Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC

Aktualizacja:
tańsze OC

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, a mimo to po polskich drogach według danych UFG jeździ ponad ćwierć miliona kierowców bez tej polisy, zapewne szukając wątpliwych oszczędności. A oszczędności można poszukać także przy opłaceniu OC, i to całkiem zgodnie z prawem. Akademia mfind przedstawia 13 sposobów na zaoszczędzenie na składce OC.

1. Porównaj oferty ubezpieczeniowe

Jest to najlepszy sposób, choć wymagający odrobiny czasu i chęci. Warto zadzwonić do kilku towarzystw ubezpieczeniowych lub odwiedzić dobrego multiagenta, aby znaleźć najtańsze OC. A oferty mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. W dobie bezprzewodowego internetu możesz porównać ceny ubezpieczeń za pomocą tego medium, korzystając z porównywarki ubezpieczeń.

Wyszukiwarka OC – jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie w internecie?

2. Zdecyduj się na pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeśli jesteś zainteresowany także dobrowolnymi ubezpieczeniami takimi jak AC czy NNW, kup pakiet w jednym towarzystwie. Czasem wystarczy assistance lub ubezpieczenie szyb, aby otrzymać zniżkę. W Avivie za pakiet OC + AC otrzymasz 12% zniżki. Natomiast w Proama możesz otrzymać aż 70% zniżki, jeśli na Twojej poprzedniej polisie ubezpieczeniowej OC widnieje zniżka za bezszkodowość wyższa niż 50%.

3. Ubezpieczenie samochodu + ubezpieczenie mieszkania = podwójna oszczędność

Jeśli ubezpieczasz mieszkanie lub dom, dołącz do niego ubezpieczenie komunikacyjne. Pakiet OC i AC oraz ubezpieczenie mienia będą tańsze niż w przypadku kupna oddzielnie. Pakiet “W Domu W Drodze” to podstawowy pakiet ubezpieczeniowy Avivy składający się z kompleksowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz dodatkowo ubezpieczenia domów lub mieszkań (w tym ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rozboju, ubezpieczenie od dewastacji, ubezpieczenie od stłuczenia, odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, home assistance). Natomiast Gothaer oferuje komunikacyjno-majątkowy „Pakiet Uniwersalny” dla właścicieli aut osobowych bądź dostawczych do 3,5 tony w wieku do 13 lat. Pakiet oprócz OC zawiera autocasco a także “Ubezpieczenie domowe Cztery Kąty” (ubezpieczenie domu/mieszkania, ruchomości domowych, OC w życiu prywatnym).

4. Ubezpiecz się w małym mieście

Jeśli tylko masz możliwość, ubezpiecz swój samochód w mniejszym mieście. Możesz skorzystać z tej opcji, gdy masz dwa domy lub studiujesz w innej miejscowości. Wielu ubezpieczycieli we wnioskach o zawarcie polisy pyta o miejsce użytkowania pojazdu. Im mniejsza miejscowość, tym niższa składka. Pamiętaj, że podane przez Ciebie informacje muszą być zgodne z prawdą.

Czytaj także: Wiemy już, w którym mieście jest najtańsze OC w 2018 roku! [RAPORT]

5. Auto z mniejszym silnikiem

O oszczędnościach na OC możesz pamiętać już przy zakupie auta. Samochód z silnikiem o jak najmniejszej pojemności to dodatkowe pieniądze, które zamiast na OC możesz wydać na małe przyjemności.

6. Staraj się o zniżki

Jest to sposób bardzo skuteczny,ale trzeba być wytrwałym i cierpliwym, bowiem uzyskanie zniżek jest procesem długotrwałym. Przez wiele lat musisz jeździć bez powodowania kolizji. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych uznał, że za każdy kolejny rok bezszkodowej jazdy wzrasta wysokość Twojej zniżki na OC od 5 do 10%, a każda szkoda z Twojej winy zmniejsza Twoje zniżki w przedziale od 5 do 15%. Maksymalna ulga przysługuje po 6 latach bezszkodowej jazdy i wynosi 60%. Od tych reguł jest jednak sporo wyjątków, także pozytywnych, dlatego pamiętaj o punkcie pierwszym – porównuj oferty różnych ubezpieczycieli. W Proama, jeśli w ciągu poprzednich 12 miesięcy nie miałeś szkody z ubezpieczenia OC oraz w ciągu 36 miesięcy z ubezpieczenia AC, to zniżkę w wysokości 70% otrzymasz nie tylko na OC, ale także na AC.

7. Postaraj się o współwłaściciela

Jeśli jesteś młodą osobą, poproś rodzica lub kogoś, kto ukończył 25. rok życia i ma zniżki, by został współwłaścicielem Twojego auta. Składka za polisę kalkulowana jest według zniżek właściciela z dłuższą historią bezszkodową. Dodatkowo jako młodszy, nie posiadający zniżek, z każdym rokiem bezszkodowego ubezpieczenia wypracowujesz własne zniżki.

8. Kupujesz nowy samochód? Skorzystaj z pakietu dealerskiego

Dla nabywców samochodów z salonu dobre jest korzystanie z pakietów dealerskich, czyli specjalnych, kompleksowych ubezpieczeń (OC, AC, NNW, Assistance) oferowanych przez dystrybutora samochodów w porozumieniu z konkretnym zakładem ubezpieczeń. Dealerzy mają ryczałtową wycenę ubezpieczenia liczoną od wartości auta i wynoszącą od ok. 3% do nawet 1%. Musisz jednak uważać, bo niektóre umowy nie pozwalają na przedłużenie polisy pakietowej na następny rok, jeśli w ciągu pierwszego miałeś dwie stłuczki.

9. Zniżka małżeńska

Jeśli jesteś w związku małżeńskim, w niektórych towarzystwach możesz liczyć na zniżkę małżeńską. W przypadku zakupu pojazdu w okresie, gdy jesteście małżeństwem i macie wspólnotę majątkową, jedno z małżonków uprawnione jest do korzystania ze zniżek wypracowanych przez drugie. Jeśli nie macie wspólnoty majątkowej, aby przyjąć zniżki męża do ubezpieczenia żony lub odwrotnie, oboje musicie być wpisani w dowód rejestracyjny. Ponadto jeśli ubezpieczacie dwa samochody, w Ergo Hestii możecie liczyć na zniżkę rodzinną.

10. Skorzystaj z OC poprzedniego właściciela

O tym większość osób pamięta i kupując używane auto stara się, by miało ważne OC. Sprawdź, kiedy wygasa polisa poprzedniego właściciela, a przede wszystkim upewnij się, ile rat składki zostało już zapłaconych. Pamiętaj, że poprzedni właściciel traci prawo do umowy OC w chwili sprzedaży auta, więc po sprzedaży nie może już jej wypowiedzieć.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

11. Sprzedajesz samochód? Poproś nabywcę o wypowiedzenie OC

Jeśli nabywca wypowie umowę obowiązkowego ubezpieczenia i zawrze nową polisę na siebie, Ty dostaniesz zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

12. Szukaj promocji

Jeśli nadal chcesz zmniejszyć opłatę za ubezpieczenie OC, zwracaj uwagę na promocje, np. na zniżki za zapłatę kartą czy za kupno polisy przez internet (np. w AXA Direct otrzymasz 15% zniżki za OC). A jeśli ubezpieczasz się w Liberty Ubezpieczenia, powołaj się na znajomego, który też ma ubezpieczenie w tej firmie i podaj numer jego polisy podczas obliczania składki, a dostaniesz zniżkę 50 zł przy zakupie OC i 100 zł przy zakupie pakietu OC+AC. Jednak bądź ostrożny, bo czasem agent ubezpieczeniowy może dać Ci większą zniżkę niż towarzystwo direct. Negocjuj, aby uzyskać tańsze OC.

13. Sprawdź, czy należysz do uprzywilejowanych

Niektóre grupy zawodowe lub społeczne mogą liczyć na specjalne zniżki extra. Jeśli jesteś pracownikiem służb mundurowych, w  Allianz możesz otrzymać 30% zniżki. PZU oferuje “Grupy branżowe -10%” i “Grupy Branżowe -20%”. Dziesięcioprocentową zniżkę możesz otrzymać, jeśli jesteś objęty grupowym ubezpieczeniem na życie P lub P Plus i pracujesz np. w jednostkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, służbie celnej lub jako nauczyciel. 20% zniżki przysługuje policjantom objętym grupowym ubezpieczeniem na życie P lub P Plus. Pamiętaj o dostarczeniu dokumentów potwierdzających Twoją przynależność do określonej grupy zawodowej.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej