Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa?

Aktualizacja:
jak-dziala-porownywarka-ubezpieczen

Porównywarka ubezpieczeniowa to rozwiązanie zarówno dla wymagającego klienta, który sprawdza wszystkie możliwe zalety i wady produktu przed zakupem i pragnie samodzielnie budować swoją strategię finansową, jak i dla tego, który szuka sposobu na szybki i bezproblemowy zakup ubezpieczenia. Ile możesz oszczędzić i jak działa nasz kalkulator ubezpieczeń?

Dzięki porównywarce ubezpieczeń:

  • zapoznasz się z konkurencyjnymi ofertami kilku lub kilkunastu towarzystw w jednym miejscu

  • porównasz i dopasujesz ubezpieczenie do swoich potrzeb

  • dobierzesz produkt najbardziej korzystny cenowo

  • zaoszczędzisz czas, który wcześniej musiałbyś poświęcić na wertowanie ofert poszczególnych towarzystw

Porównywarka cen ubezpieczeń pozwala oszczędzać i czas i pieniądze, czyli wybierać optymalnie i zyskiwać jak najwięcej za jak najmniej. Zwykle jest to zestaw kilku/kilkunastu kalkulatorów ubezpieczeń poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Innymi słowy jest to bezpłatny serwis internetowy, dzięki któremu w prosty sposób policzysz wysokość składki i porównasz oferty ubezpieczycieli pod kątem ceny, a w lepszych wariantach również pod względem zakresu ubezpieczenia (na przykład AC).

Czytaj także: Porównywarka ubezpieczeń w Europie

Jak działa porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych?

Mówimy tu głównie o mechanizmach porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych (zwłaszcza OC), które są w miarę ujednolicone przepisami prawa. Kwestia działania porównywarek innych ubezpieczeń jest bardziej skomplikowana, bo produkty ubezpieczeniowe są  bardzo zróżnicowane w różnych towarzystwach. Trudno jest zbudować stały zestaw pytań, który wyliczy na przykład składkę na ubezpieczenie nieruchomości w kilkunastu towarzystwach. Podobnie jest z ubezpieczeniem na życie.

Dlatego może się okazać, że coś co nazywa się porównywarką, jest po prostu formularzem do zebrania Twoich danych ⇒ po ich uzupełnieniu potwierdzasz telefonicznie swoje zgłoszenie ⇒ trafia ono do kilku agentów ⇒  na koniec dostajesz od nich oferty. Sam decydujesz, która z nich Ci lepiej odpowiada Twoim konkretnym potrzebom. Z podobnych względów nie zdziw się, jeśli zobaczysz, że różne porównywarki na podstawie takich samych danych polecają Ci inne produkty. Wyszukują bowiem jedynie spośród ofert, które mają we własnej bazie danych, a te bazy się różnią. Mogą też nie uwzględniać okresowych promocji u ubezpieczycieli i między innymi z tego wynikają też różnice w cenach.

Czytaj także: Dobre praktyki porównywarek

Z której porównywarki skorzystać?

W tym miejscu, jak w filmie „Rejs”, pojawia się zasadnicze pytanie: „jaką metodą wybierzemy metodę głosowania”, czyli jak porównać porównywarki i jak wybrać właściwą spośród wielu istniejących na rynku. Powinieneś na tym etapie pamiętać o kilku radach:

  • Zwróć uwagę na liczbę towarzystw ubezpieczeniowych uwzględnionych w porównaniu – im więcej tym lepiej, bo to daje szerszy przegląd rynku i większe możliwości wyboru. Nie ma sensu przez kilka minut wypełniać danych, żeby potem zobaczyć ofertę trzech czy czterech firm. Przygotuj się raczej na to, że dłużej posiedzisz nad formularzem, ale zobaczysz bardziej kompleksowy obraz rynku ofert. Skrócony formularz, może skrótowo, czyli w zaokrągleniu obliczać ceny, i potem będzie zaskoczenie przy finalizacji zakupu.

  • Sprawdź kto stoi za porównywarką – poszukaj informacji „o nas”, regulaminu lub innej podstrony, by dowiedzieć się, kto Cię obsługuje: czy multiagencja ubezpieczeń wpisana na listę Komisji Nadzoru Finansowego, czy może jakaś firma, która nie spełnia wymogów polskiego prawa w zakresie pośrednictwa na rynku usług finansowych oraz w zakresie ochrony danych osobowych.

  • W trakcie korzystania z porównywarki sprawdź, czy przesyłanie wrażliwych danych, które wprowadzasz, jest zabezpieczone przez certyfikat zabezpieczający.

  • Sprawdź czy porównywarka daje szansę kontaktu nie tylko z wirtualnym instrumentem, ale też z żywym człowiekiem – realnym agentem ubezpieczeniowym lub specjalistą, który może odpowiedzieć na pytania, rozwiać ewentualne wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji. Od zwykłego serwisu internetowego, który działa na przykład na zasadzie zbierania danych o ruchu z internetu, lepszy jest taki, który ma też zespół konsultantów i działa podobnie do multiagencji ubezpieczeniowej.

Możesz skorzystać np. z naszej porównywarki OC i AC Punkta lub innego narzędzia dostępnego na rynku.

Jak korzystać z porównywarki?

Gdy już wybierzesz którąś z dostępnych w sieci porównywarek, przygotuj dane. W formularzach padają pytania o auto (markę, model samochodu, rodzaj paliwa, przebieg, dotychczasową jazdę), o właściciela, czyli o Ciebie (wiek, data uzyskania prawa jazdy, ewentualni współwłaściciele lub użytkownicy auta) oraz o historię ubezpieczenia (jakie towarzystwo, jakie zniżki). Wypełnij formularz spokojnie, bez nerwów i „po bożemu”, czyli dokładnie, jeśli zależy Ci na rzetelnych informacjach o składkach.  Wypełnienie „na oko” sprawi, że porównanie ubezpieczeń OC nie będzie dokładne, a chyba nie o to Ci chodzi.

Po zatwierdzeniu danych porównywarka wygeneruje listę polis  dostosowanych do kryteriów zaznaczonych w ankiecie. Porównanie cen ubezpieczeń samochodów do niczego Cię oczywiście nie zobowiązuje. Dopiero jeśli któraś z nich Cię zainteresuje, serwis przedstawi Ci dokładny opis. W kolejnym kroku możesz za pośrednictwem bardziej zaawansowanych porównywarek kupić polisę – dla ułatwienia przez internet lub telefonicznie.

Niektóre porównywarki pomagają przy tym wypełniać formularze niezbędne do zakupu ubezpieczenia, pomagają w płatnościach on-line i w dostarczeniu zakupionej polisy. To wygodne i korzystne finansowo – polisy kupowane przez internet mogą być nawet o kilkadziesiąt złotych tańsze.

Podsumowanie

  • Korzystanie z porównywarki pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
  • Zanim porównasz polisy, porównaj porównywarki - wybierz bezpieczną i dającą zestawienie ofert wielu ubezpieczycieli.
  • Rzetelnie wypełnij ankietę w porównywarce, by dostać niezafałszowany wynik.
  • Zastanów się nad zakupem wybranej polisy przez internet - to wygodne a w dodatku często też tańsze.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Szanse i zagrożenia rozwoju porównywarek ubezpieczeniowych w Polsce
2015.09.10
Szanse i zagrożenia rozwoju porównywarek ubezpieczeniowych w Polsce

Każda innowacja na początku wydaje się szaleństwem. Jednak Polacy przekonali się już do porównywania cen w internecie, dlatego porównywarki ubezpieczeniowe mogą w naszym kraju zastąpić tradycyjnych agentów. Jakie są szanse i zagrożenia rozwoju porównywarek ubezpieczeniowych?

Czytaj więcej
Wielka Brytania, Węgry, Estonia - tam porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze. Przyczyny sukcesu agregatorów
2015.08.05
Wielka Brytania, Węgry, Estonia – tam porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze. Przyczyny sukcesu agregatorów

Firmy ubezpieczeniowe na całym świecie wykorzystują Internet do budowania relacji z klientami – od marketingu, przez dystrybucję, po likwidację szkód. Odpowiedzią na wyzwania nowoczesności w wielu krajach Europy okazały się porównywarki ubezpieczeń. Największym powodzeniem cieszą się one w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Estonii. Jakie jest źródło ich sukcesu?

Czytaj więcej
Porównywarki ubezpieczeniowe w USA.
2015.08.13
Porównywarki ubezpieczeniowe w USA. Jak robią to Amerykanie?

Jak robią to Amerykanie? Czy porównywarki ubezpieczeniowe w USA odnoszą sukcesy? W Stanach coraz więcej użytkowników przekonuje się do kupowania ubezpieczeń w porównywarkach. Dostrzegł to sam "Wujek Google"!

Czytaj więcej
Niekomercyjnr porównywarki ubezpieczeń - aby klient wybierał świadomie
2015.08.03
Niekomercyjne porównywarki ubezpieczeń – aby klient wybierał świadomie

Internetowa porównywarka ubezpieczeń to usługa, która troskliwie prowadzi klienta przez gęstwinę ofert, aby szczęśliwie zakończyć wędrówkę przy wirtualnej kasie fiskalnej. O takich rozwiązaniach nie należy jednak myśleć tylko w kategoriach sprzedaży. Na świecie instytucje konsumenckie tworzą niekomercyjne porównywarki, aby klient mógł świadomie wybrać ubezpieczenie.

Czytaj więcej
Porównywarki w Indiach nie mają lekko. Czy „chemioterapia" nadzoru nie zabije indyjskich kalkulatorów?
2015.08.18
Porównywarki w Indiach nie mają lekko. Czy wytyczne nadzoru ich nie zabiją?

Historia porównywarek ubezpieczeniowych w Indiach jest ciekawym przykładem tego, jak rozwija się rynek pod dużą presją regulacji nadzoru finansowego. Porównywarki w Indiach nie mogą robić wielu rzeczy, które w Europie są na porządku dziennym. Ale to wcale nie oznacza, że zwijają się z rynku. Jest wręcz przeciwnie.

Czytaj więcej
Kampania reklamowa z udziałem surykatki Aleksandra Orlova przyniosła brytyjskiej porównywarce olbrzymi sukces
2014.10.23
Kariera niezwykłej surykatki, czyli kampanie reklamowe porównywarek w Wielkiej Brytanii [ANALIZA]

Właściciel brytyjskiej porównywarki finansowej Compare The Market dzięki udanej kampanii reklamowej z udziałem surykatki-maskotki firmowej w ciągu trzech lat podwoił zysk osiągając przychody w wysokości 420 milionów funtów. Choć porównywarki ubezpieczeniowe na pierwszy rzut oka nie wydają się wdzięcznym materiałem marketingowym, brytyjskie media i opinia publiczna przyjęły je z otwartymi ramionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej