.10  •  Samochód
Upoważnienie do rozliczenia się ubezpieczyciela bezpośrednio z zakładem naprawczym. Pobierz formularz

Miałeś szkodę? Nie chcesz zajmować się całą procedurą likwidacji szkody i wolisz upoważnić warsztat do dokonania naprawy, a ubezpieczyciela do rozliczenia się z warsztatem? Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj więcej
faktura źródłowa
2023.12.27  •  Podróże
Ubezpieczyciel żąda od Ciebie faktur źródłowych? Nie ma prawa!

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania, bo nie przedstawiłeś faktur źródłowych? Warsztat nie chce Ci ich udostępnić, a cała sytuacja wydaje się patowa? Podpowiadamy, co zrobić.

Czytaj więcej
Odpowiedzialność cywilna - ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę
2016.02.12  •  Podróże
Odpowiedzialność cywilna – ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę

Gdy Twój pies pogryzie przechodnia, gdy nie wyhamujesz i uderzysz w tył samochodu przed Tobą, gdy nie dokręcisz kranu i woda zaleje mieszkanie sąsiada - w tych i wielu innych przypadkach zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Co to jest odpowiedzialność cywilna i jak można ją ubezpieczyć?

Czytaj więcej
Źle naprawione samochody. Ubezpieczycieli nie obchodzi bezpieczeństwo na drogach?
2015.08.20
Źle naprawione samochody. Ubezpieczycieli nie obchodzi bezpieczeństwo na drogach?

Sednem greckich tragedii – które „przerabialiśmy” w liceach na języku polskim – jest postawienie przed bohaterem niemożliwego wyboru, w którym obie opcje są fatalne. Dziś towarzystwa ubezpieczeniowe w takiej roli stawiają właściciela samochodu, który uczestniczył w wypadku lub kolizji, każąc mu wybrać między kosztorysową a bezgotówkową likwidacją szkody. Jak to wpływa na bezpieczeństwo na drogach?

Czytaj więcej
Drobna stłuczka szkodą całkowitą? W PZU to możliwe [LIST CZYTELNIKA]
2014.08.28  •  Samochód
Drobna stłuczka szkodą całkowitą? W PZU to możliwe [LIST CZYTELNIKA]

Pan Zbigniew 2 lipca 2014 roku miał stłuczkę. W jej wyniku zostały uszkodzone zderzak oraz reflektory w jego volvo V50 z 2009 roku (zdjęcie poniżej). Nasz czytelnik chciał załatwić sprawę jak najszybciej, więc zgodził się na naprawę bezgotówkową i warsztat wskazany przez jego ubezpieczyciela - PZU.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej