Brak opon zimowych a ubezpieczenie OC. Czy mogą wpłynąć na odszkodowanie?

Aktualizacja:
Opony zimowe a odszkodowanie

Zima coraz bliżej, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, więc warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu na nowe warunki. Podstawa to wymiana opon na zimowe. Nie tylko są one bardziej odporne na temperatury, ale przede wszystkim gwarantują większe bezpieczeństwo. Czy ich brak może skutkować brakiem odszkodowania w przypadku kolizji?

Badanie wykonane przez firmę SW Research pokazuje, że poprawiła się świadomość Polaków, jeśli chodzi o wymianę opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Zmienia je 83,5% polskich kierowców. Co z pozostałymi? Na szczęście większość z nich (12,5%) używa opon całorocznych. Niestety, zdarzają się jeszcze kierowcy, którzy przez cały rok jeżdżą na oponach zimowych (1,7%) lub letnich (0,5%).

Co w sytuacji, kiedy kierowca spowoduje kolizję, nie mając odpowiedniego ogumienia? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie z polisy OC? Jak sytuacja wygląda w przypadku innych ubezpieczeń np. Autocasco czy Assistance?

Odszkodowanie z ubezpieczania OC a brak zimowych opon

Zacznijmy od początku, czyli odpowiedzmy na kluczowe pytanie: czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe? Nie! Nie ma prawnego obowiązku zakładania zimowego ogumienia. Wielokrotnie już ogłaszano plany wprowadzenia ustawy, która nakazywałaby taką zmianę, ale pozostało to w sferze projektów. Na razie nie możemy zatem dostać mandatu za brak„zimówek”.Skoro nie ma obowiązku zmiany to, czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, którego zakres jest ściśle regulowany przez prawo. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić wypłaty odszkodowania z OC bez względu na to, na jakich oponach jechał sprawca kolizji. Nie ma podstawy prawnej, która uzasadniałaby inną decyzję.

Odrębną sprawą jest, że kierowca naraża siebie i innych uczestników ruchu drogowego, gdy porusza się pojazdem nieprzystosowanym do pogody. Jeśli więc zastanawiasz się, czy opony zimowe są obowiązkowe – posłuchaj głosu rozsądku i zmień je dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Brak opon zimowych a ubezpieczenie Autocasco (AC)

Jazda na oponach letnich zimą nie ma zatem wpływu na odszkodowanie z polisy OC. Jak to wygląda jednak w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC? Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania z polisy AC, albo znacznie je obniżają. Powołują się przy tym na dwa przepisy Kodeksu cywilnego:

Art. 362. Przyczynienie się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody:

 „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”,

Art. 827 Granice odpowiedzialności ubezpieczyciela:

1§. „[…] w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej”.

Ubezpieczyciele traktują jazdę bez zimowych opon jako rażące niedbalstwo. Powołują się na zapis o to przypadku, gdy ubezpieczony przyczynia się do powstania szkody albo zwiększenia jej rozmiarów. Jeśli liczysz na odszkodowanie z AC, brak opon zimowych może być podstawą do odmowy wypłacenia ubezpieczenia.

Obowiązek zmiany opony zimowych w Europie

W Polsce nie ma obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych, ale należymy pod tym względem do grona niewielkiej grupy państw. W większości europejskich krajów jazda na „zimówkach” jest obowiązkowa. Należy o tym pamiętać, szczególnie jeśli planujemy podróż za granicę. Brak takich opon może skończyć się wysokim mandatem w przypadku policyjnej kontroli.

Od kiedy należy zakładać opony zimowe w Niemczech? W przypadku tego kraju przepisy nie są jasno uregulowane. Policja może nałożyć na Ciebie mandat w sytuacji, gdy korzystasz w letniego ogumienia niedopasowanego do warunków pogodowych. Co to oznacza? Na jezdni znajduje się lód, śnieg, błoto pośniegowe lub panuje gołoledź.

Inaczej sytuacja wygląda np. w Austrii. Tutaj, podobnie jak w Czechach, Estonii, Finlandii, Litwie, Norwegii czy Słowacji, ogumienie należy zmienić przed 1 listopada. W Chorwacji czy Słowenii obowiązkowe są one dopiero od 15 listopada. Na Łotwie, w Turcji, Szwecji i Estonii ze zmianą możesz zaczekać do 1 grudnia.

Warto jednak dodać, że nawet w przypadku kolizji za granicą bez zimowych opon, polski ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z polisy OC (Zielona Karta poza krajami Unii Europejskiej).

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC!

Dlaczego należy dopasować ogumienie do panujących warunków?

W sytuacji gdy obowiązek zmiany opon na zimowe nie jest uregulowany prawnie, możesz samodzielnie zdecydować o tym, kiedy i czy w ogóle zastępować ogumienie. Zasada w takiej sytuacji jest prosta: opony należy dostosowywać do odpowiedniej pory roku. To ważne szczególnie w czasie zimy, gdy warunki panujące na drodze mogą być bardzo trudne i niebezpieczne.

Zimowe opony mają za zadanie ułatwić jazdę, dzięki odmiennej budowie od letnich modeli. Są one przystosowane do pracy w temperaturze poniżej 7 st. C. Mają w swoim składzie więcej krzemionki, która sprawia, że nie twardnieją na mrozie, a tym samym nie zmniejsza się ich przyczepność. Dodatkowo bieżnik „zimówek” składa się z wielu lamelek i dużych kostek, dzięki czemu nie tracą przyczepności na śniegu czy lodzie.

Opony zimowe zapewniają w trudnych warunkach lepszą sterowalność auta, lepsze przyspieszenie, a przede wszystkim skuteczniejsze hamowanie. W niektórych sytuacjach droga hamowania może zmniejszyć się dwukrotnie w stosunku do opon letnich!

Czytaj także: Jak dbać o opony podczas upałów

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wielu kierowców decyduje się na zmianę opon na zimowe już w październiku. To bardziej przyzwyczajenie niż sztywny termin. Decyzja powinna zależeć tak naprawdę od warunków pogodowych. Zaleca się, aby zmienić opony na zimowe, gdy średnia temperatura utrzymuje się poniżej 7°C. Analogicznie, gdy wiosną temperatura będzie się utrzymywała powyżej 7°C, trzeba przejść na opony letnie. Ważne jest także, żeby zmienić na zimowe wszystkie cztery opony. Gdy ograniczymy się tylko do dwóch przednich, tył auta może wpaść w poślizg podczas hamowania lub skręcania. Założenie „zimówek” tylko na tył pozbawi przód pojazdu sterowności.

Czytaj także: Jakie opony wybrać ?

Pytania i odpowiedzi

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?
Czy brak opon zimowych może być podstawą do niewypłacenia ubezpieczenia?
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Od kiedy obowiązują opony zimowe w Niemczech?
Ile powinien mieć bieżnik opony zimowej?

Podsumowanie

  1. Polskie prawo nie przewiduje obowiązku wymiany opon na zimowe.
  2. Brak opon zimowych nie może być podstawą do odmowy wypłacenia odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC.
  3. Towarzystwo ubezpieczeniowe może uzależnić wypłatę sumy z tytułu polisy AC i Autocasco, w przypadku niedopasowanego ogumienia do warunków pogodowych.
  4. Obowiązek zmiany opon na zimowę jest regulowany prawnie w ponad 20 krajach europejskich.
  5. Ogumienie należy zmienić na opony zimowe, gdy średnia temperatura spada poniżej 7°C.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej