OC komisowe – warunki, cena. Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?

Aktualizacja:
mfind-1910

Kupując auto z komisu, najprawdopodobniej wraz z kluczykami otrzymasz ubezpieczenie OC, przy czym może to być tzw. ubezpieczenie komisowe. Czym różni się taka polisa od rocznego ubezpieczenia OC? Czy sam będziesz mógł zakupić OC komisowe?

Czym jest ubezpieczenie komisowe?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie OC komisowe to polisa, z której korzystają komisy samochodowe. Regułą jest, że właściciel komisu samochodowego nabywa auto wraz z ubezpieczeniem OC. Może się zdarzyć, że nie zdąży on znaleźć kupca na auto do momentu wygaśnięcia przejętej polisy. Wówczas, aby nie ponosić kosztów, przedsiębiorca może zakupić OC krótkoterminowe (na 30 dni), czyli właśnie tzw. ubezpieczenie komisowe.

Ubezpieczenie komisowe OC nie jest jedynym krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że z ubezpieczenia krótkoterminowego skorzystać mogą również właściciele:

  • pojazdów zarejestrowanych czasowo,
  • aut sprowadzanych z zagranicy,
  • pojazdów wolnobieżnych (np. kombajnu),
  • samochodów historycznych,
  • pojazdów przeznaczonych do jazd testowych.

Rzadziej spotykane są polisy komisowe całoroczne. W ich przypadku ubezpieczyciel proponuje z reguły specjalny, jednodniowy system naliczania składki.

Jak działa polisa komisowa?

OC komisowe nie różni się zakresem ochrony od standardowego (czyli nabywanego na rok) ubezpieczenia OC. Jeżeli zakupisz samochód z komisu i od sprzedawcy otrzymasz polisę ważną jeszcze przez 5, 10 czy 20 dni, możesz spokojnie użytkować auto. Gdybyś spowodował kolizję czy wypadek, ubezpieczyciel pokryje szkody do kwot:

  • 5 210 000 euro – gdy dojdzie do szkód na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • 1 050 000 euro – gdy dojdzie do szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Ubezpieczenie komisowe samochodu od całorocznego OC różni się zatem wyłącznie okresem ochrony. Krótkoterminowe OC zazwyczaj zapewnia ochronę na okres 30 dni.

Ubezpieczenie komisowe – cena

Ile kosztują ubezpieczenia krótkoterminowe dla komisów? Z uwagi na przeznaczenie tego ubezpieczenia, wiele firm ubezpieczeniowych nie wylicza składki indywidualnie dla każdego klienta, ale stosuje stałą cenę. Przykładem może być Link4. Na swojej stronie internetowej firma ta podaje, że ubezpieczenie komisowe na 30 dni dla:

  • samochodów osobowych kosztuje 75 zł,
  • samochodów dostawczych kosztuje 100 zł.

Z kolei AXA proponuje właścicielom komisów ubezpieczenie OC od 0,79 zł za jeden dzień ochrony.

Dlaczego cena OC komisowego jest niższa niż w przypadku OC całorocznego? Dla ubezpieczycieli znaczenie ma zarówno to, że komisy samochodowe ubezpieczają jednorazowo nawet kilkadziesiąt samochodów, jak i to, że przez większość czasu pojazdy stoją na placu – używane są jedynie sporadycznie.

Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?

Ubezpieczenia komisowe są przeznaczone dla konkretnej grupy klientów. Ponieważ produkty te są dedykowane przedsiębiorcom i z reguły firmy ubezpieczeniowe nie obliczają składki OC dla każdego komisu z osobna, to nie ma możliwości ich zakupu online, np. za pośrednictwem naszego kalkulatora OC online. Aby nabyć ubezpieczenie OC komisowe, konieczne jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem, np. telefonicznie. Tylko w ten sposób można poznać szczegóły oferty.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego ubezpieczenia komisowe online nie są dostępne – mowa tu o konieczności zweryfikowania przez ubezpieczyciela, czy klient rzeczywiście może skorzystać z tej polisy. Komisy z reguły wymagają też faktury VAT, co wymaga przekazania dodatkowych danych niezbędnych do wygenerowania tego dokumentu.

Ubezpieczenie OC z komisu – o czym należy pamiętać?

Jeżeli kupiłeś samochód z komisu i otrzymałeś od sprzedawcy OC krótkoterminowe, powinieneś wiedzieć, że możesz z niego korzystać do dnia, do którego jest ono ważne. Informacje o terminie ważności polisy możesz otrzymać od sprzedawcy lub samodzielnie zweryfikować, korzystając choćby z serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl.

Ubezpieczenie komisowe samochodu zawsze wygasa po upływie okresu, na jaki zostało zakupione. Ta polisa nie odnowi się automatycznie jak ubezpieczenie całoroczne. Po zakupie auta z ubezpieczeniem komisowym musisz dopilnować terminu z umowy. Brak ciągłości OC oznacza wysoką karę finansową ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Krótkoterminowego OC nie musisz wypowiadać, gdyż polisa ta wygaśnie po upływie okresu, na jaki została zawarta. Inaczej mówiąc, nie musisz się obawiać wezwania do zapłaty od firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC na cały rok możesz z kolei zakupić, korzystając z naszej porównywarki OC.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments