Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Aktualizacja:
sprzedaz-auta-a-oc

Sprzedaż auta a OC – praktyczny poradnik od Punkty dla sprzedającego i kupującego już jest dostępny. Z nami odpowiesz na pytanie: co zrobić, aby nowy nabywca nie przysporzył Ci kłopotów z ubezpieczeniem OC i AC. Kupiłeś używany samochód? Zweryfikuj, czy możesz jeździć na starej polisie.

Sprzedałem auto, co dalej z ubezpieczeniem OC?

Sprzedaż lub kupno samochodu wydają się banalne. Negocjacje cenowe, spisanie umowy kupna-sprzedaży i na koniec załatwienie spraw w wydziale komunikacji. To jednak nie wszystko. Ważna jest też kwestia ubezpieczenia OC oraz autocasco. Zapewne zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, sprzedając lub kupując samochód.

Sprzedaż auta a OC

Sprzedaż auta a kwestie związane z OC to nie problem. Automatycznie przechodzi ono wraz z dokonaniem transakcji na nabywcę, o ile zgłosisz zmianę właściciela. Jeśli zbyłeś pojazd z wykupioną polisą OC, masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek. Musisz po prostu przekazać wypowiedzenie polisy OC do towarzystwa, z którego usług korzystałeś dotychczas. W piśmie podaj dane nabywcy pojazdu, a także numer identyfikacyjny polisy OC. Potrzebne informacje znajdziesz na umowie kupna-sprzedaży.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jest to niezwykle ważne, bo do momentu powiadomienia odpowiadasz za opłacenie składki OC. Aby nie płacić za ochronę, która już Cię nie dotyczy (sprzedałem auto, więc polisa dotyczy pojazdu, którego już nie jestem właścicielem), najlepiej powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu już tego samego dnia.

Po sprzedaży pojazdu, należy poinformować TU o zbyciu pojazdu. Czy warto korzystać nabywcy z OC po sprzedającym to indywidualna kwestia, a wpływa na to zarówno praktyka samego TU, jak i historia ubezpieczenia nowego właściciela – zauważa prezes agencji ubezpieczeniowej Asis Partner Sp. z o.o. Paweł Frąckowski.

Więcej na temat wypowiedzenia polisy przeczytasz w artykule: Wypowiedzenie OC – wszystko, co musisz wiedzieć!

O tych formalnościach podczas sprzedaży auta musisz pamiętać!

Po pierwsze, należy zawrzeć umowę sprzedaży w formie pisemnej. Tylko taki dokument będzie wiarygodnym dowodem przeprowadzonej transakcji.

Po drugie strony powinny szczegółowo omówić kwestię ubezpieczenia. W rozmowie należy wskazać między innymi do kiedy obowiązuje dotychczasowa polisa. Jeśli czas ten jest długi, strony umowy powinny wspólnie ustalić udział kosztowy w opłacaniu składki. Zgodnie z prawem kupujący i sprzedający posiadają solidarną odpowiedzialność finansową względem towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ponadto należy przekazać kupującemu niezbędne dokumenty. Poza podpisaną umową, dowodem rejestracyjnym auta, kartą pojazdu czy zaświadczeniem o pozytywnym wyniku badania technicznego będzie to także dokument, potwierdzający objęcie przedmiotu sprzedaży ochroną, przewidzianą pakietem OC.

Dlaczego natychmiastowe powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta jest istotne?

Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, konsekwencje niepowiadomienia spoczywają na Tobie. Przykładowo, jeśli polisa wzięta była na raty i sprzedałeś samochód przed terminem zapłaty drugiej raty, mimo że nie masz już nic wspólnego z samochodem, zmuszony będziesz tę ratę zapłacić. – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.

Pamiętaj, że do czasu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta, TU traktuje Ciebie jako właściciela pojazdu. Obciążają Cię więc konsekwencje ewentualnego wyrządzenia szkód przez nowego nabywcę auta. Jeśli kupujący wypowie umowę OC, Tobie jako sprzedającemu przysługuje natomiast zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Co ważne, taki zwrot jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy, a nie daty sprzedaży pojazdu. Sprawy związane ze sprzedażą auta a OC należy załatwić jak najszybciej.

Co z ubezpieczeniem AC po sprzedaży auta? Czy polisa przechodzi na nowego właściciela?

Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego nie przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu (po kupnie samochodu nie można przepisać polisy). Autocasco wygasa wraz z datą zbycia samochodu. Jak odzyskać składkę AC po sprzedaży auta? Aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Najczęściej wystarczy skan umowy kupna-sprzedaży lub faktura (w przypadku firm i komisów). To samo dotyczy też pozostałych polis dobrowolnych jak np. NNW, szyb, opon czy assistance. Ubezpieczenie AC po zakupie samochodu musi zostać ponownie wykupione dla nowego właściciela pojazdu.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Kupiłem auto – czy mogę jeździć na polisę OC poprzedniego właściciela pojazdu?

Sprzedaż auta a OC to kwestia, która zadręcza nie tylko osoby zastawiające się jak uzyskać zwrot po sprzedaży pojazdu. To także kłopot dla nowego właściciela, ale tylko z pozoru! Punkta wyjaśnia! Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z przekazaniem nabywcy polisy OC. Możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa.

Poprzedni właściciel pojazdu zobligowany jest w terminie 14 dni od daty sprzedaży powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o tym, że sprzedał samochód. Takie zawiadomienie/wypowiedzenie polisy OC powinno zawierać także dane nabywcy, w tym imię, nazwisko, adres i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON.

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC po sprzedaży auta automatycznie przechodzi na nabywcę (nie trzeba go przepisać). Możesz zatem jeździć na OC poprzedniego właściciela, ale sprawdź, czy zakup nowej polisy nie będzie dla Ciebie korzystniejszy finansowo – umowę OC poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć.

W większości TU samo zgłoszenie nie wypływa na rekalkulację składki. Jeżeli polisa jest opłacona, to nowemu nabywcy jak najbardziej opłaca się skorzystać z takiego ubezpieczenia. Są jednak TU, które po samym zgłoszeniu robią rekalkulacje, wówczas należy przeanalizować, czy warto skorzystać z oferty dotychczasowego ubezpieczyciela, czy poszukać innej bardziej atrakcyjnej oferty – radzi Paweł Frąckowski.

Czytaj także: Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Ubezpieczyciel dokonał rekalkulacji na Twoją niekorzyść? Sprawdź, gdzie znajdziesz taniej ubezpieczenie OC/AC Twojego samochodu

Znajdź najtańsze OC/AC

Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy po kupnie samochodu używanego trzeba przepisać OC? Sprawa jest dosyć prosta.

Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela i wszystkie prawa oraz obowiązki z niego wynikające przechodzą na Ciebie z dniem nabycia samochodu – zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To oznacza, że możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte.

Jeśli poprzedni właściciel nie zapłacił drugiej raty składki, a zgodnie z przepisami zgłosił ubezpieczycielowi sprzedaż auta, Ty jesteś zobowiązany do jej zapłaty za okres od dnia zakupu pojazdu.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Towarzystwo ubezpieczeniowe poprzedniego właściciela może jednak dokonać rekalkulacji składki, aby dostosować ją do Twoich zniżek lub zwyżek.

Sprzedający powinien przekazać Ci polisę OC (najlepiej także potwierdzenie opłaty składki) razem z kluczykami do samochodu. Polisy nie trzeba przepisywać, wystarczy przekazanie. Tutaj sprawdź jednak koniecznie, czy OC przy sprzedaży auta jest ważne. Jeśli nie jest, wykup je na siebie od razu w dniu zakupu pojazdu.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu z OC, masz dwie możliwości:

  1. Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela. Musisz mieć tutaj na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej dokona rekalkulacji składki, biorąc pod uwagę m.in. Twój wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd. Może wiązać się to z dodatkową opłatą. Odpowiadasz za nią od momentu, kiedy ubezpieczyciel dowiedział się o przeniesieniu prawa własności samochodu na Ciebie. Pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej na dzień przed końcem starej.
  2. Zawrzeć nową polisę. W takiej sytuacji powinieneś wykupić nowe ubezpieczenie samochodu, a następnie wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Skorzystaj z kalkulatora OC, wybierz najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najtańszą opcję. Nie przepłacaj za OC – to ubezpieczenie obowiązkowe, a zakres ochrony w ramach niej jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia pozostaje cena.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy można kupić auto bez OC? Wyjaśniamy!

Nie każdy właściciel dba o obowiązki, które na nim ciążą. Na szczęście nie ponosisz odpowiedzialność za swoich poprzedników. Sprzedaż auta bez OC jest możliwa, jednak musisz pamiętać, że auto nie może pozostać bez ubezpieczenia choćby przez jeden dzień! Kupno samochodu osobowego bez ważnej polisy OC oznacza obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC jeszcze tego samego dnia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie Ci groziła kara finansowa. W najlepszym wypadku będzie to 1400 zł. W najgorszym nawet 10800 zł. Na szczęście, przez internet kupisz OC w ciągu kilku minut!

Oblicz składkę i kup OC!

Kupiłem sprowadzony samochód – co z polisą OC?

Jeśli sprowadzone przez Ciebie auto nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Najczęściej jest ono ważne przez miesiąc. Na rejestrację samochodu w kraju masz 30 dni od jego sprowadzenia. Pamiętaj, że od momentu rejestracji auto musi już mieć ważną polisę OC.

Czytaj także: Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta?

Kupiłem auto – co z AC? Otóż w przeciwieństwie do OC, polisa autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem nie po zakupie, ale jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

Jeśli szukasz najtańszego ubezpieczenia OC, sprawdź nasz kalkulator – znajdziemy polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb!

Oblicz składkę w kalkulatorze i kup najtańsze OC!

Pytania i odpowiedzi

Sprzedałem samochód, co dalej z polisą OC?
Czy ubezpieczenie AC przechodzi na kupującego?
Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?
Czy trzeba wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela?
Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta?
Zapomniałem wypowiedzieć OC po sprzedaży auta. Czy muszę płacić kolejną składkę?

Podsumowanie

  1. Polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela auta.
  2. Jako sprzedający poinformuj ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu jak najszybciej, najlepiej jeszcze w dniu transakcji.
  3. Ubezpieczenia dobrowolne (np. AC, NNW czy assistance) nie przechodzą automatycznie na nowego właściciela wraz z zakupem pojazdu.
  4. Musisz zachować ciągłość OC podczas posiadania auta – w przeciwnym wypadku czeka Cię wysoka kara finansowa.
  5. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy właściciel samochodu powinien o tym pamiętać.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
152 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej