Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa?

Aktualizacja:
jak-dziala-porownywarka-ubezpieczen

Porównywarka ubezpieczeniowa to rozwiązanie zarówno dla wymagającego klienta, który sprawdza wszystkie możliwe zalety i wady produktu przed zakupem i pragnie samodzielnie budować swoją strategię finansową, jak i dla tego, który szuka sposobu na szybki i bezproblemowy zakup ubezpieczenia. Ile możesz oszczędzić i jak działa nasz kalkulator ubezpieczeń?

Dzięki porównywarce ubezpieczeń:

  • zapoznasz się z konkurencyjnymi ofertami kilku lub kilkunastu towarzystw w jednym miejscu

  • porównasz i dopasujesz ubezpieczenie do swoich potrzeb

  • dobierzesz produkt najbardziej korzystny cenowo

  • zaoszczędzisz czas, który wcześniej musiałbyś poświęcić na wertowanie ofert poszczególnych towarzystw

Porównywarka cen ubezpieczeń pozwala oszczędzać i czas i pieniądze, czyli wybierać optymalnie i zyskiwać jak najwięcej za jak najmniej. Zwykle jest to zestaw kilku/kilkunastu kalkulatorów ubezpieczeń poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Innymi słowy jest to bezpłatny serwis internetowy, dzięki któremu w prosty sposób policzysz wysokość składki i porównasz oferty ubezpieczycieli pod kątem ceny, a w lepszych wariantach również pod względem zakresu ubezpieczenia (na przykład AC).

Czytaj także: Porównywarka ubezpieczeń w Europie

Jak działa porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych?

Schemat działania porównywarek ubezpieczeniowych przedstawia się następująco:

Mówimy tu głównie o mechanizmach porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych (zwłaszcza OC), które są w miarę ujednolicone przepisami prawa. Kwestia działania porównywarek innych ubezpieczeń jest bardziej skomplikowana, bo produkty ubezpieczeniowe są  bardzo zróżnicowane w różnych towarzystwach. Trudno jest zbudować stały zestaw pytań, który wyliczy na przykład składkę na ubezpieczenie nieruchomości w kilkunastu towarzystwach. Podobnie jest z ubezpieczeniem na życie.

Dlatego może się okazać, że coś co nazywa się porównywarką, jest po prostu formularzem do zebrania Twoich danych ⇒ po ich uzupełnieniu potwierdzasz telefonicznie swoje zgłoszenie ⇒ trafia ono do kilku agentów ⇒  na koniec dostajesz od nich oferty. Sam decydujesz, która z nich Ci lepiej odpowiada Twoim konkretnym potrzebom. Z podobnych względów nie zdziw się, jeśli zobaczysz, że różne porównywarki na podstawie takich samych danych polecają Ci inne produkty. Wyszukują bowiem jedynie spośród ofert, które mają we własnej bazie danych, a te bazy się różnią. Mogą też nie uwzględniać okresowych promocji u ubezpieczycieli i między innymi z tego wynikają też różnice w cenach.

Czytaj także: Dobre praktyki porównywarek

Z której porównywarki skorzystać?

W tym miejscu, jak w filmie „Rejs”, pojawia się zasadnicze pytanie: „jaką metodą wybierzemy metodę głosowania”, czyli jak porównać porównywarki i jak wybrać właściwą spośród wielu istniejących na rynku. Powinieneś na tym etapie pamiętać o kilku radach:

  • Zwróć uwagę na liczbę towarzystw ubezpieczeniowych uwzględnionych w porównaniu – im więcej tym lepiej, bo to daje szerszy przegląd rynku i większe możliwości wyboru. Nie ma sensu przez kilka minut wypełniać danych, żeby potem zobaczyć ofertę trzech czy czterech firm. Przygotuj się raczej na to, że dłużej posiedzisz nad formularzem, ale zobaczysz bardziej kompleksowy obraz rynku ofert. Skrócony formularz, może skrótowo, czyli w zaokrągleniu obliczać ceny, i potem będzie zaskoczenie przy finalizacji zakupu.

  • Sprawdź kto stoi za porównywarką – poszukaj informacji „o nas”, regulaminu lub innej podstrony, by dowiedzieć się, kto Cię obsługuje: czy multiagencja ubezpieczeń wpisana na listę Komisji Nadzoru Finansowego, czy może jakaś firma, która nie spełnia wymogów polskiego prawa w zakresie pośrednictwa na rynku usług finansowych oraz w zakresie ochrony danych osobowych.

  • W trakcie korzystania z porównywarki sprawdź, czy przesyłanie wrażliwych danych, które wprowadzasz, jest zabezpieczone przez certyfikat zabezpieczający.

  • Sprawdź czy porównywarka daje szansę kontaktu nie tylko z wirtualnym instrumentem, ale też z żywym człowiekiem – realnym agentem ubezpieczeniowym lub specjalistą, który może odpowiedzieć na pytania, rozwiać ewentualne wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji. Od zwykłego serwisu internetowego, który działa na przykład na zasadzie zbierania danych o ruchu z internetu, lepszy jest taki, który ma też zespół konsultantów i działa podobnie do multiagencji ubezpieczeniowej.

Możesz skorzystać np. z naszej porównywarki OC i AC Punkta lub innego narzędzia dostępnego na rynku.

Jak korzystać z porównywarki?

Gdy już wybierzesz którąś z dostępnych w sieci porównywarek, przygotuj dane. W formularzach padają pytania o auto (markę, model samochodu, rodzaj paliwa, przebieg, dotychczasową jazdę), o właściciela, czyli o Ciebie (wiek, data uzyskania prawa jazdy, ewentualni współwłaściciele lub użytkownicy auta) oraz o historię ubezpieczenia (jakie towarzystwo, jakie zniżki). Wypełnij formularz spokojnie, bez nerwów i „po bożemu”, czyli dokładnie, jeśli zależy Ci na rzetelnych informacjach o składkach.  Wypełnienie „na oko” sprawi, że porównanie ubezpieczeń OC nie będzie dokładne, a chyba nie o to Ci chodzi.

Po zatwierdzeniu danych porównywarka wygeneruje listę polis  dostosowanych do kryteriów zaznaczonych w ankiecie. Porównanie cen ubezpieczeń samochodów do niczego Cię oczywiście nie zobowiązuje. Dopiero jeśli któraś z nich Cię zainteresuje, serwis przedstawi Ci dokładny opis. W kolejnym kroku możesz za pośrednictwem bardziej zaawansowanych porównywarek kupić polisę – dla ułatwienia przez internet lub telefonicznie.

Niektóre porównywarki pomagają przy tym wypełniać formularze niezbędne do zakupu ubezpieczenia, pomagają w płatnościach on-line i w dostarczeniu zakupionej polisy. To wygodne i korzystne finansowo – polisy kupowane przez internet mogą być nawet o kilkadziesiąt złotych tańsze.

Podsumowanie

  • Korzystanie z porównywarki pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
  • Zanim porównasz polisy, porównaj porównywarki - wybierz bezpieczną i dającą zestawienie ofert wielu ubezpieczycieli.
  • Rzetelnie wypełnij ankietę w porównywarce, by dostać niezafałszowany wynik.
  • Zastanów się nad zakupem wybranej polisy przez internet - to wygodne a w dodatku często też tańsze.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej