Miejsce zamieszkania a cena OC i AC

Aktualizacja:
Car and coins on calculator

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe – musi je mieć każdy właściciel samochodu, natomiast AC jest dobrowolne – mimo to warto mieć taką ochronę i to nie tylko w przypadku najdroższych samochodów. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników, takich jak m.in. marka samochodu, pojemność silnika czy rok produkcji auta. Dodatkowo na koszt polisy wpływa miejsce zamieszkania właściciela.

Średnia cena OC na początek grudnia 2021 roku, wyliczona na podstawie sprzedanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe polis, spadła i wyniosła 554 zł. Największe wahania cen OC dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich. Oznacza to, że miejsce zamieszkania kierowcy wpływa istotnie na ubezpieczenie OC. Najczęściej to mieszkańcy niewielkich miejscowości mogą znaleźć tańsze OC, natomiast wyższe ceny płacą osoby mieszkające w większych ośrodkach.

Biorąc pod uwagę duże miasta w 2021 roku najtańszą polisę OC można było wykupić w Opolu (545 zł), Rzeszowie (559 zł) oraz w Białymstoku (560 zł). Na oszczędności mogli liczyć mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Oblicz składkę OC/AC

Średnia składka ubezpieczenia OC w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców wyniosła z kolei 551 złotych i była o 28 złotych niższa niż średnia ogólnopolska. Tendencję widać nawet porównując stawki wewnątrz województw. Największe dysproporcje w cenach OC pomiędzy dużymi i małymi miejscowościami widać na przykładzie województwa pomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Dla przykładu – mieszkaniec Łodzi płacił średnio o 7 proc. więcej za ubezpieczenie niż mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wysokość składek OC indywidualnie dla poszczególnych kierowców. Ceny znaczenie się od siebie różnią. Rozbieżności w wysokości składek polisy OC wynikają ze sposobu kalkulowania ceny przez różne firmy oraz czynników, które są przy tym uwzględniane, takich jak m.in.:

  • marka i model samochodu,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj paliwa,
  • wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • historia ubezpieczenia.

Uwzględniając te czynniki ceny OC mogą mocno się od siebie różnić. Poszczególne aspekty wpływają na wysokość składki z różnym natężeniem, jednak gdy zsumuje się je wszystkie, dysproporcja będzie znaczna.

 

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Już tylko większa pojemność silnika (od 2,4 do 3,0 l zamiast wartości poniżej 0,9 l) może średnio doprowadzić do wzrostu ceny OC o ponad 200 złotych. Kierowcy po ślubie zapłacą z kolei około 130 złotych mniej niż osoby stanu wolnego.

Oblicz składkę OC/AC

Duże znaczenie przy wyliczaniu składki OC ma wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą. Ubezpieczyciel zawsze sprawdza dodatkowo jego historię ubezpieczenia, czyli ilość szkód komunikacyjnych spowodowanych w czasie trwania umowy. Z tego powodu młodzi kierowcy, którzy dopiero odebrali prawo jazdy, mają mniejsze szanse na niską składkę OC. Z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych należą oni do grupy najbardziej ryzykownych kierowców. Osoby, które otrzymały prawo jazdy kilka lub kilkanaście lat wcześniej, mają natomiast większe szanse na zakup taniej polisy.

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

W 2021 roku kierowcy poniżej 25. roku życia płacili za OC prawie dwa razy więcej, niż pozostali kierowcy. Najniższe składki uiszczali zmotoryzowani powyżej 55. roku życia.

Miejsce zamieszkania – dlaczego wpływa na cenę OC i AC?

Wśród różnych aspektów wymienionych wyżej dla ubezpieczyciela wyliczającego składkę OC duże znaczenie ma między innymi miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Okazuje się, że towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca uwagę nie tylko na miasto, w którym zameldowany jest kierowca, ale również na dzielnicę miejsca zamieszkania klienta. W większych aglomeracjach takie dane są bardzo pomocne w ustaleniu ryzyka i składki.

Oblicz składkę OC/AC

Podczas przygotowywania oferty ubezpieczyciele biorą pod uwagę kod pocztowy oraz nazwę miejscowości. Dzięki takim danym są w stanie zweryfikować zaludnienie na tym obszarze i oszacować ryzyko stłuczki. Według zasad stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe większe zaludnienie oznacza zwiększone natężenie ruchu, co z kolei wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem udziału w wypadku drogowym, kolizji lub stłuczce. Za sprawą danych z miejsca zamieszkania ubezpieczyciel może sprawdzić ryzyko wypadku na podstawie statystyk policyjnych. Każdego roku Komenda Główna Policji sporządza raport podsumowujący dwanaście miesięcy na polskich drogach.

Wypadki w województwach a ubezpieczenie OC

Z policyjnych statystyk wynika, że jedne z najniższych wskaźników liczby zabitych na 100 osób odnotowano w 2020 roku w województwie świętokrzyskim (11,6), opolskim (13,3) i podkarpackim (11,3). Najwyższe wskaźniki wypadkowości notowane były w województwie mazowieckim (16,1) i kujawsko-pomorskim (16,2). W rezultacie tam, gdzie wypadkowość na drogach jest wyższa, kierowcy muszą się liczyć z wyższym OC.

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Powyższe informacje potwierdzają statystyki. Najwięcej za OC w 2021 roku płacili kierowcy w województwach pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim, a najmniej w świętokrzyskim, opolskim i podkarpackim.

Dodatkowo warto zauważyć, że wyższe składki OC i AC płacą kierowcy zameldowani w dużych miastach, takich jak Szczecin, Wrocław, Gdańsk i Warszawa. Niższą składkę ubezpieczenia komunikacyjnego łatwiej znaleźć w mniejszych miejscowościach z niewielkim poziomem zaludnienia i niższą liczbą wypadków.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Szukając oferty najtańszego ubezpieczenia OC i AC, warto pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę składki dla konkretnego kierowcy. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że cennik poszczególnych ubezpieczycieli może zmieniać się w ciągu roku nawet kilka razy. W związku z tym nie warto sugerować się okolicznością, że w poprzednim roku wybrany ubezpieczyciel był najtańszy, ponieważ w tym roku jego oferta może być zdecydowanie mniej korzystna.

Oblicz składkę OC/AC

Jak znaleźć najtańsze OC? W tym celu najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy podać dane swoje oraz samochodu, a porównywarka OC Punkta.pl błyskawicznie wyświetli najkorzystniejsze oferty. Spośród nich wystarczy wybrać tę, która jest najtańsza. Dzięki porównywarce internetowej niezależnie od miejsca zamieszkania każdy kierowca może znaleźć atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC.

Na cenę OC wpływa wiele czynników – miejsce zamieszkania jest tylko jednym z nich. Kierowca, który będzie miał bezwypadkową historię ubezpieczenia, długi staż za kierownicą oraz odpowiedni wiek, ma większe szanse na znalezienie taniego OC. Najtrudniej dobrą ofertę polisy znaleźć młodemu kierowcy, który jest w grupie wysokiego ryzyka. Jednak i w tym przypadku istnieje szansa znalezienia taniego ubezpieczenia niezależnie od miejsca zamieszkania. Szukając idealnej polisy, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń OC.

Podsumowanie

  1. Zazwyczaj w większych ośrodkach miejskich zapłacimy więcej za składkę OC,
  2. Wielkość miasta najczęściej jest skorelowana z wysokością składki ubezpieczenia OC,
  3. Wpływ miejsca zamieszkania na wysokość składki OC wynosi nawet 199 zł miedzy różnymi miejscowościami


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej