Punkta

Zniżki na OC – co to takiego?

Zniżki na OC to rabat przyznawany przez ubezpieczycieli tym kierowcom, którzy w poprzednich latach nie spowodowali żadnej stłuczki. Są one przypisane do konkretnego kierowcy, a nie samochodu. Nie trzeba się zatem martwić, że po sprzedaniu auta będziemy musieli kupić ubezpieczenie OC bez zniżek.

Tak samo jest ze zmianą ubezpieczyciela – lata bezszkodowej jazdy są uznawane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Nie oznacza to jednak, że istnieje jednolity system naliczania zniżek. Jak sprawdzić zatem aktualną zniżkę? Dowiesz się poniżej.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdzamy!

Za co zniżki OC? Kiedy przysługują?

Jak przebiega naliczanie obniżenia ceny OC? Otóż każdy z ubezpieczycieli traktuje kwestię upustu indywidualnie. U większości towarzystw można zdobyć nie więcej niż 60% zniżek za bezszkodową jazdę. Są jednak odstępstwa od tej zasady. Takie firmy, jak Uniqa czy Proama, oferują swoim klientom jeszcze wyższe upusty, maksymalne to nawet 80% – jednak nie zawsze mają one związek wyłącznie z bezszkodową jazdą i zależą także od innych czynników. Pojawia się jednak pytanie – po ilu latach przechodzą zniżki OC?

Jak liczyć zniżki OC i po ilu latach można uzyskać pełne, czy też maksymalne obniżenie OC? Obowiązuje prosta zasada – 1 rok bezszkodowej jazdy to 10% upustu na OC. Kolejny rok to 20% ulgi OC, itd. Aż do osiągnięcia pułapu 60% – to maksymalna zniżka w większości przypadków. Czy oznacza to, że największe upusty można osiągnąć dopiero po 6 latach jazdy bez żadnej szkody na koncie? Tutaj kolejna niespodzianka. Na pytanie „Zniżki OC jak liczyć?” wcale nie ma tak prostej odpowiedzi, a o tym, jaka zniżka OC/AC Ci przysługuje, decyduje szereg innych czynników.

Są ubezpieczyciele, którzy honorują bezpieczną jazdę w inny sposób. W niektórych towarzystwach 3 lata bezszkodowej jazdy oznaczają, że możemy liczyć na maksymalnie 20% upustu. W innych zaś po tym samym czasie otrzymamy pełne 60%.

Od jakiego wieku zniżki OC naliczają ubezpieczyciele?

Nie ma jednej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele naliczają je już od 22. roku życia, zaś inni dopiero w momencie ukończenia 26 lat przez kierowcę. Do tego czasu najmłodsi posiadacze prawa jazdy muszą liczyć się ze zwyżkami. Jest jednak sposób na to, by ulgi wyrobić sobie wcześniej. Opisujemy go dalszej części artykułu.

Zniżki OC – od ilu lat można się o nie ubiegać?

Tak naprawdę o zniżki na ubezpieczenie auta możemy ubiegać się jeszcze zanim zrobimy prawo jazdy i kupimy pierwszy samochód. Jak to możliwe? Otóż kupując przyczepkę samochodową lub skuter, możemy wyrabiać sobie historię ubezpieczeniową. Wówczas obliczanie zniżek OC odbywa się także z uwzględnieniem okresu, w którym posiadana była przyczepka lub skuter.

Czytaj także: Zniżki na AC. Za co przysługują?

Jak sprawdzić zniżki ubezpieczeniowe? Jakie mam zniżki OC?

Zastanawiasz się, jakie zniżki mi przysługują? Sprawdzanie obniżenia OC nie jest skomplikowane, a informacja łatwo dostępna. Sposobów jest kilka. Oto przykłady:

  • Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). To dokument, który wystawiany jest przez każdego ubezpieczyciela, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC. Na tym zaświadczeniu znajdują się informacje o rodzaju ochrony (np. OC, NNW, etc.), a także dane o popełnionych szkodach. Co ważne, na ZOPUK nie będzie podane wprost, ile zniżek Ci przysługuje, ale na jego podstawie łatwo je policzyć, w oparciu o zapisaną tam liczbę lat bezszkodowej jazdy.
  • Zaświadczenie o zniżkach z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie internetowej UFG można samemu wygenerować dokument podobny do ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej. Dokument ten zawiera informacje w dwóch wariantach: za ostatnie 5 lat lub w ramach pełnej historii w bazie UFG, czyli od 2004 r. w przypadku ubezpieczenia OC i od 2006 r. dla ubezpieczenia AC. Jednak wygenerowanie tego zaświadczenia wymaga rejestracji na stronie UFG i uwierzytelnienia konta.
  • Dane z ostatniej polisy. To najszybszy i najprostszy sposób, aby sprawdzić ilość posiadanych zniżek. Musisz tylko wiedzieć, gdzie masz swoją polisę OC za ostatni rok. Jeśli informacja nie znajduje się na małym blankiecie, sprawdź w pozostałych dokumentach, które dostałeś od ubezpieczyciela. Zawsze możesz też po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela i sprawdzić ilość z ostatniej polisy telefonicznie.

Kiedy tracimy zniżki ubezpieczeniowe OC/AC?

Skoro zniżki na OC/AC przyznawane są za bezszkodową jazdę, to odpowiedź na pytanie, kiedy je tracimy jest, prosta. Za spowodowanie stłuczki. Niestety, o ile gromadzenie zniżek jest mozolne i długo trwa (zwłaszcza jeśli mowa o maksymalnych ilościach), o tyle ich utrata następuje bardzo szybko. Wystarczy jedna, nawet niegroźna stłuczka, by je stracić. Nie musisz się jednak obawiać, że stracisz wszystko od razu. Z reguły jedna stłuczka oznacza utratę około 20% zniżek. Jak przekłada się to na liczby?

Aby to sprawdzić, wykonaliśmy kalkulację składki OC dla 35-letniego kierowcy z Krakowa, który jest właścicielem Opla Astry z 2013 roku z silnikiem 1.6-litra. Okazało się, że podstawowa składka w jego przypadku to wydatek 534 złote. Jednak już jedna kolizja na jego koncie wzrost ceny polisy OC do 779 złotych. Oznacza to podwyżkę o 46%.

Co ważne, nie liczy się, czy spowodujesz małą stłuczkę, czy duży wypadek – stracisz tyle samo zniżek w obu tych przypadkach.

Czytaj także: Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Miałeś przerwę w ubezpieczeniu? Możesz stracić swoje zniżki!

Zniżki dla kierowców możesz stracić nie tylko za szkody, ale również za brak ciągłości w ubezpieczeniu. Z reguły jest tak, że jeśli sprzedasz swoje auto i kolejne zakupisz dopiero po 2 latach, Twoje zniżki przepadną. Ale znowu, nie ma reguły obowiązującej u wszystkich ubezpieczycieli. W jednym towarzystwie stracisz np. 15%, w innym 20%, a jeszcze inne firmy biorą pod uwagę zniżki nawet do 5 lat przerwy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie OC zniżki – przechodzą na współmałżonka?

Jest to możliwe – warunkiem jest jednak ustalenie wspólnoty majątkowej. Jednak nawet bez niej można korzystać ze zniżek małżonka. Wystarczy, że pojazd jest zarejestrowany na oboje partnerów. Dzięki temu nawet jeśli jeden z małżonków nie posiada żadnej historii ubezpieczeniowej, to za polisę OC zapłaci tyle, co współmałżonek posiadający zniżki na ubezpieczenie samochodu.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta działa w obie strony. Jeśli jeden z małżonków ma zwyżki za spowodowane szkody, cena składki dla drugiego ze współmałżonków będzie odpowiednio wyższa.

Zniżki OC na 2 samochody – czy to możliwe?

Jak najbardziej tak! Ulgi OC nie zależą od liczby posiadanych samochodów. Nie ważne zatem, czy masz 1, 2 lub więcej pojazdów – na każdy z nich przysługuje Ci taka sama zniżka. Jeśli więc do tej pory wypracowałeś np. 40% upustu na ubezpieczenie OC, to wykupując polisę dla kolejnego samochodu, możesz liczyć na taką samą ulgę. Ale to nie wszystko!

W takiej sytuacji u niektórych ubezpieczycieli będziesz mógł liczyć na jeszcze większy rabat na OC, wykupując kolejną polisę w tym samym towarzystwie. Z reguły jest to zniżka w wysokości około 5%.

Zniżki OC współwłaściciela samochodu – kiedy i jak je uzyskać?

Jak zdobyć zniżki OC/AC? Jeżeli dopiero zacząłeś zdobywać doświadczenie za kierownicą, dobrym sposobem na uzyskanie zniżek za bezszkodową jazdę jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela kierowcę z długim stażem. Tylko czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela? Tak! W ten sposób jego zniżki “przejdą” także na Ciebie. Oczywiście nie w pełnym wymiarze, jednak ostateczny koszt polisy OC i tak będzie znacznie niższy, niż w przypadku samodzielnej własności.

W ten sposób zdobywa się też doświadczenie wliczane do historii ubezpieczeniowej. Jeśli więc po kilku latach zdecydujesz się być jedynym właścicielem auta, będziesz mógł liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli w czasie współwłasności spowodujesz szkodę, to zniżki tracą wszyscy właściciele auta, a nie tylko sprawca kolizji.