OC komisowe – warunki, cena. Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?

Aktualizacja:
mfind-1910

Kupując auto z komisu, najprawdopodobniej wraz z kluczykami otrzymasz ubezpieczenie OC, przy czym może to być tzw. ubezpieczenie komisowe. Czym różni się taka polisa od rocznego ubezpieczenia OC? Czy sam będziesz mógł zakupić OC komisowe?

Czym jest ubezpieczenie komisowe?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie OC komisowe to polisa, z której korzystają komisy samochodowe. Regułą jest, że właściciel komisu samochodowego nabywa auto wraz z ubezpieczeniem OC. Może się zdarzyć, że nie zdąży on znaleźć kupca na auto do momentu wygaśnięcia przejętej polisy. Wówczas, aby nie ponosić kosztów, przedsiębiorca może zakupić OC krótkoterminowe (na 30 dni), czyli właśnie tzw. ubezpieczenie komisowe.

Ubezpieczenie komisowe OC nie jest jedynym krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że z ubezpieczenia krótkoterminowego skorzystać mogą również właściciele:

  • pojazdów zarejestrowanych czasowo,
  • aut sprowadzanych z zagranicy,
  • pojazdów wolnobieżnych (np. kombajnu),
  • samochodów historycznych,
  • pojazdów przeznaczonych do jazd testowych.

Rzadziej spotykane są polisy komisowe całoroczne. W ich przypadku ubezpieczyciel proponuje z reguły specjalny, jednodniowy system naliczania składki.

Jak działa polisa komisowa?

OC komisowe nie różni się zakresem ochrony od standardowego (czyli nabywanego na rok) ubezpieczenia OC. Jeżeli zakupisz samochód z komisu i od sprzedawcy otrzymasz polisę ważną jeszcze przez 5, 10 czy 20 dni, możesz spokojnie użytkować auto. Gdybyś spowodował kolizję czy wypadek, ubezpieczyciel pokryje szkody do kwot:

  • 5 210 000 euro – gdy dojdzie do szkód na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • 1 050 000 euro – gdy dojdzie do szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Ubezpieczenie komisowe samochodu od całorocznego OC różni się zatem wyłącznie okresem ochrony. Krótkoterminowe OC zazwyczaj zapewnia ochronę na okres 30 dni.

Czytaj także: Gdzie najlepiej kupić używane auto?

Ubezpieczenie komisowe – cena

Ile kosztują ubezpieczenia krótkoterminowe dla komisów? Z uwagi na przeznaczenie tego ubezpieczenia, wiele firm ubezpieczeniowych nie wylicza składki indywidualnie dla każdego klienta, ale stosuje stałą cenę. Przykładem może być Link4. Na swojej stronie internetowej firma ta podaje, że ubezpieczenie komisowe na 30 dni dla:

  • samochodów osobowych kosztuje 75 zł,
  • samochodów dostawczych kosztuje 100 zł.

Z kolei AXA proponuje właścicielom komisów ubezpieczenie OC od 0,79 zł za jeden dzień ochrony.

Dlaczego cena OC komisowego jest niższa niż w przypadku OC całorocznego? Dla ubezpieczycieli znaczenie ma zarówno to, że komisy samochodowe ubezpieczają jednorazowo nawet kilkadziesiąt samochodów, jak i to, że przez większość czasu pojazdy stoją na placu – używane są jedynie sporadycznie.

Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?

Ubezpieczenia komisowe są przeznaczone dla konkretnej grupy klientów. Ponieważ produkty te są dedykowane przedsiębiorcom i z reguły firmy ubezpieczeniowe nie obliczają składki OC dla każdego komisu z osobna, to nie ma możliwości ich zakupu online, np. za pośrednictwem naszego kalkulatora OC online. Aby nabyć ubezpieczenie OC komisowe, konieczne jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem, np. telefonicznie. Tylko w ten sposób można poznać szczegóły oferty.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego ubezpieczenia komisowe online nie są dostępne – mowa tu o konieczności zweryfikowania przez ubezpieczyciela, czy klient rzeczywiście może skorzystać z tej polisy. Komisy z reguły wymagają też faktury VAT, co wymaga przekazania dodatkowych danych niezbędnych do wygenerowania tego dokumentu.

Ubezpieczenie OC z komisu – o czym należy pamiętać?

Jeżeli kupiłeś samochód z komisu i otrzymałeś od sprzedawcy OC krótkoterminowe, powinieneś wiedzieć, że możesz z niego korzystać do dnia, do którego jest ono ważne. Informacje o terminie ważności polisy możesz otrzymać od sprzedawcy lub samodzielnie zweryfikować, korzystając choćby z serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl.

Ubezpieczenie komisowe samochodu zawsze wygasa po upływie okresu, na jaki zostało zakupione. Ta polisa nie odnowi się automatycznie jak ubezpieczenie całoroczne. Po zakupie auta z ubezpieczeniem komisowym musisz dopilnować terminu z umowy. Brak ciągłości OC oznacza wysoką karę finansową ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Krótkoterminowego OC nie musisz wypowiadać, gdyż polisa ta wygaśnie po upływie okresu, na jaki została zawarta. Inaczej mówiąc, nie musisz się obawiać wezwania do zapłaty od firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC na cały rok możesz z kolei zakupić, korzystając z naszej porównywarki OC.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej