Ubezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc na pół roku

W standardowych umowach i placówkach ubezpieczeniowych, polisę OC można zawrzeć na minimum 12 miesięcy. Bardzo często zdarza się, że potrzebujemy wykupić ubezpieczenie na krótszy okres – czy to ze względów planowanej zmiany samochodu, czy też przewozu go z innego kraju na dalszą sprzedaż. Jak radzić sobie w takich przypadkach? Podpowiadamy!

Odstępstwa zazwyczaj są możliwe, ale – jak to zwykle bywa, tylko w specyficznych sytuacjach, jako wyjątek od reguły.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?

Jeszcze niedawno pomysł krótkoterminowego wykupienia OC był niemożliwy dla osób prywatnych. Mogły z niego korzystać tylko firmy i przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą. Aktualnie pojawiła się mała nowelizacja przepisów i takie ubezpieczenie, na okres miesiąca lub trzech miesięcy, mogą zawrzeć także indywidualni kierowcy. Mimo wszystko dotyczy to tylko i wyłącznie:

  • posiadaczy samochodów zarejestrowanych na stałe,

  • właścicieli posiadających czasową rejestrację,

  • pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski,

  • pojazdów wolnobieżnych (nie dotyczy to jednak ciągników i pojazdów rolniczych),

  • pojazdów historycznych, czyli zabytkowych, muzealnych, jak również pojazdów o wartości unikatowej.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowując, krótkoterminowe ubezpieczenie można wykupić w przypadku samochodu zarejestrowanego czasowo. Nie mamy tutaj na myśli rejestracji interpretowanej jako czasową w momencie oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny. Ubezpieczenie OC na krótszy okres zazwyczaj przydaje się osobom, które chcą wywieźć samochód za granicę lub potrzebują takiego dokumentu tylko na przejazd do miejsca naprawy swojego auta. Ważne jest, aby mieć świadomość, że kiedy nasze krótkoterminowe OC wygaśnie, nie możemy go ponawiać – wtedy musimy wykupić standardowe OC na minimum rok.

Jaki okres zawarcia umowy jest możliwy?

Ustawa o ubezpieczeniach informuje, że polisa OC może być zawarta na minimum 30 dni, nie dłużej niż 12 miesięcy, natomiast w przypadku pojazdów wolnobieżnych nie krócej niż 3 miesiące. Inaczej sprawy się mają wobec aut sprowadzanych z Unii Europejskiej, które mają zostać zarejestrowane w Polsce – taką polisę zawrzeć można jedynie na okres 30 dni, czyli dokładny miesiąc.

Ile kosztuje krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Koszt ubezpieczenia OC na krótszy termin niż przewiduje ustawa jest różny. Średnio jest to wydatek rzędu około 80 do 150 złotych. Należy jednak pamiętać, że na takie czasowe ubezpieczenie i jego koszt mają wpływ różne, indywidualne czynniki – dokładnie tak samo jak w przypadku rocznego ubezpieczenia OC. Należą do nich m.in. miejsce zamieszkania, liczba pokonywanych kilometrów rocznie czy pojemność silnika pojazdu. Istotnym punktem jest jednak to, że czasowe ubezpieczenie przyznawane jest natychmiast po jego zawarciu – bez konieczności oczekiwania. Oczywiście, mimo wszystko najwięcej informacji będzie w stanie przekazać nam osoba odpowiedzialna za takie kwestie w placówkach ubezpieczycieli. Warto wybrać się do kilku z nich i rozważyć różne opcje lub skorzystać z porównywarki online.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Reasumując, ubezpieczenie na krótszy okres niż rok jest jak najbardziej możliwe, istotny jest powód i rozeznanie na rynku ubezpieczeniowym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto jest rozeznać się w wielu ubezpieczalniach i sprawdzić, co oferują ich konkurenci. Należy jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie to z pewnością opcja nieco mniej opłacalna finansowo.

Ubezpieczenie na pół roku – jak to obejść?

Jeśli sprzedajesz samochód i nie chcesz płacić składki za cały rok, w obawie że i tak Ci się nie zwróci, opcją jest OC na raty. Wtedy faktycznie można wykupić ubezpieczenie na pół roku. Jeśli przed tym okresem sprzedasz auto i poinformujesz o tym ubezpieczyciela ( i kupującego)  nie będziesz zobowiązany do opłacenia drugiej raty. Musisz się jednak liczyć z tym, że kupujący może zbijać cenę, ze względu na konieczność samodzielnego opłacenia polisy.

Podsumowanie

  1. Istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia OC na okres miesiąca lub trzech miesięcy
  2. Dotyczy to jednak tylko kilku sytuacji, które są jasno określone
  3. Polisa OC może być zawarta na minimum 30 dni, i na nie dłużej niż 12 miesięcy.
  4. Koszt ubezpieczenia OC na krótszy termin to koszt rzędu 80 - 150 zł, ale jest to kwota orientacyjna i dotyczy zwykle 30 dniowego okresu ważności polisy


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej