Mechanik uszkodził samochód – co zrobić, kto za to odpowiada?

Aktualizacja:
mechanik uszkodził samochód

Oddałeś auto do warsztatu, by zrobić przegląd, wymienić zużytą część lub naprawić usterkę, a mechanik uszkodził sprawny podzespół, zarysował samochód? Kto powinien pokryć koszty dodatkowej naprawy? Jakie masz prawa jako właściciel samochodu?

Wizyta w warsztacie, rutynowa wymiana zużytej części, a przy okazji uszkodzenie innej, sprawnej. Skutek: konieczna dodatkowo naprawa. To, że jesteś właścicielem samochodu, nie oznacza jednak, że będziesz za tę nadprogramową usługę musiał zapłacić.

Jedno naprawił, drugie zepsuł – kto odpowiada za uszkodzenie?

Mechanik, któremu zleciłeś naprawę samochodu, w całości odpowiada za szkody, które powstały podczas wizyty w warsztacie. Dlatego, jeśli naprawiając jedną część w aucie, uszkodził inną, bo nie zachował należytej staranności, musi naprawić powstałą szkodę.

Mechanik powinien mieć wykupioną polisę rozszerzoną o odpowiedzialność w wyniku przeprowadzonych jazd próbnych. Kiedy auto popsuje się, w związku z dokonywaną naprawą lub podczas jazdy próbnej, wówczas koszty poniesie ubezpieczyciel. Warto przed naprawą zapytać zakład naprawczy, czy taką polisę posiada – zauważa ekspert ds. ubezpieczeń Paweł Frąckowski.

Sprawdź też: Upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem

Czy jest podstawa prawna, na bazie której możesz dochodzić swoich praw? Tak! Twoje roszczenia są regulowane na podstawie art. 355 ust. 2, art. 471 i 637 kodeksu cywilnego.

Pierwszy z nich mówi, że dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność), czyli nakłada na mechanika obowiązek starannego wykonywania powierzonych zadań.

Drugi z nich nakłada obowiązek naprawienia powstałej szkody: Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

kradzież - autocasco - punkta

Trzeci zaś daje ci prawo do tego, byś żądał od warsztatu naprawienia szkody za darmo w wyznaczonym terminie albo pokrycia kosztów naprawy w innym warsztacie – jeśli ten, któremu powierzyłeś auto, nie będzie w stanie naprawić tego, co zepsuł:

Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów. Gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić, jeżeli wady są istotne; jeżeli wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dotyczy wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego.

Jak walczyć z nierzetelnym mechanikiem?

Znasz już swoje prawa, ale dobrze, byś wiedział, jak ich dochodzić. Pierwszym rozwiązaniem jest po prostu złożenie pisemnej reklamacji, np. e-mailem, listem poleconym lub faksem, z prośbą o usunięcie usterki. Możliwe, że warsztat weźmie na siebie odpowiedzialność za powstałą szkodę i naprawi auto, zwróci koszty naprawy auta w innym warsztacie lub wypłaci odszkodowanie z polisy OC (jeśli taką serwis ma).

Dlaczego warto korzystać z warsztatów poleconych przez ubezpieczycieli

Jeśli jednak mechanik nie uzna twojej reklamacji, to jedynym wyjściem będzie wkroczenie na drogę sądową. Pomocne w dochodzeniu swoich praw mogą się okazać dwa dokumenty. Po pierwsze, protokół przyjęcia auta, na postawie którego udowodnisz, że szkoda powstała właśnie w warsztacie, a nie wcześniej. Po drugie umowa naprawy, która potwierdzi to, że twoje auto było naprawiane w tym warsztacie. Nie spisałeś umowy? Nie szkodzi. Dla sądu dowodem zawarcia umowy będą również bilingi z rozmowy telefonicznej z mechanikiem, korespondencja mejlowa z warsztatem albo po prostu świadkowie, którzy potwierdzą twoje słowa, np. inni klienci warsztatu lub jego pracownicy. Jeśli sąd uzna, że twoje zarzuty wobec warsztatu są zasadne, to nakaże mu wypłatę odszkodowania.

Czytaj także: Wycena szkody samochodu – jak wyliczane jest odszkodowanie

Naprawa w ramach polisy AC

Ostatnią, najmniej korzystną opcją rozwiązania problemu jest pokrycie kosztów dodatkowej naprawy w ramach własnej polisy autocasco. Choć bezpośrednio nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów,  to stracisz zniżki na ubezpieczenie, a warsztat nie poniesie żadnych konsekwencji za wyrządzoną szkodę.

Jak widzisz, w przypadku uszkodzenia samochodu w warsztacie prawo stoi po stronie właściciela auta, a nie warsztatu. Trzeba o tym pamiętać i dochodzić swoich praw, nawet w sądzie.

Zwykle udaje się załatwić sprawę polubownie.

Sprawdź cenę polisy OC/AC

Podsumowanie

  1. Za uszkodzenie powstałe po oddaniu samochodu do warsztatu naprawczego odpowiada warsztat.
  2. W razie nienależytego naprawienia lub spowodowania dodatkowej usterki technicznej, zarysowania auta czy np. uszkodzenia reflektora, powinien on na swój koszt naprawić zniszczone części.
  3. Jeśli warsztat odżegnuje się od odpowiedzialności, dobrze wesprzeć się protokołem przyjęcia auta i złożyć reklamację.
  4. Ostatecznością jest droga sądowa, albo likwidacja szkody z własnego AC -  uwaga stracisz wtedy zniżki!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
30 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej