Zniżki na OC - jak są liczone? Jak sprawdzić ile % mi przysługuje? Za co można je stracić?

Aktualizacja:
znizki-na-oc

Cena to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze ubezpieczenia OC. Na jej ostateczną wysokość duży wpływ mają zniżki przyznawane przez ubezpieczycieli za bezszkodową jazdę. To właśnie zniżki i zwyżki OC decydują o ostatecznej cenie. Dzięki nim możemy obniżyć aktualną kwotę polisy nawet o 60%. Czy to maksymalna zniżka? Jak sprawdzić zniżki na OC i AC i czy można to zrobić online? Odpowiadamy!

Zniżki na OC – co to takiego?

Zniżki na OC to rabat przyznawany przez ubezpieczycieli tym kierowcom, którzy w poprzednich latach nie spowodowali żadnej stłuczki. Są one przypisane do konkretnego kierowcy, a nie samochodu. Nie trzeba się zatem martwić, że po sprzedaniu auta będziemy musieli kupić ubezpieczenie OC bez zniżek.

Tak samo jest ze zmianą ubezpieczyciela – lata bezszkodowej jazdy są uznawane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Nie oznacza to jednak, że istnieje jednolity system naliczania zniżek. Jak sprawdzić zatem aktualną zniżkę OC? Dowiesz się poniżej.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdzamy!

Za co przysługują zniżki OC?

Jak przebiega naliczanie obniżenia ceny OC? Każdy z ubezpieczycieli traktuje kwestię upustu indywidualnie. U większości towarzystw można zdobyć nawet 60% zniżek za bezszkodową jazdę. Zdarzają się jednak wyjątki. Proama oferuje pakiet OC/AC mini ze zniżką 70%! 

Jak liczyć zniżki OC i po ilu latach można uzyskać pełne, czy też maksymalne obniżenie OC? Obowiązuje prosta zasada – 1 rok bezszkodowej jazdy to 10% upustu na OC. Kolejny rok to 20% ulgi OC itd. Aż do osiągnięcia pułapu 60% – to maksymalna zniżka w większości przypadków. Czy oznacza to, że największe upusty można osiągnąć dopiero po 6 latach jazdy bez żadnej szkody na koncie? Tutaj kolejna niespodzianka. Na pytanie „Zniżki OC jak liczyć?” wcale nie ma tak prostej odpowiedzi, a o tym, jaka zniżka OC/AC Ci przysługuje, decyduje szereg innych czynników.

Są ubezpieczyciele, którzy honorują bezpieczną jazdę w inny sposób. W niektórych towarzystwach 3 lata bezszkodowej jazdy oznaczają, że możemy liczyć na maksymalnie 20% upustu. W innych zaś po tym samym czasie otrzymamy pełne 60%.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Od jakiego wieku ubezpieczyciele naliczają zniżki OC?

Nie ma jednej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele naliczają je już od 22. roku życia, inni dopiero w momencie ukończenia 26 lat przez kierowcę. Do tego czasu najmłodsi posiadacze prawa jazdy muszą liczyć się ze zwyżkami. Jest jednak sposób na to, by ulgi wyrobić sobie wcześniej. Opisujemy go dalszej części artykułu.

Zniżki OC – od ilu lat można się o nie ubiegać?

Tak naprawdę o zniżki na ubezpieczenie samochodu możemy ubiegać się jeszcze zanim zrobimy prawo jazdy i kupimy pierwszy samochód. Jak to możliwe? Otóż kupując przyczepkę samochodową lub skuter, możemy wyrabiać sobie historię ubezpieczeniową. Wówczas obliczanie zniżek OC odbywa się także z uwzględnieniem okresu, w którym posiadana była przyczepka lub skuter.

Czytaj także: Zniżki na AC. Za co przysługują?

Jak sprawdzić zniżki ubezpieczeniowe? Jakie mam zniżki OC?

Zastanawiasz się, jakie zniżki mi przysługują? Sprawdzanie obniżenia OC nie jest skomplikowane, a informacja łatwo dostępna. Sposobów jest kilka i przedstawiamy je poniżej.

  • Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). To dokument, który wystawiany jest przez każdego ubezpieczyciela, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC. Na tym zaświadczeniu znajdują się informacje o rodzaju ochrony (np. OC, NNW, etc.), a także dane o popełnionych szkodach. Co ważne, na ZOPUK nie będzie podane wprost, ile zniżek Ci przysługuje, ale na jego podstawie łatwo je policzyć, w oparciu o zapisaną tam liczbę lat bezszkodowej jazdy.
  • Zaświadczenie o zniżkach z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie internetowej UFG można samemu wygenerować dokument podobny do ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej. Dokument ten zawiera informacje w dwóch wariantach: za ostatnie 5 lat lub w ramach pełnej historii w bazie UFG, czyli od 2004 r. w przypadku ubezpieczenia OC i od 2006 r. dla ubezpieczenia AC. Jednak wygenerowanie tego zaświadczenia wymaga rejestracji na stronie UFG i uwierzytelnienia konta.
  • Dane z ostatniej polisy. To najszybszy i najprostszy sposób, aby sprawdzić ilość posiadanych zniżek. Musisz tylko wiedzieć, gdzie masz swoją polisę OC za ostatni rok. Jeśli informacja nie znajduje się na małym blankiecie, sprawdź w pozostałych dokumentach, które dostałeś od ubezpieczyciela. Zawsze możesz też po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela i sprawdzić ilość z ostatniej polisy telefonicznie.

Kiedy tracimy zniżki ubezpieczenia OC/AC?

Skoro zniżki na OC/AC przyznawane są za bezszkodową jazdę, to odpowiedź na pytanie, kiedy je tracimy, jest prosta. Za spowodowanie stłuczki. Niestety, o ile gromadzenie zniżek jest mozolne i długo trwa (zwłaszcza jeśli mowa o maksymalnych ilościach), o tyle ich utrata następuje bardzo szybko. Wystarczy jedna, nawet niegroźna stłuczka, by je stracić. Nie musisz się jednak obawiać, że stracisz wszystko od razu. Z reguły jedna stłuczka oznacza utratę około 20% zniżek.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Co ważne, nie liczy się, czy spowodujesz małą stłuczkę, czy duży wypadek – stracisz tyle samo zniżek w obu tych przypadkach.

Czytaj także: Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Miałeś przerwę w ubezpieczeniu? Możesz stracić swoje zniżki!

Zniżki dla kierowców możesz stracić nie tylko za szkody, ale również za brak ciągłości w ubezpieczeniu. Z reguły jest tak, że jeśli sprzedasz swoje auto i kolejne zakupisz dopiero po 2 latach, Twoje zniżki przepadną. Ale znowu, nie ma reguły obowiązującej u wszystkich ubezpieczycieli. W jednym towarzystwie stracisz np. 15%, w innym 20%, a jeszcze inne firmy biorą pod uwagę zniżki nawet do 5 lat przerwy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie OC zniżki – przechodzą na współmałżonka?

Jest to możliwe – warunkiem jest jednak ustalenie wspólnoty majątkowej. Jednak nawet bez niej można korzystać ze zniżek małżonka. Wystarczy, że pojazd jest zarejestrowany na oboje partnerów. Dzięki temu, nawet jeśli jeden z małżonków nie posiada żadnej historii ubezpieczeniowej, to za polisę OC zapłaci tyle, co współmałżonek posiadający zniżki na ubezpieczenie samochodu.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta działa w obie strony. Jeśli jeden z małżonków ma zwyżki za spowodowane szkody, cena składki dla drugiego ze współmałżonków będzie odpowiednio wyższa.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Zniżki OC na 2 samochody – czy to możliwe?

Jak najbardziej tak! Ulgi OC nie zależą od liczby posiadanych samochodów. Nie ważne zatem, czy masz 1, 2, czy więcej pojazdów – na każdy z nich przysługuje Ci taka sama zniżka. Jeśli więc do tej pory wypracowałeś np. 40% upustu na ubezpieczenie OC, to wykupując polisę dla kolejnego samochodu, możesz liczyć na taką samą ulgę. Ale to nie wszystko!

W takiej sytuacji u niektórych ubezpieczycieli będziesz mógł liczyć na jeszcze większy rabat na OC, wykupując kolejną polisę w tym samym towarzystwie. Z reguły jest to zniżka w wysokości około 5%.

Zniżki OC współwłaściciela samochodu – kiedy i jak je uzyskać?

Jak zdobyć zniżki OC/AC? Jeżeli dopiero zacząłeś zdobywać doświadczenie za kierownicą, dobrym sposobem na uzyskanie zniżek za bezszkodową jazdę jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela kierowcę z długim stażem. Tylko czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela? Tak! W ten sposób jego zniżki “przejdą” także na Ciebie. Oczywiście nie w pełnym wymiarze, jednak ostateczny koszt polisy OC i tak będzie znacznie niższy, niż w przypadku samodzielnej własności.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

W ten sposób zdobywa się też doświadczenie wliczane do historii ubezpieczeniowej. Jeśli więc po kilku latach zdecydujesz się być jedynym właścicielem auta, będziesz mógł liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli w czasie współwłasności spowodujesz szkodę, to zniżki tracą wszyscy właściciele auta, a nie tylko sprawca kolizji.

Masz rodzinę? Możesz liczyć na zniżkę nie tylko z Kartą Dużej Rodziny

Firmy ubezpieczeniowe lubią rozsądnych i statecznych klientów. Takie właśnie cechy ich zdaniem wykazują członkowie rodzin. Ze statystyk jasno wynika, że zarówno małżonkowie, jak i rodzice w trosce o dobro i bezpieczeństwo rodziny rzadziej podejmują ryzyko. Są to więc klienci idealni. Szansa na spowodowanie przez nich szkody jest niższa, co dla ubezpieczyciela jest bardzo dobrą informacją. Z uwagi na powyższe, osoby posiadające rodziny mogą liczyć na łaskawsze traktowanie i dodatkowe ulgi.

Dodatkowo, wiele podmiotów zajmujących się sprzedażą ubezpieczeń to partnerzy programu Karty Dużej Rodziny. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ich klienci, pochodzący z rodzin wielodzietnych mogą liczyć na promocyjne oferty ubezpieczeń: mieszkaniowych, na życie, a także komunikacyjnych, w tym OC.

Ubezpieczenie zniżek OC. Dodatkowa ochrona Twojej polisy!

Ubezpieczenie zniżek OC to opcja, którą warto wziąć pod rozwagę, kiedy wykupujemy polisę OC. Obowiązkowe jest wyłącznie samo OC, ale zawsze możemy skusić się na jakiś dodatek. Dodatkowe ubezpieczenia nie zrujnują nas, a mogą okazać się szalenie przydatne. 

Nie każde TU oferuje takie ubezpieczenie. Te, które proponują je swoim klientom, mocno ograniczają jego zakres. Najczęściej ochrona zniżek działa tylko przy pierwszej szkodzie. Z ochrony zniżek OC mogą skorzystać osoby fizyczne, ale tylko do celów prywatnych, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej. Ale mogą ją wykupić osoby, które kupiły auto na kredyt lub w ramach leasingu. 

Na czym polega ochrona zniżek OC? Jest to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie. Możne ochronić Cię przed utratą zniżek w sytuacji, kiedy normalnie te zniżki utraciłbyś w wyniku spowodowania szkody komunikacyjnej. To propozycja szczególnie warta rozważenia dla tych, którzy mają dużo do stracenia, bo wypracowali sobie już 60% zniżek. 

Ile kosztuje ochrona zniżek OC? Nie ma jednej, ustalonej odgórnie ceny. W każdym TU zapłacisz inną kwotę, najczęściej wyliczana jest indywidualnie dla każdego klienta. Należy przygotować się na wydatek około 50 zł. 

Miałeś stłuczkę? Jak zachować zniżki OC?

Czasem lepiej po prostu się dogadać z osobą, która uczestniczyła w zdarzeniu drogowym. Jeśli spowodowałeś stłuczkę, zacznij od rozmowy z poszkodowanym i oceny wysokości strat. Bardzo możliwe, że w przypadku małej stłuczki bardziej opłaci Ci się zapłacić za naprawę z własnej kieszeni niż stracić zniżki na OC. Nie naruszasz wtedy polisy OC i zachowujesz swoje zniżki. Spadek o dwie klasy to spora degradacja. Inną z opcji jest wspomniane wyżej ubezpieczenie zniżek OC.

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić zniżki OC?
Czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela?
Kiedy tracimy zniżki OC?
Ile kosztuje OC samochodu bez zniżek?
Od kiedy naliczają się zniżki OC?

Podsumowanie

  1. Maksymalne zniżki OC za bezszkodową jazdę to 60%. Zdarza się jednak, że niektóre towarzystwa oferują dodatkowe rabaty.
  2. Zniżki OC/AC jak obliczyć? Z reguły zniżki na OC przyznawane są według zasady 1 rok bezszkodowej jazdy = 10% zniżki.
  3. To, jaka zniżka OC Ci przysługuje, możesz sprawdzić na 3 sposoby: wysyłając zapytanie do ubezpieczyciela, rejestrując się w systemie UFG lub sprawdzając dane na poprzedniej polisie.
  4. Utrata zniżek następuje w przypadku spowodowania stłuczki lub na skutek dłuższej przerwy historii ubezpieczeniowej.
  5. Jeżeli posiadasz 2 lub więcej samochodów – możesz liczyć na zniżki OC dla każdego z nich! Niektóre towarzystwa oferują dodatkowy rabat w przypadku ubezpieczenia u nich wszystkich pojazdów.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej