Jak naliczane są zniżki na OC? Ile procent mi przysługuje?

Aktualizacja:
Man signing car insurance document or lease paper. Writing signa

Cena to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze ubezpieczenia OC. Na ostateczną wysokość duży wpływ mają zniżki przyznawane przez ubezpieczycieli za bezszkodową jazdę. To właśnie zniżki i zwyżki OC decydują o ostatecznym koszcie polisy. Dzięki nim możemy obniżyć wspomnianą kwotę nawet o 60%. Czy to maksymalna zniżka? Jak sprawdzić zniżki na OC i AC i czy można to zrobić online? Odpowiadamy!

Czym są zniżki na OC?

Zniżki na OC to rabat przyznawany przez ubezpieczycieli tym kierowcom, którzy w poprzednich latach nie spowodowali żadnej stłuczki. Są przypisane do konkretnego kierowcy, a nie samochodu. Nie trzeba się zatem martwić, że po sprzedaniu auta będziemy musieli kupić ubezpieczenie OC bez zniżek. Lata bezszkodowej jazdy są ponadto uznawane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. System przyznawania zniżek nie jest jednak jednolity. Warto więc wiedzieć, jak zniżki są naliczane.

przeczytaj także, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Za co przysługują zniżki na OC?

Maksymalna zniżka na OC może się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie ma jednej, uniwersalnej wartości, która byłaby obowiązująca dla wszystkich ubezpieczycieli. Zazwyczaj maksymalna zniżka OC wynosi od 60% do 80%. Oznacza to, że po kilku latach bezszkodowej jazdy możesz zapłacić nawet o 80% mniej za swoją polisę OC w porównaniu do początkowej stawki.

Po ilu latach można więc uzyskać maksymalne obniżenie OC? Obowiązuje prosta zasada – 1 rok bezszkodowej jazdy to 10% upustu na OC. Kolejny rok to 20% ulgi OC itd. Aż do osiągnięcia pułapu 60% – to maksymalna zniżka w większości przypadków. Czy oznacza to, że największe upusty można osiągnąć dopiero po 6 latach jazdy bez żadnej szkody na koncie? Pamietaj, że są ubezpieczyciele, którzy honorują bezpieczną jazdę w inny sposób. W niektórych towarzystwach 3 lata bezszkodowej jazdy oznaczają, że możemy liczyć na maksymalnie 20% upustu. W innych zaś po tym samym czasie otrzymamy pełne 60%.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Od jakiego wieku ubezpieczyciele naliczają zniżki OC?

W tym przypadku wszystko zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. niektóre towarzystwa naliczają je już od 22. roku życia, inni dopiero w momencie ukończenia 26 lat przez kierowcę. Do tego czasu najmłodsi posiadacze prawa jazdy muszą liczyć się ze zwyżkami ze względu na to, że statystycznie młodsi kierowcy stanowią większe ryzyko na drodze niż starsi.

Czy musze mieć prawo jazdy, aby ubiegać się o zniżki?

Tak naprawdę o zniżki na ubezpieczenie samochodu możemy ubiegać się jeszcze zanim zrobimy prawo jazdy i kupimy pierwszy samochód. Jak to możliwe? Otóż kupując przyczepkę samochodową lub skuter, zaczynamy pracować na swoją historię ubezpieczeniową. Wówczas obliczanie zniżek OC odbywa się także z uwzględnieniem okresu, w którym posiadana była przyczepka lub skuter.

Przeczytaj także, za co przysługują zniżki na AC?

Jak sprawdzić zniżki ubezpieczeniowe?

Jeśli zastanawiasz się, jakie zniżki Ci przysługują, tego typu informacje mozna szybko sprawdzić.

  • Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). To dokument, który wystawiany jest przez każdego ubezpieczyciela, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC. Na tym zaświadczeniu znajdują się informacje o rodzaju ochrony (np. OC, NNW, etc.), a także dane o popełnionych szkodach. Co ważne, na ZOPUK nie będzie podane wprost, ile zniżek Ci przysługuje, ale na jego podstawie łatwo je policzyć, w oparciu o zapisaną tam liczbę lat bezszkodowej jazdy.
  • Zaświadczenie o zniżkach z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie internetowej UFG można samemu wygenerować dokument podobny do ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej. Dokument ten zawiera informacje w dwóch wariantach – za ostatnie 5 lat lub w ramach pełnej historii w bazie UFG, czyli od 2004 roku w przypadku ubezpieczenia OC i od 2006 roku dla ubezpieczenia AC. Jednak wygenerowanie tego zaświadczenia wymaga rejestracji na stronie UFG i uwierzytelnienia konta.
  • Dane z ostatniej polisy. To najszybszy i najprostszy sposób, aby sprawdzić ilość posiadanych zniżek. Musisz tylko wiedzieć, gdzie masz swoją polisę OC za ostatni rok. Jeśli informacja nie znajduje się na małym blankiecie, sprawdź w pozostałych dokumentach, które dostałeś od ubezpieczyciela. Zawsze możesz też zadzwonić do ubezpieczyciela i poprosić o sprawdzenie zapisu na ostatniej polisie.

Kiedy tracimy zniżki ubezpieczenia OC/AC?

Skoro zniżki na OC/AC przyznawane są za bezszkodową jazdę, to tracimy je, kiedy ubezpieczyciel musi wypłacać odszkodowanie z tytułu wyrządzonych przez nas szkód, np. na skutek stłuczki czy innego wydarzenia na drodze oraz w przypadku AC również poza nią. Niestety, o ile gromadzenie zniżek jest trwa (zwłaszcza jeśli mowa o maksymalnych wartościach), o tyle ich utrata następuje bardzo szybko. Wystarczy jedna, nawet niegroźna stłuczka, by je stracić. Warto pamiętać, że w większości towarzystw ubezpieczeniowych jedna stłuczka oznacza utratę około 20% zniżek.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Co ważne, nie liczy się, czy spowodujesz małą stłuczkę, czy duży wypadek – stracisz tyle samo zniżek w obu tych przypadkach.

Przeczytaj także, masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Miałeś przerwę w ubezpieczeniu? Możesz stracić swoje zniżki!

Zniżki dla kierowców możesz stracić nie tylko za szkody, ale również za brak ciągłości w ubezpieczeniu. Z reguły przepadają one dopiero po 2 latach, ale nie jest to zasada, która obowiązuje u wszystkich ubezpieczycieli. W jednym towarzystwie stracisz np. 15%, w innym 20%, a jeszcze inne firmy biorą pod uwagę zniżki nawet do 5 lat przerwy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie OC zniżki – przechodzą na współmałżonka?

Warunkiem jest ustalenie wspólnoty majątkowej. Jednak nawet bez niej można korzystać ze zniżek małżonka. Wystarczy, że pojazd jest zarejestrowany na oboje partnerów. Dzięki temu, nawet jeśli jeden z małżonków nie posiada żadnej historii ubezpieczeniowej, to za polisę OC zapłaci tyle, co współmałżonek posiadający zniżki na ubezpieczenie samochodu.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta działa w obie strony. Jeśli jeden z małżonków ma zwyżki za spowodowane szkody, cena składki dla drugiego ze współmałżonków będzie odpowiednio wyższa.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Zniżki OC na 2 samochody – czy to możliwe?

Warto pamiętać, że ulgi na OC nie zależą od liczby posiadanych samochodów i na każdy z nich przysługuje Ci taka sama zniżka. Jeśli więc do tej pory wypracowałeś np. 40% upustu na ubezpieczenie OC, to wykupując polisę dla kolejnego samochodu, możesz liczyć na taką samą ulgę. U niektórych ubezpieczycieli, przy zakupie kolejnej polisy, będziesz mógł liczyć na jeszcze większy rabat na OC. Z reguły jest to zniżka w wysokości około 5%.

Zniżki OC współwłaściciela samochodu – kiedy i jak je uzyskać?

Jeżeli dopiero zacząłeś zdobywać doświadczenie za kierownicą, sposobem na uzyskanie zniżek za bezszkodową jazdę jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela kierowcy z długim stażem i dobrą historią ubezpieczeniową. W ten sposób jego zniżki „przejdą” także na Ciebie. Oczywiście nie w pełnym wymiarze, jednak ostateczny koszt polisy OC i tak będzie znacznie niższy, niż w przypadku samodzielnej własności.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

W ten sposób zdobywa się też doświadczenie wliczane do historii ubezpieczeniowej. Jeśli więc po kilku latach zdecydujesz się być jedynym właścicielem auta, będziesz mógł liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli w czasie współwłasności spowodujesz szkodę, to zniżki tracą wszyscy właściciele auta, a nie tylko sprawca kolizji.

Masz rodzinę? Możesz liczyć na zniżkę nie tylko z Kartą Dużej Rodziny

Firmy ubezpieczeniowe lubią rozsądnych i statecznych klientów. Takie właśnie cechy ich zdaniem wykazują osoby posiadające rodzinę. Ze statystyk jasno wynika, że zarówno małżonkowie, jak i rodzice w trosce o dobro i bezpieczeństwo rodziny rzadziej podejmują ryzyko na drodze. Szansa na spowodowanie przez nich szkody jest niższa, co dla ubezpieczyciela jest bardzo dobrą informacją. Z uwagi na powyższe, osoby posiadające rodziny mogą liczyć na łaskawsze traktowanie i dodatkowe ulgi.

Dodatkowo wiele podmiotów zajmujących się sprzedażą ubezpieczeń to partnerzy programu Karty Dużej Rodziny, więc klienci spełniający określone warunki, mogą liczyć na promocyjne oferty ubezpieczeń: mieszkaniowych, na życie, a także komunikacyjnych, w tym OC.

Ubezpieczenie zniżek OC. Dodatkowa ochrona Twojej polisy!

Ubezpieczenie zniżek OC to opcja, którą warto wziąć pod uwagę, kiedy wykupujemy polisę OC. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, które może okazać się bardzo przydatne. Nie ma go jednak w ofercie każdy ubezpieczyciel, a towarzystwa, które proponują tego typu rozszerzenie swoim klientom, mocno ograniczają jego zakres. Najczęściej ochrona zniżek działa tylko przy pierwszej szkodzie i mogą z niej skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i wykorzystują pojazd tylko do celów prywatnych. Polisę mogą też wykupić osoby, które kupiły auto na kredyt lub w ramach leasingu konsumenckiego. 

  • Ochrona zniżek OC działa w sytuacji wystąpienia szkody komunikacyjnej. To propozycja warta rozważenia szczególnie dla tych, którzy mają dużo do stracenia, bo wypracowali sobie przykładowo już 60% zniżek. 
  • Ile kosztuje ochrona zniżek OC? Nie ma jednej, ustalonej odgórnie ceny. W każdym TU zapłacisz inną kwotę, najczęściej wyliczana jest indywidualnie dla każdego klienta. Należy przygotować się na wydatek około 50 zł. 

Miałeś stłuczkę? Jak zachować zniżki OC?

Jeśli nie masz dodatkowej polisy chroniącej zniżki i spowodowałeś stłuczkę, czasem lepiej po prostu porozmawiać z kierowcą, który uczestniczył w zdarzeniu drogowym. Bardzo możliwe, że w przypadku małej stłuczki bardziej opłaci Ci się zapłacić za naprawę z własnej kieszeni niż stracić zniżki na OC. Nie naruszasz wtedy polisy OC i zachowujesz swoje zniżki. 

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić zniżki OC?
Czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela?
Kiedy tracimy zniżki OC?
Ile kosztuje OC samochodu bez zniżek?
Od kiedy naliczają się zniżki OC?

Podsumowanie

  • Maksymalne zniżki OC za bezszkodową jazdę to 60%. Zdarza się jednak, że niektóre towarzystwa oferują dodatkowe rabaty.
  • Z reguły zniżki na OC przyznawane są według zasady 1 rok bezszkodowej jazdy = 10% zniżki.
  • To, jaka zniżka OC Ci przysługuje, możesz sprawdzić na 3 sposoby – wysyłając zapytanie do ubezpieczyciela, rejestrując się w systemie UFG lub sprawdzając dane na poprzedniej polisie.
  • Utrata zniżek następuje w przypadku spowodowania stłuczki lub na skutek dłuższej przerwy historii ubezpieczeniowej.
  • Jeżeli posiadasz 2 lub więcej samochodów możesz liczyć na zniżki OC dla każdego z nich! Niektóre towarzystwa oferują dodatkowy rabat w przypadku ubezpieczenia u nich wszystkich pojazdów.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej