Punkta

Ubezpieczenie OC i AC po kupnie / sprzedaży samochodu

Sprzedaż lub kupno samochodu wydaje się banalną czynnością. Negocjacje cenowe, spisanie umowy kupna-sprzedaży i na koniec załatwienie spraw w wydziale komunikacji. To jednak nie wszystko. Ważna jest też kwestia ubezpieczenia OC oraz Autocasco. Zapewne zastanawiasz się czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, sprzedając lub kupując samochód.

Sprzedałem samochód, co z polisą OC?

Jeśli sprzedałeś pojazd z wykupioną polisą OC, masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek! W piśmie do ubezpieczyciela (składasz po prostu wypowiedzenie polisy OC) podaj dane nabywcy pojazdu (znajdziesz je na umowie kupna-sprzedaży), a także numer identyfikacyjny polisy OC.

Jest to szczególnie ważne, bo do momentu powiadomienia odpowiadasz za opłacenie składki OC. Aby nie płacić za ochronę, która już Ciebie nie dotyczy (sprzedałem auto, więc polisa dotyczy pojazdu, którego już nie jestem właścicielem), najlepiej powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu już tego samego dnia.

Dlaczego rychłe powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta jest istotne?

Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, konsekwencje niepowiadomienia spoczywają na Tobie. Przykładowo, jeśli polisa wzięta była na raty i sprzedałeś samochód przed terminem zapłaty drugiej raty, mimo że nie masz już nic wspólnego z samochodem, zmuszony będziesz tę ratę zapłacić. – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.

Pamiętaj, że do czasu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta, TU traktuje ciebie jako właściciela pojazdu – obciążają Cię więc konsekwencje ewentualnego wyrządzenia szkód przez nowego nabywcę auta. Jeśli kupujący wypowie umowę OC, Tobie jako sprzedającemu przysługuje natomiast zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Co ważne, taki zwrot jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy, a nie daty sprzedaży pojazdu. Im szybciej to zrobisz, tym więcej zyskasz.

Ubezpieczenie AC po sprzedaży auta – czy polisa przechodzi na nowego właściciela?

Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego nie przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu (po kupnie samochodu nie można przepisać polisy). Autocasco wygasa wraz z datą zbycia samochodu. Aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Najczęściej wystarczy skan umowy kupna sprzedaży auta lub faktura sprzedaży w przypadku firm i komisów. To samo dotyczy też pozostałych polis dobrowolnych jak np. NNW, szyb, opon czy Assistance. Ubezpieczenie AC po zakupie samochodu musi zostać ponownie wykupione dla nowego właściciela pojazdu.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Kupiłem auto – czy mogę jeździć na polisę OC poprzedniego właściciela pojazdu?

Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z przekazaniem nabywcy polisy OC. Możesz jeździć z ubezpieczeniem OC poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa.

Poza tym poprzedni właściciel pojazdu musi w terminie 14 dni od daty sprzedaży powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o tym, że sprzedał samochód. Takie zawiadomienie / wypowiedzenie polisy OC powinno zawierać także dane nabywcy, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON.

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nabywcę pojazdu (nie trzeba go przepisać). Możesz zatem jeździć na OC poprzedniego właściciela, ale sprawdź, czy zakup nowej polisy nie będzie dla Ciebie korzystniejszy finansowo – umowę OC poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć.

Czytaj także: Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy po kupnie samochodu używanego trzeba przepisać OC? Sprawa jest dosyć prosta.

Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela i wszystkie prawa i obowiązki z niego wynikające przechodzą na Ciebie z dniem nabycia samochodu – zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To oznacza, że możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte.

Jeśli poprzedni właściciel nie zapłacił drugiej raty składki, a zgodnie z przepisami zgłosił ubezpieczycielowi sprzedaż auta, Ty jesteś zobowiązany do jej zapłaty za okres od dnia zakupu pojazdu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe poprzedniego właściciela może jednak dokonać rekalkulacji składki, aby dostosować ją do Twoich zniżek lub zwyżek.

Sprzedający powinien przekazać Ci polisę OC (najlepiej także potwierdzenie opłaty składki) razem z kluczykami do samochodu. Polisy nie trzeba przepisywać, wystarczy przekazanie. Tutaj sprawdź jednak koniecznie, czy ubezpieczenie jest ważne. Jeśli nie jest ważne, wykup OC na siebie od razu w dniu zakupu pojazdu.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu z OC, masz dwie możliwości:

  1. Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela. Musisz mieć tutaj na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej zrekalkuluje składkę, biorąc pod uwagę m.in. Twój wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd. Jeśli ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, wtedy najpewniej będzie konieczna dopłata. Za ewentualną dopłatę odpowiadasz od momentu, kiedy ubezpieczyciel dowiedział się o przeniesieniu prawa własności samochodu na Ciebie. Pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej na dzień przed końcem starej.
  2. Zawrzeć nową polisę. W takiej sytuacji powinieneś wykupić nowe ubezpieczenie, a następnie wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Skorzystaj z kalkulatora OC, wybierz najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najtańszą opcję. Nie przepłacaj za OC, to ubezpieczenie obowiązkowe a zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia jest właśnie jego cena.

Przed kupnem sprawdź ważność ubezpieczenia OC!

Pamiętaj, że auto nie może pozostać bez ważnej polisy OC choćby przez jeden dzień! Kupno samochodu osobowego bez ważnej polisy OC oznacza obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC jeszcze tego samego dnia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie Ci groziła kara finansowa. W najlepszym wypadku będzie to 1120 zł. W najgorszym już 5600 zł… Na szczęście, przez internet kupisz OC w ciągu kilku minut!

Kupiłem sprowadzony samochód – co z polisą OC?

Jeśli sprowadzone przez Ciebie auto nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Najczęściej jest ono ważne przez miesiąc. Na rejestrację samochodu w kraju masz 30 dni od jego sprowadzenia. Pamiętaj, że od momentu rejestracji auto musi już mieć ważną polisę OC.

Czytaj także: Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta?

Kupiłem auto – co z AC? Otóż w przeciwieństwie do OC, polisa Autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem nie po zakupie, ale jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

Jeśli szukasz najtańszego ubezpieczenia OC, sprawdź nasz kalkulator – znajdziemy polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb!

Kalkulator OC/AC Punkta